| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Klasa ścieralności i użyteczności paneli. Sprawdź, ile wytrzyma twoja podłoga

Klasa ścieralności i użyteczności paneli. Sprawdź, ile wytrzyma twoja podłoga

Wyjaśniamy, co oznaczają tajemnicze symbole na opakowaniach paneli i jak ocenić odporność podłogi na zużycie. Dowiedz się, czy podłoga, którą chcesz kupić nadaje się do przedpokoju, kuchni czy też jedynie do sypialni. Odkrywamy, jak na opakowaniu sprawdzić, czy drewno faktycznie jest twarde i trwałe.

Ścieralność paneli

Jedną z najistotniejszych cech paneli jest ich ścieralność, a może być ona różna. Tanie panele będą bardziej podatne na niszczenie powierzchni, a droższe długo zachowają pierwotny wygląd.

Aby ułatwić wybór, wprowadzono klasyfikację ścieralności na podstawie testu Tabera. Test polega na liczeniu, po ilu obrotach tarczy ściernej powierzchnia panelu ulegnie zniszczeniu. W sprzedaży znajdziemy głównie panele o klasach:

 • 22 AC2 – są przeznaczone raczej do sypialni i innych pomieszczeń niezbyt intensywnie użytkowanych;
 • 31 AC3 – sprawdzą się w salonie, pokoju dziecięcym, kuchni;
 • 32 AC4 – nadają się również do korytarzy, przedsionków, pokojów dziennych, gabinetów;
 • 33 AC5 – to prawdziwi twardziele, których żywiołem są korytarze, schody, domowe siłownie, pokoje dziecięce i pomieszczenia techniczne.

Polecamy:

AC oznacza wytrzymałość paneli na ścieranie, natomiast poprzedzająca je cyfra to tak zwana klasa użyteczności. Informuje, że panele nadają się:

 • 22 – do średnio obciążonych pomieszczeń użyteczności prywatnej;
 • 31 i 32 – do słabo obciążonych pomieszczeń użyteczności publicznej;
 • 33 i 34 – do mocno obciążonych pomieszczeń użyteczności publicznej.

Twardość drewna

O ścieralności drewna decyduje jego rodzaj. Określa ją liczba według skali Brinella (BHN). Badanie klasyfikacyjne polega w tym przypadku na wciskaniu w drewno metalowej kulki przy użyciu określonej siły. Na podstawie średnicy kulki i średnicy powstałego otworu wyznacza się poziom twardości. Im wyższa wartość, tym drewno jest twardsze.

Liderami są tu gatunki egzotyczne – wenge, irokko, merbau, jatoba (powyżej 4). Z krajowych gatunków najtwardsze są klon, grusza, wiąz, jawor (3-4). Najsłabsze jest drewno z krajowych drzew iglastych – sosny, świerku, jodły (1,5-1,8). Ogromne znaczenie ma tu również jakość lakieru i liczba jego warstw.

Twardość, a więc i trwałość paneli w pewnym stopniu zdradza też długość okresu gwarancyjnego. Panele ze 100-letnią gwarancją raczej do miękkich nie należą.

WARTO WIEDZIEĆ

Klasy przeznaczenia podłogi sprawdzisz na opakowaniu:

 • Kl.21 / AC2 Podłogi oznaczona takim symbolem mogą zostać ułożone tylko w małoużytkowanych pomieszczeniach mieszkalnych, np. w sypialniach.
 • Kl.22 / AC2 Podłogi przeznaczone do średnio użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych (sypialnie)
 • Kl.23 / AC3 Podłogi przeznaczone do intensywnie użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych (przedpokoje, pokoje dzienne).
 • Kl.31 / AC3 Podłogi przeznaczone do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do słabo użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej (pokoje hotelowe)
 • Kl.32 / AC4 Podłogi przeznaczone do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do średnio użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej (małe biura, butiki)
 • Kl.33 / AC5 Podłogi przeznaczone do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do intensywnie użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej (sklepy).

Przeczytaj dodatkowo:
Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Modna podłoga - 9 najnowszych trendów

W wyborze materiału wykańczającego podłogę nie trzeba iść utartymi drogami. Pokazujemy, jak ciekawe efekty...

Budowa i projektowanie schodów wewnętrznych. 6...

Męczące podejście w górę, niebezpieczne zejście w dół i guzy na głowie. Takie problemy mogą się...

Podłogi drewniane bez tajemnic

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat podłóg drewnianych, aby...

Wykładziny dywanowe. Jakie są ich największe...

Wykładzina dywanowa daje poczucie ciepła i przytulności. Jest miękka w dotyku i potrafi tłumić dźwięki,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.