Czerwony dach z falistej dachówki betonowej. Rekomendacje

2019-08-20 10:57
Dachówka betonowa romańska
Autor: BRAAS

Czerwony dach z dachówek nie wychodzi z mody od stuleci. Faliste dachówki betonowe nadają się na każdy dach. Prezentujemy dachówki faliste w kolorze czerwonym, które wiernie naśladują pierwowzór z gliny.

Czerwony dach to klasyczne i tradycyjne rozwiązanie. Pasuje do każdego stylu domu. Kojarzy się głównie z dachówką ceramiczną, solidnym i trwałym pokryciem. Jednak na rynku pojawił się tańszy i prostszy jej zamiennik – dachówka betonowa. Obecnie ich oferta jest coraz lepsza i ładniejsza. Dziś, patrząc na czerwony dach, trudno odróżnić, czy jest na nim pokrycie ceramiczne, czy betonowe. W naszym rekomendacjach prezentujemy klika falistych dachówek betonowych w kolorze czerwonym.

dachówka betonowa
Autor: CREATON Wzór dachówki Verona – dwie fale po bokach i bardzo łagodny środek – sprawia, że dach wygląda bardzo wyraziście

Czerwony dach z falistej dachówki betonowej

Dachówka betonowa i czerwony kolor to must have każdego producenta. Warto zdawać sobie sprawę, że oferta dachówek betonowych jest znacznie szersza (choć nie tak bogata jak dachówek ceramicznych). Każdy z prezentowanych tu modeli jest dostępny w kilku innych kolorach. Czasem są to tylko jeden-dwa, na przykład czerwony i czarny, ale może być nawet sześć-siedem innych barw tej samej dachówki, np. zielony, brązowy, czarny, niebieski, grafitowy. Jeśli dodamy co najmniej dwa warianty powłok, oferta robi się jeszcze bogatsza i ciekawsza.

Czerwona dachówka

Dachówki zwykle są barwione w masie, więc w razie ukruszenia fragmentu nie widać rdzenia w naturalnym kolorze betonu. Wysoka jakość składników i dobre zagęszczenie masy sprawiają, że dachówki betonowe są twarde, mocne, nisko nasiąkliwe i mrozoodporne. Ich wytrzymałość mechaniczna znacznie przekracza wymagania normowe, jest podobna jak ceramicznych.

dachówka betonowa
Autor: CREATON Gęsty rytm łagodnej fali w dachówkach Göteborg nadaje dachowi spokojny charakter

Dachówki betonowe są dość grube – 2-2,5 cm w przekroju. Są lżejsze od ceramicznych – przy dużych wymiarach ważą po 3-4,5 kg. Dzięki temu 1 m2 pokrycia osiąga wagę nieco po-nad 40 kg. Trwałość dachówek betonowych określa się na 60-80 lat. Producenci udzielają na nie 20-30 lat gwarancji.

dachówka betonowa
Autor: IBF Dachówką betonową można pokryć nawet lukarnę z wolim okiem. Ze względu na duże wymiary elementów lepiej, żeby krzywizna była niewysoka i dość płaska

Rodzaje wykończeń dachówek z betonu

Wierzch elementów do pokrycia dachu musi być zabezpieczony przed wnikaniem wilgoci, śniegu, brudu. W tym celu na powierzchnię dachówek z betonu nanosi się dwukrotnie (przed suszeniem i po nim) farbę akrylową. Zamyka ona pory betonu, nieco wygładza powierzchnię i pozwala nadać kolor. Farby używane do malowania dachówek są odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu z czasem nie tracą koloru. Bardzo dobre są powłoki polimerowo-akrylowe - trwałe, mocne, odporne na czynniki atmosferyczne. Mogą być błyszczące lub matowe. Gdy zawierają dodatki hydrofobowe, znacznie ograniczają wchłanianie wilgoci – woda szybciej spływa po powierzchni, zmywając cząsteczki kurzu i brudu. Dachówki nie porastają mchem ani glonami. Żeby wzmocnić ten efekt, wierzch elementów pokrywa się dodatkową warstwą ochronną o bardzo drobnym ziarnie (przez niektórych producentów nazywaną mikrobetonem), która wypełnia pory betonu, i dopiero na nią nakłada się farbę. Dachówki z taką powłoką są bardziej gładkie, co sprawia, że są niemal samoczyszczące. Gładka powierzchnia dachówki po pomalowaniu daje także lepszy efekt wizualny.

Powłoka ochronno-dekoracyjna może zawierać różne dodatki o konkretnym przeznaczeniu, np. zmniejszający absorpcję ciepła, żeby pokrycie nie nagrzewało się zbyt intensywnie, albo antysmogowy, żeby absorbowało spaliny na zasadzie fotokatalizy. Dwutlenek tytanu w mikrobetonie działa jak katalizator zamieniający trujące substancje, przede wszystkim tlenki azotu NOx, w niegroźne substancje takie jak azotan NO3, który potem spłukiwany jest przez deszcz.

dachówka betonowa rozmiar
Autor: rys. www.muratorprojekty.pl projekt reprezentacyjny - MURATOR D88. Autor projektu: arch. Katarzyna Słupeczańska achówki z betonu mają duże rozmiary, najczęściej 42 x 33-34 cm. Do pokrycia 1 m2 dachu potrzeba mniej więcej 10 sztuk. Na dużych dachach o prostym kształcie prace dekarskie wykonuje się szybko (mało docinek) i powstaje mniej odpadów. Dzięki temu koszt wykonania takiego dachu jest mniejszy niż w przypadku małowymiarowych dachówek pojedynczych albo karpiówek

Dachówki betonowe są dość tanie, tańsze od ceramicznych i często też od innych pokryć dachowych. Jest tak zwłaszcza w przypadku dachówek czerwonych. Dzięki temu, że są popularne i chętnie kupowane, mogą być tańsze. Już za 20 zł możemy mieć materiał na pokrycie 1 m2 dachu. Jest to dachówka Palema-S firmy Benders. Koszt podnoszą nieco mocniejsza budowa oraz powłoki ochronno-dekoracyjne. Droższe to np.  dachówki Bałtycka z powłokami Cisar i Lumino. Na 1 m2 pokrycia trzeba wydać 44 zł.

dachówka betonowa
Autor: NELSKAMP Bardzo wysoka i mocna fala dachówek S nadaje pokryciu dynamiczny wygląd
Warto wiedzieć

Powłoki ochronno-dekoracyjne dachówek betonowych

Candor - farba polimerowa dająca efekt błyszczący.

Cisar - barwiony i nienasiąkliwy mikrobeton wygładzający powierzchnię.

ClimaLife - powłoka oczyszczająca powietrze ze spalin.

Duratop Pro - bardzo gładka i błyszcząca powłoka wzmacniająca kolor i samoczyszcząca.

LongLife - mikrobeton z powłoką matową lub błyszczącą.

Lumino - akrylowa farba błyszcząca nakładana na powłokę Cisar.

Planar - akrylowa farba matowa (satynowa).

Protector - bezbarwny lakier, który wzmacnia kolor i zmniejsza brudzenie się.
 
Protegon - powłoka polimerowo-akrylowa z dodatkiem zmniejszającym nagrzewanie się dachówek.

Klasyczna esówka w kolorze czerwonym

dachówka Palema-S
Autor: materiały prasowe Dachówka Palema-S

Palema-S
Producent: BENDERS DACHSTEIN
Dystrybutor: BAUART
Budowa: zamek boczny
Wymiary: 33 x 42 cm
Minimalny kąt nachylenia dachu: 22°
Rozstaw łat: 31,5-34,5 cm
Liczba elementów na 1 m2 efektywnego krycia: 10 szt.
Waga: 4,05 kg
Waga 1 m2 pokrycia: 40,5 kg
Wykończenie zwykłe (Cena: 1,98 zł/szt.; Cena za 1 m2 efektywnego krycia: 19,80 zł)
Wykończenie Candor z połyskiem (Cena: 2,28 zł/szt.; Cena za 1 m2 efektywnego krycia: 22,80 zł)

Göteborg
Autor: materiały prasowe Dachówka Göteborg

Göteborg
Producent: CREATON
Budowa: podwójny zamek boczny, zakładki boczne, podwójne żebra wzmacniające, ożebrowanie spodnie, zapory wodne
Wymiary: 33,4 x 42 cm
Minimalny kąt nachylenia dachu: 15°
Rozstaw łat: 31-34,5 cm
Liczba elementów na 1 m2 efektywnego krycia: min. 9,7 szt.
Waga: 4,8 kg
Waga 1 m2 pokrycia: min. 46,4 kg
Wykończenie Planar matowe (Cena brutto: 2,45 zł/szt.; Cena za 1 m2 efektywnego krycia: 23,77 zł)
Wykończenie Duratop Pro błyszczące (Cena brutto: 2,95 zł/szt.; Cena za 1 m2 efektywnego krycia: 28,62 zł)

Dachówka Celtycka
Autor: materiały prasowe Dachówka Celtycka

Celtycka
Producent: BRAAS
Budowa: podwójne zamki boczne, możliwość przesuwu podłużnego
Wymiary: 33 x 42 cm
Minimalny kąt nachylenia dachu: 10°
Rozstaw łat: 31,2-34,5 cm
Liczba elementów na 1 m2 efektywnego krycia: 9,7-10,7 szt.
Waga: 4,3 kg
Waga 1 m2 pokrycia: 41,71-46,01 kg
Wykończenie Lumino błyszczące (Cena: 3,49 zł/szt.; Cena za 1 m2 efektywnego krycia: 34-37 zł)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie