Bonie w styropianie: jak zrobić. Ozdoba elewacji domu

2018-09-19 13:16

Zrobienie boni w styropianie nie jest skomplikowane, a może uatrakcyjnić elewację. Jak zrobić bonie: instrukcja. Potrzebne są do tego dobre narzędzia, precyzja i nieco wprawy.

Bonie w styropianie
Autor: Andrzej Szandomirski Bonie to dobry sposób na urozmaicenie tynkowanej elewacji

Bonie to dobre rozwiązanie na urozmaicenie dużych, gładkich tynkowanych ścian zewnętrznych. Linearne podziały sprawiają, że powierzchnie te nie wyglądają płasko. Taka ozdoba elewacji poprawia też proporcje domów, na przykład bonie oddzielają optycznie kondygnacje, lub są tak rozplanowane, że ściany wyglądają jak pokryte okładziną.

W rękach kreatywnych architektów bonie zastosowane jako ozdoba elewacji są też narzędziem pomagającym stworzyć iluzje zastosowania drogich, luksusowych nowoczesnych płyt lub betonu architektonicznego. Są jednak znacznie tańsze.

Bonie w styropianie
Autor: Piotr Mastalerz Często boniami ozdabia się fragment elewacji. Można je zobaczyć w narożnikach domów, na cokołach lub w sąsiedztwie okien i drzwi

Współczesne bonie na elewacji

W przypadku domów jednorodzinnych najbardziej rozpowszechnioną technologią są ściany dwuwarstwowe, w których zewnętrzną warstwę stanowi ocieplenie. Dlatego współczesne bonie najczęściej wycina się w izolacji (a nie w grubym tynku). Najłatwiej zrobić to, jeżeli izolacją jest styropian. Materiał ten topi się pod wpływem podwyższonej temperatury. Po przecięciu go narzędziem z rozgrzaną końcówką (na przykład odpowiednio ukształtowanym drutem) uzyskuje się wgłębienie o gładkich i ostrych krawędziach.

Sprawdź też inne pomysły na wykończenie elewacji:

Bonie w styropianie
Autor: Andrzej Szandomirski Bonie robi się także w miejscach, które dawniej wykańczano kamiennymi płytami

Bonie w styropianie - jak je zrobić

Przed rozpoczęciem wycinania boni w styropianie trzeba zmierzyć ścianę. Kolejnym ważnym elementem prac jest pewnie przeprowadzone cięcie.

Pomocne są w tym metalowe łaty, wzdłuż których przesuwa się narzędzia. W rowku wyciętym w izolacji zazwyczaj umieszcza się profil z PCW ze skrzydełkami pełniącymi funkcję siatki zbrojącej. Wkleja się go zaprawą klejową. Jego zadaniem jest wzmocnienie krawędzi zagłębienia. Rowek wykończony takim profilem wygląda estetycznie.

Powierzchnię między boniami wzmacnia się siatką zbrojącą. Zatapia się ją w zaprawie klejowej. Siatka powinna zachodzić na skrzydełka profilu do boniowania.

Następnie powierzchnię gruntuje się i nakłada na nią tynk cienkowarstwowy. Aby tynk nie dostał się w zagłębienia boni, warto osłonić je taśmą malarską. Niektóre profile są sprzedawane z gotowymi zabezpieczeniami.

Można też użyć profili z wypełnieniami. Tynkuje się wtedy całą ścianę, a potem usuwa się materiał wypełniający profile. Powierzchnię profili najczęściej maluje się. Wykończenie narożników w miejscach, gdzie zbiega się boniowanie, wymaga precyzji. Tam z reguły profile ścina się pod kątem.

Zobacz też:

Jak zrobić bonie: instrukcja krok po kroku ze zdjęciami

Pozostałe podkategorie