Aranżacje okien bez błędów: jak dobrać przesłony okienne

2020-03-17 18:52
aranżacja okna
Autor: Celestyna Król Aranżacja okna to ważny element wystroju wnętrza. Powinna z nim harmonizować. Ale jeśli będzie pomysłowa, może wręcz nadać charakter pomieszczeniu

Aranżacje okien mają duży wpływ na wystrój wnętrza. Dekoracja okien, niezależnie od tego czy wybierzemy zasłony z firanami, rolety lub żaluzje, stanowi zawsze mocny akcent. Podpowiadamy jak uniknąć błędów w aranżacji okien.

Aranżacje okien powinny być ozdobą wnętrz. Ale nie można zapominać o walorach użytkowych, bo źle dobrana dekoracja będzie nastręczać problemów w codziennym użytkowaniu i nie spełni swoich funkcji w zakresie zachowania prywatności lub ochrony przed słońcem. Dobrze wykonane aranżacje okien pomagają budować ciepły, intymny klimat we wnętrzach. Podpowiadamy, jak je zaprojektować i jakie są najczęstsze błędy. Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytania: jaki efekt chcemy osiągnąć? Jaki rodzaj przesłon i jakie tkaniny czy materiały chcemy zastosować w aranżacji okien?

Aranżacje okien: kreujemy wnętrze

O tym, co powiesimy w oknie, decyduje przede wszystkim to, co się za nim znajduje. Dużą stratą byłoby zasłonięcie pięknego krajobrazu – wtedy wystarczy odpowiednia oprawa okna podkreślająca wyjątkowy widok. W oknach silnie nasłonecznionych pomocne okażą się szczelne zasłony zapobiegające nagrzewaniu się pomieszczenia. Powieszenie gęstych firan pomoże także w zasłonięciu niekorzystnego sąsiedztwa. Aby projektowanie aranżacji okna zakończyło się sukcesem, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • ciężkie i grube zasłony nadają się tylko do pomieszczeń wysokich i dużych. W niewielkich takie aranżacje okienne mogą przytłoczyć wnętrze;
  • draperie, falbany, kokardy i podobne dekoracje okienne pasują do wnętrz urządzonych w stylu retro;
  • we wnętrzach nowoczesnych dobrze wyglądają zasłony proste i niewyszukane oraz żaluzje lub rolety okienne. Mogą być uzupełnione o firanki;
  • aranżacje okien, w których wykorzystamy tkaniny w intensywnych kolorach i o wyrazistych wzorach przyciągają wzrok i stają się głównym elementem wystroju;
  • firanki i lekkie ażurowe zasłony dodają wnętrzu ciepła i lekkości.

Oto 3 najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu aranżacji okien. Podpowiadamy, jak ich unikać.

Aranżacja niewłaściwie dobrana do okna

Rodzaj okna to pierwsze, czym powinnyśmy kierować się, szukając odpowiedniej dekoracji. O ile mając do zaaranżowania klasycznie położone okno o standardowych rozmiarach możemy pokusić się o sporą dowolność, to w przypadku mniej typowych otworów okiennych, powinniśmy przemyśleć ich osłonięcie pod kątem funkcjonalnym. Przykładowo duże przeszklenia coraz częściej spotykane w modnych wnętrzach. Z pewnością pięknie będzie wyglądać aranżacja takich okien w mięsiste zasłony, ale - siłą rzeczy – takie zasłony będę miały dużą wagę. Tu z pomocą przychodzą napędy elektryczne do karniszy, które wyręczą nas od mozolnego przesuwania ciężkich materiałów.

Przeczytaj też:

Wybieramy markizy i rolety do okien dachowych >>>

Inne newralgicznie usytuowane okna, które może sprawiać kłopoty w aranżacji, to te położone bardzo wysoko lub – jeszcze trudniejsze do zaaranżowania – okna dachowe. Tu idealnie sprawdzą się w aranżacjach okien rolety materiałowe, które występują także w wersji automatycznej na pilota. Natomiast w oknach dachowych zamontowanych pod kątem, ale na niskich wysokościach, można wykorzystać systemy manualne rolet rzymskich. Dodajmy jeszcze, że podobne problemy dotyczyć będą też sterowanych manualnie żaluzji, które w przypadku dużych okien będzie z pewnością trudno podnosić ze względu na ich wagę, a zainstalowanie ich na dużej wysokości bez zastosowania napędów elektrycznych uniemożliwi ich sprawną obsługę, utrudniając dodatkowo czyszczenie.

marcin dekor rolety
Autor: materiały prasowe W katalogu rolet firmy Marcin Dekor znajdziemy wysokiej jakości tkaniny o stonowanej kolorystyce – od jasnych beży i ciepłych żółcieni, przez odcienie taupe i brązy, aż po wyraziste grafity. Kolekcja charakteryzuje się fakturami o zróżnicowanej gęstości splotów i stopniu transparentności. Przesłonami można sterować również za pomocą pilota lub aplikacji

Aranżacje okien źle dobrane do pomieszczenia

Aranżacja okien musi też odpowiadać potrzebom konkretnego pomieszczenia, a priorytetem będzie tu określenie jego funkcjonalności. We wnętrzach, które narażone są na kontakt z wodą, a więc w łazienkach, należy unikać przesadnych aranżacji okiennych materiałowych, które będą chłonąć wilgoć. Nie planujmy tam zasłon, lepiej wybrać rolety materiałowe lub żaluzje. Podobnie będzie w przypadku kuchni, gdzie tkaniny mogą pochłaniać zapachy. Należy wystrzegać się ich także w pokojach dziecięcych, zwłaszcza tych zamieszkiwanych przez małych alergików ze względu na gromadzenie się na ich powierzchni roztoczy.

Przeczytaj też:

Refleksole: osłony zewnętrzne na okna chroniące wnętrza przed przegrzaniem >>>

Kolejna istotna kwestia przy projektowaniu aranżacji okien to stopień nasłonecznienia oraz temperatura pomieszczenia. Wiadomo, że poddasza mają tendencję do nagrzewania się, dlatego należy rozważyć zastosowanie tam rolet wyposażonych w specjalne tkaniny znacznie ograniczające dostęp promieni słonecznych i chroniące przed przegrzaniem, jak materiały typu Dimount, Silver lub Blackout z oferty Marcin Dekor. W przypadku tych ostatnich, jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie prowadnic bocznych, jesteśmy w stanie uzyskać efekt maksymalnego zaciemnienia pomieszczenia. Sprawdzi się to też w sypialniach, ułatwiając nam spokojny sen – gdzie błędem jest stosowanie zbyt przezroczystych tkanin – a także w pokojach pełniących rolę domowej sali kinowej.

Rolety w sypialni
Autor: materiały prasowe W aranżacji okien w sypialni sprawdzą się rolety i żaluzje. Zapewniają łatwą regulację dostającego się do domu światła, zajmują dużo mniej miejsca niż tradycyjne zasłony, są łatwe w obsłudze i pielęgnacji

Aranżacja okien: uwaga na błędne pomiary

Źle wykonane pomiary to ewidentny i często popełniany błąd w aranżacji okien. Istnieją konkretne wytyczne, jak prawidłowo zaplanować montaż karnisza oraz wymierzyć ilość materiału zasłonowego. Dobierając karnisz, należy pamiętać, żeby był on dłuższy niż wymiar okna, by rozsunięte zasłony nie przysłaniały widoku za oknem. Odległość ta zależy w pewnym stopniu od gęstości tkaniny, rodzaju marszczenia czy zastosowanych ślizgów, aczkolwiek można przyjąć uśredniony parametr, czyli na 1 m zasłony – 20 cm przestrzeni. Karnisz nie powinien też być zamontowany zbyt nisko, czyli mniej niż 20 cm nad wnęką okienną – obniży to optycznie pomieszczenie. Nie należy też oszczędzać na elementach montażowych – gdy zamocujemy zbyt mało wsporników do karnisza, spowoduje to niestabilność zasłon.

Zdarza się też, że błędnie oszacujemy rozmiar zasłon i aranżacja okna będzie się źle prezentowała. Gdy zasłony będą za krótkie, podkreśli to nierówności podłogi, dlatego przestrzeń między dolnym krańcem zasłony a parkietem powinna wynosić od 0,5 do 3 cm. Z kolei za długie firany czy zasłony zniekształcą pożądane marszczenia, a w przypadku napędów elektrycznych zwiększą opór, zaburzając ich funkcjonowanie. Istotny w aranżacji okien jest też podział fragmentów tkaniny zasłonowej, bo o ile w przypadku okien wypada on po środku wnęki, o tyle w przypadku występowania drzwi balkonowych warto zadbać o swobodny do niech dostęp.

Przeczytaj też:

Rolety okienne: zwijane, weneckie, rzymskie, plisy i typu dzień/noc >>>

I na koniec wyjątkowo trudna sytuacja, gdy nieodpowiednio zainstalowane rolety lub żaluzje, kolidują z otwieraniem okna. Może stać się tak, wówczas gdy roleta po złożeniu nie mieści się w przestrzeni nadproża, blokując swobodną pracę skrzydła okiennego. Eksperci Marcin Dekor radzą, by zachować bezpieczny odstęp, a za taki uznaje się 30 cm dla rolety rzymskiej – pamiętając, że wysokość ta uzależniona jest od wysokości rolety, wielkości jej fałd oraz szerokości pomiędzy szprosami – oraz około 16 cm dla żaluzji aluminiowej o wysokości 180 cm i aż 43 cm nadproża dla żaluzji drewnianej tej samej wysokości.

Znając techniczne aspekty montowania aranżacji okiennych i błędy, których należy unikać, można zająć się tym, co najprzyjemniejsze: wyborem pięknych tkanin zasłonowych, efektownych karniszy czy niepowtarzalnych rolet.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie