| muratordom.pl » Ogród » Zrób to sam » Altana ogrodowa z letnią kuchnią. Zbuduj schronienie przed słońcem i deszczem

Altana ogrodowa z letnią kuchnią. Zbuduj schronienie przed słońcem i deszczem

Dzięki ogrodowej altanie można wypoczywać wśród roślin niezależnie od pogody, ponieważ chroni zarówno przed skwarem, jak i deszczem. Zaciszna, przytulna z letnią kuchnią przez całe lato skupia domowników i gości. Zobacz, jak łatwo ją zbudować...

Ogrodową altanę wykonano z naturalnych materiałów: drewna, kamienia i cegły. Jest nieco surowa w wyrazie, dzięki czemu doskonale wpisuje się w klimat dużej działki położonej na skraju lasu. Obrośnięta pnączami tworzy bardzo malowniczy zakątek.

Altana ogrodowa na planie koła

Jest zbudowana na planie jednej czwartej koła. Funkcję filarów podtrzymujących jej dach pełnią drewniane słupy pochodzące z likwidowanej linii energetycznej.­ Fragmenty słupów zagłębione w ziemi zabezpieczono przed działaniem wody powłoką bitumiczną. Wyniesiona lekko ponad poziom terenu podłoga jest z kostki granitowej ułożonej na podsypce piaskowej. Funkcję krawężnika pełni obrzeże z cegieł klinkierowych ułożonych na ławie fundamentowej i połączonych zaprawą cementową. Dach budowli tymczasowo przykrywa papa przymocowana do konstrukcji, którą tworzą belki połączone metalowymi łącznikami oraz deski. W przyszłości zostanie pokryty dachówką bitumiczną.

Letnia kuchnia w altanie

Sercem altany jest wielofunkcyjny piec, który zajmuje jej narożnik. Składa się on z kuchenki (jest ona wykorzystywana nie tylko do przygotowywania potraw, ale także do ogrzewania al-tany w chłodniejsze dni) i komina zwieńczonego ceramicznym daszkiem. Komin jest jednocześnie jednym z punktów wsparcia dachu.

Piec zbudowano z cegły klinkierowej w kolorze piaskowym. Do murowania użyto specjalnej zaprawy cementowej do klinkieru. Jako blat do gotowania wykorzystano żeliwny fragment kuchni z fajerkami (kupiono go podobnie jak inne żeliwne elementy pieca w dawnym sklepie GS). Palenisko kuchni wyłożono cegłą szamotową, zaś wnękę pod nią przeznaczono na składowanie drewna opałowego. Na ściankach kuchni zamocowano reling na ściereczki.

Interesującym rozwiązaniem jest umieszczenie w kominie pieca rusztu ukrytego za drzwiczkami. Ułożone na nim potrawy mogą być pieczone lub lekko podwędzane, zależnie od wielkości ognia rozpalonego w kuchni i stopnia otwacia szybrów (jeden jest umieszczony pomiędzy paleniskiem kuchni a kominem, drugi zaś zamontowano w górnej części komina). Na samym dole komina znajduje się otwór rewizyjny, przez który można czyścić jego wnętrze.

Kuchnia i komin są posadowione na głębokim fundamencie sięgającym poniżej granicy zamarzania gruntu. Całą konstrukcję można w przyszłości rozbudować.

We wnęce pod półką na przyprawy, gdzie obecnie stoi stylowy stolik wykonany z podstawy maszyny do szycia przykrytej kamienną płytą, pozostawiono miejsce na tradycyjny grill osłonięty okapem.

Wypoczynek wśród roślin

W centrum altany ustawiono trójkątny stół, a wokół niego wygodne ławki z oparciami. Przestrzeń altany oświetla wisząca lampa z abażurem ze sznurka, a także dwie niewielkie lampy przemysłowe zamocowane na słupach, które dodają temu miejscu oryginalnego charakteru.

U podstawy filarów posadzono pnącza: powojniki, wiciokrzew i glicynię zwaną też wisterią. Dodają one budowli lekkości, poza tym chronią jej wnętrze przed słońcem i podmuchami wiatru. Z czasem, gdy się rozrosną, pokryją dach zielonym dywanem.

WIDEO: malowanie i konserwacja ławki ogrodowej, altany i pergoli

Jesienny bukiet z wrzosu, owoców dzikiej róży i hortensji (krok po kroku)

Zobacz, jak samodzielnie wykonać jesienny bukiet z wrzosu, owoców dzikiej róży i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Trawnik z rolki - wykonanie krok po kroku

Ogromną zaletą trawnika z rolki jest to, że można go zakładać przez cały sezon wegetacyjny, nawet...

Remont balkonu. Drewniane deski tarasowe na...

Posadzka na balkonie musi sprostać wielu wymogom – być odporna na wodę, zmiany temperatury, duże...

Kompozycje kwiatowe z hortensji w donicy. Jak...

Kompozycje kwiatowe z hortensji ubarwią nasz balkon w sezonie. Zobacz, jak stworzyć piękne kwiatowe...

Układanka artystyczna

Jeśli w domowych zapasach zostało kilka płytek ceramicznych w różnych kolorach, mamy pretekst do tego,...

Jesienny bukiet z wrzosu, owoców dzikiej róży i...

Zobacz, jak samodzielnie wykonać jesienny bukiet z wrzosu, owoców dzikiej róży i...

Schody do ogrodu

Kto chce mieć trwałe schody ogrodowe, wyglądające szlachetnie?