12 rodzajów tapet ściennych do domu i na elewacje. Tapety zewnętrzne to ostatni przebój!

2024-04-08 6:44

Dostępność i wybór tapet ściennych osiągnęły chyba apogeum. Kupisz dowolny rodzaj i niemal dowolny wzór. Wciąż popularne są tapety papierowe i winylowe. Chętnie kupujemy fototapety i tapety samoprzylepne. Przebojem okazały sie tapety fasadowe - do wykańczania domów od zewnątrz.

Tapeta fasadowa
Autor: WALL & DECO Na tapetach elewacyjnych często wykonywane są nadruki trójwymiarowe, dzięki czemu wzór sprawia wrażenie grafiki przestrzennej

Spis treści

  1. Modne tapety ścienne
  2. Tapety papierowe
  3. Tapety winylowe
  4. Tapety z włókna szklanego i tapety tekstylne
  5. Tapety 3D
  6. Tapety graficzne i fototapety
  7. Tapety do łazienek
  8. Tapety elewacyjne

Modne tapety ścienne

W czym tkwi fenomen tapet? Na pewno w niskiej cenie, bo to jeden z najtańszych wyrobów do dekoracji wnętrz. Po drugie w łatwości klejenia. To czynność wymagająca precyzji, ale prosta i nieangażująca czasowo. Tapetą skutecznie zamaskujesz rozmaite defekty ścian, na przykład trudne do zmycia lub zamalowania plamy, oraz wzorki i kolory tak intensywne, że farba nie chce ich kryć. Tapeta potrafi też ukryć drobne nierówności podłoża i wytłumić pogłos w pomieszczeniu. Przeważnie łatwo ją naprawić lub zerwać, by starą wymienić na nową. Niektóre z nich są samoprzylepne, co jeszcze bardziej ułatwia i przyśpiesza prace wykończeniowe.

Tapety papierowe

Mają budowę jedno- lub wielowarstwową. Im więcej warstw, tym większa jest wytrzymałość na rozerwanie. Tanie, standardowe modele są dość delikatne, więc nadają się do pomieszczeń niezbyt intensywnie użytkowanych – na przykład salonów, gabinetów, pokoi dziennych. Lepiej nie stawiać przy wykończonej nimi ścianie stołu, bo pochlapana napojami lub jedzeniem będzie trudna do doczyszczenia. Tej wady nie mają papierowe tapety zmywalne. Tapety papierowe uchodzą za najbardziej naturalne i paroprzepuszczalne. Poleca się je do pomieszczeń, w których przebywać będą alergicy. Co ważne, tapety papierowe wymagają dość równego i gładkiego podłoża, zwłaszcza te najcieńsze. Inaczej zaznaczą się na ich powierzchni wszelkie chropowatości i załamania pozostawione na ścianie.

Przeczytaj także:

Tapetowanie ścian. Jak samodzielnie przykleić tapetę?

Tapeta graficzna
Autor: WALLERNA Odmianą tapet graficznych są te naśladujące inne materiały ścienne – na przykład modne obecnie lamele drewniane

Tapety winylowe

Pod względem popularności wyróżniają się tapety winylowe na podkładzie z flizeliny. Te z PCW plastyfikowanego mają warstwę wierzchnią cienką, a te ze spienionego – grubszą. Jedne i drugie uchodzą za trwałe, odporne na czyszczenie oraz uszkodzenia mechaniczne, stąd powszechność ich stosowania. Nadają się nawet do korytarzy i kuchni. W odróżnieniu od tapet papierowych podczas ich układania klej nanosi się tylko na ścianę, a nie również na spodnią stronę każdego brytu. To sprawia, że montaż jest znacznie prostszy i szybszy.

Tapety z włókna szklanego i tapety tekstylne

Większą wytrzymałością odznaczają się tapety z włókna szklanego, są przy tym odporniejsze na wilgoć, co zawdzięczają nasyceniu środkiem hydrofobowym. Niestety, trudno je usunąć, gdy się znudzą. Mogą odchodzić razem z tynkiem.

Tapety tekstylne wytwarzane są z tkanin – bawełniano-poliestrowych lub poliestrowo-wiskozowych. Od spodu są podklejone papierem bądź flizeliną, aby łatwiej było je układać. Walor dekoracyjny zapewnia odpowiedni splot tkaniny, kolor ornament, ale nie tylko.

Tym, co może skłonić do zakupu tapety tekstylnej, bywa specyficzna, włochata struktura niektórych z nich. Bywają bowiem tapety z długiem lub krótkim włosem (zamsz, plusz, welur). Oklejona nimi powierzchnia wygląda wówczas jak obita miękkim futerkiem. Tapety tekstylne wybierane są przeważnie do sypialni, salonów, przytulnych gabinetów. Wizualnie ocieplają wnętrza i podnoszą komfort akustyczny. Zaliczają się do najbardziej dekoracyjnych, co ma też odzwierciedlenie w ich wysokiej cenie. Trzeba się z nimi dość delikatnie obchodzić, zarówno podczas naklejania, jak i później. Są bowiem przeważnie podatne na zabrudzenie i niestety nie wszystkie plamy można z nich bezpiecznie usunąć.

Na tle innych typów tapet te uchodzą za najtrudniejsze do utrzymania w czystości. Chlubny wyjątek stanowią tu tapety tekstylne powlekane teflonem. Niektóre z tapet materiałowych są samoprzylepne. To znacznie upraszcza ich układanie, a przy tym ogranicza ryzyko poplamienia ich klejem. Tapety z podkładem flizelinowym też są w miarę bezpieczne pod tym względem, bo klej nanosi się wtedy na ścianę i trudno ubrudzić warstwę dekoracyjną.

Fototapeta
Autor: KOMAR Uwieczniony na tapecie pejzaż może optycznie powiększyć pomieszczenie. Dzięki fotografii z perspektywą osiągniemy wrażenie głębi. Staje się ona najmocniejszym elementem wnętrza, więc trzeba umiejętnie dobrać do niej umeblowanie

Tapety 3D

Papier, winyl i tkanina to nie jedyne materiały, z których wytwarza się obecnie tapety. Ciekawym produktem jest pianka polietylenowa, gruba i miękka w dotyku. Z niej produkuje się obecnie tapety imitacyjne. Przykładem – cegiełka o wypukłej fakturze, która po pomalowaniu może wyglądać jak stara ceramika, gładki i jednorodny kolorystycznie klinkier bądź silikat. Są też wersje naśladujące płytki kamienne lub mające fakturę drewna. To w większości przypadków tapety samoprzylepne, występujące w formacie arkuszy o wymiarach 78 x 60 cm.

Polietylen, choć jest wyrobem „sztucznym”, nie ogranicza paroprzepuszczalności ścian. Wśród przestrzennych faktur nie brakuje też klasycznych roślinnych ornamentów, rokokowych sztukaterii, gzymsów, rozet. Na drugim biegunie umieścić można wzory nowocześniejsze – fale, sześciany, prostokątne kasetony.

Oprócz tapet z pianki, wytłoczenia mają też tak zwane tapety reliefowe, na przykład papierowe lub winylowe – z podkładem flizelinowym. W przypadku tych drugich wzór powstaje w wyniku wytłaczania na gorąco.

Odmianą tapet strukturalnych są tapety raufaza. Wytwarza się je z kilku warstw papieru i wzbogaca dodatkiem w postaci wprasowanych wiórów. Raufazy, jak większość tapet papierowych, można malować.

Tapety z przestrzennym wzorem lepiej niż płaskie maskują mankamenty powierzchni ścian, czyli ich niewielkie nierówności. Winylowe i polietylenowe są odporne na zmywanie. Wszystkie natomiast mają zdolność ograniczania pogłosu. Wadą tapet wytłaczanych jest oczywiście konieczność częstego ich czyszczenia, są bowiem typowymi kurzozbieraczami.

Przeczytaj również:

Tapety na ścianę: papierowe, winylowe, zmywalne czy z włókna szklanego… Jaką tapetę na ścianę wybrać?

Tapeta graficzna
Autor: GRANDECO Fototapeta o konkretnym temacie może zdominować wizualnie wnętrze i, skupiając uwagę na sobie, odciągać ją od innych elementów wyposażenia
Tapeta ścienna
Autor: Marcin Czechowicz; projekt domu 81.WAW .PL Tapety pojawiają się dziś nie tylko na ścianach, lecz także na sufitach płaskich i skośnych (na zdjęciu), a nawet na elewacjach

Tapety graficzne i fototapety

Gigantyczne bazy zdjęć lub także możliwość przeniesienia na ścianę obrazu samodzielnie uwiecznionego to pokusy, którym wielu trudno się oprzeć. Nowoczesne fototapety nie tylko przekształcają wielkie płaszczyzny ścian w ekrany, na których pojawia się miły oku widok, lecz także mogą dawać złudzenie, że na ścianie zamiast prozaicznego papieru jest droga lub kunsztownie wykonana dekoracja z zupełnie innego materiału. Po fototapetę może więc sięgnąć ktoś, kto chciałby rozkoszować się na co dzień pejzażem przypominającym wakacyjną idyllę lub buzią swojego dziecka powiększoną do formatu XXL. Ulegnie jej możliwościom również inwestor marzący o wykończeniu wnętrz betonem architektonicznym, lamelami z drewna, marmurem – a z różnych przyczyn niemogący sobie na to pozwolić.

Produktem bardzo zbliżonym do fototapety jest tapeta graficzna. Produkowana w identyczny sposób, z tym że zdjęcie jest zastąpione grafiką. Obecnie modne są wzory dające wrażenie trójwymiarowości, które wyglądają, jakby wręcz wyskakiwały ze ściany. Producenci przedstawiają dość bogate kolekcje takich grafik, ale zawsze są gotowi przygotować wzór na indywidualne zamówienie. Fototapety są dostępne w jednym kawałku, o przykładowych wymiarach 187 x 127 cm, lub w dwóch, czterech bądź ośmiu, które trzeba odpowiednio dopasować, by utworzyły jeden wielki obraz. Na stronach sklepów sprzedających tego rodzaju tapety są konfiguratory pozwalające przed zamówieniem dobrać któryś z proponowanych motywów do rozmiarów płaszczyzny, na którą ma trafić.

Przeczytaj również:

Fototapety na ścianę: zdjęcia. Fototapeta w aranżacji wnętrza

Tapety do łazienek

W przypadku łazienek wcale nie jesteś skazany na płytki ceramiczne. Możesz je wykończyć także tapetą, oczywiście nie zwykłą, papierową, tylko taką, która bez szwanku zniesie częsty kontakt z wodą. Do suchych stref w łazience z powodzeniem nadadzą się tradycyjne tapety winylowe, jednak do stref mokrych – na przykład do wnętrza kabiny prysznicowej, ściany przy wannie lub przestrzeni nad umywalką – lepiej jest użyć tapet z włókna szklanego oraz poliuretanu. Do wodoodpornych zalicza się też winylowe samoprzylepne tapety laminowane.

Niezwykle ważne jest też, żeby ściany w strefach mokrych przed tapetowaniem zostały sprawdzone i ewentualnie wyrównane. Wymaga się bowiem, by były gładkie, suche i czyste, co zapewni, że tapeta będzie całą powierzchnią, solidnie do nich przylegać. Konieczne jest też oczywiście wstępne gruntowanie. Po tapetowaniu krawędzie brytów trzeba uszczelnić silikonem sanitarnym.

Tapeta fasadowa
Autor: WALL & DECO Na tapetach elewacyjnych często wykonywane są nadruki trójwymiarowe, dzięki czemu wzór sprawia wrażenie grafiki przestrzennej

Tapety elewacyjne

Skoro są tapety odporne na wodę, czemu nie zastosować ich na zewnątrz domu – wykańczając nimi tynkowane elewacje? Na pomysł taki już dawno wpadli producenci tapet fasadowych. Tapety takie otwierają nowe możliwości kreowania zewnętrznego wyglądu domów. Mogą imitować klasyczne materiały – drewno, metal, kamień, ceramikę – lub nadawać płaszczyznom fasad nietypowy rysunek i kolorystykę. Tak jak i w przypadku fototapet, można zamówić indywidualną grafikę.

Wytwarza się je z winylu podklejonego flizeliną. Wszystkie mają wykonany dekoracyjny, trwały nadruk objęty pięcioletnią gwarancją trwałości kolorów. Sprzedawane są w dość pokaźnych rolkach o długości do 50 m i szerokości około 3 m. Tapetę mocuje się klejem do zagruntowanego wcześniej podłoża. Po przyklejeniu trzeba ją jeszcze pomalować specjalnym lakierem ochronnym. Wszystkie te produkty oferowane są w systemach, więc nie trzeba się zastanawiać nad ich doborem. Tapety fasadowe są dobrym pomysłem na szybkie i proste odnowienie elewacji. Grunt, żeby ta była czysta i gadka – podobnie jak ściany wewnątrz budynku.

Murator Remontuje: Szybka metamorfoza łazienki
Materiał sponsorowany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie