Wełna z folią aluminiową - zastosowanie. Którą stroną kłaść wełnę mineralną z folią aluminiową? Jaka cena?

2023-12-08 12:50

W domach energooszczędnych przed ucieczką ciepła należy chronić także przewody instalacyjne. Służą do tego maty z wełny mineralnej z folią aluminiową. Można je wykorzystać także do ochrony akustycznej instalacji. Jak są zbudowane i jakie mają właściwości maty z wełny mineralnej z folią aluminiową?

Wełna z folią aluminiową
Autor: Getty Images Wełna z folią aluminiową służy do izolacji przewodów instalacyjnych

Spis treści

  1. Wełna z folią aluminiową – budowa i właściwości
  2. Jakie jest zastosowanie wełny z folią aluminiową?
  3. Jak układać wełnę z folią aluminiową?
  4. Ile kosztuje wełna z folią aluminiową?
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania.

Wełna mineralna jest bardzo dobrym materiałem przeznaczonym do izolacji termicznej i akustycznej elementów konstrukcyjnych i instalacyjnych w budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznych lub przemysłowych. Wśród wielu produktów znajdziemy też maty osłonięte z jednej strony warstwą folii aluminiowej. Jakie jest ich przeznaczenie, jak są zbudowane i ile kosztują?

Wełna z folią aluminiową – budowa i właściwości

Maty z wełny z folią aluminiową są produkowane z wełny szklanej lub skalnej. Mają grubość od 2 do 10 cm. Współczynnik przewodzenia ciepła zastosowanej wełny jest na poziomie 0,038-0,039 W/(mK) w temperaturze 10 st. Celsjusza. Maty z folią charakteryzują się tym, że zastosowana w nich wełna ma lamelowy układ włókien, czyli jej włókna biegną prostopadle do powierzchni maty. Dzięki temu podczas układania mat na powierzchniach owalnych, w zagłębieniach, w zagięciach ich grubość nie ulegnie zmniejszeniu, wełna nie zostanie ściśnięta, co skutkowałoby zmniejszeniem jej właściwości izolacyjnych.

Folia aluminiowa jest wzmocniona włóknem szklanym. Pełni ona funkcję zabezpieczenia. Chroni wełnę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także wodą czy wilgocią, które mogłyby zniszczyć materiał izolacyjny. Wełna mineralna jest materiałem niepalnym (klasa reakcji na ogień A1), ale warstwa folii aluminiowej stanowi dodatkową ochronę przed ogniem, wydłuża czas odporności ogniowej tak zabezpieczonej instalacji. Maty z wełny mineralnej są odporne na działanie wysokiej temperatury. Temperatura na styku pomiędzy folią aluminiową oraz wełną nie powinna przekraczać 80 st. C.

Jakie jest zastosowanie wełny z folią aluminiową?

Maty z wełny mineralnej z folią aluminiową są przeznaczone do izolacji termicznej i akustycznej przewodów instalacyjnych: grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych. Ich nieduża grubość i elastyczność pozwala na szczelne otulenie przewodów instalacyjnych. Taka izolacja z wełny mineralnej z warstwą folii aluminiowej zapobiega ucieczce ciepła z przewodów z wodą grzewczą, chroni termicznie przewody wentylacyjne, a także redukuje poziom hałasu, który może dobiegać z instalacji wentylacyjnej.

Maty z warstwą folii aluminiowej pełnią też funkcję przeciwkondensacyjną kanałów wentylacyjnych. Szczelne ich otulenie warstwą wełny z folią aluminiową izoluje zimną powierzchnię kanału od otoczenia. Zastosowanie maty o odpowiedniej grubości sprawia, że temperatura powierzchni izolacji jest wyższa niż temperatura punktu rosy i nie dojdzie do wykroplenia pary wodnej ani na powierzchni kanału, ani na powierzchni zewnętrznej izolacji.

Maty z wełny mineralnej z folią aluminiową mogą być stosowane w domach jednorodzinnych, budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, obiektach przemysłowych.

Jak układać wełnę z folią aluminiową?

Maty z wełny układa się folią aluminiową na zewnątrz, tak żeby stanowiła ona osłonę izolacji. Niektóre maty mogą mieć na stronie wewnętrznej fabrycznie nałożoną warstwę kleju, co ułatwia i przyspiesza ich montaż, a także sprawia, że izolacja jest stabilnie przymocowana. Warstwa kleju jest osłonięta folią polietylenową, którą trzeba zdjąć przed montażem.

Ile kosztuje wełna z folią aluminiową?

Maty z wełny z folią aluminiową mają grubość od 2 do 10 cm. Są sprzedawane w rolkach o szerokości 1 m. Zależnie od grubości maty w 1 rolce znajduje się od 2 do 10 m2 maty. Za rolkę trzeba zapłacić zależnie od grubości od 150 do 250 zł.

Nasi Partnerzy polecają