Pustaki ceramiczne opinie. Fakty i mity na temat pustaków
Pustaki ceramiczne: opinie. Ceramika to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych w Polsce. Zdążył więc obrosnąć w mity, z którymi warto się rozprawić. Pustaki - poznaj fakty i mity dotyczące budowy z pustaków.
Ceramika jest to naturalny materiał, powstaje bowiem z surowca kopalnego – starannie wyselekcjonowanej gliny. Niegdyś z gliny wypalano przede wszystkim cegły, dziś stanowią one margines asortymentu producentów ceramiki. W ich ofercie królują pustaki. Duże elementy z otworami są większe od cegieł, szybciej się z nich buduje i – co ważne – pustaki zapewniają lepszą izolacyjność termiczną.
Pustaki z ceramiki poryzowanej
Ta ostatnia cecha jest domeną pustaków z ceramiki poryzowanej. Powstaje ona z mieszanki gliny i pyłu drzewnego, który po wypaleniu pozostawia w strukturze materiału mikropory. Taka ceramika ma zdecydowanie niższy, a zatem lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Z pustaków poryzowanych można więc wznosić ściany jednowarstwowe niewymagające dodatkowej izolacji termicznej.
Pustaki ceramiczne: prawdy i mity
Ceramika – zwykła i poryzowana – to najpopularniejszy materiał budowlany w naszym kraju. Nie zagroziła jej konkurencja ze strony betonu komórkowego i silikatów, choć bywają one znacznie tańsze od niej. Mimo że pustaki są zdecydowanym liderem, nie uniknęły pomówień i kontrowersyjnych opinii. Postaramy się sprawdzić, które z nich są rezultatem wyłącznie tak zwanego czarnego PR-u realizowanego przez innych graczy z rynku budowlanego, a które faktycznie mają uzasadnienie. O opinię na temat pustaków poprosiliśmy fachowców. Swoje produkty wezmą w obronę eksperci z firm produkujących pustaki.
Pustaki ceramiczne są radioaktywne: MIT
Inwestorzy obawiają się promieniowania, nawet tego naturalnego. Chcemy żyć zdrowo i w zdrowym otoczeniu. Pogłoski o radioaktywności pustaków przyjmujemy zatem z niepokojem. – Wszystkie materiały pochodzenia mineralnego, w tym także różnego rodzaju materiały budowlane, zawierają w sobie naturalne pierwiastki promieniotwórcze: potas – K-40, rad – Ra-226 oraz tor – Th-228. Promieniowanie pochodzące od materiałów budowlanych stanowi około 10% całego, na jakie jest narażony człowiek, i jest na tym samym poziomie co promieniowanie od jedzenia czy picia. Co więcej, jest ono zbliżone do promieniotwórczości naturalnej samego człowieka – uspokaja Mirosław Rzeszutko. – Głównym źródłem promieniowania (bo aż 80% promieniowania alfa wynikającego z obecności radonu) jest grunt, na którym budynek jest usytuowany. Tak więc zdecydowanie większe znaczenie ma grunt, na którym znajduje się działka, niż materiał, z którego dom jest wzniesiony. Co najważniejsze – poziom radioaktywności materiałów budowlanych (w tym również pustaków) jest regulowany przez Prawo budowlane. Nie ma więc możliwości, aby legalnie wprowadzane do obrotu wyroby miały stężenia naturalnych pierwiastków promieniotwórczych przekraczające dopuszczalne normy (wskaźniki f1 i f2). Tym samym nie stanowią one zagrożenia dla życia i zdrowia przyszłych użytkowników budynków na żadnym z etapów budowy oraz eksploatacji – dodaje. – Cegły i pustaki produkowane wyłącznie z gliny i naturalnych dodatków (takich jak trociny) nie emitują żadnych szkodliwych substancji ani promieniowania – zapewnia Anna Szostak. – W szczególności poziom emisji wyjątkowo zabójczego pierwiastka, jakim jest radon, utrzymuje się na znikomym poziomie. Jednak nie każda ceramika może uchodzić za absolutnie bezpieczną dla środowiska i zdrowia człowieka. Aby mieć stuprocentową pewność, że dany produkt jest całkowicie bezpieczny, warto porównać dane z etykiet (dołączanych do palet z pustakami) lub deklaracji właściwości użytkowych udostępnianych przez producentów – mówi Anna Szostak.
Układ otworów w pustaku nie ma znaczenia: MIT
Taki argument stosują czasem sprzedawcy lub wykonawcy, doradzając inwestorowi wybór materiału. Czy kryje się za tym rzeczywista wiedza, czy chęć zbycia marudnego klienta byle czym? – Układ otworów ma kluczowe znaczenie – mówi Mirosław Rzeszutko. – Rodzaj drążeń i ich ilość w pustaku wpływają na jego parametry użytkowe, jak chociażby izolacyjność termiczną i akustyczną. Skomplikowany układ drążeń poprawia parametry cieplne ściany. To właśnie dzięki niemu oraz poryzacji ściany z pustaków mogą mieć współczynnik przenikania ciepła U dochodzący do 0,23 W/(m2.K). Zastosowanie innego układu drążeń i odpowiednia modyfikacja materiału ceramicznego pozwalają z kolei na uzyskanie produktu na ściany o podwyższonej izolacyjności akustycznej – dodaje Mirosław Rzeszutko. – Można powiedzieć, iż tworzywo ceramiczne jest lepszym przewodnikiem ciepła aniżeli powietrze zgromadzone w otworach między ściankami wewnętrznymi pustaka. Dlatego też, aby zredukować przenikanie ciepła, otwory projektuje się tak, aby maksymalnie wydłużyć drogę dyfuzji ciepła z jednej powierzchni pustaka na drugą. Mając na uwadze powyższą zależność, powinno się budować ściany z pustaków w taki sposób, aby dłuższe boki otworów były ustawione równolegle do lica ściany. W przeciwnym wypadku opór cieplny pustaka jest mniejszy. Straty muszą zostać skompensowane użyciem grubszej warstwy izolacji cieplnej, czyli styropianu lub wełny mineralnej – wyjaśnia Andrzej Janiszewski.
