Łazienka dla osoby niepełnosprawnej: projekt, akcesoria, dofinansowanie

2018-10-10 11:33

Najtrudniej przystosować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku. Przestrzeń najeżona jest przeszkodami, które należy pokonać. Podpowiadamy, gdzie zamontować uchwyty dla niepełnosprawnego, jakie powinno być siedzisko prysznica, jaka toaleta dla osoby niepełnosprawnej...

łazienka dla niepełnosprawnego
Autor: Aleksandra Bartczak/BB PROJEKT Idealne byłoby umieszczenie umywalki tuż obok muszli sedesowej. Jeśli nie ma takiej możliwości, umywalka i WC powinny być jak najbliżej siebie, a obok należy zamocować pochwyty

Najlepszym sposobem, aby wczuć się w potrzeby osoby poruszającej się na wózku, jest próba wykonania różnych zwyczajnych czynności z jej pozycji. 
Usiądźmy na przykład na biurowym fotelu na kółkach i spróbujmy zobaczyć, jak z tej perspektywy wyglądają codzienne zajęcia. Otworzenie drzwi i wjechanie do łazienki staje się problemem niemal nie do rozwiązania. 
Co zrobić z drzwiami, które otwierają się na nas? Odjeżdżamy nieco do tyłu, otwieramy drzwi, a tu nowa przeszkoda – listwa przypodłogowa. Trzeba się namęczyć, żeby w końcu fotel przetoczył się na drugą stronę. Odwracamy się, żeby zamknąć drzwi… a one są poza naszym zasięgiem!
 Oczywiście możemy wstać i je zamknąć, ale osoba na wózku inwalidzkim tego nie zrobi. W łazience też napotkamy wiele utrudnień. Spróbujmy usiąść na WC i umyć potem ręce. Czego tu się złapać, żeby bez użycia nóg przesiąść się na muszlę klozetową? Poza tym jest tak ciasno, że nie ma jak obrócić naszego „wózka”. Umywalka jest zdecydowanie za wysoko, kran niemal poza zasięgiem dłoni. 
Nie będziemy bezduszni i nie zaproponujemy wzięcia prysznica w standardowym brodziku lub, jeszcze gorzej, kąpieli w wannie. To tylko doświadczenia zebrane w jednym pomieszczeniu. Podpowiadmy jak funkcjonalnie urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej.

łazienka dla niepełnosprawnego
Autor: Aleksandra Bartczak/BB PROJEKT Najlepszy natrysk w mieszkaniu osoby niepełno-sprawnej to taki symbolicznie wydzielony z przestrzeni łazienki. Zamiast tradycyjnego brodzika wystarczy odpowiedni spadek podłogi i zasłona

Łazienka dla niepełnosprawnych: wprowadź w życie podstawowe zasady

Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej nie jest łatwym zadaniem. Usunięcie wszystkich utrudnień w remontowanym mieszkaniu jest niemal niemożliwe, ale trzeba się postarać, aby jak najłatwiej było z niego korzystać.

Jest bardzo dużo warunków, które muszą zostać spełnione, aby osoba poruszająca się na wózku mogła swobodnie korzystać z mieszkania. Najpierw zajmijmy się podstawowymi. Oczywiście, nie są one przygotowane dla konkretnej osoby. Są to zasady ogólne i w zawsze trzeba je personalizować.


Bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie sprzętów w łazience. Miska ustępowa powinna być przystosowana do możliwości osoby niepełnosprawnej i wisieć na wysokości 45-50 cm, pochwyty muszą być odsunięte od jej środka o 40 cm. Jeden z nich powinien być uchylny, za nim pozostawione blisko 60 cm na postawienie wózka. Wysokość, na jakiej ma być umieszczona umywalka, to około 85 cm, a pochwyty – w odległości 40 cm od jej środka po obu bokach, zamocowane na wysokości 80-85 cm. Lustro nad umywalką nie może wisieć wyżej niż 100 cm nad podłogą i powinno być uchylne.
 Uwaga! Należy pamiętać o tym, że zasięg dłoni osoby na wózku to zakres od około 40 do 150 cm nad podłogą – zatem wszystkie przedmioty, do których musi mieć dostęp, nie mogą być umieszczone poza tą przestrzenią. 


Co zrobić, aby łatwiej korzystać z łazienki niepełnosprawnym

Przystowując łazienkę dla niepełnosprawnych, pamiętajmy o ważnych wymiarach i dobrym rozplanowaniu wyposażenia. W łazience osoby niepełnosprawnej umywalka powinna być umieszczona jak najbliżej WC. W takiej sytuacji nie trzeba po skorzystaniu z toalety przesiadać się na wózek, żeby umyć ręce. Niestety, takie usytuowanie WC i umywalki nie zawsze jest możliwe, choćby ze względu na piony kanalizacyjne. Przy WC warto zamontować baterię bidettę. W takiej sytuacji muszla ustępowa stanie się też bidetem. 
Ważne są też wymiary brodzika dla osoby niepełnosprawnej – powinien być duży (125-130 x 160 cm), typu walk-in ze składanymi na ścianę drzwiami lub po prostu z zasłoną. Należy go wyposażyć w siedzisko. Można je wymurować albo kupić gotowe.
 Dobrym rozwiązaniem jest umywalka zaprojektowana specjalnie z myślą o osobie niepełnosprawnej. Ma tak wyprofilowany przód, aby można było podjechać wózkiem jak najbliżej. Nie bez znaczenia jest także wybór baterii dla osób niepełnosprawnych. Najlepiej zdecydować się na taką z mieszaczem i długą dźwignią.


Urządzajć mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej, stwórzmy też wygodne miejsce do wypoczynku. Łóżko w sypialni powinno mieć zbliżoną wysokość do tej, jaką ma wózek. Przyda się też specjalna lampka na wysięgniku, przy której będzie można czytać przed snem. Warto pomyśleć o innym wygodnym rozwiązaniu – wyłączniku światła górnego umieszczonym tuż przy łóżku.
 Ważne jest także to, jakie materiały wykończeniowe wybierzemy. Należy zdecydować się na takie, które będą łatwe do utrzymania w czystości, a na posadzki – materiały antypoślizgowe.


Dofinansowanie do urządzenia mieszkania dla osoby niepełnosprawnej i usunięcia barier

Warto pamiętać, że można starać się o częściowy zwrot kosztów na likwidację barier w mieszkaniu, co zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji o remoncie i przystosowaniu mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej ruchowo. W rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (j.t. DzU z 2015 r. poz.926), określono między innymi warunki i sposób dofinansowania likwidacji barier architektonicznych).
 Niestety, nie jesteśmy tak bogatym społeczeństwem, aby móc przeprowadzić konieczny remont każdej osobie mającej jakiekolwiek problemy zdrowotne. Może kiedyś…

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie