| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Oświetlenie pokoju młodzieżowego. Jakie lampy wybrać do pokoju nastolatka?

Oświetlenie pokoju młodzieżowego. Jakie lampy wybrać do pokoju nastolatka?

Oświetlenie pokoju młodzieżowego musi być odpowiednio dobrane, gdyż nastolatek spędza tam większość czasu - nie tylko odpoczywając, ale także się ucząc. Jakie lampy wybrać zatem do pokoju nastoletniego dziecka? Oprócz lampy centralnej pamiętaj o lampce nocnej i podłogowej oraz kinkietach dekoracyjnych.

Nastolatki, urządzając swój pokój, zwracają głównie uwagę na kwestię estetyczną związaną ze stylistyką mebli czy kolorem ścian. Kwestię użyteczności najczęściej zostawiają rodzicom, dla których najważniejsze jest, aby dziecko miało odpowiednie warunki do nauki. Na koncentrację wpływa przede wszystkim oświetlenie pokoju nastolatka, dlatego warto dopasować je do funkcji poszczególnych miejsc w pokoju nastolatka i wykonywanych w nich czynności.

Lampa sufitowa

Światło górne w pokoju nastolatka powinno być jak najbardziej zbliżone do światła dziennego, równomiernie rozproszone oraz docierać do wszystkich zakamarków. – Wybór lampy sufitowej zależy przede wszystkim od rozmiarów pokoju. Do niskich pomieszczeń pasują plafony i regulowane zwisy, a w wysokich wnętrzach sprawdzają się wieloramienne żyrandole. Do pokoju nastolatka warto wybrać iluminację z kilkoma źródłami światła z możliwością regulacji jego jasności, a także kąta padania – radzi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma, producenta lamp i oświetlenia dekoracyjnego do wnętrz. Najlepiej postawić na lampy z jasnymi abażurami, dzięki czemu uzyskamy ciepłą barwę światła.

Miejsce pracy w pokoju nastolatka

Kącik do nauki i pracy przy komputerze powinien znajdować się w miejscu, gdzie dochodzi światło dzienne. Najlepiej, by biurko stało prostopadle do okna, dzięki czemu unikniemy oślepiającego blasku promieni słonecznych. Jednak młodzież najczęściej uczy się wieczorami, kiedy konieczne jest skorzystanie z lampy biurkowej. W jej umiejscowieniu najważniejsza jest zasada, że osoba praworęczna powinna mieć źródło światła z lewej strony, a leworęczna z prawej.

Ważna jest też odległość źródła światła od biurka – optymalna to ok. 40 cm. – Najlepiej wybrać lampkę z długim, wysuwanym ramieniem i możliwością swobodnej zmiany jej położenia, co pozwoli dopasować strumień światła do potrzeb i precyzyjnie oświetlić całą powierzchnię biurka – dodaje Dariusz Rodak z firmy Sigma.

W pokoju nastolatka powinna się także znaleźć lampka nocna, która ułatwi czytanie w łóżku.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: SIGMA

W pokoju nastolatka warto się zdecydować na przyjazną, ciepłą barwę światła (fot. SIGMA).

Świetlna dekoracja

Dopełnieniem aranżacji pokoju młodzieżowego będą lampy dekoracyjne. Doskonale sprawdzą się w tej roli kinkiety z oryginalnymi kloszami, a także subtelne oświetlenie obrazów oraz regałów z książkami. Takie rozwiązanie nie tylko ozdobi wnętrze, ale także zniweluje niekorzystne dla wzroku dziecka kontrasty świetlne i wprowadzi przyjemny nastrój. Odpowiedni wybór i właściwe umiejscowienie lamp to gwarancja komfortowych warunków do nauki, zabawy oraz wypoczynku. Istotne jest także, aby wygląd wybranych iluminacji współgrał z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza, a także odpowiadał gustowi młodej osoby.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Złe oznakowanie lamp LED. Zobacz jak odzyskać...

Na rynku polskim znalazły się nieprawidłowo oznakowane lampy LED. Błąd pojawił się w określeniu ilości...

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...

Lampy sufitowe, LED, halogeny? Jakie oświetlenie...

Odpowiednie oświetlenie salonu może wydobyć i podkreślić jego piękno. Odpowiednio dobrane lampy sprzyjają...

Nowoczesne źródła światła w Twoim domu

Coraz chętniej wyposażamy swoje domy w oświetlenie LED. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia można...

Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...