| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Wełna mineralna i folia dachowa. Skuteczna izolacja przeciwwilgociowa dachu i ocieplenie poddasza

Wełna mineralna i folia dachowa. Skuteczna izolacja przeciwwilgociowa dachu i ocieplenie poddasza

Izolacja przeciwwilgociowa dachu i ocieplenie poddasza spełnią swoje zadanie, a pod skosami będzie ciepło i sucho, tylko wtedy gdy folia dachowa i wełna mineralna zostaną ułożone w zgodzie ze sztuką budowlaną. Warto więc dopilnować pracy fachowców, a wcześniej poznać najważniejsze zasady izolacji dachu i ocieplenia poddasza.

Izolacja przeciwwilgociowa dachu – mocowanie folii dachowej

Choć wydaje się, że pokrycie dachowe musi być w 100% szczelne, to nie zawsze tak jest. Powinna więc znaleźć się pod nim odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa. Ma ona stworzyć szczelny parasol, na wypadek gdyby pokrycie zaczęło przeciekać. Chroni też ocieplenie dachu przed skraplającą się pod pokryciem parą wodną, topniejącym śniegiem lub deszczem nawiewanym przez wiatr.

Tradycyjnie izolację taką robiono z papy mocowanej do sztywnego poszycia. Do dziś jest to popularne rozwiązanie. Jako izolacja stosowana jest modyfikowana papa podkładowa na osnowie poliestrowej lub osnowie z włókna szklanego. Mocuje się ją do poszycia gwoździami o szerokich łebkach (papiakami). Papa musi być układana od dołu połaci, z zachowaniem 10-15-centymetrowych zakładów.

Innym materiałem do izolowania połaci dachowych jest folia dachowa o wysokiej paroprzepuszczalności, czyli membrana wstępnego krycia. Oprócz tego, że chroni przed wodą, umożliwia też odprowadzenie pary z ocieplenia pod pokrycie, skąd zostaje wywiana dzięki szczelinie wentylacyjnej oddzielającej je od membrany.

Membranę układa się pasami równoległymi do okapu, zaczynając oczywiście od dołu połaci. Do krokwi mocujemy ją zszywkami, a później przybijamy kontrłaty. Podczas układania membrany trzeba pamiętać, żeby poszczególne pasy zachodziły na siebie, tworząc 15-centymetrowe zakłady.

Membrana musi być też wyprowadzona na pas nadrynnowy okapu, na ścianki komina, boki ram okien połaciowych oraz przekładana z jednej połaci na przeciwną.

Jeśli membrana ma niską paroprzepuszczalność – współczynnik Sd = 0,23-4 m, to między nią a wełną ocieplającą dach trzeba zostawić odstęp szerokości przynajmniej 2 cm. Membrana taka nie zdoła bowiem odprowadzić pary wydostającej się od strony poddasza, więc musi być ona usunięta dodatkową szczeliną wentylacyjną.

W sprzedaży są też membrany, które można układać na sztywnym poszyciu. Zastępują papę.

Ocieplenie poddasza – układanie wełny mineralnej

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest ocieplanie krokwi na całej ich wysokości wraz z dodatkową warstwą materiału izolacyjnego od spodu – wówczas mocuje się go między krokwiami oraz pod nimi.

Warstwę ocieplenia pod krokwiami podtrzymuje ruszt – łaty drewniane lub profile stalowe – i zakrywa się je płytami lub deskami. Wieszaki w obecnie stosowanych systemach umożliwiają ułożenie aż 25 cm dodatkowej izolacji pod krokwiami.

Od strony zewnętrznej ocieplenie należy zabezpieczyć przed w wilgocią zewnętrzną materiałem paroprzepuszczalnym, umożliwiającym wydostanie się z niego wilgoci, która mimo paroizolacji może się tam pojawić.

Izolację termiczną powinno się ochronić od strony wewnętrznej paraizolacją zapobiegającą przenikaniu do niej ciepłego wilgotnego powietrza dążącego do wydostania się z wnętrza. Wilgoć pogarsza izolacyjność ocieplenia oraz działa destrukcyjnie na drewno więźby. Paroizolacja powinna być szczelna, dlatego folię paroizolacyjną trzeba układać z zakładem 20-30 cm.

ZDANIEM EKSPERTA

Niektórzy wykonawcy nie przywiązują wagi do prawidłowego wykonania szczeliny wentylacyjnej (wlot przy okapie, wylot przy kalenicy). Jej brak może prowadzić do trwałego zawilgocenia drewnianej konstrukcji dachu.

Ekspert firmy Isover

WARTO WIEDZIEĆ

Grubość ocieplenia

Obowiązujący współczynnik przenikania ciepła U przez przegrodę dla dachu wynosi 0,25 W/(m2·K). W zależności od zastosowanego materiału grubość izolacji potrzebna do osiągnięcia tej wartości wynosi od kilku (płyty PIR) do kilkudziesięciu centymetrów (wełna mineralna).

W domach energooszczędnych i pasywnych, z użytkowym poddaszem, często, aby zmieścić między krokwiami wymaganą grubość izolacji kilkudziesięciu centymetrów, wykorzystuje się kształtowe belki drewniane lub drewnopochodne o dużej wysokości, które są łatwiejsze do pozyskania i tańsze niż takiej samej wysokości elementy z drewna litego.

Przeczytaj dodatkowo:
Zapytaj EKSPERTA o ocieplenie domu pianką PUR

Ocieplenie domu pianką PUR to alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu. Pianka dokładnie wypełnia...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Termomodernizacja – wszystko o docieplaniu...

Jak wykonać dodatkowe ocieplenie na już istniejącym ociepleniu domu? Zobacz, jak wygląda przekrój...

Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a...

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości...

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...