Kominek na pellet i piecyk typu koza - ekologiczne ogrzewanie domu

2022-08-19 17:22
Piecyk na pellet Thelma 9 kW z nadmuchem
Autor: bielsko-kominki.pl Piecyk na pellet Thelma 9 kW z nadmuchem

Ogrzewanie domu w stylu eko? Poznaj sposób. Kominki i kozy na pellety to ekonomiczne i praktyczne urządzenia. Mają wysoką sprawność i są automatycznie sterowane, a przy tym równie urokliwe jak kominki czy kozy na drewno. Kominki na pellety - opinie użytkowników. Zobacz, dlaczego warto!

Kozy i kominki na pellety są ciekawym elementem wyposażenia domów. Wymóg zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym sprawia, że są coraz popularniejsze. Piec kominkowy na pellet to wygodne, wydajne i estetyczne źródło ciepła, które można ustawić w salonie. Sprawdźcie sami.

Kominki i piece wolno stojące na pellety

Wygoda korzystania z pelletów spowodowała, że palniki na to paliwo trafiły także do wkładów kominkowych i pieców wolno stojących. Takie urządzenia działają podobnie jak kominki i piece gazowe – są sterowane elektronicznie, nawet zdalnie (pilotem). Jeśli zatem ktoś uważa, że palenie drewnem jest bardziej ekologiczne niż gazem, bądź po prostu nie ma możliwości korzystania z gazu, może wybrać urządzenie na pellety o podobnej funkcjonalności co gazowe.

Problemem jest w tym wypadku magazynowanie pelletów – piec wstawiony do salonu nie powinien być bardzo duży, a wtedy nie ma w nim miejsca na zapas paliwa. Zintegrowane zasobniki mieszczą go tyle, żeby wystarczyło na kilkanaście godzin palenia. Większe można ukryć wewnątrz obudowy wkładu kominkowego. W tym celu są produkowane zasobniki o nietypowych proporcjach – bardzo wąskie, do zabudowy za wkładem. Można też ustawić kominek czy piec przy ścianie oddzielającej pokój od pomieszczenia gospodarczego i w tym pomieszczeniu umieścić zasobnik, a rurę podajnika przeprowadzić przez otwór w ścianie.

Codzienna eksploatacja pieców na pellet i kaset

Codzienna eksploatacja pieców i kaset jest bardzo łatwa, a dzięki pilotowi będącemu w standardowym wyposażeniu urządzeń również komfortowa. Sterowanie układem elektronicznym gwarantuje całkowicie automatyczną kontrolę spalania. Zastosowany system sterowania reguluje fazę rozpalania, poziom mocy grzewczej i fazę wygaszania.

Sprawdź też: Kotły na pellety: ceny i opinie, zasada działania

Kominki na pellety - obsługa urządzeń

  Obsługa kominka na pellet ogranicza się do wsypania pelletów do zbiornika w piecu lub kasecie. Urządzenia dostępne na polskim rynku umożliwiają automatyczną pracę kominka nawet do 41 godzin po jednokrotnym załadunku zbiornika.

  Przeczytaj też:

  Ustawienia parametrów pracy kominka na pellety (mocy, żądanej temperatury w pomieszczeniu) i ewentualnie zaprogramowania pracy na cały tydzień odbywa się w dwóch niezależnych programach. Po osiągnięciu żądanej temperatury urządzenie samoczynnie przechodzi na tryb pracy oszczędny (EKO), a po obniżeniu zadanej temperatury o 2°C automatycznie wraca do pracy normalnej, aby podnieść temperaturę do wymaganej wartości.

  Usuwania popiołu z kominka, który po spaleniu pelletów spada do specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika jest proste i mało kłopotliwe. Stan napełnienia pojemnika trzeba regularnie sprawdzać, ponieważ ilość powstającego popiołu zależy od jakości pelletów, a ta nie zawsze jest jednakowa. Podczas pracy kominka na pellet lub kasety nie należy otwierać drzwiczek paleniska, aby nie zakłócać wydajnego spalania pelletów.

  Galeria: ogrzewanie na pellety

  Zabezpieczenie kominków i kaset na pellety

  Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kominków i kóz na drewno należy unikać dotykania korpusu urządzenia podczas działania albo – jeśli jest to konieczne – używać odpowiednich zabezpieczeń.

  Obudowa, szyba, uchwyt drzwiczek oraz rury przyłączeniowe nagrzewają się na tyle mocno, że mogą spowodować oparzenie.

  Ekopiece i ekokasety na pellety są wyposażone w zaawansowane technicznie systemy bezpieczeństwa, tak aby w razie awarii jednego elementu lub uszkodzenia przewodu spalinowego nie doszło do uszkodzenia całego urządzenia ani do powstania szkód w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowane. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń w pracy urządzenia albo przy podawaniu pelletów jego praca zostaje natychmiast przerwana.

  Główne zabezpieczenia mechaniczne to:

  • wakuostat – dokonuje dokładnego pomiaru ciśnienia (ciągu) w przewodzie spalinowym i w razie problemów z ciągiem lub w razie zatkania przewodu daje sygnał do wyłączenia obwodu ładowania paliwa;
  • termostat – w przypadku przegrzania zbiornika spowodowanego nieprawidłowym funkcjonowaniem podajnika ślimakowego daje sygnał do wyłączenia obwodu ładowania paliwa.

  Jeśli brak napięcia trwa kilka sekund, piece i kasety na pellety rozpoczynają na nowo normalny tryb pracy. Gdy przerwa w dostawie energii elektrycznej trwa kilka minut, czujniki odnotowują temperaturę wygaszania, system sterowania rozpoczyna fazę wygaszania, w ciągu około 15 minut ogień zostaje wygaszony i piec przestaje działać.

  Sposoby ogrzewania przez kominki i kozy na pellet

  Piece i kasety na pellety, podobnie jak wkłady na drewno, mogą ogrzewać dom na dwa sposoby – ogrzewając powietrze albo wodę do instalacji centralnego ogrzewania.

  Ekopiece z systemem ogrzewania powietrza mają odpowiednio dobrane do swojej mocy wentylatory z płynną regulacją obrotów, które nadmuchują ogrzane powietrze do pomieszczenia. Niektóre modele mają wbudowany układ sterujący obiegiem powietrza umożliwiający nadmuch ogrzanego powietrza zarówno do pomieszczenia, w którym jest urządzenie, jak i do innych pomieszczeń przez system dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

  Kominki na pellety z płaszczem wodnym

  Do współpracy z instalacją centralnego ogrzewania są przeznaczone kominki na pellety z tak zwanym płaszczem wodnym, czyli wymiennikiem, w którym jest podgrzewana woda tłoczona następnie do instalacji c.o., oraz osprzętem umożliwiającym pełną kontrolę układu c.o.

  Ekopiece i kominki na pellety opinie

  W Polsce piece i kominki na pellety są wciąż niedocenianym elementem wyposażenia domów. Jednak wymóg zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym sprawia, że szanse na ich rozpowszechnienie są coraz większe. Oferta firm jest na tyle ciekawa i zróżnicowana, że wkrótce pellety powinny się stać powszechnym paliwem stosowanym nie tylko w kotłowniach, ale właśnie w kominkach i piecach. Urządzenia te są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kominków na drewno pod względem estetyki, kosztów instalacji i eksploatacji, a przede wszystkim wygody użytkowania i komfortu.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE