Sztywne poszycie dachu albo konstrukcja z łat i kontrłat. Co lepsze pod pokrycie dachowe?

2012-10-24 15:19
Poszycie dachu z płyt lub desek
Autor: Pfleiderer Poszycie z płyt lub desek gwarantuje solidne i trwałe podłoże pod pokrycie lub izolację. Poprawia też sztywność więźby dachowej

Zasadniczą konstrukcję dachu tworzy oczywiście więźba, ale na samych szeroko rozstawionych krokwiach nie dałoby się ułożyć pokrycia dachowego. Stąd potrzeba budowy dodatkowej konstrukcji nośnej. Do wyboru masz dwie możliwości - sztywne poszycie dachu lub podkonstrukcję z kontrłat i łat.

Sztywne poszycie dachu

Wykonuje się je standardowo pod pokrycia z gontów bitumicznych, papy lub blachy płaskiej. Najwięcej staranności i najlepszego surowca wymaga poszycie pod pokrycie bitumiczne. Musi być idealnie płaskie. Gonty lub papa mają bowiem to do siebie, że nawet niewielkie wybrzuszenia lub odstające krawędzie byłyby później bardzo widoczne. Dlatego poleca się je budować z płyt drewnopochodnych, sklejki wodoodpornej lub desek przystosowanych do łączenia na pióro i wpust. Pod pozostałe typy pokryć wystarczą zwykłe impregnowane deski. Gdy zamierzasz kryć dach blachą płaską, deski przybija się do krokwi z zachowaniem odstępów szerokości około 5 mm. Na tak przygotowanym pokryciu nie układa się izolacji z papy, można natomiast zastosować specjalną membranę umożliwiającą wentylację pod blachą. Gdy kryjesz dach gontami, deski mocuj do krokwi i dodatkowo łącz ich dłuższe krawędzie na pióro i wpust. To drogie i pracochłonne rozwiązanie, więc częściej buduje się poszycie z płyt. Płyty drewnopochodne mocuje się dłuższymi bokami prostopadle do krokwi. Kolejne rzędy przesuwa się względem siebie o połowę długości. Między rzędami płyt trzeba pozostawiać mniej więcej 5 mm szczeliny. Płyty w rzędzie łączy się na styk. Gwoździe lub wkręty rozmieszcza się co 30 cm w środkowej części płyt i co 15 cm po ich obwodzie.

Łaty i kontrłaty

Stosuje się je pod pokrycia profilowane – z dachówek, blachodachówek, blach trapezowych, płyt falistych. Kontrłaty nabija się wzdłuż krokwi, a łaty prostopadle do nich. Jedne i drugie muszą być zaimpregnowane. Przekroje łat i kontrłat mogą być różne. Najczęściej przekrój kontrłat wynosi 2,5 x 5 cm, a łat – 4 x 6 cm. Rozstaw łat dobiera się do konkretnego rodzaju pokrycia. Łaty i kontrłaty mocuje się gwoździami lub wkrętami. Często można też spotkać sztywne poszycie z kontrłatami i łatami także pod pokryciem profilowanym. Zawsze jest to konieczne, jeśli połacie dachowe mają nachylenie nieprzekraczające 10-20°. Wielu inwestorów decyduje się na ten dodatkowy element pod dachówkami lub blachodachówką, aby zapewnić więźbie większą sztywność lub móc zaizolować dach papą. Kontrłaty mocuje się wtedy do poszycia przez izolację, a prostopadle do nich nabija łaty. Kontrłaty zapewniają wówczas odstęp między pokryciem a poszyciem, który umożliwia wentylację dachu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie