Czerwony dach z falistej dachówki betonowej. Rekomendacje
Czerwony dach z dachówek nie wychodzi z mody od stuleci. Faliste dachówki betonowe nadają się na każdy dach. Prezentujemy dachówki faliste w kolorze czerwonym, które wiernie naśladują pierwowzór z gliny.
Czerwony dach to klasyczne i tradycyjne rozwiązanie. Pasuje do każdego stylu domu. Kojarzy się głównie z dachówką ceramiczną, solidnym i trwałym pokryciem. Jednak na rynku pojawił się tańszy i prostszy jej zamiennik – dachówka betonowa. Obecnie ich oferta jest coraz lepsza i ładniejsza. Dziś, patrząc na czerwony dach, trudno odróżnić, czy jest na nim pokrycie ceramiczne, czy betonowe. W naszym rekomendacjach prezentujemy klika falistych dachówek betonowych w kolorze czerwonym.
Czerwony dach z falistej dachówki betonowej
Dachówka betonowa i czerwony kolor to must have każdego producenta. Warto zdawać sobie sprawę, że oferta dachówek betonowych jest znacznie szersza (choć nie tak bogata jak dachówek ceramicznych). Każdy z prezentowanych tu modeli jest dostępny w kilku innych kolorach. Czasem są to tylko jeden-dwa, na przykład czerwony i czarny, ale może być nawet sześć-siedem innych barw tej samej dachówki, np. zielony, brązowy, czarny, niebieski, grafitowy. Jeśli dodamy co najmniej dwa warianty powłok, oferta robi się jeszcze bogatsza i ciekawsza.
Czerwona dachówka
Dachówki zwykle są barwione w masie, więc w razie ukruszenia fragmentu nie widać rdzenia w naturalnym kolorze betonu. Wysoka jakość składników i dobre zagęszczenie masy sprawiają, że dachówki betonowe są twarde, mocne, nisko nasiąkliwe i mrozoodporne. Ich wytrzymałość mechaniczna znacznie przekracza wymagania normowe, jest podobna jak ceramicznych.
Dachówki betonowe są dość grube – 2-2,5 cm w przekroju. Są lżejsze od ceramicznych – przy dużych wymiarach ważą po 3-4,5 kg. Dzięki temu 1 m2 pokrycia osiąga wagę nieco po-nad 40 kg. Trwałość dachówek betonowych określa się na 60-80 lat. Producenci udzielają na nie 20-30 lat gwarancji.
Rodzaje wykończeń dachówek z betonu
Wierzch elementów do pokrycia dachu musi być zabezpieczony przed wnikaniem wilgoci, śniegu, brudu. W tym celu na powierzchnię dachówek z betonu nanosi się dwukrotnie (przed suszeniem i po nim) farbę akrylową. Zamyka ona pory betonu, nieco wygładza powierzchnię i pozwala nadać kolor. Farby używane do malowania dachówek są odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu z czasem nie tracą koloru. Bardzo dobre są powłoki polimerowo-akrylowe - trwałe, mocne, odporne na czynniki atmosferyczne. Mogą być błyszczące lub matowe. Gdy zawierają dodatki hydrofobowe, znacznie ograniczają wchłanianie wilgoci – woda szybciej spływa po powierzchni, zmywając cząsteczki kurzu i brudu. Dachówki nie porastają mchem ani glonami. Żeby wzmocnić ten efekt, wierzch elementów pokrywa się dodatkową warstwą ochronną o bardzo drobnym ziarnie (przez niektórych producentów nazywaną mikrobetonem), która wypełnia pory betonu, i dopiero na nią nakłada się farbę. Dachówki z taką powłoką są bardziej gładkie, co sprawia, że są niemal samoczyszczące. Gładka powierzchnia dachówki po pomalowaniu daje także lepszy efekt wizualny.
