| muratordom.pl » Ogród » Zrób to sam » Letnia kuchnia w altanie. Jak zrobic kuchnię letnią w ogrodzie?

Letnia kuchnia w altanie. Jak zrobic kuchnię letnią w ogrodzie?

Zaciszna, przytulna altana z letnią kuchnią przez całe lato skupia domowników i gości. Dzięki ogrodowej letniej kuchni można wypoczywać wśród roślin niezależnie od pogody, ponieważ chroni zarówno przed skwarem, jak i deszczem. Zobacz, jak łatwo ją zbudować kuchnię w ogrodzie.

Ogrodową altanę wykonano z naturalnych materiałów: drewna, kamienia i cegły. Jest nieco surowa w wyrazie, dzięki czemu doskonale wpisuje się w klimat dużej działki położonej na skraju lasu. Obrośnięta pnączami tworzy bardzo malowniczy zakątek.

Kuchnia letnia w altanie na planie koła

Letnia kuchnia ogrodowa zbudowana na planie jednej czwartej koła. Funkcję filarów podtrzymujących dach altany pełnią drewniane słupy pochodzące z likwidowanej linii energetycznej.­ Fragmenty słupów zagłębione w ziemi zabezpieczono przed działaniem wody powłoką bitumiczną. Wyniesiona lekko ponad poziom terenu podłoga jest z kostki granitowej ułożonej na podsypce piaskowej. Funkcję krawężnika pełni obrzeże z cegieł klinkierowych ułożonych na ławie fundamentowej i połączonych zaprawą cementową. Dach budowli tymczasowo przykrywa papa przymocowana do konstrukcji, którą tworzą belki połączone metalowymi łącznikami oraz deski. W przyszłości zostanie pokryty dachówką bitumiczną.

Letnia kuchnia ogrodowa

Sercem altany jest wielofunkcyjny piec, który zajmuje jej narożnik. Składa się on z kuchenki (jest ona wykorzystywana nie tylko do przygotowywania potraw, ale także do ogrzewania altany w chłodniejsze dni) i komina zwieńczonego ceramicznym daszkiem. Komin jest jednocześnie jednym z punktów wsparcia dachu.

Piec zbudowano z cegły klinkierowej w kolorze piaskowym. Do murowania użyto specjalnej zaprawy cementowej do klinkieru. Jako blat do gotowania wykorzystano żeliwny fragment kuchni z fajerkami (kupiono go podobnie jak inne żeliwne elementy pieca w dawnym sklepie GS). Palenisko kuchni wyłożono cegłą szamotową, zaś wnękę pod nią przeznaczono na składowanie drewna opałowego. Na ściankach kuchni zamocowano reling na ściereczki.

Interesującym rozwiązaniem jest umieszczenie w kominie pieca rusztu ukrytego za drzwiczkami. Ułożone na nim potrawy mogą być pieczone lub lekko podwędzane, zależnie od wielkości ognia rozpalonego w kuchni i stopnia otwacia szybrów (jeden jest umieszczony pomiędzy paleniskiem kuchni a kominem, drugi zaś zamontowano w górnej części komina). Na samym dole komina znajduje się otwór rewizyjny, przez który można czyścić jego wnętrze.

Kuchnia i komin są posadowione na głębokim fundamencie sięgającym poniżej granicy zamarzania gruntu. Całą konstrukcję można w przyszłości rozbudować.

We wnęce pod półką na przyprawy, gdzie obecnie stoi stylowy stolik wykonany z podstawy maszyny do szycia przykrytej kamienną płytą, pozostawiono miejsce na tradycyjny grill osłonięty okapem.

Wypoczynek w letniej kuchni

W centrum altany ustawiono trójkątny stół, a wokół niego wygodne ławki z oparciami. Przestrzeń altany oświetla wisząca lampa z abażurem ze sznurka, a także dwie niewielkie lampy przemysłowe zamocowane na słupach, które dodają temu miejscu oryginalnego charakteru.

U podstawy filarów posadzono pnącza: powojniki, wiciokrzew i glicynię zwaną też wisterią. Dodają one budowli lekkości, poza tym chronią jej wnętrze przed słońcem i podmuchami wiatru. Z czasem, gdy się rozrosną, pokryją dach zielonym dywanem.

WIDEO: malowanie i konserwacja ławki ogrodowej, altany i pergoli

Jesienny bukiet z wrzosu, owoców dzikiej róży i hortensji (krok po kroku)

Zobacz, jak samodzielnie wykonać jesienny bukiet z wrzosu, owoców dzikiej róży i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Skalniak w donicy

Okrągła ceramiczna donica ze skalniaczkiem może stanąć zarówno w ogródku, jak i na balkonie lub...

Układanka artystyczna

Jeśli w domowych zapasach zostało kilka płytek ceramicznych w różnych kolorach, mamy pretekst do tego,...

Rozmnażamy krzewy

Liczne krzewy, także niektóre drzewa i pnącza można łatwo rozmnożyć z fragmentów pędów,...

Nawadnianie ogrodu - projekt i instalacja...

Nawadnianie ogrodu latem to konieczność, warto więc założyć system nawadniania, który podleje rośliny...

Murowany grill. Budowa grilla ogrodowego z...

Prezentujemy, jak wybudować murowany grill ogrodowy. Trudno wyobrazić sobie wypoczynek w ogrodzie bez...