| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna w okleinie drewnopodobnej

Okna w okleinie drewnopodobnej

Okna z PCW są szczelne, ciepłe i łatwe w utrzymaniu. Jednak ich gładkie ramy nie w każdym domu wyglądają ładnie. Dlatego inwestorzy, którzy cenią funkcjonalność plastiku, ale podoba im się drewno, wybierają rozwiązanie uniwersalne – okna w okleinie drewnopodobnej.

Takie okleiny są dostępne w wielu wzorach i odcieniach, więc każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Jasne, ciemne, z widocznymi słojami i regularne, inne wewnątrz i inne na zewnątrz okna – do wyboru, do koloru. Większość producentów dzieli typy oklein na standardowe i niestandardowe – te drugie są droższe i trzeba na nie dłużej czekać. Wśród oklein standardowych najczęściej powtarzają się złoty dąb, orzech i mahoń. Dość powszechne są też palisander, dąb ciemny, bagienny i rustykalny, choć te nie u wszystkich producentów zaliczają się do standardu. Niestandardowe okleiny zamawia się rzadziej, mogą przypominać daglezję, oregon, buk, sosnę, a także wiele innych, nawet mało znanych gatunków drewna. Kompletne wzorniki można znaleźć w punktach sprzedaży okien.
Okna drewnopodobne, podobnie jak białe, mogą mieć dowolne kształty i rozmiary wybrane z oferty producenta – również trójkątne czy trapezowe. Różnica dotyczy tylko wymiarów okien z profili giętych (okrągłych albo łukowych). Promień łuku nie może być zbyt mały, bo okleina się zniekształci – w rozciąganej strefie profilu będzie jaśniejsza niż w ściskanej, straci regularny wzór i nie będzie ładnie wyglądać.

Trochę o profilach

Okleinowane okna z PCW powstają w kilku etapach. Najpierw produkuje się profile – najczęściej trzy- lub pięciokomorowe, choć zdarzają się również bardziej skomplikowane. Mogą być białe, barwione w masie albo dwukolorowe, z koekstrudowaną zewnętrzną ścianką. Profile kolorowe są odpowiednio wzmacnianie, bo nagrzewają się mocniej niż białe. Następnie pokrywa się je okleiną, wtapiając ją w ścianki profili lub zgrzewając w wysokiej temperaturze tak, aby tworzyła z nimi nierozerwalną całość. Gotowe profile okienne w postaci długich listew trafiają do producenta okien. Tam odpowiednio zaprogramowane maszyny tną je na odcinki wymaganej długości, które następnie są zgrzewane w ramę okienną. Podczas zgrzewa­nia plastik na spawach się topi i lekko wybrzusza, więc należy go zeszlifować. Jeśli profil pod okleiną jest biały, po zeszlifowaniu pozostaje widoczny biały spaw i trzeba go pomalować farbą, mazakiem lub korektorem w kolorze zbliżonym do okleiny. Jeżeli profil jest kolorowy, spaw nie wyróżnia się tak mocno, ale i tak lakieruje się go, aby ujednolicić kolor.

Ostrożność i pielęgnacja

Ponieważ okleina jest wtopiona w profil, a nie naklejona na jego powierzchnię, trudno ją uszkodzić. Najczęściej zarysowania powstają w wyniku nieostrożnego używania ostrych narzędzi, na przykład podczas montażu klamki okiennej albo wymiany parapetu. Aby nie zniszczyć ramy, lepiej w takich sytuacjach osłaniać ją folią. Sporadycznie mogą się też zdarzyć otarcia spowodowane niewłaściwym transportem. Zarysowana okleina nie oznacza konieczności wymiany całego okna. Głębsze rysy uzupełnia się okleiną lub twardym woskiem. Zabieg ten nie jest skomplikowany, wykonuje go na miejscu ekipa producenta okien, najczęściej bez konieczności ich demontażu. Są nawet specjalne preparaty, które pozwalają zrekonstruować strukturę słoi. Mniejsze zarysowania można maskować samodzielnie, wystarczy zamalować je korektorem akrylowym albo flamastrem w kolorze zbliżonym do okleiny. Odpowiednie środki kupuje się tam, gdzie okna.
Najgorsze dla okien okleinowanych jest zachlapanie tynkiem, gładzią, klejem czy pianką poliuretanową. Można je usunąć tylko środkami chemicznymi albo zeskrobując z powierzchni okna – obie metody niszczą okleinę. Dlatego podczas wykańczania ścian wewnątrz lub na zewnątrz budynku okna trzeba dokładnie zasłonić.
Trwałość okien okleinowanych szacuje się na 30-40 lat, przy czym gwarancję na trwałość koloru okleiny dostaje się na pięć lat. Nie wymagają okresowej konserwacji, wystarczy raz w roku zabezpieczyć uszczelki i zawiasy. Do mycia trzeba używać delikatnych środków niezawierających acetonu. Może to być zwykły płyn do naczyń, ale u producentów można też kupić specjalny płyn do mycia ram okleinowanych.

Ile się czeka

Na okna w okleinie trzeba czekać dłużej niż na białe, dlatego powinno się je zamówić odpowiednio wcześniej. Okna białe są dostarczane średnio po tygodniu lub dwóch od dnia złożenia zamówienia, niekiedy są gotowe nawet w ciągu kilku dni. Na okna w okleinie standardowej oczekuje się dwa do trzech tygodni, a w okleinie niestandardowej – od pięciu do nawet dziesięciu tygodni. Czas realizacji zamówienia zależy od rodzaju okleiny, kształtu okien, funkcji ich otwierania – najdłużej czeka się na okna łukowe w okleinie niestandardowej. Dużo zależy też od terminu dostawy profili. Jeśli zamówi się niestandardowe profile w okresie wzmożonego popytu na typowe okna, termin realizacji zamówienia może się wydłużyć nawet do trzech miesięcy.

Dodatki

Okna można wzbogacić o nakładki stylizujące, można też zrobić skrzydło w innym, a ościeżnicę w innym kolorze. Odcień okleiny można dopasować do bramy garażowej czy podbitki dachowej. Łatwo też dobrać rolety zewnętrzne, bo ich prowadnice są oferowane w różnych okleinach drewnopodobnych. Jeśli okno ma mieć szprosy, trzeba je odpowiednio dobrać do okleiny. Ze szprosami konstrukcyjnymi nie ma problemu, bo są z podobnych profili co rama.
W identycznej okleinie można też zamówić szprosy naklejane – nie tylko płaskie, ale również tłoczone albo zdobione w stylu retro. Szprosy wewnątrzszybowe nie u wszystkich producentów są dostępne w okleinie. Najwęższe z nich, o szerokości 8 lub 18 mm, rzadko są okleinowane. Najczęściej są złote, srebrne lub malowane na kolor okleiny. Szersze szprosy można zamówić okleinowane.
Osłony otworów odwadniających widoczne po zewnętrznej stronie okna wyróżniają się na tle ramy i już na pierwszy rzut oka zdradzają, że okna nie są drewniane. Niektórzy producenci mają w ofercie tylko osłony białe, beżowe lub brązowe. Inni oferują je w kilkunastu kolorach RAL, co pozwala dobrać barwę najbliższą okleinie.

Akcesoria okienne

Dzieje się bardzo dużo. Niemal zawsze  wykończone jest parapetem. Często chronią je kraty....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...

Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

Okna do płaskich dachów - duża ilość światła,...

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz są pomieszczenia, w których nie ma...

Energooszczędne okna za rozsądną cenę. Sprawdź...

Dobre okna są energooszczędne, charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi a do tego można je...