Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Wylewki podłogowe. 12 najczęstszych pytań i odpowiedzi

Wylewki podłogowe. 12 najczęstszych pytań i odpowiedzi

Wylewka podłogowa, czyli podkład pod przyszłą posadzkę, to element, który budzi u inwestorów sporo wątpliwości. Odpowiadamy więc na 12 najczęstszych pytań dotyczących rodzajów wylewek i zasad ich układania.

1. Dlaczego potrzebna jest wylewka?

To, czy posadzka będzie ładna i trwała, pozbawiona spękań, zależy w dużej mierze od podłoża, na którym ją ułożymy. Wylewka to także warstwa dociążająca i kryjąca, pod którą rozprowadza się przewody instalacji wodnej, kanalizacyjnej i grzewczej. Najważniejsze cechy dobrego podkładu to wytrzymałość i trwałość. Ważne jest to, aby wylewka nie pękała na przykład pod wpływem ciężaru oddziałującego miejscowo na podłoże. Kolejna ważna cecha to wypoziomowanie,­ czyli równość wylewki, która decyduje o efekcie końcowym.

2. Jak dobrać wylewkę do podłoża?

Podkład zespolony układa się na dokładnie oczyszczonym i zagruntowanym podłożu. Niektóre wylewki wymagają zastosowania dodatkowej warstwy sczepnej. Warstwa podkładu zespolonegostanowi monolit z podłożem, zatem ten rodzaj podkładu wykonuje się najczęściej na stropach wyższych kondygnacji. Najczęściej, zgodnie z wymogami ochrony przed wilgocią, chłodem i hałasem, robi się podkłady oddzielone od podłoża. Wylewkę na warstwie oddzielającej stosuje się, gdy podłoże jest za bardzo chłonne, zawilgocone, zatłuszczone. Jest to podstawowy element bariery przeciwwilgociowej – podłoga na gruncie musi mieć podkład oddzielony od chudego betonu (chyba że ten został szczelnie odizolowany od gruntu, co jest rozwiązaniem rzadkim). Zwykle używa się folii polietylenowej o grubości 0,2 mm. Jastrych pływający układa się na warstwie izolacji termicznej lub akustycznej. Stosuje się go, gdy podłoże jest słabe lub gdy chcesz ocieplić i/lub wyciszyć podłogę. To także rozwiązanie niezbędne w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

3. Wylewka cementowa czy wylewka anhydrytowa?

Wylewki cementowe - mają konsystencję półsuchą lub gęstoplastyczną,­ układa się je ręcznie lub mechanicznie, a wydajność kładzenia wynosi około 200 m2 dziennie. Mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz, w pomieszczeniach mokrych, wilgotnych lub suchych, narażonych na różne obciążenia. Można z nich wykonywać podkłady ze spadkiem. Spoiwo w tych jastrychach stanowi cement, który jest podatny na skurcz, więc muszą być odpowiednio zdylatowane. Orientacyjna wytrzymałość jastrychów cementowych to 20-25 MPa.

Wylewki anhydrytowe - mają płynną konsystencję i właściwości samopoziomujące, co gwarantuje równość podkładu. Ich wadą jest brak możliwości wykonania spadków. Ponieważ anhydryt – bezwodny siarczan wapnia – jest substancją higroskopijną, takiego jastrychu nie można stosować na zewnątrz, na przykład jako podkład na balkony czy tarasy, ani w pomieszczeniach mokrych, choć niektórzy producenci dopuszczająto z użyciem izolacji przeciwwilgociowej. Natomiast zaletą jastrychu anhydrytowego jest możliwość układania go na dużych powierzchniach bez nacięć dylatacyjnych. Jego orientacyjna wytrzymałość wynosi 20-40 MPa.

Kiedy zależy nam na ograniczeniu kosztów, można wybrać najprostszy podkład cementowy. Gdy zależy nam na czasie lub mamy ograniczoną wysokość warstw podłogowych, sprawdzą się jastrychy anhydrytowe, które szybciej schną i są wytrzymalsze (co za tym idzie – można zrobić cieńszą warstwę). Podkład anhydrytowy ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła niż cementowy (anhydrytowy – 1,4-2, cementowy 1,2 W/(m.K), jest także mniej porowaty, zatem da lepszy efekt na ogrzewaniu podłogowym.

4. Jak izoluje się podkład?

Ten układany na chudym betonie jako element podłogi na gruncie powinien zostać odizolowany przeciwwilgociowo. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się folię polietylenową lub papę zgrzewaną, których pasy muszą być szczelnie ze sobą połączone. Dodatkowo standardem na budowach stało się stosowanie izolacji termicznej i akustycznej najczęściej w postaci płyt styropianowych lub wełny mineralnej przeznaczonych do podłóg. Termicznie izoluje się podłogę na gruncie oraz nad nieogrzewanymi pomieszczeniami (garaż). Izolacja akustyczna przyda się na stropach cienkowarstwowych. Bywają one uważane za głośne, można więc je wygłuszyć warstwą izolacji akustycznej pod wylewką. Jeśli stary strop drewniany jest mocny i wytrzyma obciążenie warstwą betonu, można zrobić na nim nowy podkład. Wcześniej między belkami należy umieścić warstwę izolacji, która sprawi, że będzie cichszy (trzeba ją osłonić folią, żeby nie zniszczyła jej wilgoć z betonu).

Schody gotowe. Wybierz schody drewniane lub schody metalowe z katalogu

Schody gotowe to takie, które zamawia się z katalogu firmy. Dostarczane są później we...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Schody zewnętrzne do domu. Co zamiast schodów...

Najpopularniejszy pomysł na schody zewnętrzne do domu, to konstrukcja z betonu obłożona płytkami. ...

Pielęgnacja podłóg. Jak czyścić podłogę drewnianą?

Podłogi drewniane są ładne, ale wymagają częstego czyszczenia i innych prac konserwacyjnych. Gdy ich...

Podłoga drewniana czy panele podłogowe? Jaką...

Zastanawiasz się jaką podłogę wybrać do swojego domu lub mieszkania. Czekają na ciebie stosunkowo tanie...

Płytki podłogowe jak drewno lub kamień. Płytki...

Płytki drewnopodobne lub imitujące kamień są droższe od oryginałów, ale bardziej funkcjonalne. Płytki...

Wykładzina na schodach betonowych. Jak ją ułożyć?

Schody betonowe najprościej wykończyć układając na nich wykładzine dywanową. Wykładzina na schodach...

Podłoga z drewna. Poznaj zalety parkietu, desek...

Parkiety, deski podłogowe i panele drewniane nigdy chyba nie wyjdą z mody. Podłogi drewniane są ładne i co...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.