Eleganckie dodatki do wnętrz - włączniki światła i gniazda wtykowe

2017-11-15 17:17

Włączniki światła i gniazda wtykowe to ważne elementy wyposażenia wnętrz. Ich bogata oferta pozwala dopasować je stylistycznie do każdej aranżacji.

włącznik
Autor: archiwum muratordom

W pomieszczeniach mieszkalnych przewody instalacji elektrycznej umieszcza się pod tynkiem lub w nim, żeby były niewidoczne. Zatem szukając nowych przycisków do oświetlenia (łączników), powinniśmy skierować uwagę na osprzęt podtynkowy – przeznaczony do umieszczenia w puszkach instalacyjnych zagłębionych w ścianach. Wybór takich urządzeń jest ogromny – są w różnych kolorach, wykończone metalem, drewnem, szkłem czy skórą, ale najczęściej w całości z tworzywa sztucznego. Mogą być podświetlane niewielkimi diodami, żeby łatwo je było znaleźć w ciemności.

Osprzęt MOWION
Autor: KANLUX Nowoczesne włączniki i gniazdka wtyczkowe są subtelnym dopełnienieniem aranżacji każdego wnętrza.

Ładne i praktyczne włączniki światła i gniazda wtykowe

Osprzęt jest dostępny w seriach, w których wszystkie urządzenia pasują do siebie wizualnie. Wiele z nich ma budowę modułową – kilka różnych elementów, na przykład włącznik światła, ściemniacz, przycisk do sterowania żaluzją, gniazdo 230 V, komputerowe, telefoniczne i telewizyjne, umieszcza się wtedy w sąsiadujących ze sobą puszkach i z zewnątrz zasłania wspólną ozdobną ramką, tak zwaną wielokrotną. Niektóre firmy oferują także pasujące do ramek termostaty, programatory czasowe do instalacji grzewczych lub chłodniczych, czujki ruchu do sterowania oświetleniem, a nawet radioodbiorniki cyfrowe. Dostępne są też zaślepki do niewykorzystywanych otworów w ramce. Umożliwia to przygotowanie w ścianie puszek na moduły, które mogą być zainstalowane w przyszłości. Unika się wtedy ponownego wykonywania prac wykończeniowych. Zaletą konstrukcji modułowej jest możliwość łatwej wymiany samej zewnętrznej ramki bądź klawiszy, bez mechanizmów – gdy się zniszczą bądź w celu dostosowania wyglądu osprzętu do zmienianego wystroju wnętrza.

Włączniki światła i gniazda wtykowe - poznaj funkcjonalne rozwiązania

Najczęściej stosowanym osprzętem w mieszkaniach są gniazda wtyczkowe i łączniki instalacyjne klawiszowe służące do włączania i wyłączania światła, dzwonka, wentylatora w łazience, unoszenia i opuszczania rolet. Mają zwykle mechaniczne zestyki, ale są też elektroniczne (półprzewodnikowe), wykorzystywane w tak zwanych inteligentnych instalacjach, w których do sterowania urządzeniami elektrycznymi używa się paneli z sensorami lub ekranami dotykowymi.

Łączniki mechanizmowe do sterowania oświetleniem są najczęściej pojedyncze (z jednym przyciskiem) i świecznikowe – z dwoma, a nawet trzema przyciskami do sterowania obwodami. Tych drugich używa się do włączania i wyłączania żyrandoli z dwiema lub trzema strefami oświetlenia albo kilku opraw oświetleniowych działających w tym samym pomieszczeniu, ale niezależnie od siebie. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem są łączniki dwu- i trójbiegunowe, umożliwiające łączenie jednym przyciskiem dwóch lub trzech obwodów, na przykład pod różnymi napięciami. Sterowanie jednym obwodem oświetlenia jest możliwe z dwóch miejsc. Służą do tego łączniki schodowe, które przydają się w pomieszczeniach z dwoma odległymi wejściami (najczęściej na klatkach schodowych) – przy każdym można umieścić łącznik, którym zarówno włącza się, jak i wyłącza ten sam obwód. Niezależnie od tego, w jakim położeniu są przyciski, przełączenie któregoś z nich powoduje zmianę stanu obwodu na przeciwny – z otwartego na zamknięty albo odwrotnie.

WIDEO: Wodoodporne łączniki i gniazda elektryczne

Wodoodporne łączniki i gniazda elektryczne

Gdy jest potrzeba sterowania oświetleniem z więcej niż dwóch miejsc, to oprócz dwóch łączników schodowych stosuje się krzyżowe, podłączone między nimi. Zmiana położenia któregokolwiek powoduje zmianę stanu obwodu na przeciwny.

Oprócz przycisków do sterowania światłem służą jeszcze pokrętła lub suwaki, tak zwane ściemniacze, czyli elektroniczne urządzenia umożliwiające regulację poziomu natężenia oświetlenia.

Do uruchamiania dzwonka, furtki lub do współpracy z wyłącznikiem czasowym (na przykład do włączania oświetlenia klatki schodowej lub uruchomienia wentylatora łazienkowego) służą łączniki zwierne (chwilowe) – z przyciskiem, który łączy zestyki tylko w czasie wywierania na niego nacisku, a puszczony wraca do pierwotnego położenia.

Do sterowania żaluzjami i roletami służą łączniki żaluzjowe – trójstanowe – umożliwiające łączenie dwóch obwodów, ale niejednocześnie. W środkowym położeniu przycisku obwód jest rozłączony, w dolnym załącza opuszczanie, a w górnym podnoszenie zasłony

Nasi Partnerzy polecają