Baterie łazienkowe

2009-10-15 2:00

Do wszystkich urządzeń sanitarnych można kupić modele baterii utrzymane w jednolitej stylistyce. W skład serii wchodzą zwykle: bateria umywalkowa, bidetowa, wannowo-prysznicowa i prysznicowa.

Baterie łazienkowe
Autor: Dornbracht|Grohe|HANSA|Jacek Kucharczyk|Michał Glinicki |Novellini|ORAS|ROCA|Vola Decorum Baterie łazienkowe
baterie_lazienkowe
Autor: Joanna Siedlar

Typy i rodzaje

Większość baterii ma jeden uchwyt do regulowania natężenia strumienia i temperatury wypływającej wody. Jest to wygodniejsze niż przy bateriach dwuuchwytowych, w których strumień wody reguluje się za pomocą dwóch pokręteł.
Baterie umywalkowe i bidetowe to w większości baterie stojące (sztorcowe) – montuje się je bezpośrednio w ceramice łazienkowej.

Z kolei wśród baterii wannowo-prysznicowych i prysznicowych najwięcej jest ściennych. Dostępne są też ekskluzywne baterie trzy-, cztero- i pięciootworowe montowane na obrzeżu wanny, które mają pokrętła do ustawiania ciepłej i zimnej wody, osobno wylewkę oraz rączkę prysznicową i przełącznik. Przy wannie lub kabinie prysznicowej można też zamontować baterie podtynkowe. Widoczna jest wówczas tylko płytka montażowa z uchwytem lub pokrętłem do regulowania strumienia wody oraz wylewka i przełącznik. Reszta armatury ukryta jest w ścianie lub suficie (w przypadku kabiny). W kabinie można również zamiast tradycyjnej baterii zamontować panel prysznicowy z dyszami, słuchawkami prysznicowymi, pokrętłami do ustawiania temperatury i strumienia wody oraz dodatkowymi udogodnieniami (na przykład wylewką bidetową).

Oszczędność, bezpieczeństwo i komfort korzystania z ciepłej wody zapewniają baterie termostatyczne. Niezależnie od wahań temperatury wody w instalacji zawsze wypływa z nich woda o temperaturze ustawionej przez użytkownika. Najwięcej jest baterii termostatycznych natryskowych, gdyż właśnie pod prysznicem najbardziej nieprzyjemne są gwałtowne zmiany temperatury wody.
Nowoczesne baterie łazienkowe mają funkcje oszczędzania wody (ograniczania natężenia strumienia wody i temperatury) oraz ochrony przed poparzeniem. Na oszczędność wody pozwalają także baterie bezdotykowe. Wypływ wody jest uruchamiany w momencie włożenia rąk pod wylewkę. Dzieje się tak dzięki czujnikowi podczerwieni, który reaguje na ciepło rąk.

Owale kontra kanty

W modnej łazience obowiązują miękkie formy. Nowością są baterie kaskadowe o szerokich wylewkach, imitujące strumień lub wodospad. Producenci chętnie podkreślają ich walory... akustyczne (szum wody), jak i wizualne (jednolita tafla spływającej wody). Na tle promowanych miękkości intrygują ostre krawędzie, spotykane najczęściej w bateriach trzyotworowych. Ich uchwyty (kurki do ciepłej i zimnej wody) przybierają często formy dźwigniowe, gwiazdowe, krzyżowe, itp.

Błysk kontra mat

Nadal najpopularniejszy jest polerowany chrom. Jednak atrakcyjna matowa stal również zdobyła już wielu zwolenników. Zaletą stali jest odporność na substancje chemiczne i to, że można ją dowolnie kształtować (stąd właśnie niekiedy tak wyszukane formy baterii).
To, czy od armatury oczekujemy błysku czy matu najczęściej zależy od materiałów, jakich użyliśmy do wykończenia łazienki.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie