Marzy ci się podłoga drewniana? Układanie desek podłogowych: kolejność prac

2020-07-17 12:29
Układanie desek na legarach
Autor: Krzysztof Zasuwik Układanie desek na legarach to najbardziej pracochłonny sposób robienia podłogi drewnianej. Daje jednak możliwość umieszczenia dodatkowego ocieplenia pod posadzką

Podłoga drewniana wygląda dobrze w każdym wnętrzu. Układanie desek podłogowych nie jest skomplikowane i można to zrobić samodzielnie. Wystarczy przestrzegać kolejności prac, a układanie podłogi drewnianej pójdzie sprawnie, a efekt będzie piorunujący.

Zanim rozpoczniemy układanie podłogi drewnianej, trzeba sprawdzić stan podkładu podłogowego – jego jakość i wilgotność. Dobry podkład jest równy, twardy, spójny i suchy. Jego równość jest bardzo istotna przy podłodze drewnianej klejonej do podłoża i pływającej. Sprawdza się ją dwumetrową łatą, a odchylenia nie mogą być większe niż 2 mm (klejenie) lub 3 mm (podłoga pływająca). Podkład nie może się odspajać płatami, gdy jest uderzany młotkiem. Aby przekonać się, czy jest wystarczająco twardy, warto zrobić gwoździem kilka rys w odległości 5-10 mm. Powinny mieć ostre krawędzie. Taką ocenę można zrobić samodzielnie podczas odbioru podkładu podłogowego. Dużo trudniej ocenić jego wilgotność, bo do tego jest potrzebny odpowiedni miernik. Z reguły badanie wilgotności podłoża jest w cenie układania podłogi drewnianej. Wilgotność podkładu cementowego nie powinna przekraczać 2%, anhydrytowego – 0,3%, a z płyt drewnopochodnych – 7-11%. Jeżeli podłoże jest zbyt słabe lub wilgotne, parkieciarz może poprawić jego parametry, nanosząc odpowiedni środek gruntujący.

Metoda układania podłogi drewnianej

Większość posadzek drewnianych jest przyklejana do podłoża. Tak mocuje się parkiet, mozaikę, deski podłogowe. Podłożem, na które się je nakleja, jest zazwyczaj podkład betonowy, rzadziej płyty drewnopochodne. Podczas remontów lub adaptacji poddaszy w starych domach – żeby nie robić podkładu betonowego, a więc nie obciążać dodatkowo istniejącego stropu i ograniczyć się jedynie do prac suchych – robi się podłogi na legarach. Ale drewnianą posadzkę można zrobić także w technologii podłogi pływającej. Nie łączy się jej z podłożem ani ze ścianami. Do tego służą deski i panele podłogowe, które łączy się na zatrzask lub skleja ich boczne zamki. W tym rozwiązaniu konieczne jest stosowanie podkładów wyciszających dźwięki uderzeniowe.

Niezależnie od wybranego sposobu montażu podłogi drewnianej wzdłuż ścian trzeba pozostawić 1-2-centymetrową szczelinę dylatacyjną, którą osłania się listwą cokołową.

Układanie podłogi drewnianej: przyklejanie drewna

To najtrwalszy sposób montażu podłogi drewnianej, bo klej zespala elementy drewniane z podłożem betonowym. Istotne jest odpowiednie dobranie rodzaju kleju do rozmiaru elementów. Wprawdzie producenci polecają do tego różne kleje, przekonując o ich wszechstronnym zastosowaniu, ale różnią się one choćby elastycznością i wytrzymałością. Do mocowania podłogi drewnianej powinno się stosować kleje poliuretanowe i poliuretanowo-epoksydowe, jedno- i dwuskładnikowe. Przy czym kleje jednoskładnikowe są bardziej elastyczne, więc dobrze się sprawdzą na słabszych podłożach. Ale do mocowania mniejszych elementów, zwłaszcza bez bocznych zamków, takich jak mozaika, lepiej sprawdzi się klej średnio elastyczny, np. dwuskładnikowy rozpuszczalnikowy z żywicami syntetycznymi.

Podczas klejeni podłogi drewnianej, ważne jest, żeby na podłoże nanieść określoną ilość kleju. Dlatego nakłada się go szpachlą o odpowiedniej wysokości zębów, np. 3-4 mm pod mozaikę, a 10 mm pod deski. Po przyklejeniu posadzki trzeba sprawdzić, czy są miejsca, w których drewno wydaje głuchy odgłos świadczący o niedokładnym sklejeniu się z podłożem. W razie konieczności dociąża się je na kilka godzin, aż klej zwiąże.

Klejenie desek podłogowych
Autor: Andrzej Szandomirski Doklejając kolejne deski lub klepki, trzeba dobrze połączyć ich zamki. Każdy element należy docisnąć do podłoża, aby całą powierzchnią dolegał do kleju

Co musisz wiedzieć, przed układaniem podłogi z desek

Do wykonania podłogi z desek używa się najczęściej desek o specjalnie profilowanych złączach: wręgowych prostych lub lepiej – na pióro i wpust. Dzięki złączom podłoga jest trwała i bez szpar.
Uwaga! Decydując się na podłogę z desek na legarach, musimy być świadomi tego, że jej minimalna grubość to 6 cm.

  • Jakie powinny być wymiary legarów?

Legary robi się z drewna drzew iglastych – z bali, łat lub krawędziaków; minimalna szerokość legarów to 50 mm; wysokość legarów powinna być o 1-2 cm większa niż grubość przewidzianej izolacji między legarami; długość legara powinna być o 4 cm mniejsza od odległości pomiędzy ścianami.

  • Jak ustalić rozstaw między legarami?

Dopasowuje się go do szerokości materiału użytego na izolację układanego między nimi rozstaw między legarami nie powinien być większy niż 59 cm w świetle legarów.

  • Czym mocować legary do szlichty?

Najlepiej jest zastosować stalowe wkręty ocynkowane z ramowymi kołkami rozporowymi; można też użyć wkrętów z podkładkami sprężystymi czy wreszcie zwykłych wkrętów z kołkami rozporowymi.

  • Jakie powinny być wymiary desek?

Długość desek powinna umożliwić przykrycie podłogi bez kłopotliwego sztukowania; jeżeli nie jest to możliwe, należy dobrać taką długość desek, aby straty materiału były jak najmniejsze; grubość desek zależy od rozstawu legarów: przy rozstawie 59 cm – deski powinny mieć 32 mm grubości; typowa szerokość desek to 125 lub 145 mm.

Jeżeli trzeba sztukować deski, to układa się je z przesunięciem tak, aby łączenia dwóch sąsiednich desek nie pokrywały się ze sobą; zwykle deski układa się równolegle do ściany z oknem.

Układamy podłogę z desek
Autor: Zasuwik Krzysztof Minimalna grubość podłogi na legarach to 6 cm.
Układamy podłogę z desek
Autor: Zasuwik Krzysztof Przed położeniem legary i deski impregnujemy środkiem grzybobójczym.

Układanie podłogi drewnianej na legarach

To najstarsza metoda robienia podłogi drewnianej. Legary można układać na dowolnym podłożu, nawet gdy nie jest idealnie równe. W ten sposób wykańcza się na przykład strop drewniany, układając legary prostopadle na belkach stropowych. Niedogodnością w tym rozwiązaniu jest to, że podłoga drewniana ma zdecydowanie większą grubość. Jest też bardziej akustyczna, choć daje możliwość ułożenia dodatkowej warstwy termoizolacyjnej w przestrzeniach między legarami. Jednak ociepleniem nie możemy wypełnić całej przestrzeni, bo pod deskami musi pozostać szczelina, w której będzie cyrkulowało powietrze.

Zanim zaczniemy układanie podłogi drewnianej, deski i legary impregnujemy środkiem grzybobójczym. Nanosimy go pędzlem na spodnią stronę desek. Legary zabezpieczamy ze wszystkich stron pędzlem lub lepiej metodą kąpieli. Prace wykończeniowe polegają na dwukrotnym szlifowaniu powierzchni podłogi i zabezpieczeniu jej lakierem, woskiem lub pokostem.

Kolejność prac układnie podłogi drewnianej na legarach:

  1. Przygotowanie legarów - legary przycinamy na odpowiednią długość, a potem co około 1-1,5 m przewiercamy otwory na wkręty mocujące legary do szlichty. Do spodniej strony legarów przytwierdzamy paski filcu (izolacja akustyczna) i gumy (izolacja przeciwwilgociowa).

  2. Przytwierdzanie legarów do szlichty - legary, w równych odległościach i równolegle do siebie, rozmieszczamy na szlichcie (pamiętając o zachowaniu dwucentymetrowych odstępów między ścianami a końcami legarów). Umieszczając pod legarami kawałki deszczułek lub skrawki papy korygujemy różnice poziomów. Wypoziomowane legary mocujemy do szlichty kołkami i wkrętami.

  3. Układanie desek - układanie desek podłogowych zaczynamy od strony ściany z oknem. Do mocowania desek używamy wkrętów, dwa razy dłuższych od grubości użytych desek. Gdy pierwszą deskę przymocujemy do legarów – układamy kolejną. Jeśli deski nie przylegają do siebie, trzeba docisnąć jedną do drugiej. Robimy to za pomocą łomu i drewnianego klocka. Luzy można także usunąć, posługując się klamrami stolarskimi i drewnianymi klinami. Gdy przymocujemy kilka desek, wsuwamy pod nie izolację z wełny mineralnej. Podłoże powinno być suche i czyste. Potem znów przytwierdzamy kilka desek i tak, aż ułożymy całą podłogę.

  4. Mocowanie listew przyściennych - dopasowane listwy przyścienne przycinamy w narożach i złączach pod kątem 45o. Listwy przyklejamy do podłogi klejem do drewna tak, aby dobrze przylegały do ściany. Można również przybić je do podłogi lub do ścian.
Układamy podłogę z desek
Autor: Zasuwik Krzysztof Układanie desek podłogowych zaczynamy od strony ściany z oknem
Układamy podłogę z desek
Autor: Zasuwik Krzysztof Dopasowane listwy przyścienne przycinamy w narożach i złączach pod kątem 45o
Podłoga drewniana z pustką powietrzną

Układanie podłogi drewnianej: na styku z innymi podłogami

Drewno jest wrażliwe na wilgoć, więc drewniane posadzki robi się po tych ceramicznych i kamiennych. Podłoga drewniana musi być oddzielona od tej wykończonej innym materiałem, bo każdy z nich inaczej pracuje pod wpływem zmian wilgotności i temperatury powietrza. Na ich styku trzeba zrobić dylatację rozdzielczą, czyli szczelinę szerokości 8-10 mm, która oddzieli nie tylko materiał wykańczający podłogę, ale także rozdzieli głębiej położony podkład podłogowy. Jeśli w podkładzie nie ma takiej szczeliny, to na etapie wykańczania podłogi trzeba go naciąć na jednej trzeciej wysokości.

Zobacz także:

Lakier do parkietu - jaki sprawdzi się najlepiej >>>

W przypadku łączenia dwóch materiałów klejonych do podłoża – desek lub parkietu z kamieniem lub gresem – obie posadzki dosuwa się do krawędzi szczeliny i od góry wypełnia się ją sznurem polietylenowym i wykańcza masą dylatacyjną. Jeśli deski są wykończone fabrycznie, można użyć miękkiego kleju poliuretanowego lub akrylu. Jeśli dylatację robi się między dwiema podłogami drewnianymi o innym wzorze lub w sytuacji, gdy chce się ją zamaskować wizualnie, szczelinę można wypełnić płynnym korkiem. Po wyszlifowaniu drewna wykańcza się go tak samo jak posadzkę olejem lub lakierem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają