| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom energooszczędny może być również zdrowy i ekologiczny

Dom energooszczędny może być również zdrowy i ekologiczny

Podczas wyboru projektu domu - oraz późniejszej budowy domu - każdy inwestor musi rozwiązać ważny problem. Czy jego projekt domu to połączenie domu energooszczędnego, zdrowego, ekologicznego oraz - co niezwykle istotne - taniego? Radzimy, jak połączyć te wymagania w jednym projekcie domu.

Gdy zamierzamy wybudować dom, kierujemy się różnymi pobudkami. Nasze decyzje mają aspekty: ekonomiczny, energetyczny oraz bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców domu.

Czy istnieje idealny projekt domu?

Dla konstruktora dom to dzieło inżynierskie, w którym powinno się zastosować nowoczesne technologie i materiały, dla wykonawcy dom to produkt materialny, który powinien powstawać zgodnie ze sztuką budowlaną, dla właściciela dom to miejsce, gdzie spędza większą część życia, ale też lokata włożonego kapitału. Dla inwestora budującego dla siebie kryteria ekonomiczne ustępują innym czynnikom. Wiele osób rozpoczyna budowę domu, nie dysponując odpowiednimi środkami finansowymi. O technologii budowania, a później wyposażaniu budynku decydują więc przede wszystkim możliwości finansowe. Zmusza to budującego do poszukiwania kompromisu między wyobrażeniami i oczekiwaniami, a zasobnością portfela.

Dom energooszczędny to przede wszystkim dom ciepły?

Zachwalając nowo budowane domy, mówi się o nich, że są to domy energooszczędne. Określenie „energooszczędny“ kojarzy się przede wszystkim z dobrze ocieplonymi ścianami zewnętrznymi i szczelnymi oknami i oznacza mniejsze opłaty za energię zużywaną na jego ogrzanie.

Dopiero podczas eksploatacji takiego domu można zaobserwować, że te energooszczędne rozwiązania projektowe stają się przyczyną niekorzystnych zjawisk. Zaburzenie naturalnej wentylacji, a w konsekwencji nadmierna wilgotność powietrza w pomieszczeniach.

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Korzystanie z energii w domu związane jest z działalnością jego mieszkańców oraz zaspokajaniem ich potrzeb życiowych. Energia dostarczana jest do domu w różnych formach – jako energia cieplna, energia elektryczna, gaz, energia słoneczna.
Dom energooszczędny nie tylko rozprasza mało energii przez ściany zewnętrzne, lecz również:

  • spożytkowuje ciepło z różnych urządzeń domowych,
  • umożliwia korzystanie z naturalnego oświetlenia,
  • pozwala oszczędnie gospodarować wodą lub ewentualnie odzyskiwać ciepło z usuwanych ścieków,
  • jest wyposażony w efektywnie działający system wentylacji, umożliwiający dostosowywanie liczby wymian powietrza do potrzeb mieszkańców oraz ponownie wykorzystujący ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz.

Kiedy dom jest zdrowy

Dom zdrowy to nie tylko taki, w którym nie występują żadne zagrożenia dla zdrowia i życia jego mieszkańców, ale również taki, w którym czują się oni komfortowo. W takim domu muszą być zainstalowane systemy, które umożliwiają skuteczne, a przy tym energetycznie efektywne usuwanie zanieczyszczeń stałych, ciekłych i gazowych, powstających wewnątrz budynku w ciągu całego czasu jego eksploatacji.

Projekt domu ekologicznego - dążenie wielu osób

Wzniesienie domu oznacza „wypożyczenie” terenu od środowiska przyrodniczego, czerpanie z zasobów naturalnych do jego budowy oraz wieloletnie korzystanie z energii, wody i powietrza.

Działalność ludzi przyczynia się do sukcesywnej i trwałej degradacji zasobów naturalnych. Aby ograniczyć ten proces do minimum, trzeba się postarać, aby korzystanie z zasobów odbywało się w sposób racjonalny. Dom ekologiczny to taki, który – począwszy od fazy wznoszenia do fazy rozbiórki i rekultywacji terenu – charakteryzuje się możliwie dużym wykorzystaniem energii odnawialnej oraz surowców pochodzących z ponownego przetworzenia (recyklingu) lub ulegających biodegradacji. Dzięki temu jego niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne jest zminimalizowane.

Wszystko w jednym

Pogodzenie wszystkich wspomnianych wcześniej celów (energooszczędności, zdrowia, ekologii) w jednym projekcie domu oraz później fizycznym budynku wymaga wnikliwego i przemyślanego planowania, odpowiedniego doboru urządzeń oraz materiałów, dopilnowania poprawnego wykonywania robót budowlanych, a także właściwych nawyków eksploatacyjnych mieszkańców.

Przeczytaj dodatkowo:
Kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy - jak je...

Jakie są rodzaje kosztorysów i do czego służą? Czy warto mieć kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy?...

Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

Odrolnienie działki. Jak przekształcić działkę...

Kupno działki rolnej z nadzieją, że za jakiś czas postawisz na niej wymarzony dom może być obarczone dużym...

Dom do 100 / 110 m2. Top 5 projektów domów, które...

Domy do 100 / 110 m2 są popularne nie tylko przez to, że oferują dobry stosunek ceny do komfortu, ale...