Kominki i kozy na pellety. Bezpieczny i ekologiczny sposób ogrzewania domu

2017-09-25 16:53 Konrad Koper
Kominki i kozy na pelety
Autor: archiwum muratordom Kominki i kozy na pelety

Kominki i kozy na pellety to ekonomiczne i praktyczne urządzenia. Mają wysoką sprawność i są automatycznie sterowane, a przy tym równie urokliwe jak kominki czy kozy na drewno. Kominki na pellety: opinie.

Kozy i kominki na pellety są wciąż niedocenianym elementem wyposażenia domów. Jednak wymóg zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym sprawia, że szanse na ich rozpowszechnienie są coraz większe. Piec kominkowy na pellet to wygodne, wydajne i estetyczne źródło ciepła, które można ustawić w salonie. Sprawdźcie sami.

Kominki i piece wolno stojące na pellety

Wygoda korzystania z pelletów spowodowała, że palniki na to paliwo trafiły także do wkładów kominkowych i pieców wolno stojących. Takie urządzenia działają podobnie jak kominki i piece gazowe – są sterowane elektronicznie, nawet zdalnie (pilotem). Jeśli zatem ktoś uważa, że palenie drewnem jest bardziej ekologiczne niż gazem, bądź po prostu nie ma możliwości korzystania z gazu, może wybrać urządzenie na pelety o podobnej funkcjonalności co gazowe.

Problemem jest w tym wypadku magazynowanie pelletów – piec wstawiony do salonu nie powinien być bardzo duży, a wtedy nie ma w nim miejsca na zapas paliwa. Zintegrowane zasobniki mieszczą go tyle, żeby wystarczyło na kilkanaście godzin palenia. Większe można ukryć wewnątrz obudowy wkładu kominkowego. W tym celu są produkowane zasobniki o nietypowych proporcjach – bardzo wąskie, do zabudowy za wkładem. Można też ustawić kominek czy piec przy ścianie oddzielającej pokój od pomieszczenia gospodarczego i w tym pomieszczeniu umieścić zasobnik, a rurę podajnika przeprowadzić przez otwór w ścianie.

Codzienna eksploatacja pieców i kaset

Codzienna eksploatacja pieców i kaset jest bardzo łatwa, a dzięki pilotowi będącemu w standardowym wyposażeniu urządzeń również komfortowa. Sterowanie układem elektronicznym gwarantuje całkowicie automatyczną kontrolę spalania. Zastosowany system sterowania reguluje fazę rozpalania, poziom mocy grzewczej i fazę wygaszania.

Sprawdź też:

Kominki na pellety: obsługa urządzeń

  Obsługa kominka ogranicza się do wsypania pelletów do zbiornika w piecu lub kasecie; urządzenia dostępne na polskim rynku umożliwiają automatyczną pracę kominka nawet do 41 godzin po jednokrotnym załadunku zbiornika.

  Ustawienia parametrów pracy kominka na pellety (mocy, żądanej temperatury w pomieszczeniu) i ewentualnie zaprogramowania pracy na cały tydzień odbywa się w dwóch niezależnych programach. Po osiągnięciu żądanej temperatury urządzenie samoczynnie przechodzi na tryb pracy oszczędny (EKO), a po obniżeniu zadanej temperatury o 2°C automatycznie wraca do pracy normalnej, aby podnieść temperaturę do wymaganej wartości.

  Usuwania popiołu z kominka, który po spaleniu pelletów spada do specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika jest proste i mało kłopotliwe. Stan napełnienia pojemnika trzeba regularnie sprawdzać, ponieważ ilość powstającego popiołu zależy od jakości pelletów, a ta nie zawsze jest jednakowa. Podczas pracy pieca lub kasety nie należy otwierać drzwiczek paleniska, aby nie zakłócać wydajnego spalania pelletów.

  Zabezpieczenie kominków i kaset na pellety

  Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kominków i kóz na drewno należy unikać dotykania korpusu urządzenia podczas działania albo – jeśli jest to konieczne – używać odpowiednich zabezpieczeń.

  Obudowa, szyba, uchwyt drzwiczek oraz rury przyłączeniowe nagrzewają się na tyle mocno, że mogą spowodować oparzenie.

  Ekopiece i ekokasety na pellety są wyposażone w zaawansowane technicznie systemy bezpieczeństwa, tak aby w razie awarii jednego elementu lub uszkodzenia przewodu spalinowego nie doszło do uszkodzenia całego urządzenia ani do powstania szkód w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowane. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń w pracy urządzenia albo przy podawaniu peletów jego praca zostaje natychmiast przerwana.

  Główne zabezpieczenia mechaniczne to:

  • wakuostat – dokonuje dokładnego pomiaru ciśnienia (ciągu) w przewodzie spalinowym i w razie problemów z ciągiem lub w razie zatkania przewodu daje sygnał do wyłączenia obwodu ładowania paliwa;
  • termostat – w przypadku przegrzania zbiornika spowodowanego nieprawidłowym funkcjonowaniem podajnika ślimakowego daje sygnał do wyłączenia obwodu ładowania paliwa.

  Jeśli brak napięcia trwa kilka sekund, piece i kasety na pelety rozpoczynają na nowo normalny tryb pracy. Gdy przerwa w dostawie energii elektrycznej trwa kilka minut, czujniki odnotowują temperaturę wygaszania, system sterowania rozpoczyna fazę wygaszania, w ciągu około 15 minut ogień zostaje wygaszony i piec przestaje działać.

  Sposoby ogrzewania przez kominki i kozy na pellety

  Piece i kasety na pellety, podobnie jak wkłady na drewno, mogą ogrzewać dom na dwa sposoby – ogrzewając powietrze albo wodę do instalacji centralnego ogrzewania.

  Ekopiece z systemem ogrzewania powietrza mają odpowiednio dobrane do swojej mocy wentylatory z płynną regulacją obrotów, które nadmuchują ogrzane powietrze do pomieszczenia. Niektóre modele mają wbudowany układ sterujący obiegiem powietrza umożliwiający nadmuch ogrzanego powietrza zarówno do pomieszczenia, w którym jest urządzenie, jak i do innych pomieszczeń przez system dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

  Kominki na pellety z płaszczem wodnym

  Do współpracy z instalacją centralnego ogrzewania są przeznaczone urządzenia z tak zwanym płaszczem wodnym, czyli wymiennikiem, w którym jest podgrzewana woda tłoczona następnie do instalacji c.o., oraz osprzętem umożliwiającym pełną kontrolę układu c.o.

  Ekopiece i kominki na pellety: opinie

  W Polsce piece i kominki na pellety są wciąż niedocenianym elementem wyposażenia domów. Jednak wymóg zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym sprawia, że szanse na ich rozpowszechnienie są coraz większe. Oferta firm jest na tyle ciekawa i zróżnicowana, że wkrótce i w naszym kraju pelety powinny się stać powszechnym paliwem stosowanym nie tylko w kotłowniach, ale właśnie w kominkach i piecach. Urządzenia te są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kominków na drewno pod względem estetyki, kosztów instalacji i eksploatacji, a przede wszystkim wygody użytkowania i komfortu.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE