| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Cicho za szybą: dobór okien dźwiękoszczelnych

Cicho za szybą: dobór okien dźwiękoszczelnych

Zdobycze cywilizacji nie są najcichsze, szczególnie hałas generowany przez samochody jest uciążliwy. Ponieważ może przedostawać się do domu nie tylko przez ścianę zewnętrzną, ale i przez okna, warto zadbać, by również one jak najlepiej chroniły nas przed hałasem.

Czasami nie sposób uniknąć głośnych dźwięków w miejscu, w którym mieszkamy, ale nawet wtedy nie jesteśmy zupełnie bezradni. Możemy wówczas zadbać o odpowiednią izolację akustyczną naszych wnętrz. Istotną rolę będą w tym przypadku grały odpowiednio dobrane i zamontowane okna.

Szyby przeciw dźwiękom

Izolacyjność akustyczna standardowych okien wyposażonych w zwykłe szyby zespolone z tafli szklanych grubości 4 mm, wyrażona wskaźnikiem RA2 (określającym natężenie hałasów dobiegających z zewnątrz; wskaźnikiem uwzględniającym warunki rzeczywiste, na przykład niedokładności montażu jest R’A2), mieści się w przedziale 25-32 dB, a określona starym współczynnikiem Rw (część producentów nadal stosuje to oznaczenie) – 30-35 dB, a to przy pobliskim gwarze ulicznym zwykle nie wystarcza. Potrzebne są wówczas okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej – im większa będzie wartość wskaźnika RA2, tym lepsze właściwości dźwiękoszczelne będzie miało okno. Okna zmniejszające poziom hałasu, czyli poprawiające komfort przebywania w pomieszczeniu, przede wszystkim muszą być wyposażone w dźwiękochłonne pakiety szybowe. Są to szyby zespolone, złożone z tafli szkła typu float o różnej grubości, na przykład 4 i 6 mm, 4 i 8 mm czy 6 i 10 mm (większa grubość i masa wewnętrznej tafli poprawia izolacyjność akustyczną). Producenci stosują też szkło laminowane, przy czym tylko jedna z tafli może być z niego wykonana. Szkło laminowane to dwie lub więcej warstwy szklane o takiej samej albo różnej grubości połączone ze sobą specjalną folią PVB (poliwinylbutarylową) lub dźwiękochłonną żywicą, choć warto wiedzieć, że szkło z żywicą umieszczone w szybie zespolonej może powodować optyczne zniekształcenia. Dzięki warstwowemu klejeniu szkło laminowane jest jednocześnie szkłem bezpiecznym. Dźwiękochłonność zapewnia również zwiększenie odległości między taflami szklanymi i wypełnienie przestrzeni ciężkim gazem (argonem, kryptonem, ksenonem lub dźwiękochłonnym sześciofluorkiem siarki SF6). Wykorzystanie przeszklenia akustycznego pozwala zmniejszyć przenikanie hałasu o kilka decybeli w porównaniu ze zwykłą szybą zespoloną, a to daje odczuwalną różnicę. Warto się więc zdecydować na okno z taką szybą, mimo że jest ono droższe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Hałas szkodzi

Hałas w średnim natężeniu nie powoduje natychmiastowych skutków, często więc jest lekceważony. Nie zapominajmy jednak, że nasze zdrowie jest bezcenne, a cisza i spokój to warunki komfortu, który jest nie do przecenienia. Za pomocą jednostki natężenia dźwięku (decybeli) można wyrazić szkodliwość hałasu, np. dźwięki poniżej 35 dB nie wpływają na nasze zdrowie, ale bywają denerwujące – taki hałas powoduje szum wody czy brzęk narzędzi. Dźwięki głośniejsze – o natężeniu 35-70 dB (np. przeciętna rozmowa, odgłos ruchliwej ulicy) wywierają negatywny wpływ na układ nerwowy człowieka, są męczące i obniżają wydajność pracy. Jedną z konsekwencji hałasu jest bezsenność.

Jeśli w miejscu zamieszkania nie możemy zapewnić sobie ciszy, wpływa to na nasz sen – jego brak lub kiepska jakość pogarsza kondycję naszego organizmu. Hałas na poziomie 70-85 dB (np. odgłos ciężarówki) stale towarzyszący człowiekowi może spowodować bóle głowy, a nawet trwałe uszkodzenie słuchu. Dlatego nie bez znaczenia jest zwrócenie uwagi w miejscach o dużym natężeniu hałasu na „ciche” okna.

Hermetycznie z uszczelkami

Szczelność współcześnie produkowanych okien pozwala dość skutecznie odizolować się od hałasu z zewnątrz. Zapewniają ją między innymi uszczelki przylgowe, które zabezpieczają wnętrze domu nie tylko przed ucieczką ciepła, ale także przed wnikaniem kurzu, zapachów i dźwięków z zewnątrz. Uszczelki umieszczane są po obwodzie z zewnętrznej i wewnętrznej strony ościeżnicy i skrzydła. Ich dodatkową zaletą jest to, że dzięki nim okna zamykają się cicho. Niektóre okna wyposażone są jeszcze w uszczelkę środkową. Uszczelki obwodowe wykonane są najczęściej z elastycznego tworzywa odpornego na zmienną temperaturę: z kauczuku syntetycznego (EPDM) lub termoplastycznego, poliestrowego elastomera (TPE). Do uszczelek z EPDM nowej generacji i TPE nie przywiera kurz, nie odkształcają się trwale, są odporne na wysoką i niską temperaturę.

Szczelność a świeże powietrze

Szczelność zapewniająca dobrą izolacyjność akustyczną ma też drugą stronę medalu – utrudnia właściwą wentylację w domu. Dlatego w większości typowych okien możliwa jest mikrowentylacja, czyli rozszczelnienie.

W przypadku domu, który stoi w hałaśliwej okolicy, spowoduje to jednak wzrost poziomu hałasu dobiegającego z zewnątrz. Zamiast mikrowentylacji stosuje się wówczas specjalne nawiewniki z tłumieniem akustycznym. Zwykłe nawiewniki – podobnie jak mikrowentylacja – pogorszyłyby bowiem szczelność okien. To, o ile nawiewnik może pogorszyć izolacyjność okna, zależy nie tylko od rodzaju nawiewnika, ale także od izolacyjności okna – im jest ona większa, tym większy wpływ na jej obniżenie ma nawiewnik, na przykład w oknie o powierzchni 5 m2 i izolacyjności akustycznej 32 dB zamontowanie zwykłego nawiewnika obniży izolacyjność okna o 4 dB, akustycznego zaś jedynie o 1-2 dB.

Oczywiście można też w ogóle zrezygnować z wentylacji przez okna i zdecydować się na mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną. W domu montuje się wówczas zupełnie szczelne okna, czyli bez możliwości mikrowentylacji oraz – tam, gdzie to jest możliwe – okna nieotwieralne.

Przeczytaj dodatkowo:
Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Okna drewniane linii Cube od firmy Stolbud

Nowe okna drewniane Cube od firmy Stolbud są połączeniem minimalizmu, eleganckiego designu i wysokiej jakości...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...