Trendy w wykańczaniu wnętrz na 2021 r. Co będzie najmodniejsze?

2020-12-30 13:34

Poprosiliśmy architektów wnętrz, żeby opowiedzieli nam, co będzie najmodniejsze w wykańczaniu wnętrz w 2021 r. Trendy wnętrzarskie: porady i zdjęcia.

Trendy na 2021 r.
Autor: Concept Jo Ana Trendy na 2021 r. Projekt Joanna Ochota, Concept Jo Ana

Wraz ze zmianą daty, chcemy dokonywać podsumowań minionego czasu albo snuć prognozy na przyszłość. Tym razem poprosiliśmy architektów wnętrz ze znanych pracowni o opisanie swoich przewidywań co do tego, jakie trendy, pomysły, kolory będą dla nas ważne w nadchodzącym roku. Zapraszamy do lektury i obejrzenia galerii najmodniejszych trendów wnętrzarskich na 2021 rok.

Ewa Dziurska, architekt wnętrz, pracownia Decoroom

  • Podążanie za naturą
  • Wnętrza bardziej minimalistyczne
  • Kolorowa ceramika
  • Cieplejsze szarości
  • Indywidualizacja przestrzeni

Na przyszłoroczne trendy wnętrzarskie z pewnością będą miały wpływ doświadczenia 2020 r. Zaczęliśmy doceniać dobrze zorganizowaną przestrzeń i zwracać większą uwagę na to, czym się otaczamy. Myślę, że głównym wnętrzarskim trendem, który rozwinie się w nadchodzącym roku będzie podążanie za naturą. Wprowadzając do naszych mieszkań żywe rośliny i coraz popularniejsze materiały rattanowe w postaci mebli, lamp i dodatków, uzewnętrzniamy nasze pragnienie życia w harmonii z naturą. Roślinne motywy dekoracyjne będą widoczne na obiciach mebli, zasłonach czy ozdobnych poduszkach, a także na tapetach, które coraz częściej stosujemy również w łazienkach.

Z drugiej strony, niejako w przeciwieństwie do wzorzystych deseni i dodatków, modne będą wnętrza bardziej minimalistyczne, zaaranżowane zgodnie z japońską filozofią wabi-sabi. Tutaj także dominować będą naturalne i organiczne materiały: drewno w surowych odcieniach, kamień i spieki kwarcowe.

Przeczytaj też:

Dom z 1923 r. Remont w zgodzie z filozofią wabi-sabi >>>

W łazienkach w 2021 r., oprócz dekoracyjnych tapet, pojawi się więcej kolorowej ceramiki. Umywalki, wanny czy miski wc w niestandardowych kolorach i ciekawym matowym wykończeniu są dziś łatwiej dostępne na rynku. Klienci coraz częściej wybierają zarówno pastelowe, delikatne odcienie, jak i ceramikę w mocnej czerni (od Globo czy Catalano).

W nadchodzącym roku niezmiennie silną pozycję zachowają szarości, co zresztą potwierdza wybór Ultimate Grey jako koloru roku 2021 przez Instytut Pantone. W ostatnim czasie obserwujemy zwrot ku szarościom w cieplejszej odsłonie, które pozwalają stworzyć świetną bazę aranżacji. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom możemy wprowadzić akcenty kolorystyczne bądź różnego rodzaju struktury.

Tegoroczne doświadczenia skłonią nas również do indywidualizowania przestrzeni, w jakiej na co dzień żyjemy. Pragnienie tworzenia wnętrz, które najlepiej odzwierciedlą nasze upodobania i pasje to kolejny ważny trend w 2021 r., który da o sobie znać w najbliższym czasie.

Przeczytaj też:

Dekoracja wnętrz: sztukaterie gipsowe, ze styropianu i pianki poliuretanowej

Stąd mocne palety barw – odważna kolorystyka w głębokich tonacjach pojawi się zarówno na ścianach (również w połączeniu z klasyczną sztukaterią), jak i na coraz bardziej lubianych, welurowych tkaninach czy designerskich dodatkach (w dekoracjach, grafikach i obrazach). Stylistycznie możemy spodziewać się nawiązań do retro, Art Deco czy ruchu artystycznego Arts and Crafts.

www.decoroom.eu

Galeria: Co będzie modne w wykańczaniu wnętrz wg Ewy Dziurskiej

Mówi ekspert
Ewa Dziurska - architekt wnętrz pracowni Decoroom
Ewa Dziurska - architekt wnętrz pracowni Decoroom

Z wykształcenia jest inżynierem architektury wnętrz oraz magistrem sztuki. Ten artystyczno-techniczny mix znajduje odzwierciedlenie w projektach wychodzących spod jej ręki – jest w nich zarówno funkcjonalność, ergonomia, wygoda, design, klimat, jak i miejsce na nieszablonowe rozwiązania. W architekturze najbliższe jej style to modernizm i secesja, we wnętrzach ceni minimalizm i eklektyzm. Lubuje się w czerni, którą uważa za absolutny klasyk. Wnętrza to jej praca i pasja – w wolnych chwilach zajmuje się home stagingiem, ale również grafiką i fotografią.

Joanna Ochota, architekt wnętrz, pracownia Concept Jo Ana

  • Wolność i poszukiwania
  • Kolory
  • Odcienie beżu
  • Odcienie niebieskiego
  • Kolory pastelowe
  • Zieleń
  • Klasyka

Żyjemy w czasach, gdy mamy pełną wolność wyboru, jak ma wyglądać nasze otoczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu. Myślę tutaj nie tylko o miejscu zamieszkania, ale też o miejscu pracy.

Ważne jest to, że nie kierujemy się tylko tym, co widzimy wokół - panujące trendy i przemijające mody. Poszukujemy rozwiązań dla siebie, a wachlarz przeróżnych kierunków w architekturze wnętrz jest nieograniczony. Polacy poszukują i mają otwarte umysły, żeby odszukać idealną przestrzeń dla siebie. Paradoksalnie czas zamknięcia w domach sprzyjał tym poszukiwaniom.

Podświadomie czujemy oddziaływanie kolorów na nasze życie i dlatego każdy powinien wybrać kolor dla siebie.

Odcienie beżu. Możemy użyć różnych odcieni jednego koloru i uzyskamy wówczas harmonijne, przytulne i bezpieczne miejsce. Beże pojawiają się w modnym stylu boho, który tak szybko nie przeminie. Łączymy neutralną bazę z naturalną estetyką w postaci foteli, mebli, lamp z wikliny, której Polska jest jednym z największych producentów. Takie wnętrza dopełniamy kolejnymi naturalnymi elementami, jak surowe drewno, bawełna, len, naturalne rośliny oraz meble z recyklingu. Coraz większą popularnością w takich przestrzeniach cieszą się suszone trawy i kwiaty właśnie oscylujące w odcieniach beżu.

Odcienie niebieskiego. Muszę przyznać, że kolor roku 2020 Classic Blue wybrany przez instytut Pantone sprawdził się. Kolor pojawiał się w postaci ważnych elementów wnętrza, jak np. sofa i moim zdaniem szybko nie zniknie. Ewentualnie przeniesiemy go na większe plamy koloru we wnętrzu. Niebieski wzbudza w ludziach spokój i poczucie bezpieczeństwa, którego tak ostatnio potrzebujemy.

Kolory pastelowe. Tutaj widzę wielki potencjał w budowaniu wnętrz na 2021 r. Barwy jasne, łagodne, spokojne, niekrzykliwe, niejaskrawe, nieintensywne - to kolejny kierunek, żeby uzyskać spokój i równowagę.

Przeczytaj też:

Koło barw, czyli jak łączyć ciepłe i zimne kolory ścian? >>>

Zieleń. Myślę tutaj o zieleni w postaci ożywionej i nieożywionej, ale również pojawiająca się jako kolor pozostanie i rozrośnie się jeszcze bardziej. Chcemy mieć w domu odrobinę natury, której jesteśmy częścią. W takim otoczeniu relaksujemy się i wyciszamy. Obowiązujący trend urban jungle nie zmieni się i amatorzy wprowadzania roślin do domu powinni wybierać takie oczyszczające powietrze i tworzyć z nich ciekawe kompozycje. Nowością są z pewnością tapety i fototapety np. z motywem roślinnym przeznaczone do miejsc mokrych, jak np. łazienka, w tym też miejsce pod prysznicem.

Szukasz inspiracji i porad dotyczących wyboru roślin? Polecamy:

Klasyka. Klasyczne wnętrza zawsze aktualne i ponadczasowe z użyciem wysokiej klasy materiałów jak kamień, drewno i złoto. Jak to jest, że uznajemy wnętrze za estetyczne lub nie? Kluczem jest symetria i równowaga. Symetrię mamy zakodowaną w naturze, a nasze zmysły ciągle dążą do osiągnięcia równowagi. Takie jest właśnie wnętrze parterowej części domu w Sosnowcu. Pomieszczenia, w których panuje symetria, są zawsze postrzegane jako uporządkowane, tworzą oazę dla zmysłów, wprowadzają aurę spokoju.

conceptjoana.archimental.com

Galeria: Co będzie modne w wykańczaniu wnętrz wg Joanny Ochoty

Mówi ekspert
Joanna Ochota, architekt wnętrz, pracownia Concept Jo Ana
Joanna Ochota, architekt, architekt wnętrz, projektantka produktu, pracownia Concept jo Ana

Architekt, architekt wnętrz, projektantka produktu, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Ślaskiej. Od 2004 roku realizuje projekty wnętrz i projekty domów, które prezentowane są na łamach magazynów wnętrzarskich i katalogów branżowych. Z powodzeniem projektuje wnętrza mieszkalne i publiczne, zawsze proponując klientom indywidualne rozwiązania. Fascynatka koloru i prostoty we wnętrzach, wydobywa z przestrzeni naturalne piękno. Autorka licznych artykułów o tematyce wnętrzarskiej oraz blogerka. Laureatka konkursów wnętrzarskich i związanych z wzornictwem przemysłowym.

Polecany artykuł:

Modna kuchnia: trendy 2021

Magdalena Miśkiewicz, projektantka wnętrz, pracownia Miśkiewicz Design

  • Kontynuacja
  • Miękko i naturalnie
  • Terazzo
  • Materiały z natury
  • Kolor
  • Indywidualizacja przestrzeni
  • Less is more
  • Racjonalne szaleństwo

Mimo pandemii kontynuujemy i rozwijamy to, co pojawiło się już wcześniej. W dodatkach i dekoracjach w 2021 roku nadal modne pozostaje złoto, a jeśli chodzi o tkaniny utrzymuje się trend na miękkie welury i naturalne tkaniny o wyraźnym splocie. Doceniamy przytulny klimat retro – zaokrąglone linie mebli i lamp to powrót do estetyki lat 70. XX w. Do tego okresu nawiązuje też terrazzo czy inaczej lastryko, które kolejny rok utrzymuje się na topie wnętrzarskich trendów. Ten odkryty na nowo materiał daje projektantom ogromne możliwości i pozwala na ciekawe zabawy wzorem i kolorem.

Do łask w 2021 roku wracają ciepłe kolory: musztardowa żółć, beże i brązy po części wypierają chłodne szarości i biele z salonów i sypialni. Kolor coraz śmielej wkracza też do naszych łazienek, udowadniając, że wcale nie muszą one być zimne i smutne, a meble nie muszą być białe. Coś, co mogliśmy zobaczyć w Mediolanie kilka lat temu, czyli kolorowe zabudowy meblowe, obecnie wiedzie prym w naszym kraju. Odcienie mięty, bladego pudrowego różu czy granatu dodają życia polskim łazienkom. Wciąż modne pozostają płytki imitujące marmur, ale tutaj też coraz częściej obok czerni i bieli pojawiają się inne, ciekawe kolory – chętniej sięgamy po płytki z brązową, złotą czy niebieską żyłką.

Zamknięci w domach jeszcze bardziej lubimy otaczać się materiałami nawiązującymi do natury. Stąd rosnąca popularność plecionek, rattanów, wikliny, rafii, bambusa i traw pampasowych, a także naturalnych doniczkowych roślin i roślinnych motywów w dekoracjach, tapetach itp.

Wydaje mi się, że czas pandemii, trudny dla wszystkich, spowoduje, że kolor we wnętrzu będzie milej widziany. Jakbyśmy chcieli „kolorować” swój świat i życie. Uważam, że w najbliższym czasie nastąpi przełamanie monochromatycznych wnętrz, a akcenty kolorystyczne fantastycznie wzbogacą wystrój mieszkań. Barwne zabudowy, dekoracje, tkaniny i tapety dodadzą nam witalności i radości. Kolory, wykorzystane przez projektantów wnętrz w odpowiedni i przemyślany sposób, potrafią kompletnie odmienić z pozoru proste i nudne wnętrze.

W 2021 r. zwrócimy się też w kierunku bardziej zindywidualizowanych przestrzeni. Większa ilość czasu, którą spędziliśmy i nadal spędzamy w domach zaowocuje przemyśleniami na temat wystroju i naszych potrzeb. Coraz bardziej zależy nam na projektach wnętrz, które odzwierciedlają nasz charakter, osobowość i zainteresowania. Dlatego w najbliższym czasie będziemy tworzyć wnętrza niebanalne, dalekie od mainstreamowych – takie, w których nie brakuje pamiątek z dzieciństwa, osobistych akcentów i przedmiotów z duszą. Myślę, że więcej będzie też projektów eklektycznych, będziemy śmielej bawić się stylami i kolorami.

Z drugiej strony spodziewam się też, że przebywanie w domach zmobilizuje niektórych do porządkowania najbliższego otoczenia i zredukowania codziennego chaosu wokół nas. Obudzi potrzebę czystej przestrzeni i klarowności we wnętrzach, większą dbałość o detal, formę i funkcjonalność. Pomoże uświadomić sobie, co tak naprawdę jest nam potrzebne w codziennym życiu, a czego mamy po prostu za dużo. Podejście less is more daje możliwość krytycznego spojrzenia na własne mieszkanie. Co tak naprawdę nam się w nim podoba, z czego korzystamy, a co głównie „zbiera kurz”? Może są to elementy, które wprowadzają ogólny chaos i zaburzają odbiór całości? Do takich wniosków dojdziemy w roku 2021. Pojawi się też zwiększona potrzeba funkcjonalności, która zmodyfikuje panujące trendy. Na przykład złote wykończenia nadal będą modne, ale w wersji satynowej, ponieważ takie łatwiej utrzymać w czystości. Podobnie mozaiki ustąpią miejsca bardziej funkcjonalnym płytkom wielkoformatowym. Powiedziałabym więc, że w nadchodzącym roku wnętrzarskie trendy zdominuje „racjonalne szaleństwo”.

https://www.miskiewiczdesign.pl/

Galeria: Co będzie modne w wykańczaniu wnętrz wg Magdaleny Miśkiewicz

Mówi ekspert
Magdalena Miśkiewicz, architekt wnętrz, pracownia Miśkiewicz Design
Magdalena Miśkiewicz, projektantka wnętrz, właścicielka pracowni Miśkiewicz Design

Ukończyła podyplomowe studium Projektowania Wnętrz i Scenografii na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada 10-letnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz, a od 7 lat prowadzi w Warszawie autorską pracownię - Miśkiewicz Design. Jej filozofia projektowa bazuje na trzech podstawowych elementach: indywidualnym podejściu, aktywnym poszukiwaniu najlepszych w danym przypadku rozwiązań oraz na bliskiej relacji z klientem. Realizacje studia projektowego cieszą się uznaniem zarówno wśród miłośników ponadczasowej klasyki, jak i wielbicieli nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeni. Miśkiewicz Design stawia na najwyższą jakość wszystkich elementów i dopracowanie najdrobniejszych detali, zapewniając klientom komfort, wygodę i modne wnętrze na długie lata.

Pozostałe podkategorie