Metal we wnętrzu. Metalowe dodatki i elementy wystroju, które dodadzą wnętrzu charakteru

2021-05-12 21:37

Metal we wnętrzu cieszy się coraz większą popularnością m.in. za sprawą stylu industrialnego. Metalowe dodatki, meble z metalu i inne elementy wyposażenia wnętrz na dobre zagościły w wielu domach i mieszkaniach. Można je spotkać w kuchni, salonie, sypialni, a także w łazience.

Metal w nowoczesnym wnętrzu
Autor: GettyImages Metal coraz odważniej pojawia się w domowych aranżacjach. Jest materiałem, który pasuje praktycznie do wszystkiego

Metalowe dodatki, meble z metalu i elementy wyposażenia z przestrzeni industrialnej odważnie przeniosły się do naszych kuchni, łazienek, sypialni i salonów. To mocny akcent we wnętrzu – metaliczny połysk sprawia, że od razu zwracamy wzrok ku metalowym schodom, frontom szafek czy blatom. Są też alternatywą dla tradycyjnych sprzętów: ceramicznych umywalek, drewnianych stołów czy krzeseł. Efekty wizualne, które stwarza metal we wnętrzu, stały się nie tylko symbolem stylu high-tech, elementy metalowe potrafią też ożywić tradycyjne aranżacje. Ich atutem jest błyszcząca powierzchnia, odbijające się w niej światło buduje we wnętrzu malarskie efekty.

Loft. Projektowanie wnętrza w stylu industrialnym w dawnej fabryce

Metal we wnętrzu: aluminium, stal, miedź i mosiądz

We wnętrzach pojawia się zarówno aluminium, stal, jak i miedź oraz mosiądz. Najczęściej wykorzystuje się arkusze blachy różnej grubości, profile do budowy różnych konstrukcji, a także efektowne elementy tworzące meble czy detale architektoniczne.

 • blacha aluminiowa

Na ścianach i we wnękach oraz tam, gdzie materiał nie będzie narażony na zadrapania i zarysowania, chętnie stosuje się blachę aluminiową. Jest dostępna w szerokiej gamie faktur, może być wytłaczana, ryflowana lub perforowana. Aluminium jest lżejsze, cieplejsze i tańsze od stali. To materiał miękki – wgniata się w niego piasek, łatwo się rysuje i odkształca, co trzeba brać pod uwagę, decydując się na aluminiowe schody – stopnice aluminiowe utleniają się i brudzą, dlatego najlepiej wykorzystać elementy pomalowane farbami proszkowymi. Największą trwałość daje jednokrotne malowanie elementów przed montażem w piecu na gorąco. Powleka się je proszkowo lub lakieruje i dopiero tak przygotowane można zamontować. Można je też pomalować ręcznie po zainstalowaniu, jednak tak położona farba wyciera się szybciej. Pokryte farbą o metalicznym połysku do złudzenia przypominają schody z niczym niezabezpieczonej stali. Aluminium nie koroduje, dlatego można wykorzystywać je w łazience.

 • blacha ze stali kwasoodpornej

Jednak we wnętrzach najczęściej stosuje się blachy ze stali kwasoodpornej. Jest trwała, wygląda dobrze nawet kilkadziesiąt lat. To materiał droższy od aluminium i stali nierdzewnej, a także trudniejszy od nich w obróbce, co podnosi koszt wykonanych z niego elementów.

 • stal nierdzewna

Stal nierdzewna chociaż jest odporna na wodę i wilgoć – z czasem pokrywa się rudym nalotem, dlatego nie powinno się jej stosować w miejscach narażonych na wilgoć. Nie jest odporna na działanie kwasów. Wykonane z niej schody powinny być pomalowane farbami proszkowymi, co znacznie przedłuży ich trwałość. Stal nierdzewna jest od 20 do 30% tańsza od stali kwasoodpornej.

 • miedź

Od lat we wnętrzach chętnie stosuje się elementy z miedzi. To materiał bardzo plastyczny, jego naturalny kolor ociepla wnętrze.

Jak wykorzystać metal w aranżacji wnętrz: kuchnia w metalu

Najchętniej elementy metalowe stosuje się w kuchni. Nieco laboratoryjny charakter nadadzą kuchni wykonany ze stali nierdzewnej okap kuchenny, metalowa obudowa lodówki, kuchenka czy zlewozmywak. Znakiem nowoczesnej kuchni są również proste fronty szafek z aluminiowej ramy wykonanej z kątownika, w której osadzono taflę mrożonego szkła (dodatkowo może być piaskowane we wzór).

Blaty metalowe nie są odporne na zarysowania, dlatego nie powinno się po nich przesuwać garnków. Często wykonuje się je ze stali z głębszym szlifem, na której nie widać rys. Najlepiej stosować metalowe wstawki – na przykład jako przedłużenie zlewozmywaka. Blachy, które razem z blatem tworzą jednolitą powierzchnię, tłoczy się razem ze zlewozmywakiem, co jest gwarancją ich solidności.

Blachę metalową można też polecić tym, którzy szukają sposobu na niebanalne wykończenie ściany między blatem a wiszącymi szafkami. Taki wybór oprócz walorów estetycznych jest praktyczny, gdyż nie wymaga wykańczania krawędzi, a aby arkusz zamontować, wystarczy go przyciąć na odpowiedni wymiar i przymocować do ściany wkrętami. W kuchniach bardziej tradycyjnych, stylizowanych na rustykalne chętnie stosuje się mosiężne lub miedziane okapy, do których można dopasować szafki kuchenne z wypełnieniem frontów z cienkiej miedzianej blachy.

Przeczytaj też:

Blacha na ścianie w kuchni. Ciekawe wykończenie nad blatem >>

Metal w nowoczesnym wnętrzu
Autor: GettyImages Najchętniej metalowe dodatki i elementy wystroju stosuje się w kuchni. Nieco laboratoryjny charakter nadadzą kuchni wykonany ze stali nierdzewnej okap kuchenny, metalowa obudowa lodówki, kuchenka czy zlewozmywak. Metal nadaje wnętrzu kuchni industrialny charakter

Metal we wnętrzu nowoczesnej łazience

Metal wkroczył również do nowoczesnych łazienek. Metal we wnętrzu łazienki jest doskonałym dopełnieniem chłodnych, minimalistycznych aranżacji. Najczęściej poza drobnymi metalowymi akcesoriami można spotkać wykonane ze stali nierdzewnej umywalki, nieśmiało pojawiają się też proste w formie, przeniesione z przestrzeni publicznej stalowe sedesy, bidety i pisuary. Metalowe blachy są także doskonałym materiałem na wypełnienia frontów szafek oraz przegrody służące funkcjonalnym podziałom łazienki. Na pionowe płaszczyzny stosowana jest blacha stalowa lub aluminiowa grubości około 1 mm, należy jednak pamiętać, że jeśli blacha jest zbyt cienka, może być widoczne jej podłoże. Elementy konstrukcyjne mają grubość od 5 mm, jednak zawsze wynika ona z obliczeń konstruktora.

Metalowe elementy w wystroju wnętrz: okładzina kominka, metalowe schody

Stal szlifowana, gładka lub błyszcząca sprawdzi się jako okładzina kominka w salonie. Najczęściej wykorzystuje się blachę grubości 3-5 mm. Bardzo atrakcyjne wykończenie tworzy mieniąca się blacha kolorowa, jej użycie na okładzinę kominka pozwoli stworzyć nietypową aranżację salonu. Jeśli oprawa ma kształt łuku, można ją obłożyć stalą lustrzaną.

Coraz liczniejszych zwolenników znajdują również metalowe schody w domu. Zarówno ażurowe, jak i pełne zdobią wnętrze, przypominając delikatną nowoczesną rzeźbę. Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie na schody przeznaczono niewiele miejsca. Mają wiele zalet – są znacznie lżejsze od żelbetowych, a ich wykonanie jest szybsze i mniej kłopotliwe. Ponieważ użyta na nie blacha jest sztywna, są bardziej wytrzymałe od drewnianych.

Przeczytaj też:

Schody modułowe. Tanie i ładne schody dla każdego >>

Metal w nowoczesnym wnętrzu
Autor: GettyImages Metalowe dodatki dodają wnętrzu charakteru. Metalowa rama i szprosy lustra korespondują z czarnym, metalowym stelażem konsoli

Plusy i minusy wykorzystania metalu w aranżacji wnętrz

Zalety:

 • wprowadzają klimat trwałości i stabilności;
 • nie wymagają wykańczania krawędzi;
 • dobrze się je czyści;
 • są bardzo łatwe do zamontowania.

Wady:

 • są zimne w dotyku;
 • źle wytłumiają dźwięki uderzeniowe;
 • brakuje im sprężystości, dlatego stopy szybciej się męczą, a spadające przedmioty łatwiej rozbijają;
 • w razie pożaru schody ze stopniami metalowymi szybko się nagrzewają i nie są dobrą drogą ucieczki.
Metal w nowoczesnym wnętrzu
Autor: GettyImages Metal we wnętrzu cieszy się niesłabnąca popularnością. Wykorzystywany jest do tworzenia dodatków, lamp oraz mebli

Jak czyścić metalowe dodatki i meble z metalu

Meble z metalu, metalowe dodatki i elementy wyposażenia można myć na mokro. Co 3-6 miesięcy należy je przecierać płynem do pielęgnacji stali kwasoodpornej. Najlepiej wykorzystywać preparaty na bazie oleju, można też je przecierać oliwką przeznaczoną do pielęgnacji niemowląt. Niekiedy stosuje się środki do pielęgnacji samochodów zawierające wosk, jednak na tak zabezpieczonej powierzchni łatwo osadza się kurz.

Przeczytaj też:

13 sposobów na czyszczenie mosiądzu >>

Galeria zdjęć: wnętrza w odcieniach szarości

Sonda
Czy podobają ci się wnętrza w stylu industrialnym?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie