| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry osikowe i gonty

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry osikowe i gonty

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie odcina się od otoczenia, ale doskonale wpisuje w krajobraz. Oceń, kiedy naturalne pokrycie dachowe pasuje do budynku i jego otoczenia.

Strzecha na dachach skośnych

Strome dachy pokryte trzciną, znacznie bardziej trwałą i odporną na warunki atmosferyczne niż słoma, możesz dziś spotkać w wielu regionach Polski. Wraz z upływem czasu przybierają one niejednolity szary odcień, który w połączeniu z fakturą strzechy nadaje całości wyjątkowy wyraz. Należy jednak pamiętać, iż pokrycia ze słomy bądź trzciny prezentują się najlepiej w określonym typie budownictwa – o stosunkowo niewielkich gabarytach i tradycyjnych formach. Szara, o nieco szorstkiej fakturze strzecha doskonale komponuje się ze ścianami wykonanymi z surowych bali czy też oblicowanych drewnianą szalówką. Jej ciemniejąca wraz z upływem lat powierzchnia stanowi zaś interesujący kontrast dla bieli otynkowanych ścian. Oprócz wspomnianych cech strzecha ma jeszcze jeden niezaprzeczalny walor kompozycyjny – idealnie nadaje się do kształtowania lukarn czy wolich oczek, dzięki którym spadzisty szary dach zdaje się falować i nabiera niemal organicznego charakteru.

Gonty drewniane

Profilowane drewniane deszczułki o długości 40-60 cm, szerokości 6-10 cm i grubości około 1,5 cm są najczęściej robione ze świerku, z jodły, dębu lub modrzewia. Zależnie od techniki wykonania możesz wśród nich wyróżnić gont cięty o gładkiej, równej powierzchni oraz nieregularny gont łupany powstający zgodnie z naturalnym układem włókien drewna. Materiał ten, podobnie jak trzcinowa strzecha, z biegiem lat nabiera charakterystycznej szarej barwy z całą gamą mających niezaprzeczalny urok nieregularności i przebarwień. Drewniane deszczułki, jakkolwiek znane i stosowane od stuleci, doskonale pasują zarówno do architektury tradycyjnej, jak i na wskroś nowoczesnej. Drewniany dwór o wysokim stromym dachu, ze wspartym na kolumnach gankiem i bocznymi alkierzami będzie się świetnie prezentował w zestawieniu z szarym gontem. Jego neutralne barwa i faktura mogą stanowić także uzupełnienie prostych form współczesnych domów nawiązujących do modernizmu.

Wiór osikowy i dranice

Wśród lekkich technologii wymienić należy również znacznie mniej popularne dranice i wióry osikowe. Te pierwsze przypominają swoją formą gont, chociaż ze względu na znacznie większą długość pojedynczego elementu (sięgającą 3 m) dają nieco inny efekt wizualny. Pojedynczy wiór rozmiarami nie różni się właściwie od gontu, jest jednak znacznie od niego cieńszy, a jego grubość wynosi zaledwie 0,5 cm. Wymusza to szczególną technikę krycia, ukończony dach powinien bowiem mieć od pięciu do dziesięciu warstw wiórów. Z reguły praca ta wymaga biegłości wykonawców, choć ostatnio na rynku pojawiły się wióry o profilowanych krawędziach, dzięki którym ich montaż stał się łatwiejszy i mniej czasochłonny.

Autor: Andrzej Szandomirski

Znane od stuleci dachy kryte wiórem osikowym lub gontem są coraz chętniej stosowane w domach o prostych, nowoczesnych kształtach

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy warto mieszkać pod dachem żelbetowym?

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.