| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju, tłuszczu i inne zabrudzenia na kostce
DOMOWE SOS - mycie i czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju, tłuszczu i inne zabrudzenia na kostce

Początek wiosny to czas na mycie i czyszczenie kostki brukowej, która łatwo chłonie wodę i się brudzi. Podpowiadamy, jak wyczyścić kostkę brukową i usunąć z niej mech, plamy z oleju silnikowego czy grillowanego mięsa. Kiedy konieczna jest impregnacja kostki brukowej?

Czyszczenie kostki brukowej wodą – nie zawsze skuteczne

Niektóre modele kostki brukowej lub płyt betonowych są fabrycznie impregnowane, więc zanieczyszczenia z ich powierzchni jest usuwać dość łatwo. Zwykle wystarcza do tego silny strumień wody z myjki ciśnieniowej, ewentualnie z niewielką ilością środka myjącego przeznaczonego do konkretnej nawierzchni.

Trudniej usuwa się plamy z materiałów nieimpregnowanych, ponieważ różnego rodzaju zanieczyszczenia mogą wnikać pod powierzchnię kostki i zostawiać trudne do usunięcia przebarwienia.

Plamy z oleju i inne tłuste ślady na kostce

Podczas czyszczenia kostki brukowej najtrudniejsze do usunięcia są plamy z oleju silnikowego i wszelkie inne plamy, na przykład z grillowanych mięs.

Olej jest tłusty, nierozpuszczalny w wodzie, szybko wnika w pory kostki brukowej. Dlatego też najlepiej jest plamy takiego pochodzenia usuwać najszybciej jak to możliwe – silnym strumieniem ciepłej wody z domowym środkiem do mycia, na przykład naczyń. Nawet szybka reakcja nie zawsze daje gwarancję powodzenia, zwłaszcza gdy olej jest ciepły.

Można też świeże plamy z oleju posypać piaskiem – powinien wchłonąć olej i nie dopuścić do jego wciekania w głąb kostki. Gdy plama wsiąknie w piasek, nawierzchnie trzeba dokładnie umyć ciepłą wodą z odpowiednim środkiem odplamiającym. Trzeba jednak robić to bardzo uważnie, by – podczas czyszczenia – nie spowodować nowych zabrudzeń, czyli zbyt mocno działać preparatami na niewielkiej powierzchni, doprowadzając do jej odbarwienia.

Niegroźne wykwity na kostce brukowej

O ile nie są resztkami tynków, farb użytych do wykańczania domu oraz zapraw cementowych są naturalnym i przejściowym zjawiskiem. Białe wykwity to efekt działania związków wapnia zawartych w cemencie (z niego produkuje się kostki), które rozpuszczają się w wodzie po czym wyparowują i tworzą na powierzchni kostki nalot soli wapnia.

Znikną samoistnie, najszybciej na fragmentach nawierzchni wystawionych na działanie słońca, deszczu i wiatru oraz intensywnie użytkowanych, chociaż może to trwać kilka lat.

Resztki cementu, farb i zapraw

Jeżeli plamy na kostce powstały w wyniku niechlujstwa wykonawców – trzeba je usunąć zaraz po zauważeniu. Zdrapać resztki cementu, zapraw oraz farb, a następnie nawierzchnię umyć wodą pod ciśnieniem.

Gdy i to nie przyniesie efektu, trzeba poddać kostkę piaskowaniu, czyli czyszczeniu sprężonym strumieniem powietrza lub wody z piaskiem bądź szlifowaniu specjalnymi tarczami. Można to zrobić na sucho lub na mokro i najlepiej zabieg taki zlecić firmie i wtedy, kiedy już będzie możliwe oczyszczenie całej utwardzonej powierzchni wokół domu, a nie tylko jej fragmentów.

Gdy nawierzchnia jest ułożona przed wykończeniem domu lub prowadzone są prace remontowe, trzeba ją w okolicy elewacji i składowania materiałów budowlanych dokładnie zabezpieczyć, na przykład jednym dużym kawałkiem grubej folii lub innego materiału nieprzepuszczającego wody i pyłu. W takiej sytuacji nie sprawdzą się stare deski ani papierowe worki po materiałach budowlanych, zwłaszcza cemencie.

Polecamy: Ile wytrzyma podjazd z kostki brukowej

Zielone przebarwienia, mech na kostce

Kolejną grupą plam irytujących właścicieli domów są zielone przebarwienia oraz mech. Powstają one w miejscach mokrych, zacienionych, zawilgoconych, we wszelkich zagłębieniach i tam, gdzie woda opadowa nie spływa szybko z powierzchni kostki.

Jeśli tego rodzaju zanieczyszczenia są na nawierzchni, wykonawca wystawił sobie nienajlepsze świadectwo jakości. Prawidłowo wykonane ścieżki i podjazdy mają dobrze i solidnie zrobioną podbudowę przepuszczającą wodę opadową w głąb ziemi oraz wyprofilowany spadek sprawiający, że woda szybko spływa z powierzchni.

Jeśli teren jest trudny, na przykład gliniasty, z wysokim poziomem wód gruntowych dodatkowo powinno być zrobione odwodnienie utwardzonych powierzchni.

Zielone naloty i narośla z powierzchni kostki trzeba usuwać, gdyż nie tylko brzydko wyglądają, ale też sprawiają, że nawierzchnia jest stale, a nie tylko po deszczu śliska, więc i niebezpieczna.

Mech można usuwać mechanicznie, albo potraktować jako fugę w kolorze zielonym.

Impregnacja kostki brukowej

Kostka brukowa nie musi być impregnowana, ale warto rozważyć takie zabezpieczenie i zdecydować się na nie tuż po ułożeniu nawierzchni, zanim pojawią się jakiekolwiek plamy i przebarwienia.

Gdy będzie poddana czyszczeniu pod ciśnieniem, w zwłaszcza piaskowaniu lub szlifowaniu, impregnacja staje się koniecznością. Zabiegi takie bowiem odsłaniają pory materiału, w które zdecydowanie łatwiej i szybciej niż w nową kostkę wnika brud i zanieczyszczenia.

Rodzaj impregnatu warto dobierać bardzo rozważnie, gdyż są takie, które utrudniają wnikanie zabrudzeń, wzmacniają zewnętrzną warstwę nawierzchni, zwiększają mrozoodporność materiału i nie zmieniają wyglądu nawierzchni. Ale są też takie, które pogłębiają barwę, lekko nabłyszczają powierzchnię kostki, a niekiedy też zostawiają powłokę, która sprawia wrażenie cienkiej, plastikowej nakładki.

Autor: Mariusz Bykowski

Kostka brukowa położona na podjeździe narażona jest na zabrudzenia olejem silnikowym

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pomysły na ogrodzenie domu. Nowoczesne systemy...

Ogrodzenie to wizytówka domu i ogrodu, dlatego jego wygląd ma ogromne znaczenie. Wybór...

Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta...

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz...

Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w...

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia domu ma kolosalne znaczenie. Wyznacza ono granicę działki,...

Mycie, czyszczenie i konserwacja kostki brukowej,...

Dokładne mycie, skrupulatne czyszczenie, konserwacja i pielęgnacja kostki brukowej to cztery najważniejsze...

Układanie kostki brukowej wokół domu – jaką...

Decydując się na układanie nowej nawierzchni z kostki brukowej lub płyt betonowych, powinniśmy brać pod uwagę...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...