| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Dom szkieletowy zdmuchnie silny powiew wiatru. Mit a może...?

Dom szkieletowy zdmuchnie silny powiew wiatru. Mit a może...?

Jeżeli budujesz dom szkieletowy w miejscu, w którym wieją silne wiatry, powinieneś zastosować specjalne wzmocnienia. Są one w stanie utrzymać dom w całości nawet w przypadku huraganów. Aby jednak przez ściany nie wiało, muszą być dobrze zaizolowane, a ościeżnice okien i drzwi dokładnie uszczelnione.

Czy silny wiatr przewróci dom szkieletowy?

Tam, gdzie wieją bardzo silne wiatry, stosuje się specjalne wzmocnienia pomiędzy ścianami i fundamentami oraz pionowe usztywnienia konstrukcyjne, które są w stanie utrzymać dom w całości. Belka podwalinowa jest wtedy z reguły dobrze przymocowana do fundamentu, a elementy ścienne są do niej po prostu przybite.

Do wzmocnienia takich połączeń można stosować metalowe taśmy stężające, mocowane do pionowych elementów podwaliny lub nawet dalej – do fundamentu. W zbliżony sposób łączy się ściany z więźbą dachową. Dodatkowo narożniki wzmacnia się diagonalnymi belkami, aby zwiększyć sztywność bryły budynku. Domy budowane według podobnych zasad wytrzymują huragany na Florydzie czy Karaibach.

Na tornado lub trąbę powietrzną nie ma mocnych, co zresztą widać było jakiś czas temu doskonale w niektórych rejonach Polski i to również w przypadku budynków murowanych. Pamiętać trzeba, że nawet jeśli trąba nas dosięgnie, to odbudowa zniszczonego przez nią kanadyjczyka będzie nieporównanie szybsza niż domu murowanego.

Czy w domach szkieletowych wieje wiatr przez ściany?

Wiało lub nadal wieje w domach szkieletowych zbudowanych przez domorosłych mistrzów, którzy albo tylko widzieli wznoszenie szkieletu w kinie, albo pracowali jako nisko wykwalifikowani pomocnicy na amerykańskich budowach.

Aby przez ściany nie wiało, muszą być od zewnątrz szczelnie zaizolowane folią wiatroizolacyjną, a od środka paroizolacyjną. Połączenia pasów jednej i drugiej folii trzeba dokładnie uszczelnić samoprzylepnymi taśmami pochodzącymi od tego samego producenta.

Ościeżnice okien i drzwi powinny być dokładnie uszczelnione na połączeniu ze ścianami. Służą do tego specjalne wiatroizolacyjne i paroizolacyjne taśmy oraz piankowe uszczelki i uszczelniacze silikonowe lub polimerowe. To samo dotyczy wszelkich innych otworów w ścianach zewnętrznych oraz puszek elektrycznych mocowanych wewnątrz domu, jak również wszystkich miejsc, w których przez ściany przechodzą elementy instalacyjne, na przykład kanały wentylacyjne.

Ważne jest też szczelne połączenie termoizolacji stropów poddasza i ścian, bo w tym miejscu straty ciepła mogą być największe.

Czy po wyłączeniu ogrzewania dom szybko się wychładza?

Prawdą jest, że wychłodzenie następuje szybko, ale też ociepla się natychmiast po uruchomieniu ogrzewania. W przypadku dłuższej zimowej nieobecności w domu instalację wystarczy wyłączyć, a wodę spuścić z rur. W typowym domu izolacja ścian i dachu utrzyma dodatnią temperaturę przez kilka dni, nawet gdy na zewnątrz będzie poniżej –30°C.

W domach szkieletowych o podwyższonych standardach energetycznych woda nie zdoła zamarznąć w rurach nawet przez całe tygodnie. Warto dodać, że drewniane domy pasywne są budowane nawet na obszarach o zimnym klimacie i doskonale zdają egzamin.

Czy nasi fachowcy nie potrafią budować domów szkieletowych?

Czy to prawda, że Polacy nie radzą sobie z budową domów szkieletowych i stawiają domy, które jest w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Ogrodowe domki drewniane dla dzieci - projekt...

Drewniany domek ogrodowy to marzenie prawie każdego dziecka. Jeżeli chcesz sprawić swojej pociesze radość,...

Świdermajer - wraca moda na dawną architekturę...

Zobacz, jak bajecznie piękny może być świdermajer. Współczesne domy nawiązują do tego unikalnego stylu nie...

Przenoszenie domu drewnianego. Czy bardziej się...

Kupno i przeniesienie starego domu drewnianego może być w trudnych czasach sposobem na niedrogie...

Budowa domu z murowanym parterem i drewnianym...

Umiejętnie łącząc technologię murowaną i drewnianą, można wybudować dom zadowalający zarówno gusta...

Budowa domu szkieletowego - VADEMECUM dla...

Budownictwo szkieletowe to coraz bardziej popularna technologia. Dom szkieletowy można budować o każdej porze...