Wykończenie podłogi panelami - porónwnujemy panele drewniane, korkowe i laminowane

2009-09-08 2:00

Panele podłogowe konkurują z tradycyjnym parkietem i deskami podłogowymi. Na podłogę z paneli decydują się ci, którzy chcą mieć estetyczną, trwałą, łatwą do ułożenia posadzkę i zapłacić mniej niż za tradycyjny parkiet. Porównujemy 3 rodzaje paneli podłogowych: laminowane, korkowe i drewniane.

Podłogowe puzzle
Autor: Krzysztof Zasuwik|UNILIN DECOR|WICANDERS Podłogowe puzzle

Panele są jednym z najnowocześniejszych materiałów stosowanych do wykańczania podłóg. Produkuje się je z drewna, korka, materiałów drewnopochodnych i tworzyw sztucznych. Z założenia mają imitować drewniany parkiet lub posadzkę z desek. Często jednak wzorami i kolorami przypominają kamień, ceramikę lub metal. Są fabrycznie wykończone, więc nie trzeba ich cyklinować ani lakierować. Tym, co je do siebie upodabnia, jest warstwowa budowa i niezwykle prosty montaż. Układa się je szybko i niemal tak łatwo jak puzzle.

panele
Autor: Andrzej Szandomirski

Drewniane panele podlogowe

Są zbudowane najczęściej z trzech warstw drewna sklejonych ze sobą. Nawierzchnię stanowi cienka (2-4 mm) warstwa wysokogatunkowego drewna. Warstwa środkowa składa się z cienkich listewek ułożonych prostopadle do przebiegu słojów w drewnie warstwy wierzchniej i ma grubość około 8 mm. Warstwa spodnia, grubości 1,5-3,5 mm, wykonana jest z drewna gorszej jakości lub okleiny drewnianej. Rozmiary paneli są różne. Ich długość może wynosić od 40 do 250 cm, a szerokość od 13 do 21 cm. Grubość zależy od liczby i rodzaju poszczególnych warstw. Większość paneli drewnianych jest już fabrycznie oszlifowana i pokryta kilkoma warstwami lakieru. Cyklinować i lakierować można jedynie panele, których warstwa wierzchnia ma ponad 4 mm grubości. 

Panele laminowane

Ich warstwa dekoracyjna wygląda specyficznie. Jest to laminowany papier, na który nadrukowany został odpowiedni wzór. Może on do złudzenia przypominać drewno różnego gatunku, kamień, terakotę, metal i wiele innych materiałów. Często nawierzchnia taka jest fakturowana. Na przykład panele imitujące drewno mają wytłoczone słoje. Warstwę dekoracyjną zabezpiecza powłoka ze specjalnej żywicy, która dodatkowo nadaje panelom połysk i podkreśla ich kolor. Niektóre panele powleczone są substancją, która zabezpiecza ich powierzchnię przed rozwojem mikroorganizmów. Rdzeń paneli tworzy płyta HDF, MDF lub płyta wiórowa grubości 7-8 mm. Warstwa spodnia zrobiona jest najczęściej z melaminy. Zabezpiecza ona przed wilgocią i zapewnia panelom stabilność kształtu.

Panele korkowe

Budową zbliżone są do paneli drewnianych. Ich warstwę dekoracyjną tworzy fornir z drewna lub korka powlekany lakierem bądź powłoką winylową. Rdzeń stanowi aglomerat korkowy (drobiny korka zmieszane i sprasowane pod ciśnieniem) i płyta HDF lub MDF. Na spodzie znajduje się cienka warstwa drewna lub korka, folia PCW albo mata wygłuszająca. Grubość takich paneli wynosi około 8-10 mm.

Porównanie cech paneli drewnianych, laminowanych i korkowych

Cechy paneli Panele drewniane Panele laminowane Panele korkowe
Odporność na ścieranie

+ + +

+ + +

+ + +

Estetyka nawierzchni

+ + +

+ +

+ + +

Łatwość ułożenia

+ + +

+ + +

+ + +

Różnorodność wzorów

+ +

+ + +

+ +

Korzystna cena

+ +

+ + +

+

Tłumienie hałasu

+ +

+

+ + +

Im więcej znaków (+), tym lepsza ocena

Nasi Partnerzy polecają