Zobacz najciekawsze projekty domów parterowych. Wybrać dom parterowy z garażem czy bez? Oto inspiracje

2024-04-12 16:19

Gdzie szukać najciekawszych projektów domów parterowych? Już nie musisz – wybraliśmy je specjalnie dla ciebie z kolekcji Muratora. Budujesz dom jednorodzinny i szukasz inspiracji? Prezentujemy m.in. nowoczesne domy parterowe z płaskim dachem, domy parterowe do 100 m² z dachem dwuspadowym oraz małe domy parterowe tanie w budowie. Zobacz projekty.

Szkoła budowania

Spis treści

  1. Oto najciekawsze projekty domów parterowych. Zobacz i zainspiruj się
  2. Czym się kierować przy wyborze projektu domu?

Oto najciekawsze projekty domów parterowych. Zobacz i zainspiruj się

Budowa domu to dla wielu osób okazja do spełnienia marzeń, a wszystko zaczyna się od wyboru projektu. W Polsce dużą popularnością cieszą się domy parterowe, zarówno z poddaszem użytkowym, jak i bez. W Internecie są jednak tysiące projektów domów parterowych i dokonanie wyboru wcale nie jest łatwe. Lepiej przeglądać duże, nowoczesne domy parterowe z płaskim dachem czy może domy parterowe do 100 m² z dachem dwuspadowym? A może skupić się na małych domach parterowych tanich w budowie?

Dla wszystkich niezdecydowanych – lub po prostu szukających inspiracji – wybraliśmy najlepsze projekty domów parterowych z katalogu Muratora. Staraliśmy się, żeby prezentowane projekty były zróżnicowane zarówno pod względem metrażu, układu pomieszczeń, jak i stylu. Mamy nadzieję, że nasze propozycje okażą się inspirujące i pomogą w podjęciu decyzji.

Czym się kierować przy wyborze projektu domu?

Przy wyborze projektu domu trzeba zacząć od dwóch najważniejszych kwestii, czyli swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Obie te kwestie trudno czasem pogodzić, jednak dziś wybór projektów domów jest tak duży, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Przy wyborze metrażu domu jednorodzinnego kluczowa jest oczywiście wielkość działki budowlanej, którą dysponuje inwestor. Istotny jest także jej kształt, gdyż determinuje on do pewnego stopnia kształt bryły domu oraz układ pomieszczeń.

Wybierając projekt domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:

  • dom z poddaszem użytkowym czy dom parterowy?
  • dom z garażem czy bez?
  • dom murowany czy dom drewniany?
  • dom z płaskim dachem czy z dachem dwuspadowym?
  • osobna sypialnia dla każdego z domowników czy inne rozwiązanie?

Wiedząc już, czego się szuka, trzeba pamiętać o jeszcze jednej kluczowej kwestii, jaką jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Zdarza się bowiem, że zapisy planu determinują niektóre parametry domu, np. kształt jego dachu, szerokość frontowej elewacji czy dopuszczalną maksymalną liczbę kondygnacji domu jednorodzinnego. Trzeba więc wczytać się w zapisy planu i upewnić się, czy upatrzony projekt jest z nimi w zgodzie.