| muratordom.pl » Ogród » Ogrody zimowe » Ogród zimowy. Czy opłaca się ogrzewać oranżerię (PORADA)

Ogród zimowy. Czy opłaca się ogrzewać oranżerię (PORADA)

Czy budowa przylegającej do budynku szklanej oranżerii wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania? Jakie zalety ma ogród zimowy nieogrzewany, a jakie ogród zimowy ogrzewany? Przeczytaj naszą poradę, czy w oranżerii opłaca się zrobić instalację grzewczą?

Autor: Andrzej Szandomirski

Oranżeria, której zadaniem ma być między innymi zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, nie powinna być ogrzewana

Szklana przybudówka (tak zwany ogród zimowy) jest przestrzenią buforową między ogrzewanymi pomieszczeniami a zimnym otoczeniem i przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła domu.

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło i mniejszych rachunkach za ogrzewanie, oranżeria powinna być zaprojektowana jako przestrzeń nieogrzewana. Wtedy jednak nie da się z niej korzystać zimą, ponieważ temperatura będzie w niej o mniej więcej 5°C wyższa od temperatury na zewnątrz.

Z kolei ogrzewanie oranżerii do temperatury takiej jak w pomieszczeniach mieszkalnych będzie drogie, ponieważ straty ciepła przez szyby są mniej więcej czterokrotnie większe niż przez ocieploną ścianę czy dach. Rozsądne jest zatem utrzymywanie tam temperatury na poziomie około 10°C.

Usytuowanie ogrodu zimowego względem stron świata

Dzięki temu, że szyby przepuszczają do wnętrza promieniowanie słoneczne, oranżeria pozwala wykorzystać je do ogrzewania domu. Najwięcej energii słonecznej dotrze do oranżerii, jeżeli zostanie dobudowana do bryły budynku od południa i jej okna nie będą zacienione przez wysokie rośliny i drzewa, które na zimę nie gubią liści. Najlepiej, gdy szklana południowa ściana ogrodu zimowego będzie pochylona pod kątem 20-75° do płaszczyzny terenu. Nagrzana w dzień masywna (najlepiej z pełnych cegieł ceramicznych, klinkierowych, silikatowych, betonu, kamieni lub gliny) ściana oddzielająca oranżerię od reszty domu będzie oddawać ciepło jeszcze długo po zachodzie Słońca. Nie należy jej izolować cieplnie, żeby nie utrudniać przenikania ciepła do wnętrza domu.

Trzeba pamiętać, że tak zaprojektowana oranżeria będzie sprzyjać nagrzewaniu się pomieszczenia także latem, dlatego warto zainstalować w niej żaluzje, rolety lub zasłony, które zminimalizują niepożądane skutki nasłonecznienia.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie rośliny posadzić w ogrodzie zimowym?

Pnącza i rośliny o zwieszających się pędach: bluszcze, cisus australijski, jaśmin lekarski, tunbergia, winnik...

Problemy z oranżerią

Rośliny w oranżerii rosną szybko i po pewnym czasie mogą zrobić się zbyt duże...

Ogród zimowy

Zacinający deszcz, bure niebo i zamierające z zimna rośliny w ogrodzie. Tuż obok, za szybą, gąszcz...

Ogród zimowy, oranżeria - kształt i forma zgrane...

Ogród zimowy można urządzić nie tylko na werandzie. Choć to przejrzysta lekka budowla, oranżeria nie...

Pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym. Jak...

Jeżeli chcesz cieszyć się urokami ogrodu zimowego, powinieneś w odpowiedni sposób zadabać o rośliny,...

Zimowy ogród

Pokój "pod gołym niebem" jest szczególnie atrakcyjnym elementem mieszkania czy domu. Jego...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.