| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry osikowe i gonty

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry osikowe i gonty

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie odcina się od otoczenia, ale doskonale wpisuje w krajobraz. Oceń, kiedy naturalne pokrycie dachowe pasuje do budynku i jego otoczenia.

Strzecha na dachach skośnych

Strome dachy pokryte trzciną, znacznie bardziej trwałą i odporną na warunki atmosferyczne niż słoma, możesz dziś spotkać w wielu regionach Polski. Wraz z upływem czasu przybierają one niejednolity szary odcień, który w połączeniu z fakturą strzechy nadaje całości wyjątkowy wyraz. Należy jednak pamiętać, iż pokrycia ze słomy bądź trzciny prezentują się najlepiej w określonym typie budownictwa – o stosunkowo niewielkich gabarytach i tradycyjnych formach. Szara, o nieco szorstkiej fakturze strzecha doskonale komponuje się ze ścianami wykonanymi z surowych bali czy też oblicowanych drewnianą szalówką. Jej ciemniejąca wraz z upływem lat powierzchnia stanowi zaś interesujący kontrast dla bieli otynkowanych ścian. Oprócz wspomnianych cech strzecha ma jeszcze jeden niezaprzeczalny walor kompozycyjny – idealnie nadaje się do kształtowania lukarn czy wolich oczek, dzięki którym spadzisty szary dach zdaje się falować i nabiera niemal organicznego charakteru.

Gonty drewniane

Profilowane drewniane deszczułki o długości 40-60 cm, szerokości 6-10 cm i grubości około 1,5 cm są najczęściej robione ze świerku, z jodły, dębu lub modrzewia. Zależnie od techniki wykonania możesz wśród nich wyróżnić gont cięty o gładkiej, równej powierzchni oraz nieregularny gont łupany powstający zgodnie z naturalnym układem włókien drewna. Materiał ten, podobnie jak trzcinowa strzecha, z biegiem lat nabiera charakterystycznej szarej barwy z całą gamą mających niezaprzeczalny urok nieregularności i przebarwień. Drewniane deszczułki, jakkolwiek znane i stosowane od stuleci, doskonale pasują zarówno do architektury tradycyjnej, jak i na wskroś nowoczesnej. Drewniany dwór o wysokim stromym dachu, ze wspartym na kolumnach gankiem i bocznymi alkierzami będzie się świetnie prezentował w zestawieniu z szarym gontem. Jego neutralne barwa i faktura mogą stanowić także uzupełnienie prostych form współczesnych domów nawiązujących do modernizmu.

Wiór osikowy i dranice

Wśród lekkich technologii wymienić należy również znacznie mniej popularne dranice i wióry osikowe. Te pierwsze przypominają swoją formą gont, chociaż ze względu na znacznie większą długość pojedynczego elementu (sięgającą 3 m) dają nieco inny efekt wizualny. Pojedynczy wiór rozmiarami nie różni się właściwie od gontu, jest jednak znacznie od niego cieńszy, a jego grubość wynosi zaledwie 0,5 cm. Wymusza to szczególną technikę krycia, ukończony dach powinien bowiem mieć od pięciu do dziesięciu warstw wiórów. Z reguły praca ta wymaga biegłości wykonawców, choć ostatnio na rynku pojawiły się wióry o profilowanych krawędziach, dzięki którym ich montaż stał się łatwiejszy i mniej czasochłonny.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Znane od stuleci dachy kryte wiórem osikowym lub gontem są coraz chętniej stosowane w domach o prostych, nowoczesnych kształtach

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy warto mieszkać pod dachem żelbetowym?

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

Rynny ukryte w elewacji. System Galeco Bezokapowy...

Dachy dwuspadowe bez okapu i ukryte rynny są często jednymi z elementów nowoczesnej bryły budynku....

Szczelne systemy rynnowe

Aluminium, tworzywo sztuczne a może stal? Sprawdź, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając...

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na...

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, należy odprowadzać deszczówkę, gromadzoną przez...

Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne...

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT