| muratordom.pl » Ogród » Ogrody zimowe » Ogrzewanie ogrodu zimowego: czy opłaca się ogrzewać oranżerię (PORADA)

Ogrzewanie ogrodu zimowego: czy opłaca się ogrzewać oranżerię (PORADA)

Jakie zalety ma ogród zimowy nieogrzewany, a jakie ogród zimowy ogrzewany? Czy ogrzewanie ogrodu zimowego przylegającego do budynku wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania? Przeczytaj naszą poradę, czy w oranżerii opłaca się zrobić instalację grzewczą?

Tagi: oranżeria
Autor: Andrzej Szandomirski

Oranżeria, której zadaniem ma być między innymi zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, nie powinna być ogrzewana

Szklana przybudówka czyli ogród zimowy lub oranżeria jest przestrzenią buforową między ogrzewanymi pomieszczeniami a zimnym otoczeniem i przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła domu.

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło i mniejszych rachunkach za ogrzewanie, oranżeria powinna być zaprojektowana jako przestrzeń nieogrzewana. Wtedy jednak nie da się z niej korzystać zimą, ponieważ temperatura będzie w niej o mniej więcej 5 st. C wyższa od temperatury na zewnątrz.

Z kolei ogrzewanie oranżerii do temperatury takiej jak w pomieszczeniach mieszkalnych będzie drogie, ponieważ straty ciepła przez szyby są mniej więcej czterokrotnie większe niż przez ocieploną ścianę czy dach. Rozsądne jest zatem utrzymywanie tam temperatury na poziomie około 10 st. C.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ogród zimowy: lokalizacja

Dzięki temu, że szyby przepuszczają do wnętrza promieniowanie słoneczne, oranżeria pozwala wykorzystać je do ogrzewania domu. Najwięcej energii słonecznej dotrze do oranżerii, jeżeli zostanie dobudowana do bryły budynku od południa i jej okna nie będą zacienione przez wysokie rośliny i drzewa, które na zimę nie gubią liści. Najlepiej, gdy szklana południowa ściana ogrodu zimowego będzie pochylona pod kątem 20-75 stopni do płaszczyzny terenu. Nagrzana w dzień masywna (najlepiej z pełnych cegieł ceramicznych, klinkierowych, silikatowych, betonu, kamieni lub gliny) ściana oddzielająca oranżerię od reszty domu będzie oddawać ciepło jeszcze długo po zachodzie. Nie należy jej izolować cieplnie, żeby nie utrudniać przenikania ciepła do wnętrza domu.

Trzeba pamiętać, że tak zaprojektowana oranżeria będzie sprzyjać nagrzewaniu się pomieszczenia także latem, dlatego warto zainstalować w niej żaluzje, rolety lub zasłony, które zminimalizują niepożądane skutki nasłonecznienia.

Przeczytaj dodatkowo:
Typy ogrodów zimowych: ogród zimowy sezonowy i...

Planując budowę ogrodu zimowego możemy wybrać ogród zimowy sezonowy bądź ogród zimowy...

Rośliny i kwiaty do ogrodu zimowego

Rośliny i kwiaty do ogrodu zimowego wybieramy zgodnie z ich wymaganiami dotyczącymi temperatury. Doskonale do...

Problemy z roślinami w ogrodzie zimowym: choroby...

Wśród problemów z roślinami w ogrodzie zimowym, do najważniejszych należą porażenia przez...

Budowa ogrodu zimowego: ogród zimowy ogrzewany...

Pomysł na budowę ogrodu zimowego ma coraz więcej właścicieli domów. Ogród zimowy może być...

Warunki uprawy roślin w ogrodzie zimowym: jak...

Aby rośliny w ogrodzie zimowym dobrze rosły i były zdrowe, należy zapewnić im odpowiednie warunki uprawy....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT