Płytki elewacyjne, czyli dom pięknie wykończony. Jakie wybrać płytki i jak je przykleić?

2019-11-04 13:04

Jakie płytki można zastosować na elewacjach. Co oprócz klinkieru sprawdzi się na fasadzie domu - kamień, beton? Płytki elewacyjne, które upiększą fasadę każdego domu.

Płytki elewacyjne x
Autor: Piotr Mastalerz Antracytowe płytki klinkierowe wyznaczają strefę okien na elewacji

Warto urozmaicić tynkowaną elewację, wykonując fragmenty okładziny z dekoracyjnych płytek. Do wykończenia ścian zewnętrznych można wykorzystać płytki elewacyjne z klinkieru, kamienia, betonu lub gresu. Płytki elewacyjne produkowane są w wielu kolorach, kształtach i wymiarach, więc bez problemu dobierzemy odpowiednie do naszego domu.

Okładzinę z płytek często wykonuje się na cokołach, bo łatwo utrzymać je wtedy w stanie czystym. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykończyć płytkami większe fragmenty ścian. Często płytkami okleja się wejście do domu, co również sprzyja estetyce tego mocno eksploatowanego miejsca. Inne lokalizacje to fragment ścin między oknami albo na szczytach domu. 

Elewacja wykończona płytkami jest cieńsza i lżejsza od obmurówki. Płytki elewacyjne mają grubość od 8 do 20 mm (dzięki temu można je stosować także w starych remontowanych domach). Układa się je na klej na różne podłoża.

Płytki klinkierowe na elewacje

To najpopularniejszy materiał wykończeniowy na elewacje. Płytki z klinkieru mają takie same barwy i format jak cegły, dlatego obłożony nimi budynek będzie wyglądał bardzo szlachetnie. Płytki klinkierowe są bardzo trwałe, bo wykazują wysoką odporność na czynniki atmosferyczne. Są niezwykle mocne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mają odcienie czerwieni, brązu i żółci. Wiele kolekcji płytek elewacyjnych lub ręcznie formowanych obejmuje elementy o efektownie wykończonej powierzchni - z przebarwieniami, postarzeniami, posypkami, wżerami, przepałami. Format płytek klinkierowych to najczęściej 6,5 x 25 cm odpowiadający polskiej cegle. Dużo jest płytek importowanych - w nieco większym formacie niemieckim albo mniejszym od polskiego - belgijskim, holenderskim. Wybierając płytki klinkierowe, warto szukać kolekcji, w której są narożniki (płytki kątowe). Dzięki nim uniknie się sklejania narożników z dwóch elementów, co nie zawsze jest estetyczne.

Kamień elewacyjny

Płytki elewacyjne kamienne bardzo duża grupa produktów, która może mieć różna postać - regularnych płyt w formie prostokąta, płyt dowolnego kształtu (nawiązującego do naturalnych kamieni). Wierzchnia warstwa płyt może być równa i gładka - szlifowana lub polerowana albo piaskowana lub płomieniowana, żeby nadać jej szorstkość. Charakterystyczne dla kamienia są płytki boniowane, czyli ukształtowane tak, że na wierzchu krawędzie są obniżone, a część centralna płytki wypukła. Drugim typowym wykończeniem są płytki elewacyjne łupane, które wyglądają tak, jakby były sklejone z wąskich pasków kamienia, a każdy z nich jest innej grubości i nieregularny, więc tak wykończona ściana wygląda bardzo dynamicznie.

Płytki kamienne wykonuje się z różnych materiałów, np. granitu, piaskowca, łupku, wapienia, marmuru, bazaltu. Każdy kamień ma swój niepowtarzalny wzór. Skały naturalne występują w określonych kolorach. Granit może być bardzo jasny, czerwonawy, brązowy, granatowy. Piaskowce i wapienie występują w palecie beży. Łupki są szare, antracytowe, nawet czarne. Marmury są białe z charakterystycznymi żyłami, ale znajdziemy też kamienie w odcieniach czerwieni lub zieleni. Bazalt to materiał czarny.

Płytki elewacyjne wycinane z kamienia mocuje się klejami odpowiednimi do ich koloru i stopnia nasiąkliwości. Należy uważać z jasnymi marmurami lub piaskowcami, żeby nie przebarwiły się od ciemnego kleju. Lepiej do ich przytwierdzania użyć białego.

Płytki elewacyjne
Autor: Andrzej Szandomirski Płytki klinkierowe są chętnie wykorzystywane na elewacjach ze względu na urodę i trwałość
Płytki elewacyjne
Autor: Piotr Mastalerz Strefa wejścia została wykończona płytkami elewacyjnymi z kamienia łupanego

Płytki elewacyjne betonowe

Beton jako materiał wykończeniowy radzi sobie coraz lepiej, bo staje się coraz ładniejszy. Wciąż trwa moda na płyty z betonu architektonicznego, które mogą zdobić też elewacje. Ale wielu producentów elementów betonowych ma bardzo ładnie wykończone płytki betonowe. Ich powierzchnia jest wykańczana barwnymi powłokami. Dodatki modyfikujące pozwalają uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne, np. przebarwienia, efekt lejącego się betonu. Wiele płytek betonowych wiernie naśladuje kamień lub drewno. Są też takie o wzorach abstrakcyjnych, ale nawiązujących do natury. Płytki betonowe mogą mieć najróżniejsze formaty, od małych elementów 10 x 10 lub 30 x 30 cm wyglądających jak kamień po płyty wielkoformatowe 60 x 60 cm z betonu architektonicznego.

