Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny? Jaki wybrać? Czym się kierować?

2025-02-19 14:50

Stoję przed wyborem tynku. Od początku byłam nastawiona na tradycyjny tynk cementowo-wapienny, ale powoli zmieniam zdanie. Jakie macie argumenty za wyborem tynku gipsowego, a jakie za wyborem tynku cementowo-wapiennego? - pytają nasi Czytelnicy. Podpowiadają członkowie społeczności facebookowej grupy „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” oraz nasz ekspert.

Tynk hybrydowy Dolina Nidy
Autor: Dolina Nidy

Spis treści

  1. Gips jest dobry dla tynkarzy
  2. Żaden tynk nie jest idealny
  3. Gdzie stosować tynk gipsowy?
  4. Gdzie stosować tynk cementowo-wapienny?

Pani Anita napisała na grupie Muratora: proszę o opinię, jaki tynk wewnętrzny jest lepszy: cementowo-wapienny czy gipsowy? I dlaczego?

Społeczność facebookowej grupy „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” odpowiada:

Gips jest dobry dla tynkarzy

  • Gipsowy gładki i łatwiejszy do odtworzenia.
  • Cementowo-wapienny zdrowszy.
  • Cementowo-wapienny lepszy, chodź droższe jest zrobienie na nim gładzi.
  • Im bardziej się zagłębiam w temat, tym bardziej do mnie dociera, że to bez znaczenia. Faktura tynku cementowo-wapiennego mi nie przeszkadza. Chemia jest i tu, i tu.
  • Mam dwa domy. W jednym tynk gipsowy - nie mam żadnych zastrzeżeń. W drugim starym tynk cementowo-wapienny i w niektórych miejscach słychać, gdy się w niego puka, że się odkleił od ściany. Jest taki kruchy. Może dlatego, że jest to stary tynk lub źle zrobiony. W nowszym gipsie nic takiego nie mam. Mam też gips w łazience i również jest super.
  • Największą zaletą tynku gipsowego jest to, że jak zrobisz zaprawki, to nie będzie śladu. A rysy, pęknięcia czy obicia na pewno się pojawią. Poza tym niższa cena i wygląda dobrze bez gładzi.
  • Gips jest dobry, ale tylko dla tynkarzy, bo jest dużo łatwiejsza robota, a pieniądze takie same. Czym mniej gipsu w domu, tym lepiej. Wszelkie grzyby uwielbiają gips. Tynk tylko cementowo-wapienny.
  • Co kto lubi. Mam cementowo-wapienny robiony ręcznie, normalnie rzucany kielnią, mieszany w betoniarce, a nie agregacie. Przetarty papierem ściernym, grunt i dwie warstwy farby. Faktura nam się podoba, od początku nie braliśmy pod uwagę gładzi.
  • My cementowo-wapienny zrobiliśmy w łazienkach i kotłowni, wszędzie gdzie indziej - gipsowy.

Czytaj też: Tynk wewnętrzny: gipsowy kontra tynk tradycyjny. Który wybrać?

Murowane starcie
Tynk - gipsowy czy cementowy? MUROWANE STARCIE

Co o wyborze tynku wewnętrznego sądzi ekspert Muratora?

Żaden tynk nie jest idealny

Stosując tynk gipsowy szybko uzyskasz białą, gładką powierzchnię ściany wewnętrznej, gotową do malowania, niestety niezbyt odporną na uszkodzenia. Tynk tradycyjny cementowo-wapienny jest znacznie trwalszy, ale po ułożeniu takiego tynku ściana ma chropowatą fakturę. Jeśli taka się komuś nie podoba, musi ją wygładzić, co jest pracochłonne.

W składzie tynków cementowo-wapiennych jest cement, wapno i piasek, przez co nawet po dokładnym wygładzeniu takie tynki pozostają szorstkie. Tynki te są paroprzepuszczalne, więc nie hamują przenikania pary wodnej przez mury. Odznaczają się także dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Mogą mieć domieszki hydrofobizujące (powstrzymujące wchłanianie wody). Można kupić je również z domieszką białego cementu. Dzięki jaśniejszej barwie pozwalają później na nałożenie mniejszej ilości białej lub jasnej farby niż przy zastosowaniu tynków szarych.

Tynk gipsowy jest uznawany za produkt zdrowy i ekologiczny, który tworzy mikroklimat przyjazny organizmowi ludzkiemu, bo pochłania i przechowuje nadmiar wilgoci, a oddaje go, gdy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho. Tynki gipsowe pozwalają uzyskać gładką powierzchnię ścian i sufitów bez potrzeby dodatkowego stosowania gładzi. Pokryte nimi powierzchnie wykańcza się bezpośrednio farbą lub tapetą.

Tynki gipsowe mają mniejszą wytrzymałość mechaniczną od cementowo-wapiennych. Nie są też odporne na wodę i stałe zawilgocenie. Gdy poziom wilgotności powietrza przekracza 80%, gips zaczyna tracić swoją wytrzymałość. Tynk gipsowy powoduje również, że niezabezpieczona antykorozyjnie stal w zetknięciu z nim zaczyna rdzewieć.

Tynki gipsowe są „cieplejsze” od tynków cementowo-wapiennych. Ich współczynnik przewodzenia ciepła λ dochodzi do 0,28 W/(m·K), a cementowo-wapiennych do 0,45 W/(m·K).

Zużycie tynku cementowo-wapiennego wynosi 11-14 kg/m2/cm, tynku gipsowego: 12-17 kg/m2/cm.

Gdzie stosować tynk gipsowy?

W pomieszczeniach, w których wilgotność względna powietrza nie będzie przekraczała 70% przez długi czas. Tynk gipsowy chłonie wilgoć, ale też szybko ją oddaje, gdy powietrze staje się bardziej suche. Tynków gipsowych lepij nie stosować w miejscach, gdzie będą nieustannie narażone na uszkodzenia mechaniczne – w garażach czy warsztatach.

Gdzie stosować tynk cementowo-wapienny?

W każdym pomieszczeniu, także tam, gdzie występuje ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Tynk cementowo-wapienny jest niezastąpiony w przypadku wyrównywania dużych krzywizn powierzchni murowanych. Stanowi też świetne podłoże pod wszelkie okładziny (na przykład płytki).

Polecamy także: Tynki cementowo-wapienne - rodzaje, właściwości i zastosowanie

Murator Remontuje #2: Układanie płytek na ścianie w łazience
Materiał sponsorowany

Dołącz do grupy "Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową" i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.

Murator Google News
Autor: