Montaż karnisza. Jak samodzielnie zamontować karnisz w domu?

2021-01-18 14:22
Karnisz do salonu
Autor: Marcin Grabowiecki Karnisz jest ważnym element aranżacji okien - do niego mocuje się zasłony, firany czy rolety, dzięki którym możemy stworzyć modny i stylowy wystrój okna

Montaż karnisza nie jest skomplikowanym zadaniem. Z powodzeniem można wykonać go samodzielnie. Jak to zrobić prawidłowo? Oto instrukcja montażu karnisza krok po kroku.

Niedużym kosztem i szybko, za pomocą samych zasłon można odmienić wnętrze. A jeśli dodamy kilka poduszek w podobnym stylu, rezultat może być imponujący. Zanim wybierzemy się na zakupy, musimy sobie odpowiedzieć na pytania: jaki efekt chcemy osiągnąć i jakie tkaniny zastosujemy? I trzeba będzie jeszcze dobrać odpowiedni karnisz.

Odpowiednia aranżacja okna

O tym, co powiesimy w oknie, decyduje przede wszystkim to, co się za nim znajduje. Wielką stratą byłoby bowiem zasłonięcie pięknego krajobrazu – wtedy wystarczy odpowiednia oprawa okna podkreślająca wyjątkowy widok. W oknach silnie nasłonecznionych pomocne okażą się szczelne zasłony zapobiegające nagrzewaniu się pomieszczenia. Z kolei powieszenie gęstych firan pomoże w zasłonięciu niekorzystnego sąsiedztwa. Aby eksperymentowanie zakończyło się sukcesem, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • ciężkie i grube tkaniny nadają się tylko do pomieszczeń wysokich i dużych. W niewielkich mogą przytłoczyć wnętrze;
  • draperie, falbany, kokardy i podobne dekoracje pasują do wnętrz urządzonych w stylu retro;
  • we wnętrzach nowoczesnych dobrze wyglądają zasłony proste i niewyszukane. Mogą być uzupełnione o firanki, rolety okienne czy żaluzje;
  • tkaniny w intensywnych kolorach i o wyrazistych wzorach przyciągają wzrok i stają się głównym elementem wystroju;
  • firanki i lekkie ażurowe zasłony dodają wnętrzu ciepła i lekkości.
Karnisz do salonu
Autor: Piotr Mastalerz Karnisz należy dobrać do stylu wnętrza. Zawieszone na nim firany czy zasłony nie tylko mają chronić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale także tworzyć stylową oprawę okna

Wybór karnisza

Są dwa podstawowe rodzaje karniszy. Każdy z nich występuje w wersji pozwalającej na powieszenie zasłon w jednym, dwóch, a nawet w trzech rzędach.

  • Karnisz drążek

Drążek to tradycyjny i najbardziej popularny karnisz. Pręty osadzone są w uchwytach przytwierdzonych do ściany, a zasłony zawiesza się na kółkach, szelkach lub przelotkach nanizanych na drążek wykonany z drewna, metalu lub obu tych materiałów. Zakończenia drążków karnisza kupuje się osobno, jako dodatkowy element dekoracyjny.

  • Karnisz szyna

To nowoczesny typ karnisza. Szyny metalowe lub z drewnianymi dodatkami przykręca się do wsporników montowanych do ściany, a zasłony zawiesza na haczykach lub żabkach wsuwanych w prowadnice szyn. Dzięki temu, że szyna mocowana jest od spodu, żabki da się przesuwać po całej jej długości, niezależnie od liczby wsporników. Zakończenia szyn są mało widoczne. Sprzedaje się je w zestawie z karniszem.

Pojedynczy drążek lub szyna karnisza może mieć 40-250 cm długości. Ale używając odpowiednich łączników i uchwytów, można je także zestawiać ze sobą w dłuższe, nawet kilkumetrowe ciągi. Długość drążków metalowych często da się regulować teleskopowo. Są również łączniki specjalne, pozwalające na montaż karnisza po łuku czy w rogu. Karnisz jest takim samym elementem dekoracji wnętrz jak posadzka, drzwi czy listwy przypodłogowe i może pełnić różne funkcje w jego wystroju:

  • istotny element – styl oraz materiały, z których jest wykonany karnisz, korespondują z innymi elementami dekoracji. Możemy kupić karnisz w stylu ludowym, retro czy nowoczesnym;
  • wyrazisty akcent – karnisz jest ozdobą sam w sobie, odcina się na tle otoczenia;
  • niewidoczny pomocnik – rozmiar, barwa lub sposób montażu karnisza sprawiają, że staje się mało widoczny.
Karnisz do salonu
Autor: Piotr Mastalerz Karnisz może być drewniany albo metalowy, mocowany do ściany lub sufitu

Montaż karnisza: w jakim miejscu powiesić

Przede wszystkim pamiętajmy, że karnisz nie może utrudniać otwarcia skrzydeł okiennych. Dlatego zawsze wieszamy go powyżej ościeża okna. Jeśli nadproże jest wystarczająco wysokie, to uchwyty karnisza montujemy do ściany. Gdy miejsca jest zbyt mało – do sufitu. Zazwyczaj sposobowi montażu karnisza odpowiada inny rodzaj wspornika. Długość karnisza może być dopasowana do szerokości okna lub do długości ściany, na której się ono znajduje. Sami musimy zdecydować, która z wersji nam odpowiada. Ogólnie jednak przyjęło się, że karnisze drążki powinny wystawać po obu stronach okna co najmniej 20 cm. Wtedy po rozsunięciu zasłony nie przesłaniają otworu okiennego. Z reguły do powieszenia karnisza wystarczają dwa uchwyty. Gdy jednak jego długość przekracza 240 cm, lepiej dodać jeszcze jeden – zapobiegnie to wyginaniu się drążków czy szyn karniszy.

Montaż karnisza: jakie wkręty wybrać

Najłatwiej jest, gdy w zestawie z karniszem dostajemy komplet wkrętów. Ich długość zależy od rodzaju mocowania uchwytu karnisza. Lepiej jednak użyć porządnych – długości 60 mm o średnicy 4,5 mm – które na pewno nie wypadną ze ściany, gdy na drążku powiesimy ciężkie zasłony. Wkręty umieszczamy w kołkach rozporowych dobranych odpowiednio do materiału ściany, w której będą osadzone. Te najczęściej spotykane w domach są wykonane z materiałów pełnych i twardych – betonu, kamienia, cegły pełnej, z materiałów pełnych i miękkich, na przykład betonu komórkowego, z materiałów z pustką – cegły dziurawki lub kratówki, pustaków, z płyt budowlanych – gipsowo-kartonowych, pilśniowych, wiórowych.

Montaż karnisza - instrukcja krok po kroku

Aranżacje okienne. Rolety rzymskie i zasłony

Galeria zdjęć: pomysły na aranżację okien

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają