Naprawa lub wymiana podłogi. Koszty remontu i wykończenia podłogi

2021-04-07 12:12

Naprawa lub wymiana podłogi to jedne z najczęściej wykonywanych prac remontowych. Po ich zakończeniu podłoga często prezentuje się jak nowa. Część prac z powodzeniem można wykonać samodzielnie, są jednak i takie, które wymagają zatrudnienia fachowców. Podajemy przykładowe ceny usług wykończeniowych.

Koszt remontu i wykończenia podłogi. Ile trzeba zapłacić za robociznę
Autor: Mariusz Bykowski Wszystkie podłogi z czasem się zużywają i nieciekawie się prezentują, a podłogi drewniane często trzeszczą i skrzypią. Rozwiązaniem jest remont lub wymiana podłogi

Drobne naprawy typowych posadzek, a także renowację podłogi można przeprowadzić samemu. Warto jednak wiedzieć, jak to prawidłowo zrobić, żeby prace przeprowadzić sprawnie i nie napotkać w ich trakcie na niespodziewane trudności.

Odnawianie podłogi drewnianej. Cyklinowanie

Jak naprawić typowe uszkodzenia podłogi

 • Naprawa podłogi drewnianej

Kiedy pojawią się w nich niezbyt głębokie rysy, posadzkę możemy przeszlifować. Gdy przestaną już być widoczne, wystarczy nanieść na nowo lakier, wosk lub olej. Szpary w posadzkach drewnianych wypełniamy masą szpachlową dobraną kolorystycznie do gatunku i odcienia drewna. Wszelkie odspojenia klepek lub lamelek likwidujemy w ten sposób, że wyjmujemy lub wycinamy poluzowane elementy i wklejamy je ponownie. Jeśli zniszczony zostanie panel lub deska warstwowa, musimy ją wyciąć (niszcząc, niestety) i zastąpić nowym elementem wklejonym w miejsce starego.

 • Naprawa podłogi z płytek

Typowym uszkodzeniem jest tu spękanie spoin. Aby sobie z nim poradzić, trzeba wydłubać zaprawę spomiędzy płytek i odtworzyć spoinę, wykorzystując odpowiednią zaprawę, najlepiej taką, która ma zwiększoną elastyczność. Odspojoną płytkę należy wyjąć, oczyścić oraz zagruntować podłoże i wkleić ją ponownie, uzupełniając też dookoła spoiny. Zniszczoną płytkę należy usunąć i po przygotowaniu podłoża wkleić w puste miejsce nową (warto przechowywać kilka płytek w zapasie właśnie na takie okazje).

Jeśli zaobserwujemy równe, długie pęknięcia biegnące wzdłuż całej okładziny, trzeba w tym miejscu zrobić dylatację. Należy więc zdemontować sąsiadujące z pęknięciem płytki, do podłoża przymocować specjalny profil dylatacyjny i zamocować płytki ponownie tak, żeby profil biegł wzdłuż ich krawędzi. Płytki podłogowe będą zazwyczaj wymagały przycięcia lub zeszlifowania krawędzi, żeby zmieściły się na starym miejscu.

 • Naprawa wykładziny

Tu najczęstszą usterką są purchle. Wystarczy je naciąć na krzyż i podkleić klejem do wykładzin. Podklejenie będzie też najlepszą metodą na podwijające się brzegi wykładziny.

Jak pozbyć się starej posadzki?

Najłatwiej zerwać wykładzinę, nie trzeba do tego szczegółowej instrukcji. Więcej kłopotu sprawią parkiety i inne posadzki drewniane klejone całą powierzchnią do podkładu. Jeśli klepki spisaliśmy już na straty, możemy brutalnie je odrywać, używając łomu. Jeżeli natomiast zależy nam na odzyskaniu klepek, róbmy to delikatnie, dbając, żeby się nie zwichrowały i nie popękały. Pamiętajmy, że raczej nie uda się uratować wszystkich.

Znacznie trudniej odzyskać coś ze starej terakoty. Tu usuwanie prowadzimy młoto­wiertarką pneumatyczną uzbrojoną w przebijak. Płytki zamienią się w gruz, ale praca potrwa dość krótko. Po zbiciu kafelków konieczne będzie usunięcie resztek kleju. Zróbmy to przebijakiem i młotkiem, uważając, aby nie zniszczyć podkładu podłogowego.

Stosunkowo łatwo zdemontować posadzkę z paneli. Przy odrobinie szczęścia będziemy musieli poświęcić tylko jeden panel, który trzeba wyciąć, aby rozmontować resztę.

Przeczytaj też:

Jak odnowić parkiet. Cyklinowanie podłogi z desek. Renowacja, olejowanie i lakierowanie drewna >>

Wymiana podłogi - odbudowa i układanie nowej posadzki

Wymiana podłogi zawsze się wiąże z jej odbudową i zazwyczaj również z układaniem nowej posadzki. Należy więc wykonać stabilny, dobrze wyciszony podkład oraz fachowo ułożyć na nim posadzkę z desek warstwowych.

Podłoga z dobrym wyciszeniem

Stare podłogi z desek montowane na konstrukcji z drewnianych legarów miały tendencję do skrzypienia, dudnienia i uginania się pod stopami. Wykonując je w nowoczesny sposób, z zastosowaniem drewnopochodnych płyt jastrychowych MFP oraz produktów do izolacji akustycznej, można uniknąć podobnych niekomfortowych efektów. W dodatku nie trzeba być fachowcem. Prace związane z budową takiej podłogi są stosunkowo proste i nie wymagają skomplikowanych narzędzi. Zajmują też niewiele czasu. Całe przedsięwzięcie można przeprowadzić w jeden dzień. Płyty MFP utworzą sztywny i idealnie równy podkład pod przyszłą posadzkę. 