Powłoka ochronno-dekoracyjna może zawierać różne dodatki o konkretnym przeznaczeniu, np. zmniejszający absorpcję ciepła, żeby pokrycie nie nagrzewało się zbyt intensywnie, albo antysmogowy, żeby absorbowało spaliny na zasadzie fotokatalizy. Dwutlenek tytanu w mikrobetonie działa jak katalizator zamieniający trujące substancje, przede wszystkim tlenki azotu NOx, w niegroźne substancje takie jak azotan NO3, który potem spłukiwany jest przez deszcz.
Dachówki betonowe są dość tanie, tańsze od ceramicznych i często też od innych pokryć dachowych. Jest tak zwłaszcza w przypadku dachówek czerwonych. Dzięki temu, że są popularne i chętnie kupowane, mogą być tańsze. Już za 20 zł możemy mieć materiał na pokrycie 1 m2 dachu. Jest to dachówka Palema-S firmy Benders. Koszt podnoszą nieco mocniejsza budowa oraz powłoki ochronno-dekoracyjne. Droższe to np. dachówki Bałtycka z powłokami Cisar i Lumino. Na 1 m2 pokrycia trzeba wydać 44 zł.
Powłoki ochronno-dekoracyjne dachówek betonowych
Candor - farba polimerowa dająca efekt błyszczący.
Cisar - barwiony i nienasiąkliwy mikrobeton wygładzający powierzchnię.
ClimaLife - powłoka oczyszczająca powietrze ze spalin.
Duratop Pro - bardzo gładka i błyszcząca powłoka wzmacniająca kolor i samoczyszcząca.
LongLife - mikrobeton z powłoką matową lub błyszczącą.
Lumino - akrylowa farba błyszcząca nakładana na powłokę Cisar.
Planar - akrylowa farba matowa (satynowa).
Protector - bezbarwny lakier, który wzmacnia kolor i zmniejsza brudzenie się.
Protegon - powłoka polimerowo-akrylowa z dodatkiem zmniejszającym nagrzewanie się dachówek.
Klasyczna esówka w kolorze czerwonym
Palema-S
Producent: BENDERS DACHSTEIN
Dystrybutor: BAUART
Budowa: zamek boczny
Wymiary: 33 x 42 cm
Minimalny kąt nachylenia dachu: 22°
Rozstaw łat: 31,5-34,5 cm
Liczba elementów na 1 m2 efektywnego krycia: 10 szt.
Waga: 4,05 kg
Waga 1 m2 pokrycia: 40,5 kg
Wykończenie zwykłe (Cena: 1,98 zł/szt.; Cena za 1 m2 efektywnego krycia: 19,80 zł)
Wykończenie Candor z połyskiem (Cena: 2,28 zł/szt.; Cena za 1 m2 efektywnego krycia: 22,80 zł)
Göteborg
Producent: CREATON
Budowa: podwójny zamek boczny, zakładki boczne, podwójne żebra wzmacniające, ożebrowanie spodnie, zapory wodne
Wymiary: 33,4 x 42 cm
Minimalny kąt nachylenia dachu: 15°
Rozstaw łat: 31-34,5 cm
Liczba elementów na 1 m2 efektywnego krycia: min. 9,7 szt.
Waga: 4,8 kg
Waga 1 m2 pokrycia: min. 46,4 kg
Wykończenie Planar matowe (Cena brutto: 2,45 zł/szt.; Cena za 1 m2 efektywnego krycia: 23,77 zł)
Wykończenie Duratop Pro błyszczące (Cena brutto: 2,95 zł/szt.; Cena za 1 m2 efektywnego krycia: 28,62 zł)
Celtycka
Producent: BRAAS
Budowa: podwójne zamki boczne, możliwość przesuwu podłużnego
Wymiary: 33 x 42 cm
Minimalny kąt nachylenia dachu: 10°
Rozstaw łat: 31,2-34,5 cm
Liczba elementów na 1 m2 efektywnego krycia: 9,7-10,7 szt.
Waga: 4,3 kg
Waga 1 m2 pokrycia: 41,71-46,01 kg
Wykończenie Lumino błyszczące (Cena: 3,49 zł/szt.; Cena za 1 m2 efektywnego krycia: 34-37 zł)