| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Wełna mineralna i folia dachowa. Skuteczna izolacja przeciwwilgociowa dachu i ocieplenie poddasza

Wełna mineralna i folia dachowa. Skuteczna izolacja przeciwwilgociowa dachu i ocieplenie poddasza

Izolacja przeciwwilgociowa dachu i ocieplenie poddasza spełnią swoje zadanie, a pod skosami będzie ciepło i sucho, tylko wtedy gdy folia dachowa i wełna mineralna zostaną ułożone w zgodzie ze sztuką budowlaną. Warto więc dopilnować pracy fachowców, a wcześniej poznać najważniejsze zasady izolacji dachu i ocieplenia poddasza.

Autor: Isover

Izolację termiczną powinno się ochronić od strony wewnętrznej paroizolacją zapobiegającą przenikaniu do niej ciepłego, wilgotnego powietrza dążącego do wydostania się z wnętrza

Zdecydowana większość konstrukcji dachowych ma budowę szkieletową. Szkielet tworzą krokwie, jętki i płatwie z drewna, rzadziej ze stali. Ocieplenie umieszcza się tradycyjnie między tymi elementami, podobnie jak w ścianach szkieletowych lub stropach belkowych. Z tego względu preferowane są termoizolacyjne materiały sprężyste, dobrze klinujące się między belkami. Liderem jest tu wełna mineralna – szklana albo skalna.

Choć wydaje się, że pokrycie dachowe musi być w 100% szczelne, to nie zawsze tak jest. Powinna więc znaleźć się pod nim odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa. Ma ona stworzyć szczelny parasol, na wypadek gdyby pokrycie zaczęło przeciekać. Chroni też ocieplenie dachu przed skraplającą się pod pokryciem parą wodną, topniejącym śniegiem lub deszczem nawiewanym przez wiatr.

Izolacja przeciwwilgociowa dachu – membrana dachowa

Jako izolacja stosowana jest albo papa układana na sztywnym poszyciu, albo membrana dachowa o wysokiej paroprzepuszczalności (Sd 0,02-0,05 m) Oprócz tego, że chroni przed wodą, umożliwia też odprowadzenie pary z ocieplenia pod pokrycie, skąd zostaje wywiana dzięki szczelinie wentylacyjnej oddzielającej je od membrany. Membranę układa się pasami równoległymi do okapu, zaczynając oczywiście od dołu połaci. Do krokwi mocuje się ją zszywkami, a później przybija kontrłaty. Podczas układania membrany trzeba pamiętać, żeby poszczególne pasy zachodziły na siebie, tworząc 10-15 cm zakłady. Zakłady trzeba sklejać specjalna taśmą samoprzylepną. Membrana musi być też wyprowadzona na pas nadrynnowy okapu, na ścianki komina, boki ram okien połaciowych oraz przekładana z jednej połaci na przeciwną. Jeśli membrana ma niską paroprzepuszczalność – współczynnik Sd = 0,23-4 m, to między nią a wełną ocieplającą dach trzeba zostawić odstęp szerokości przynajmniej 2 cm. Membrana taka nie zdoła bowiem odprowadzić pary wydostającej się od strony poddasza, więc musi być ona usunięta dodatkową szczeliną wentylacyjną. W sprzedaży są też membrany, które można układać na sztywnym poszyciu. Zastępują papę.

Autor: Isover

Folię paroizolacyjną mocuje się do krokwi zszywkami, a do profili stalowych - na pasy taśmy dwustronnie przylepnej

Wełna mineralna do ocieplania poddasza

Poddasza ociepla się produkowanymi matami lub płytami z wełny mineralnej o gęstości od 20 do 100 kg/m3. Wełna do poddaszy ma korzystny, niski współczynnik przewodzenia ciepła λ - 0,030-0,043 W/(m.K). Niemniej łączna warstwa termoizolacyjna z wełny, aby spełniła współczesne standardy, musi wynieść 25-35 cm. Taka grubość sprawia, że jedna warstwa, umieszczona między krokwiami dachowymi nie wystarczy i dodatkową podwiesza się od spodu połaci. Warstwę ocieplenia pod krokwiami podtrzymuje ruszt – łaty drewniane lub profile stalowe. Zakrywa się je płytami lub deskami. Wieszaki w obecnie stosowanych systemach umożliwiają ułożenie aż 25 cm dodatkowej izolacji pod krokwiami.

Folia paroizolacyjna

Od strony zewnętrznej ocieplenie należy zabezpieczyć przed wilgocią pochodzącą od czynników atmosferycznych materiałem paroprzepuszczalnym, umożliwiającym wydostanie się wilgoci z przegrody. Jednakże wilgoć może przedostać się do ocieplanej przegrody również od wnętrza budynku, aby tego uniknąć stosuje się membrany paroizolacyjne oraz coraz częściej stosowane kompleksowe systemy zarządzania wilgocią. Wilgoć pogarsza izolacyjność ocieplenia oraz działa destrukcyjnie na drewno więźby. Paroizolacja powinna być szczelna, dlatego membranę paroizolacyjną trzeba układać z zakładem 20-30 cm. Tu również zakłady, wszelkie miejsca przebicia folii oraz styków z konstrukcją budynku muszą być starannie uszczelnione.

WARTO WIEDZIEĆ

System ISOVER Vario® XtraSafe przeznaczony jest do zapewnienia szczelnej koperty budynku przy izolacji dachów skośnych i ścian zewnętrznych w systemach szkieletowych. W jego skład wchodzą paroizolacja o właściwościach zmieniających się zależnie od warunków klimatycznych otoczenia oraz odpowiednio dobrane akcesoria - produkty klejące i uszczelniające. ISOVER Vario® XtraSafe to folia paroizolacyjna o zmiennym oporze dyfuzyjnym Sd = 0,3-25 m. Jest dostępna w rolkach o wymiarach 40 x 1,5 m (60 m2). Do mocowania folii do konstrukcji dachu służy taśma montażowa Vario® XtraFix działająca na zasadzie rzepa wraz z folią ISOVER Vario® XtraSafe, taśma ta ma szerokości 1 cm i oferowana jest w rolkach o długości 25 m. Żeby zapewnić hermetyczne uszczelnienie systemu, trzeba styki poszczególnych arkuszy folii osłonić taśmą izolacyjną ISOVER Vario XtraTape o wysokiej przyczepności do różnych podłoży. Jej rolka ma 6 cm szerokości i długość 20 m. Ostatnim elementem systemu jest ISOVER Vario® XtraFit - trwały, elastyczny uszczelniacz w kartuszach do aplikacji za pomocą pistoletu montażowego. Służy do wykonywania hermetycznych uszczelnień na styku folii oraz ścian szczytowych, sufitów, kominów czy też konstrukcji.

Autor: Isover

ISOVER Vario XtraSafe

ZDANIEM EKSPERTA

Jakub Zarzycki, kierownik produktu ISOVER

Skuteczna izolacja dachu powinna uwzględniać inteligentną membranę paroizolacyjną – taką, która będzie stanowiła system pozwalający w 100% uszczelnić poddasze, jednocześnie dbając o odpowiednie zarządzanie wilgocią w przegrodzie, co jest ważne by zachować trwałość konstrukcji i odpowiedni mikroklimat. Zapewnienie doskonałego zarządzania wilgocią na poddaszu jest bardzo trudne bez odpowiednich materiałów, dlatego należy podchodzić do tego zagadnienia całościowo, patrząc nie tylko na samą nowoczesną – inteligentną paroizolację o zmiennym współczynniku oporu dyfuzyjnego, ale także na akcesoria w postaci taśm czy uszczelniaczy i technologię ich zastosowania. Inteligentna paroizolacja ma tę zaletę w porównaniu ze standardową paroizolacją, że w okresie letnim rozszczelnia się, ułatwiając usunięcie ewentualnej wilgoci w dachu, zimą zaś tworzy szczelną powłokę, czym blokuje przedostawanie się pary wodnej z wnętrza budynku do przegrody. System z folią Isover Vario® XtraSafe posiada Sd (współczynnik charakteryzujący przenikanie pary wodnej) od 0,3 do 25 m. Dodatkowo, cały bezpieczny system montażu na rzepy może łatwo i szczelnie zamontować nawet laik.

WAŻNE

Grubość ocieplenia

Jak grubą warstwę izolacji cieplej zastosować? To jedno z najczęściej stawianych pytań. Niby inwestorzy mają to podane w projekcie, ale wolą się upewnić. Generalnie, grubość warstwy zalezy od tego jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła λ dla danego materiału. Im niższy, tym mniejszą grubośc może mieć ocieplenie. Izolacja nie może być jednak zbyt cienka, bo nie spełni wtedy wymogów stawianych przez przepisy. Zgodnie z nimi, wartośc współczynnika przenikania ciepła U przez dach nie może być wyższa niż 0,18 W/(m2·K). Zwiększanie grubości, bez względu na λ, z pewnością nie zaszkodzi, jednak narazi cię na niepotrzebne koszty. Gruba warstwa zmniejsza też kubaturę pomieszczeń na poddaszu, a jeżeli układasz ocieplenie od zewnątrz – sprawia, że połacie wyglądają zbyt masywnie. W przypadku izolacji z wełny mineralnej łączna grubość zastosowanej warstwy powinna wynieść 25-35 cm. W domach pasywnych dochodzi nawet do 50-60 cm.

Niski współczynnik przewodzenia ciepła izolacji termicznej. Ocieplenie nowej generacji.

Które z materiałów termoizolacyjnych mają najniższy współczynnik przewodzenia...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie domu pianą natryskową. Właściwa...

Jak prawidłowo ocieplić dom? Przede wszystkim należy wybrać właściwy materiał izolacyjny i fachowych...

Szary styropian do fundamentów

Szary styropian do izolacji fundamentów to dobry wybór. Ma zwiększoną hydrofobowość i wysokie...

Poddasze użytkowe bez mostków termicznych. Jak...

Do ocieplenia poddasza można użyć jednego rodzaju termoizolacji lub połączyć dwa różne materiały...

Ocieplenie domu od wewnątrz. Wybieramy materiały...

Czasem ocieplenie od wewnątrz to jedyne wyjście. W takich sytuacjach warto skorzystać z technologii...

Szary styropian trzeciej generacji – materiał...

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również rozwiązuje problem zbyt grubych...