| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Na co zwrócić uwagę wybierając miskę ustępową?

Na co zwrócić uwagę wybierając miskę ustępową?

Aby nie mieć problemów z użytkowaniem miski ustępowej, należy wykonać między innymi odpowiednie przyłącze kanalizacyjne. Jednak na co jeszcze musisz zwrócić uwagę podczas wyboru miski ustępowej do Twojej łazienki?

Aby miskę ustępową dało się bez przeszkód podłączyć do instalacji kanalizacyjnej, zwłaszcza w remontowanej łazience, gdzie zmiana prowadzenia przewodów bywa bardzo trudna lub nie da się ich ułożyć inaczej niż dotychczas, należy wybrać model z pasującym odpływem. Odcinek przewodu między odpływem a pionem kanalizacyjnym musi być ułożony ze spadkiem co najmniej 2% w kierunku pionu kanalizacyjnego i mieć długość nie większą niż 1 m, aby ścieki mogły swobodnie spływać do kanalizacji.

Jak podłączyć miskę ustępową, aby nie było problemów z użytkowaniem?

Różnica wysokości między syfonem a punktem podłączenia muszli do pionu nie powinna przekraczać 3 m. Jeśli nie chcemy mieć w przyszłości problemów z usuwaniem ścieków, nie tylko z miski ustępowej, ale także pozostałych urządzeń sanitarnych w łazience (odgłosów bulgotania, wysysania wody z syfonów, wydostawania się nieprzyjemnych zapachów do pomieszczenia), miska ustępowa powinna mieć osobne podejście (do odcinka przewodu między muszlą a pionem nie może być podłączony odpływ z żadnego innego urządzenia sanitarnego) włączone do pionu poniżej wszystkich podejść na danej kondygnacji.

Remont łazienki i wymiana miski ustępowej – jak poradzić sobie ze zmiana lokalizacji odpływu?

Zdarza się, szczególnie przy okazji remontu, że miskę ustępową trzeba zainstalować w miejscu bardzo odległym od pionu albo poniżej poziomego przewodu odpływowego. W przypadku takiej lokalizacji nie jest możliwy grawitacyjny odpływ ścieków. Można wtedy kupić sedes z połączonym z nim lub wbudowanym urządzeniem rozdrabniająco-przepompowującym, które przetłoczy spłukiwane nieczystości na wymaganą odległość albo wysokość.

WARTO WIEDZIEĆ

Zdarza się, szczególnie przy okazji remontu, że miskę ustępową trzeba zainstalować w miejscu bardzo odległym od pionu albo poniżej poziomego przewodu odpływowego. W przypadku takiej lokalizacji nie jest możliwy grawitacyjny odpływ ścieków. Można wtedy kupić sedes z połączonym z nim lub wbudowanym w niego urządzeniem rozdrabniająco- przepompowującym, które przetłoczy spłukiwane nieczystości na wymaganą odległość albo wysokość.

Jaki typ miski ustępowej wybrać?

Bardzo ważna jest decyzja dotycząca sposobu przymocowania urządzenia do przegrody budowlanej oraz – związanego z tym – usytuowania zbiornika spłukującego. Tradycyjne miski ustępowe (stojące) są ustawiane na podłodze. Modele dla osób pełnosprawnych mają zwykle wysokość 39-40 cm, dla dzieci – mniej więcej 35 cm, dla osób niepełnosprawnych – 45-50 cm. Te ostatnie mogą też mieć dodatkowo specjalne podcięcie ułatwiające utrzymanie higieny. Zbiornik spłukujący jest wtedy przymocowany do ściany kilka-kilkanaście centymetrów powyżej górnej krawędzi urządzenia (tak zwany dolnopłuk) lub wisi 160-180 cm nad podłogą (tak zwany górnopłuk).

