Deski z włóknocementu na elewacje: ładne i trwałe wykończenie

2019-03-29 16:34

Ma kształt tradycyjnej deski i fakturę drewna, ale produkowana jest z cementu portlandzkiego, piasku, wapna, organicznych włókien wzmacniających i wody. Deska z włóknocementu jest odbiciem drewnianego piękna, znacznie odporniejszym na uszkodzenia od swojego pierwowzoru.

Deska z włóknocementu
Autor: CEDRAL Te same deski na podbitce dachu i fragmencie elewacji. A jednak powierzchnie nie są identyczne. Różni je wzór – na elewacji deski ułożone na zakładkę tworzą wyraźne pasy, a na podbitce delikatne, bo montowane były płasko

Odpowiednie proporcje składników, sposób produkcji maszyną Hatscheka oraz autoklawowanie sprawiają, że deska z włóknocementu to materiał odporny na bardzo różne czynniki niszczące. Dodatkowo deski na spodniej stronie zabezpiecza bezbarwna wodoodporna impregnacja, natomiast na wierzchniej – z reguły dyspersyjny preparat akrylowy. Poza tym dodatkowo krawędzie niektórych desek z włóknocementu są zaimpregnowane bezbarwnym środkiem hydrofobowym.
 Wszystko to sprawia, że deski włóknocementowe dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne, są niepodatne na działanie bakterii, grzybów, uszkodzenia spowodowane przez owady czy gryzonie. Nie gniją, nie odkształcają się pod wpływem wody i zmian temperatury, są niepalne. 
Zamontowane w prawidłowy sposób gwarantują, że warstwa ocieplenia pozostanie sucha i zachowa swoje właściwości termoizolacyjne. 
Takie zalety desek z włóknocementu sprawiają, że są one wykorzystywane do wykańczania fasad domów, podbitek dachowych, okiennic, kominów czy wykonywania ogrodzeń. 
Producenci twierdzą, że żywotność desek z włóknocementu wynosi nawet kilkadziesiąt lat. 
Dla inwestorów niezwykle istotne jest to, że takie deski nie wymagają konserwacji. Żeby je wyczyścić, wystarczy przemyć wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, np. mydła.


Jakie deski włóknocementowe możemy wybrać

Deski z włóknocementu poszczególnych producentów różnią się kształtem, sposobem wykończenia powierzchni i kolorystyką. 
Dostępne są deski najbardziej zbliżone formatem do klasycznych – przeznaczone głównie do układania na zakładkę. Uzyskiwany dzięki nim efekt nawiązuje do elewacji znanych z tradycji. 


Przeczytaj też:

Są też deski z włóknocementu o wyprofilowanych brzegach, które – dopasowując się jedna do drugiej – tworzą gładką powierzchnię. Takie deski dobrze wpiszą się w nowoczesne projekty domów.
 Na rynku są również deski z włóknocementu surowe przeznaczone do malowania farbami akrylowymi na wybrany kolor. Jednak znacznie popularniejsze są te z naniesioną fabrycznie farbą, oferowane przez większość producentów. 
Niektórzy proponują deski z włóknocementu w kilku kolorach drewna egzotycznego, inni w kilkunastu w kolorystyce pasującej do stylu skandynawskiego (stawiając na barwy pastelowe). Jeszcze inny producent oferuje deski w blisko 30 barwach – dzieląc je na kolory lasu, minerałów, ziemi i oceanu – wszystkie są stonowane. Dzięki temu zawsze dobrze wpisują się w naturalny krajobraz.


Deski włóknocementowe SHERA
Autor: materiały prasowe Nexmar Deski włóknocementowe SHERA na elewacje imitujące drewno egzotyczne

Jak montować deski z włóknocementu

Zarówno deski z włóknocementu na elewacji, jak i tworzące podbitkę dachu mocuje się na podkonstrukcji drewnianej. 
Łaty powinny mieć szerokość 4 cm i grubość taką, żeby zapewnić co najmniej 3-centymetrową szczelinę wentylacyjną między spodem deski a izolacją. Różny jest tylko rozstaw łat – w przypadku elewacji odległość między nimi powinna wynosić 60 cm, na okapie – 40 cm. 
Do pierwszej łaty należy przybić profil wentylacyjny, który umożliwia cyrkulację powietrza i stanowi ochronę przed gryzoniami. 
Zanim zaczniemy montaż desek z włóknocementu, trzeba przymocować do łat taśmę uszczelniającą. Można to zrobić zszywaczem ręcznym – takerem.


Przeczytaj też:

Przy układaniu desek z włóknocementu na zakład najpierw należy umieścić pierwszą deskę na drewnianej listwie. Powinna być wysunięta do przodu o 1 cm. 
Musi być przykręcona tak, żeby elementy mocujące (wkręty, gwoździe) były co najmniej 2 cm od górnej krawędzi deski. Następnie deskę mocujemy w części końcowej z pięciocentymetrowym odstępem od jej krawędzi. 
Kolejna deska mocowana jest z zakładką 3 cm w stosunku do pierwszej. Należy przykręcić ją w części górnej i w miejscu zakładki. Kolejne deski trzeba mocować analogicznie.


Przeczytaj też:

Układanie płaskiej powierzchni z desek włóknocementowych należy zacząć od oparcia pierwszej deski o profil startowy. W wyznaczonym przez jej położenie miejscu przykręca się specjalne klipsy do każdej łaty, aby zamocować krawędź deski we właściwym położeniu. Następnie należy wsunąć deskę do zamocowanych klipsów i oprzeć ją na profilu startowym. Potem umieścić klipsy na kolejnej desce i ją zamocować. 
Elementy mocujące ostatnią deskę będą widoczne, dlatego najlepiej na koniec zastosować wkręty systemowe w zalecanym do konkretnych desek kolorze. 
Poza tym chcąc, żeby efekt końcowy był zadowalający dla najbardziej wymagających inwestorów, najlepiej zastosować systemowe profile wykończeniowe, które mają kolory dostosowane do barwy desek.


Uwaga! W przypadku przycinania i wiercenia desek z włóknocementu opiłki i wióry muszą zostać natychmiast usunięte z ich powierzchni miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Nieusunięte mogą pozostawić nieestetyczne plamy.

Sonda
Jaki materiał wybrałbyś na elewację domu?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie