| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Domy z bali

Domy z bali

Domy z bali mają niepowtarzalny urok; są synonimem naturalności, piękna i przytulności. Budowanie z bali jest stosunkowo łatwe i szybkie, chociaż niestety nietanie. 

Autor: Jarosław Sosiński

Do budowy stosowane są zwykle bale prostokątne czterostronnie strugane, grubości od 8 do 11 cm. Są też bale okrągłe średnicy 14, 16, 18, a nawet 23 cm z wyfrezowanymi gniazdami i zamkami.

Domy z bali najczęściej można spotkać na wsiach Suwalszczyzny, Podlasia i w rejonach podgórskich. Tradycja takiego budowania jest bardzo stara: w ten sposób budowano zarówno dworki, jak i chałupy wiejskie. Bale łączono kołkami albo na pióro (obce lub własne), a narożniki domów (węgły) – na złącza ciesielskie. Do uszczelniania stosowano sznury, pakuły lub wióry.
Od kilkunastu lat panuje moda na domy z bali. Takie domy stawia się szybko i można w nich od razu zamieszkać. Oprócz fundamentu i podłogi na gruncie nie wymagają wykonywania żadnych prac mokrych, dlatego można je stawiać przez cały rok. Ze względu na naturalny budulec domy z bali uważa się za zdrowe. Dzięki niedużej grubości ścian powierzchnia użytkowa takich domów jest większa niż murowanych o tym samym obrysie.

Współczesne bale

Większość domów buduje się z bali z drewna świerkowego lub sosnowego, wysuszonego komorowo do wilgotności 14-18%. Podczas suszenia na balach pojawiają się drobne rysy, które jednak nie wpływają na jakość budulca. Domy buduje się też z bali z sosny polarnej sprowadzanych ze Skandynawii. Ich drewno ma ściśle przylegające słoje i dużą włóknistość, dzięki czemu jest bardzo elastyczne i wytrzymałe. W porównaniu z innymi gatunkami drewno sosny polarnej jest bardziej suche, a jednocześnie zawiera dużo żywicy, która uodparnia je na wodę i wiatr. Bale mogą być również z z drewna różnych gatunków topoli lub osiki, olchy, a także akacji.
Do budowy stosowane są bale prostokątne czterostronnie strugane, zwykle grubości od 8 do 11 cm. Łączy się je w tradycyjny sposób. Są też bale okrągłe średnicy 14, 16, 18, a nawet 23 cm z wyfrezowanymi gniazdami i zamkami.
Bale impregnuje się poprzez zanurzenie w wodnym roztworze soli boru lub pomalowanie preparatem o właściwościach ogniochronnych i grzybobójczych.

Konstrukcja domu

Ściany
Ściany zewnętrzne wykonuje się z bali układanych poziomo jeden na drugim, na podwalinie drewnianej zakotwionej do fundamentów. Pomiędzy fundamentami a podwaliną układa się izolację przeciwwilgociową z folii.
W niektórych domach, dla usztywnienia konstrukcji i zapewnienia równomiernej pracy bali dodatkowo łączy się je na kołki (dyble) drewniane. Zwykle nie uszczelnia się ścian, tylko niekiedy w narożach domu na połączeniach bali układa się piankę poliuretanową. W ścianach z bali z sosny polarnej bale oddziela się przekładkami z filcu. Od zewnątrz ściany powinno się pomalować, najlepiej dwukrotnie, impregnatem odpornym na promieniowanie ultrafioletowe. Tak zabezpieczone drewno nie będzie czerniało.
Ze względu na małą grubość bali ściany domów zwykle ociepla się od wewnątrz wełną mineralną (bale z sosny polarnej są grubsze i z tego względu firmy budują z nich domy bez izolacji cieplnej). Grubość ocieplenia zależy od grubości bali i wynosi od 5 do 15 cm.
Pierwszą warstwą ocieplenia powinna być wiatroizolacja, dopiero na niej mocuje się wełnę. Ściany wewnętrzne wykonuje się zwykle z bali węższych niż te użyte do konstrukcji ścian zewnętrznych.

Podłoga parteru
Na podłodze na gruncie najpierw układa się izolację przeciwwilgociową, potem legary, a między nimi – wełnę mineralną. Na niej – warstwę paroizolacji. Podłogę wykańcza się deskami.
W kuchniach, korytarzach i łazienkach wykonuje się gładź cementową ocieploną styropianem. Posadzkę zwykle układa się z płytek ceramicznych.

Strop nad parterem
Zbudowany jest z belek o przekroju 11 x 18 cm, czasami 7 x 24 lub 6,5 x 20 cm. Do belek mocuje się podbitkę z desek, potem układa się izolację akustyczną. Na wierzchu przybija się deski podłogowe. Belki można też wykorzystać jako element dekoracyjny – wtedy podbitkę mocuje się między nimi, tak aby częściowo były widoczne.

Dach
Ma konstrukcję płatwiowo-kleszczową  lub jętkową. Dachy domów z bali można kryć wszelkimi dostępnymi materiałami. Jeśli na dachu będą układane gonty bitumiczne, do krokwi trzeba zamocować poszycie z desek lub wodoodpornych płyt wiórowych i pokryć je papą. Sztywnego podkładu nie trzeba wykonywać pod blachę dachówkową, dachówkę ceramiczną lub cementową. Zamiast niego do krokwi mocuje się folię wstępnego krycia, a następnie ruszt drewniany.
Dachy domów z bali kryje się też trzciną, gontami drewnianymi albo słomą.
Od spodu dachy ociepla się wełną mineralną, po czym mocuje paroizolację. Sufit wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Domy kanadyjskie - szybka budowa, ale wymagająca precyzji

Domy kanadyjskie to domy tanie i ekonomiczne w eksploatacji. Ich budowa wymaga jednak naprawdę...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
WIDEO: Jak ocieplony jest dom szkieletowy

Domy szkieletowe ocieplone wełną mineralną są bardzo ciepłe, łatwo się nagrzewają, łatwo utrzymać w nich...

Dom z gliny i słomy. Ekologiczny pomysł na dom ze...

Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne. Nie brak pasjonatów,...

Dom drewniany, dom z bali - dylematy inwestorów....

Piękne domy z bala wymagają przy ich budowie szczególnych umiejętności i wiedzy. Jak osadzić okna w...

Świdermajer - wraca moda na dawną architekturę...

Zobacz, jak bajecznie piękny może być świdermajer. Współczesne domy nawiązują do tego unikalnego stylu nie...

Domy murowane z drewnianymi elementami. Kiedy...

Dom nie musi powstawać w jednej technologii. Proponujemy technologię mieszaną, czyli połączenie ścian...