Jak przygotować ścianę do tapetowania? Praktyczne porady

2022-01-03 11:50

Radzimy, jak przygotować ścianę do tapetowania, aby efekt po zakończeniu prac był zadawalający. Odpowiednie przygotowanie podłoża to etap, którego nie można pominąć.

Tapeta
Autor: Marcin Grabowiecki Tapeta to łatwy sposób na odświeżenie aranżacji, dzięki niej można również zamaskować niedoskonałości ścian bez potrzeby przeprowadzania gruntownego remontu

Tapety to prosty sposób na to, by bez większego wysiłku i nakładów finansowych, stworzyć wyjątkowe, oryginalne wnętrze. Dają nieograniczone możliwości aranżacyjne - można z powodzeniem zastosować je we wnętrzu urządzonym w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Wbrew pozorom tapetowanie nie jest trudne - to zadanie z którym z powodzeniem każdy poradzi sobie samodzielnie. 

Tapetowanie krok po kroku. Przygotowanie ścian

Jak przygotować ścianę do tapetowania

 • podłoże nieotynkowane

Można na nim układać tapety, pod warunkiem że zaszpachluje się ubytki i niedokładnie wypełnione spoiny oraz zeszlifuje wypukłości.

 • podłoże pomalowane farbą

Podłoże pomalowane farbę kredową lub wapienną trzeba starannie usunąć szpachelką po uprzednim zamoczeniu, niezniszczoną powłokę z farby olejnej lub emalii wystarczy przeszlifować i odkurzyć, jeśli powłoka się łuszczy, trzeba ją zeskrobać, a pozostałości usunąć  preparatem do usuwania starych powłok malarskich, farbę emulsyjną lub akrylową – jeżeli nie odpada – zmywa się wodą z detergentem lub specjalnym płynem do mycia ścian.

 • podłoże pokryte tapetą

Stare warstwy tapety należy usunąć szpachelką po uprzednim namoczeniu jej ciepłą wodą z dodatkiem kilku łyżek 10-procentowego octu lub specjalnym płynem do usuwania tapet. Można też użyć elektrycznego nawilżacza do tapet. Tapety winylowe warto przed namoczeniem podrapać drucianą szczotką, wtedy woda łatwiej dotrze do warstwy z klejem. Inne tapety zmywalne wystarczy przetrzeć papierem ściernym.

 • podłoże z płyt gipsowo-kartonowych

Trzeba zaszpachlować wszystkie połączenia płyt oraz ubytki, a potem je przeszlifować.

GALERIA: tapeta w salonie - 14 pomysłów na wykończenie ściany

Jak usunąć pęknięcia i ubytki w ścianach przed tapetowaniem

Podłoże powinno być idealnie gładkie, czyste, suche i bez pleśni. Dziury po zbędnych gwoździach i kołkach, pęknięcia i rysy wypełnij szpachlówką lub zaprawą gipsową. Nierówności zbierz szpachelką, a chropowatości (nawet tak drobne jak ziarenka piasku) zeszlifuj papierem ściernym.

Przeczytaj też:

Jak naprawić ubytek po odpadnięciu kawałka tynku? >>>

Miejsca połączeń płyt i niewielkie pęknięcia możesz zakleić specjalną taśmą. Jeżeli ściany są bardzo chropowate i nierówne, możesz jako podkład – zwłaszcza pod cienkie, jasne tapety – położyć specjalną tapetę izolacyjną lub dwie, trzy warstwy papieru pakowego. Tłuste plamy usuń szmatką zanurzoną w benzynie lub rozpuszczalniku.

Dzień przed położeniem tapety zagruntuj podłoże preparatem do gruntowania albo rozcieńczonym klejem do tapet

Tapety
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Przed przystąpieniem do układania tapety warto uprzątnąć pomieszczenie, które będzie tapetowane, oraz odpowiednio przygotować podłoże

Odpowiednie warunki do tapetowania

Tapety najlepiej kłaść, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi 15-18°C (przy tapetach papierowych temperatura może być nieco niższa). Tapetowanie nie powinno się odbywać w pomieszczeniach zbyt ochłodzonych (poniżej 5°C) oraz silnie ogrzewanych – najlepiej na ten czas wyłączyć ogrzewanie.

Narzędzia potrzebne do tapetowania

Narzędzia do tapetowania, które mogą się przydać to:

 • pion sznurkowy,
 • poziomnica,
 • wiadro (ocynkowane lub plastikowe) do rozrobienia kleju,
 • szeroki pędzel (ławkowiec) lub wałek futerkowy do nanoszenia kleju,
 • 3-metrowa miarka lub przymiar,
 • nóż z długim i szerokim ostrzem do cięcia tapety na arkusze,
 • miękka szczotka lub gumowy wałek do dociskania tapety,
 • nóż monterski i nożyce ze stali nierdzewnej do przycinania krawędzi tapety,
 • miękka ściereczka lub gąbka do usuwania nadmiaru kleju,
 • drabina lub schodki,
 • papier ścierny i nierdzewna szpachelka do napraw podłoża,
 • stalowy liniał do przycinania tapet,
 • krótki gumowy wałek do dociskania brzegów tapet.

Przeczytaj też:

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym warsztacie >>>

Tapety
Autor: Michał Skorupski Wbrew pozorom tapetowanie nie jest trudne - to zadanie z którym z powodzeniem każdy poradzi sobie samodzielnie

W jaki sposób przygotować pomieszczenie do tapetowania

Z pomieszczenia, które będzie tapetowane, wynieś wszystkie lekkie meble, a te trudne do przesunięcia zabezpiecz przed zabrudzeniem.

Ze ścian wykręć wystające wkręty i haki oraz wyciągnij gwoździe, ale tylko te z łebkami. Aby później odnaleźć miejsca, w których się znajdowały, wciśnij w nie gwoździe bez główek, tak aby lekko wystawały poza lico ściany.

Wyłącz prąd i zdejmij gniazda i wyłączniki. Znajdujące się w nich przewody zabezpiecz taśmą izolacyjną i umieść je wewnątrz puszek.