Beton jest materiałem, który sprawdzi się na elewacjach. Jest bardzo trwały, mocny, odporny na obtłuczenia oraz czynniki atmosferyczne. Ze względu na częste wykończenie w tonacji szarości świetnie wpisuje się w modę na nowoczesne domy o takiej kolorystyce.

Płytki elewacyjne
Autor: Andrzej Szandomirski Płytki elewacyjne z betonu będą pasować do architektury ogrodowej i ogrodzenia

Płytki elewacyjne gresowe

Na ścianach zewnętrznych od lat chętnie układano mrozoodporne płytki ceramiczne różnego rodzaju: terakotę, cotto, majolikę. W tej chwili wyparł je gres, który ma doskonałe właściwości, co sprawia, że sprawdza się na elewacjach. Przede wszystkim ma znikomą nasiąkliwość i jest bardzo twardy. Płytki i płyty z gresu można wykończyć na wiele sposobów. Ten materiał doskonale naśladuje wiele kamieni i drewno - materiały chętnie wykorzystywane na elewacjach. Poza tym paleta wzorów i kolorów gresu jest przeogromna. Płytki gresowe mogą być małe i wielkoformatowe. Łatwo się je układa, ale za względu na niską nasiąkliwość trzeba użyć kleju do gresu albo kleju klasy C2.

Płytki elewacyjne
Autor: Wiktor Greg Na elewacji doskonale spisuje się gres, który jest odporny na czynniki atmosferyczne

Układanie płytek elewacyjnych na ścianie

Okładzinę z płytek elewacyjnych można wykonać samemu: płytki przykleja się łatwo i szybko. Płytki elewacyjne można układać na ścianach wykończonych tynkiem cementowo-wapiennym, betonem lub żelbetem, a także na ścianach z betonu komórkowego. Jednak zanim przyklei się płytki na ścianach nowo wybudowanego domu powinno się – ze względu na skurcz betonu – odczekać co najmniej trzy miesiące.Bardzo ważny jest wybór zaprawy klejowej pod kątem materiału. Do klinkieru trzeba używać kleju z trasem, do kamienia - rodzaj kleju trzeba dostosować do jego nasiąkliwości i barwy (jasne płytki należy przyklejać białym klejem).

Na elewacji wszystko pracuje, dlatego spoina klejowa musi utrzymać płytki na ścianie, ale także przenosić naprężenia wywołane odkształceniami termicznymi płytek. Trzeba pamiętać, że samo podłoże również się odkształca. Specjaliści zalecają więc stosowanie uelastycznionej zaprawy klejowej przeznaczonej do prac na zewnątrz budynku - mrozoodpornej.

Najlepiej przyklejać płytki elewacyjne metodą podwójnego smarowania – zaprawę klejową nakłada się i na płytki, i na podłoże. Okładzinę należy chronić przed penetracją wody, a dzięki takiemu sposobowi nakładania zaprawy uniknie się pustych przestrzeni. Po dociśnięciu płytek do ściany zaprawa całkowicie wypełnia przestrzeń pod okładziną. Uwaga! Stosując podwójne smarowanie, trzeba zachować odpowiednią grubość warstwy klejącej zalecaną przez producenta kleju. Po ułożeniu płytek spoiny wypełnia się elastyczną zaprawą.Układanie płytek elewacyjnych najlepiej rozpoczynać od ościeży, aby dobrać odpowiednie wiązanie do ich wymiarów. Następnie okleja się naroża ścian. Co 12-16 m2 powinno się robić w okładzinie przerwy dylatacyjne. Trzeba o nich też pamiętać w każdym miejscu zmiany rodzaju podłoża.

Po ułożeniu i zafugowaniu okładziny należy ją dokładnie oczyścić. Zawsze trzeba sprawdzić u producenta płytek, czy wymagana jest ich impregnacja w celu zabezpieczenia koloru i wykończenia.

Płytki elewacyjne
Autor: Wiktor Greg Płytki elewacyjne mocuje się na elewacji klejem mrozoodpornym odpowiednim do rodzaju materiału, z którego są wykonane.

Płytki elewacyjne: trwałość i konserwacja płytek

Elewacja domu z płytek elewacyjnych jest trwała i estetyczna. Jeśli płytki nie są bardzo zabrudzone, kurz i pył można usunąć wodą pod ciśnieniem. Gdy płytki elewacyjne uległy większemu zabrudzeniu, trzeba je umyć środkami wskazanymi przez producenta, odpowiednimi dla materiału, z którego są one wykonane.

Jak i czym pomalować elewację?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie