| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Remont komina: kiedy potrzebna jest wymiana przewodów kominowych?

Remont komina: kiedy potrzebna jest wymiana przewodów kominowych?

Przewód kominowy zaczyna niszczeć od momentu jego zamontowania. Dlatego warto wiedzieć, kiedy trzeba go wymienić oraz jak taką wymianę przeprowadzić. Oto kilka wskazówek dotyczących renowacji przewodów kominowych.

Proces niszczenia przewodów kominowych rozpoczyna się zaraz po ich zbudowaniu, jak tylko zaczynają odprowadzać produkty spalania. To zupełnie naturalne. Najszybciej podlegają destrukcji przewody z cegły pełnej, najwolniej – nowoczesne systemy kominowe ceramiczne i stalowe. Niszczeniu przewodów sprzyja między innymi temperatura. Wysoka – podczas naturalnego użytkowania – niszczy ich strukturę wewnętrzną. Niska prowadzi do zamarzanie wilgoci penetrującej materiał, z którego jest zrobiony przewód, i rozsadza cegły lub pustaki ceramiczne.

Nie bez znaczenia są również opady atmosferyczne oraz agresywne związki zawarte w spalinach emitowanych przez urządzenia grzewcze. Negatywny wpływ na stan przewodów kominowych mogą mieć także błędy powstałe w trakcie budowy lub wcześniejszych napraw komina, takie jak załamania komina pod kątem większym od dopuszczalnego, fragmenty cegieł albo zastygłej zaprawy wystające do wnętrza przewodu kominowego itp.

Ocena stanu przewodów kominowych – kiedy wymagają naprawy?

Wymienione czynniki oddziałują negatywnie na stan przewodów kominowych, w tym przede wszystkim na ich szczelność, która jest jednym z podstawowych warunków ich prawidłowego działania. Najważniejsza jest szczelność przewodów dymowych odprowadzających produkty spalania z kotłów grzewczych na paliwa stałe, kominków i wolno stojących pieców kominkowych (zwanych popularnie kozami) oraz spalinowych, czyli takich, którymi przepływają spaliny z gazowych lub olejowych urządzeń grzewczych.

Niedostateczna szczelność jest mniej groźna w przypadku przewodów wentylacyjnych, odprowadzających zużyte powietrze z kotłowni, łazienki czy kuchni, choć brak odpowiedniej wentylacji może być przyczyną innych problemów, na przykład kłopotów z siłą ciągu kominowego wymaganą do prawidłowej pracy urządzeń grzewczych z otwartym paleniskiem (otwartą komorą spalania).

Jak zabezpieczyć przewody kominowe przed niszczeniem?

W nowym budownictwie, gdzie stosuje się kominy systemowe albo murowane wyposaża we wkłady ze stali kwasoodpornej, prawie nie ma problemu z nieszczelnościami. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie spalinowe przewody kominowe powinny być zabezpieczone przed destrukcyjnym oddziaływaniem spalin mokrych o temperaturze do 160oC, czyli produkowanych przez wszelkiego typu kotły gazowe. Czasem zdarza się jednak, że komin jest niewłaściwie eksploatowany, czyli na przykład nie jest dostatecznie często czyszczony i kontrolowany albo czynności te są prowadzone niefachowo, przez co staje się nieszczelny.

Metody uszczelniania przewodów dymowych

Szlamowanie. Polega na pokryciu wewnętrznych ścian przewodu kominowego specjalną masą. Można je przeprowadzić w przewodach kominowych, które pracują „na sucho”, czyli w temperaturze powyżej 160oC.

Przed nałożeniem masy z przewodu kominowego należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, takie jak zaprawa wystająca spomiędzy cegieł, kawałki cegieł, gruz i sadza. W następnej kolejności – zgodnie z zaleceniem producenta masy – trzeba zwilżyć komin wodą, co ma zapobiec wypłynięciu masy na zewnątrz. Masę nanosi się gąbką przesuwaną wzdłuż ścianek przewodu kominowego za pomocą ręcznej windy linowej, od wyczystki w górę ku wylotowi komina.

Przyjmuje się, że można zacząć ponownie używać komina po mniej więcej 24 godzinach, w zależności od temperatury otoczenia. Szlamowanie jest rozwiązaniem skutecznym tylko wtedy, gdy wcześniej jest możliwe gruntowne wyczyszczenie przewodu kominowego. Chodzi bowiem o to, aby masa mogła prawidłowo przywrzeć do jego ścian.