Przeczytaj też:

Jak wykonać podkład pod drewnianą podłogę na legarach >>

Nowa podłoga z desek trójwarstwowych

Starą podłogę szybko i wygodnie można zastąpić nową z desek trójwarstwowych. Układa się ją w ten sposób, że deski nie są w żaden sposób zamocowane do podłoża (klejem ani gwoździami) i tworzą tak zwaną konstrukcję pływającą. Podłoga tego rodzaju nie wymaga już zabiegów wykończeniowych, ponieważ deski są fabrycznie polakierowane.

Podłogę z desek trójwarstwowych należy układać na suchym, odkurzonym, równym podkładzie podłogowym mineralnym lub z płyt drewnopochodnych. Prace muszą się odbywać w temperaturze nie niższej niż 18°C i przy wilgotności powietrza w zakresie 30-60%. Folia paroizolacyjna powinna się znaleźć pod posadzką wówczas, gdy podkład mineralny nie jest całkowicie suchy lub gdy piętro niżej jest pomieszczenie nieogrzewane albo wilgotne, a wiemy, że na stropie nie została ułożona paroizolacja. Jeśli podłoga ma kształt zbliżony do kwadratu, deski trzeba układać tak, żeby biegły równolegle do światła padającego z zewnątrz.

Przeczytaj też: 

Jak kupować klepki i deski podłogowe. Podłogi z drewna bez tajemnic >>

W długich i wąskich pomieszczeniach deski powinny być układane równolegle do dłuższej ściany. Przed rozpoczęciem montażu należy przeprowadzić dokładny pomiar pomieszczenia. Jeśli w jego wyniku okaże się, że ostatni rząd desek będzie węższy o 5 cm (lub jeżeli ściana nie biegnie prosto), przycięcia będzie wymagał także pierwszy rząd desek. Jeśli pomieszczenie ma długość większą niż 20 m i szerokość przekraczającą 12 m, konieczne będzie wykonanie w podłodze szczelin dylatacyjnych dzielących ją na mniejsze pola. 

Przykładowe ceny usług wykończeniowych podłogi

Sprawdź, ile będziesz musiał zapłacić za ekspertyzę techniczną i kosztorys, a ile za przygotowanie podłoża i ułożenie podłogówki. Poznaj średnie stawki wykonawców. Dowiesz się, ile wezmą za ułożenie i wykończenie posadzki oraz o ile tańsze jest ułożenie paneli od ułożenia parkietu i desek podłogowych.

Podane ceny są orientacyjne. Firmy wykonawcze doliczają często oddzielne sumy za wszelkie dodatkowe prace. Niejednokrotnie ostateczna cena jest efektem negocjacji między inwestorem a wykonawcą. Firmy różnie też każą sobie płacić za wszelkie prace demontażowe. Często cena ustalana jest dopiero po oględzinach domu.

  Prace przygotowawcze cena:

  • Oględziny – 40-100 zł + koszt dojazdu (niektóre firmy remontowe oferują to za darmo).
  • Kosztorys – 200-1500 zł (niektóre firmy remontowe oferują to za darmo).
  • Ekspertyza techniczna podłogi i stropu – 350-2000 zł + koszt dojazdu.
  • Prace rozbiórkowe – 6-30 zł/m2.
  • Wywóz odpadów – kontener – 80-700 zł (zależnie od jego pojemności).

  Przygotowanie podłoża cena:

  • układanie folii paroizolacyjnej – 10-15 zł/m2;
  • układanie podkładu tradycyjnego, cementowego – od 20 do 45 zł/m2;
  • układanie masy samopoziomującej – 13-32 zł/m2;
  • układanie suchego jastrychu – około 40 zł/m2;
  • montaż ogrzewania podłogowego – 32-100 zł/m2;
  • gruntowanie podłoża – 3 zł/m2.

  Układanie podłogi cena:

  • drewnianej – parkietu – 15-36 zł/m2; warstwowego – 20-25 zł/m2; parkietu, z trzykrotnym lakierowaniem – 30-40 zł/m2; mozaiki – 20 zł/m2; mozaiki, z trzykrotnym lakierowaniem – 28-40 zł/m2; desek podłogowych – 20-25 zł/m2; desek na legarach – 25-40 zł/m2;
  • paneli – 15-25 zł/m2;
  • płytek – ceramicznych – 80-150 zł/m2; kamiennych – 90-300 zł/m2;
  • wykładzin – elastycznych – 20-40 zł/m2; dywanowych – na taśmy – 12-20 zł/m2; na klej – 20-35 zł/m2.

  Wykańczanie podłogi drewnianej cena:

  • cyklinowanie – 9-18 zł/m2;
  • szpachlowanie – około 2-3 zł/m2;
  • lakierowanie (jeden raz) – 3-8 zł/m2;
  • olejowanie – 5-9 zł/m2; (z cyklinowaniem i polerowaniem) – 20-30 zł/m2;
  • polerowanie po olejowaniu – 8 zł/m2;
  • woskowanie – 5 zł/m2;
  • olejowanie lub woskowanie na gorąco – 4 zł/m2;
  • ługowanie – 3 zł/m2;
  • montaż listew przyściennych – 3-7 zł/m2.

  Galeria zdjęć: pomysły na podłogę w domu

  Sonda
  Jaki materiał wybrałbyś na posadzki w swoim domu?