| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Wełna mineralna i folia dachowa. Skuteczna izolacja przeciwwilgociowa dachu i ocieplenie poddasza

Wełna mineralna i folia dachowa. Skuteczna izolacja przeciwwilgociowa dachu i ocieplenie poddasza

Izolacja przeciwwilgociowa dachu i ocieplenie poddasza spełnią swoje zadanie, a pod skosami będzie ciepło i sucho, tylko wtedy gdy folia dachowa i wełna mineralna zostaną ułożone w zgodzie ze sztuką budowlaną. Warto więc dopilnować pracy fachowców, a wcześniej poznać najważniejsze zasady izolacji dachu i ocieplenia poddasza.

Izolacja przeciwwilgociowa dachu – mocowanie folii dachowej

Choć wydaje się, że pokrycie dachowe musi być w 100% szczelne, to nie zawsze tak jest. Powinna więc znaleźć się pod nim odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa. Ma ona stworzyć szczelny parasol, na wypadek gdyby pokrycie zaczęło przeciekać. Chroni też ocieplenie dachu przed skraplającą się pod pokryciem parą wodną, topniejącym śniegiem lub deszczem nawiewanym przez wiatr.

Tradycyjnie izolację taką robiono z papy mocowanej do sztywnego poszycia. Do dziś jest to popularne rozwiązanie. Jako izolacja stosowana jest modyfikowana papa podkładowa na osnowie poliestrowej lub osnowie z włókna szklanego. Mocuje się ją do poszycia gwoździami o szerokich łebkach (papiakami). Papa musi być układana od dołu połaci, z zachowaniem 10-15-centymetrowych zakładów.

Innym materiałem do izolowania połaci dachowych jest folia dachowa o wysokiej paroprzepuszczalności, czyli membrana wstępnego krycia. Oprócz tego, że chroni przed wodą, umożliwia też odprowadzenie pary z ocieplenia pod pokrycie, skąd zostaje wywiana dzięki szczelinie wentylacyjnej oddzielającej je od membrany.

Membranę układa się pasami równoległymi do okapu, zaczynając oczywiście od dołu połaci. Do krokwi mocujemy ją zszywkami, a później przybijamy kontrłaty. Podczas układania membrany trzeba pamiętać, żeby poszczególne pasy zachodziły na siebie, tworząc 15-centymetrowe zakłady.

Membrana musi być też wyprowadzona na pas nadrynnowy okapu, na ścianki komina, boki ram okien połaciowych oraz przekładana z jednej połaci na przeciwną.

Jeśli membrana ma niską paroprzepuszczalność – współczynnik Sd = 0,23-4 m, to między nią a wełną ocieplającą dach trzeba zostawić odstęp szerokości przynajmniej 2 cm. Membrana taka nie zdoła bowiem odprowadzić pary wydostającej się od strony poddasza, więc musi być ona usunięta dodatkową szczeliną wentylacyjną.

W sprzedaży są też membrany, które można układać na sztywnym poszyciu. Zastępują papę.

Ocieplenie poddasza – układanie wełny mineralnej

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest ocieplanie krokwi na całej ich wysokości wraz z dodatkową warstwą materiału izolacyjnego od spodu – wówczas mocuje się go między krokwiami oraz pod nimi.

Warstwę ocieplenia pod krokwiami podtrzymuje ruszt – łaty drewniane lub profile stalowe – i zakrywa się je płytami lub deskami. Wieszaki w obecnie stosowanych systemach umożliwiają ułożenie aż 25 cm dodatkowej izolacji pod krokwiami.

Od strony zewnętrznej ocieplenie należy zabezpieczyć przed w wilgocią zewnętrzną materiałem paroprzepuszczalnym, umożliwiającym wydostanie się z niego wilgoci, która mimo paroizolacji może się tam pojawić.

Izolację termiczną powinno się ochronić od strony wewnętrznej paraizolacją zapobiegającą przenikaniu do niej ciepłego wilgotnego powietrza dążącego do wydostania się z wnętrza. Wilgoć pogarsza izolacyjność ocieplenia oraz działa destrukcyjnie na drewno więźby. Paroizolacja powinna być szczelna, dlatego folię paroizolacyjną trzeba układać z zakładem 20-30 cm.

ZDANIEM EKSPERTA

Niektórzy wykonawcy nie przywiązują wagi do prawidłowego wykonania szczeliny wentylacyjnej (wlot przy okapie, wylot przy kalenicy). Jej brak może prowadzić do trwałego zawilgocenia drewnianej konstrukcji dachu.

Ekspert firmy Isover

WARTO WIEDZIEĆ

Grubość ocieplenia

Obowiązujący współczynnik przenikania ciepła U przez przegrodę dla dachu wynosi 0,25 W/(m2·K). W zależności od zastosowanego materiału grubość izolacji potrzebna do osiągnięcia tej wartości wynosi od kilku (płyty PIR) do kilkudziesięciu centymetrów (wełna mineralna).

W domach energooszczędnych i pasywnych, z użytkowym poddaszem, często, aby zmieścić między krokwiami wymaganą grubość izolacji kilkudziesięciu centymetrów, wykorzystuje się kształtowe belki drewniane lub drewnopochodne o dużej wysokości, które są łatwiejsze do pozyskania i tańsze niż takiej samej wysokości elementy z drewna litego.

Ocieplenia nowej generacji. Izolacje termiczne o niskim współczynniku przewodzenia ciepła

Izolacje termiczne przyszłości to materiały, które doskonale ochronią dom przed stratami...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zapytaj EKSPERTA o ocieplenie domu pianką PUR

Ocieplenie domu pianką PUR to alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu. Pianka dokładnie wypełnia...

Termomodernizacja – wszystko o docieplaniu...

Jak wykonać dodatkowe ocieplenie na już istniejącym ociepleniu domu? Zobacz, jak wygląda przekrój...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Ocieplanie domu i energooszczędność - sprawdź, co...

Termomodernizacja domu związana jest z szeregiem prac. Najbardziej jednak kojarzona jest z ociepleniem domu...

Zaproś chemię na swój dach, czyli impregnacja...

Bezpieczna ale zarazem skuteczna chemiczna impregnacja drewna konstrukcyjnego jest elementem niezbędnym we...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.