To drugie rozwiązanie można spotkać niemal wyłącznie w starych łazienkach. Jeśli miska lub system spłukiwania wymagają wymiany, wiszący wysoko rezerwuar zazwyczaj zastępuje się dolnopłukiem albo oba sprzęty – sedes i zbiornik – jednym urządzeniem kompaktowym, w którym rezerwuar jest, tak jak miska sedesowa, wykonany z ceramiki i ustawiony na czymś w rodzaju półki ukształtowanej z tyłu sedesu. Stojącą miskę przymocowuje się śrubami do podłogi w łazience. Jeżeli odpowiednio się je zamaskuje, będą mało widoczne. Przed przymocowaniem sedesu warto dokładnie wymierzyć jego odległość od ściany, aby pozostało dość miejsca na zbiornik spłuczki i wygodne, pełne otwarcie pokrywy sedesu. Miski stojące najczęściej instaluje się w istniejących łazienkach, w miejscu starego urządzenia tego samego typu.

Autor: Sylwester Rejmer

W przypadku dolnopłuka i górnopłuka rura płucząca (łącząca je z sedesem) oraz wężyk doprowadzający wodę z instalacji wodnej są widoczne

Wisząca miska ustępowa – idealna do nowoczesnej łazienki

Do nowych aranżacji, a także – gdy jest taka możliwość – podczas remontów, chętnie wybierane są miski wiszące, które montuje się do metalowej konstrukcji nazywanej stelażem instalacyjnym. Do ramy stelaża jest przymocowany zbiornik spłukujący, ramę przytwierdza się do ściany lub ściany i podłogi. W zależności od rodzaju ściany można wybrać stelaż do zabudowy lekkiej (do ścian działowych, szkieletowych) albo ciężkiej (do masywnych, murowanych).

Do stelaża przymocowuje się miskę i podłącza ją do instalacji kanalizacyjnej. Zbiornik spłukujący łączy się z instalacją zimnej wody. Głębokość stelaża do miski ustępowej wynosi zazwyczaj kilkanaście centymetrów, ale można też kupić płytsze niż 10 cm. Regulacja umożliwia zwiększenie głębokości do mniej więcej 20 cm. Po obudowaniu stelaż wraz z wiszącym na nim urządzeniem zajmują tyle samo miejsca co miska ustępowa z dolnopłukiem i – nierzadko – mniej niż kompakt.

Wykończenie stelaża wiszącej miski ustępowej

Konstrukcję stelaża obmurowuje się lub obudowuje wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi. Z zewnątrz obudowę maluje się, okleja tapetą albo przymocowuje do niej inną okładzinę, zależnie od upodobań. Można też kupić stelaż z gotową obudową ze szklanych płyt w kolorach mlecznym, miętowym, czekoladowym lub czarnym. Takie rozwiązania ma już w swojej ofercie kilku producentów stelaży. Wewnątrz konstrukcji stelaża są ukryte przewody doprowadzające wodę i odprowadzające ścieki. W przedniej albo górnej ściance obudowy montuje się przycisk do spłukiwania. Decydując się na któreś z opisanych rozwiązań, należy mieć na uwadze to, ile miejsca mamy w łazience, aby przestrzeń wokół muszli pozwalała na jej swobodne użytkowanie.

Wybór miski ustępowej a walory estetyczne

O wyborze miski stojącej albo wiszącej często decydują względy estetyczne, ale warto pamiętać także o aspektach praktycznych. W miejscu styku stojącej miski ustępowej z podłogą łatwo gromadzi się brud i nawet gdy sprząta się je starannie, po pewnym okresie użytkowania nie wygląda ono idealnie. Jeśli WC wisi na stelażu, podłogę pod nim można wygodnie odkurzyć lub umyć.

Przeczytaj dodatkowo:
Montaż stelaży podtynkowych w łazience do...

Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Nic dziwnego. Można na nich wygodnie...

Ekologiczne baterie łazienkowe

Elegancki i nowoczesny wygląd baterii łazienkowych to nie wszystko – od zastosowanych rozwiązań w...

Wanna wolno stojąca - luksus w łazience. Zdjęcia...

Nie każdy może mieć wannę wolno stojącą. Jeżeli jednak masz dużą łazienkę o powierzchni min. 10 m2, wanna na...

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

Remont łazienki. Obudowa wanny, wymiana starej...

W trakcie remontu łazienki zamierzasz wymienić starą baterię, umywalkę, obudować wannę i zamontować stelaż...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...