| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podłoga na legarach: podkład podłogowy z płyt

Podłoga na legarach: podkład podłogowy z płyt

Drewnopochodne płyty MFP to materiał do różnych zastosowań. Można z nich również zbudować solidną podłogę na legarach. Zobacz, jak wykonać taką podłogę samemu.

Paroizolacja w podłodze na legarach

Betonowy strop, na którym zbudujemy podłogę na legarach, trzeba najpierw pozamiatać, a gdy jest nowy lub piętro niżej znajduje się pomieszczenie o podwyższonej wilgotności – ułożyć na nim paroizolację. Ma ona bowiem odgrodzić drewniane elementy podłogi od wilgoci. Paroizolację robimy z grubej folii budowlanej. Jej pasy należy układać tak, aby jeden zachodził na drugi na 20-30 cm. Trzeba je również wywinąć na ściany, na wysokość 8-10 cm. Aby paroizolacja dobrze pełniła swoją funkcję, zakłady skleja się taśmą.

Konstrukcja z legarów

Podkład podłogowy z płyt będzie się opierał na belkach drewnianych zwanych legarami. Powinny mieć one przekrój 6x4 lub 6x6 cm. Ich rozstaw zależy od grubości płyt. Jeśli zdecydowaliśmy się na płyty grubości 12 mm, odległość między legarami będzie wynosić 40 cm. Rozstaw dla płyt grubości 15 mm to 55 cm, dla 18 mm – 70 cm, a dla 22 mm – 95 cm. Pamiętajmy, że rozstaw legarów ustala się osiowo, czyli musi być liczony od środka jednego legara do środka legara sąsiedniego. Poziomnicą sprawdzamy ustawienie belek i ewentualnie korygujemy je, podkładając miejscami kawałki sklejki.

Autor: Pfleiderer

Na folii budowlanej, w miejscu, gdzie mają być montowane legary, układa się pasy izolacji akustycznej z gumy technicznej lub filcu

Autor: Pfleiderer

Jesli nie wypoziomuje się precyzyjnie legarów, podłoga wyjdzie krzywa

Izolacja akustyczna podłogi na legarach

Podłogom na legarach często zarzuca się, że skrzypią. Zdarza się tak jedynie wtedy, gdy zostaną niefachowo zmontowane. Izolację akustyczną takiej podłogi wykonuje się najczęściej z wełny mineralnej. Sama wełna to jednak nie wszystko. Oprócz niej potrzebna będzie izolacja, na przykład z taśmy filcowej, którą mocuje się na każdym legarze (taśmę przykleja się lub przytwierdza do legarów zszywkami). Będzie ona bezpośrednio odpowiadać za tłumienie dźwięków uderzeniowych.

Montowanie płyt MFP na podłodze na legarach

Montaż płyt MFP rozpoczyna się w jednym z narożników pomieszczenia. Układa się je prostopadle do legarów tak, żeby krótsze krawędzie płyt znajdujących się obok siebie nie wypadały w jednej linii. Do mocowania używamy wkrętów samonawiercających do drewna. Umieszcza się je nie bliżej niż 1,5 cm od krawędzi, w odstępach co 30 cm. Wkręty sąsiednich płyt powinny być przesunięte względem siebie o 4-5 cm. Trzeba unikać umieszczania wkrętów w samych narożach płyt. Płyty montujemy jednowarstwowo. Między ścianami musimy pozostawić szczelinę dylatacyjną, czyli 1-1,5 cm odstępu. Styki płyt skleja się dodatkowo klejem polioctanowinylowym (PVAc).

Autor: Pfleiderer

Wygłuszenie w postaci płyt lub mat wełny mineralnej umieszcza się pomiędzy legarami na wcisk

Autor: Pfleiderer

Jeśli płyty nie są łączone na pióro i wpust, pozostawia się między nimi dylatacje – około 5-milimetrowe odstępy, które zostaną później wypełnione klejem

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Schody zewnętrzne do domu. Co zamiast schodów...

Najpopularniejszy pomysł na schody zewnętrzne do domu, to konstrukcja z betonu obłożona płytkami. ...

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.