| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Schody do piwnicy na zewnątrz domu

Schody do piwnicy na zewnątrz domu

Schody do piwnicy na zewnątrz budynku nie cieszą się popularnością, a przecież w wielu przypadkach są bardziej funkcjonalne niż wąskie, niewygodne zejście przez otwór w podłodze parteru.

Schody do piwnicy

Jeżeli piwnica jest ogrzewana i często się z niej korzysta, zejście powinno się znajdować wewnątrz domu. Jeśli jednak pełni ona jedynie funkcję przechowalni (na przykład letniego sprzętu ogrodowego), zazwyczaj nie ogrzewa się jej, a zejście ukrywa się w klapie w podłodze. Schody są wówczas bardzo strome i wąskie, a otwierająca się klapa zabiera miejsce w pomieszczeniu. Do tego ucieka przez nią dużo ciepła. Funkcjonalnym rozwiązaniem może być zrezygnowanie z otworu w stropie i dobudowanie zejścia na zewnątrz domu, przy ścianie piwnicy. Oczywiście otwór w ścianie zewnętrznej trzeba odpowiednio zaprojektować, dlatego najlepiej przewidzieć takie rozwiązanie już na etapie projektu. Jeśli wykuwa się otwór w istniejącej ścianie, to rodzaj i sposób wykonania nadproża należy skonsultować z konstruktorem budowlanym, a podczas prac dopilnować, żeby wszystko zrobiono zgodnie z jego zaleceniami.

Wykop pod schody może być znacznie szerszy i dłuższy niż zejście umieszczone pod podłogą, dzięki czemu korzystanie z niego będzie wygodniejsze. Jego wymiary zależą od tego, na jakim poziomie nad gruntem znajduje się strop piwnicy. Im wyżej jest wyniesiony budynek, tym mniej potrzeba schodów, więc zajmą mniej miejsca. Ścianki wzdłuż zejścia najlepiej wymurować z bloczków fundamentowych albo wybetonować, a jeśli grunt się nie osypuje, można użyć prefabrykowanych betonowych płyt.

 

Zejście do piwnicy

 

Jak zbudować schody do piwnicy

Między ścianą piwnicy a murowanymi ściankami bocznymi należy pozostawić szczelinę dylatacyjną, którą wypełnia się elastycznym materiałem. Od strony gruntu ścianki trzeba zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową, można też zastosować kilkucentymetrowe ocieplenie ze styropianu albo polistyrenu ekstrudowanego. Górna powierzchnia ścianek powinna być uformowana ze spadkiem w kierunku od budynku.

W jednej ze ścianek warto umieścić nad gruntem otwór wentylacyjny osłonięty kratką, który zapewni dopływ świeżego powietrza. Pozwoli to uniknąć nadmiernego zawilgoceniu oraz zbytniego nagrzewania latem, a w razie rozlania się substancji chemicznej opary szybciej wywietrzeją.

Schody można zrobić z drewna lub ze stali, osadzając stopnie w belkach policzkowych, ale trwalsze będą schody żelbetowe. Ostatni stopień, nad gruntem, musi być mocniej zbrojony, bo będzie pełnił funkcję podmurówki – na nim oprze się klapa osłaniająca zejście. Górne powierzchnie podmurówki powinno się osłonić obróbką blacharską, a klapa musi być odporna na działanie wody i czynników atmosferycznych. Można zamówić drzwi metalowe, z tworzywa albo drewniane, które łatwo wykończyć papą, gontami bitumicznymi, blachą lub innym wodoodpornym materiałem.

Styk klapy z podmurówką powinien być dobrze uszczelniony, najlepiej specjalnymi sznurami lub taśmami, aby nie dostawała się pod niego woda. Drzwi mogą też wystawać poza lico podmurówki, wtedy osłaniają ją jak daszek i nie muszą ściśle do niej przylegać.

Oprócz zewnętrznej klapy warto zamontować jeszcze wewnętrzne drzwi wejściowe do piwnicy. Sprawią, że będzie w niej cieplej i mniej wilgotno, można też umieścić w nich bezpieczny zamek, co lepiej zabezpieczy przed kradzieżą.

Na Zachodzie można kupić gotowe nadstawki z klapą, zrobione z tworzywa sztucznego, z uformowanym spadkiem, które się montuje na poziomej podmurówce. Taki system ma wygodne rozwiązania użytkowe, na przykład wbudowane kołnierze uszczelniające, siłowniki utrzymujące otwarte skrzydła drzwiowe, zamek, a wykonanych z tworzywa sztucznego boków nie trzeba izolować ani wykańczać. W Polsce na takie gotowe elementy musimy jeszcze poczekać.

Przeczytaj dodatkowo:
Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Układanie płytek w łazience - gruntowanie,...

Układanie płytek ceramicznych w łazience należy przeprowadzić z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek....

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Beton i jego rodzaje. Składniki, wytrzymałość i...

Różne rodzaje i klasy betonu dają architektom niemal nieograniczone możliwości projektowe. Ale uwaga!...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...