Autor: Andrzej T. Papliński

Zmienna temperatura, agresywne składniki dymu i spalin oraz kapryśne warunki atmosferyczne systematycznie niszczą przewody kominowe

Autor: Piotr Mastalerz

Zmienna temperatura, agresywne składniki dymu i spalin oraz kapryśne warunki atmosferyczne systematycznie niszczą przewody kominowe

Wkład stalowy. Innym znanym sposobem renowacji przewodów kominowych jest zabezpieczenie ich wkładem kominowym z blachy kwaso- -żaroodpornej. Pamiętajmy, że przy wyborze materiału powinniśmy się kierować nie ceną, lecz certyfikatami, jakie mają kupowane przez nas elementy systemów kominowych. Rodzaj i wielkość wybranego wkładu zależą od rozmiaru przewodu kominowego, który ma być poddany renowacji, oraz typu urządzenia grzewczego. Zgodnie z przepisami średnica przewodu dymowego do odprowadzania dymu z urządzeń na paliwa stałe (trzonów kuchennych, kotłów na paliwa stałe oraz kominków z otworem paleniska o powierzchni do 0,25 m2) nie może być mniejsza niż 150 mm. W przypadku kominków, które mają większy otwór paleniskowy, należy używać wkładów o średnicy co najmniej 80 mm.

Wybór średnicy wkładu kominowego

Obecnie średnicę dobiera się też indywidualnie, uwzględniając takie czynniki jak rodzaj budynku, długość przewodu kominowego, rodzaj oraz moc urządzenia grzewczego czy zalecenia jego producenta dotyczące sposobu podłączenia do przewodu kominowego. Montaż wkładu kominowego rozpoczyna się od osadzenia elementów stałych, czyli wyczystki oraz trójnika przyłączeniowego. W następnej kolejności są montowane elementy wkładu kominowego od trójnika aż po zakończenie komina. Bywa i tak, że warunki lokalne zmuszają do przedłużenia komina przez zamontowanie na jego wylocie ocieplonej nasady kominowej. Oczywiście taki scenariusz jest możliwy, jeżeli wymiary istniejącego (zniszczonego i nieszczelnego) przewodu kominowego są na tyle duże, że pozwalają na zamontowanie w nim wkładu kominowego o średnicy odpowiedniej do urządzenia grzewczego, które jest do niego podłączone.

Wkład kominowy nie mieści się - czy można powiększyć przekrój komina?

Co jednak zrobić, jeśli komin ma za mały przekrój i odpowiedni wkład się w nim nie zmieści? W takim przypadku może być konieczne powiększenie światła przewodu metodą frezowania. Polega ona na wprowadzeniu do przewodu kominowego specjalistycznej głowicy i rozwierceniu otworu. Komin poddany takim zabiegom musi następnie zostać uszczelniony wkładem kominowym z blachy kwaso-żaroodpornej lub ceramicznym. Zdarza się, że kominy mają załamania (dopuszcza się takie o kącie nie większym niż 30°) i wtedy jest problem z umieszczeniem w nich sztywnego wkładu. W takiej sytuacji w miejscu załamania trzeba rozkuć ścianę kominową, aby dostać się do wnętrza przewodu kominowego (zwykle wypada to w części mieszkalnej domu), i odpowiednio połączyć kształtki umożliwiające uzyskanie wymaganego przebiegu przewodu dymowego. Są też inne sposoby.

W sprzedaży są kwasoodporne elastyczne systemy kominowe mające odpowiednie certyfikaty. Do renowacji przewodów spalinowych o temperaturze spalin na poziomie czopucha nieprzekraczającej 160oC oraz wentylacyjnych, w stosunku do których wymagania są jeszcze mniej restrykcyjne, można także użyć wkładów kominowych typu Alufol. Wkłady mają postać rękawa składającego się z czterech (do przewodów spalinowych) lub trzech (do wentylacyjnych) warstw materiału (od zewnątrz): folii polietylenowej o grubości 0,04 mm, tkaniny z włókna szklanego, kwasoodpornej folii aluminiowej o grubości 0,12 mm i rozpierającej folii polietylenowej. Rękawy do przewodów wentylacyjnych nie mają warstwy tkaniny z włókna szklanego.

Po wsunięciu do wnętrza przewodu wkład rozdmuchuje się strumieniem powietrza wtłaczanym do komina pod dużym ciśnieniem. Rękaw dopasowuje się do wewnętrznych ścian przewodu kominowego, nawet jeśli nie są idealnie gładkie, i szczelnie do nich przylega. Po rozpompowaniu tworzy sztywną, zwartą konstrukcję doskonale chroniącą komin przed niszczącym działaniem spalin gazu. Wkłady typu Alufol mogą mieć obwód do 1800 mm i długość do 40 m. Trzeba je dopasować do wymiarów komina, dlatego wykonuje się je na indywidualne zamówienia. Poddając komin renowacji, nie wolno zapominać o podstawowych zasadach, choćby takiej, że prawidłowo wykonany system dymowy czy spalinowy musi mieć wszystkie elementy niezbędne do jego poprawnego działania, takie jak drzwiczki u podstawy oraz system odprowadzania skroplin.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać? Kominek z...

Nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa....

Kominek czy koza - wybieraj świadomie. Artykuł do...

Walory użytkowe kominka i kozy są podobne, wymogi instalacyjne – zbliżone, choć dla tego drugiego nieco...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....