Zobacz także:
– Współczynnik przewodzenia ciepła ceramicznych produktów budowlanych zależy głównie od udziału drążeń w przekroju i od ich geometrii – potwierdza Franciszek Wójciak. – Korzystne są drążenia wąskie o dużej długości, ułożone gęsto i naprzemiennie, w taki sposób, aby tworzyły jak największy labirynt – dodaje.
Pustaki dobrze akumulują ciepło: raczej PRAWDA
To z kolei argument chętnie wykorzystywany przez wielu sprzedawców pustaków, aby wydłużyć i tak sporą listę ich zalet. Budzi on jednak pewne uzasadnione wątpliwości. Zorientowani wiedzą bowiem, że najlepiej akumulują ciepło materiały pełne oraz ciężkie, jak np. kamienie i cegły, które mają małą bezwładność cieplną. Co na to nasi eksperci? – To nie mit – broni sprzedawców Mirosław Rzeszutko. – Ceramika jest materiałem, który dzięki dużej masie może zakumulować ogromną ilość energii cieplnej. Jest to efekt często porównywany do działania pieca kaflowego, który gdy zostanie raz nagrzany, bardzo długo utrzymuje wysoką temperaturę. Pustaki stanowią skuteczny bufor energii, który umożliwia utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń w zimie, i zapobiegają przegrzewaniu pomieszczeń w upalne letnie dni – tłumaczy ekspert. – Gdy wietrzymy zimą pomieszczenia, bardzo szybko obniżamy temperaturę powietrza. Po zamknięciu okien ściany ceramiczne oddają zakumulowane ciepło, nagrzewając tym samym powietrze do zadowalającej i komfortowej dla nas temperatury – dodaje Andrzej Janiszewski. – Ściany i stropy wykonane z cegieł lub pustaków ceramicznych mają dużo większą bezwładność cieplną niż ściany z materiałów opartych na lekkich masach betonowych – wyjaśnia Franciszek Wójciak. – Ta cecha powoduje, że zmniejszają się wahania temperatury. Wprawdzie wychłodzony dom wymaga dostarczenia większej ilości ciepła po uruchomieniu ogrzewania, jednak ostatecznie bilans energetyczny jest korzystniejszy. Współczesny mur ceramiczny raz nagrzany, łagodnie oddaje ciepło do pomieszczeń – tłumaczy.
Osadzanie kołków w pustakach jest kłopotliwe: MIT
Z taką opinią zgodzi się spora grupa majsterkowiczów, którzy mieli problemy z kołkami wychodzącymi ze ściany ceramicznej. Czy ich sceptycyzm podzielają eksperci? – Takie twierdzenie częściowo mija się z prawdą – odpowiada Mirosław Rzeszutko. – Wiadomo, że kołki łatwiej zamontować w materiałach twardych i pełnych, ale ich osadzanie w ścianach z pustaków ceramicznych też nie stanowi większego problemu. Wystarczy zastosować powszechnie dostępne wiertła do ceramiki oraz wiercić bez użycia udaru. Dobierając kotwy, należy z kolei zwrócić uwagę na ich długość oraz przeznaczenie określone przez producenta i wybrać właściwe do ceramicznych ścian oraz przewidzianego obciążenia. Polecane są tu m.in. kotwy typu HRD i kołki rozporowe HUD. Pustaki ceramiczne są bardzo wytrzymałe i z powodzeniem można na nich wieszać ciężkie szafki i regały – zapewnia pan Mirosław.
W ceramice jest za dużo wypełniaczy: MIT
Czy badanie zawartości gliny w glinie ma taki sam sens jak analiza ilości cukru w cukrze? O ile w tym drugim przypadku temat może zainteresować garstkę wytwórców nielegalnych produktów spirytusowych, to jakość produktów ceramicznych jest ważna dla wielu osób myślących o budowie własnego domu. – Nie można twierdzić, iż jest za mało gliny w glinie. Jest jej zawsze tyle, ile trzeba. Należy zdawać sobie sprawę z tego, jaki wpływ na właściwości użytkowe gotowego wyrobu ma glina. Zwiększa ona wytrzymałość pustaka, ale zmniejsza przy tym jego izolacyjność termiczną. Dlatego zawsze udział gliny w mieszance stanowi wynik poszukiwań optymalnych parametrów gotowego wyrobu – mówi Andrzej Janiszewski. – Jeżeli chce się uzyskać wyrób o lepszych parametrach termoizolacyjnych, trzeba wprowadzić dodatki poryzujące, czyli takie, które ulegną wypaleniu i pozostawią w nim mikroskopijne pustki powietrzne zwiększające izolacyjność cieplną elementu. Nie można dowolnie czy bezmyślnie manipulować zawartością poszczególnych surowców, bo zawsze odbija się to na parametrach wyrobów – przestrzega Andrzej Janiszewski. – Uzyskanie optymalnego składu jest procesem żmudnym i czasochłonnym, a cały późniejszy wysiłek producenta skupia się na zapewnieniu powtarzalności parametrów – dodaje. – Nasza firma do produkcji pustaków stosuje glinę wyłącznie z przyzakładowych kopalni. To surowiec najwyższej jakości, który jest łączony z piaskiem, a przy pustakach poryzowanych – z odpowiednio dobraną ilością trocin. Podstawę wszystkich naszych produktów stanowi glina – tłumaczy Mirosław Rzeszutko.