Tapetowanie ścian. Jak samodzielnie przykleić tapetę?

2022-01-03 14:57

Chcesz odświeżyć ściany i myślisz o tapetach? Tapetowanie to jedna z tych czynności, którą możemy wykonać sami. Podpowiadamy, jak zabrać się do tapetowania ścian i jak nie popełnić błędów przy doborze materiałów wykończeniowych.

Tapetowanie ścian
Autor: GettyImages Chcesz odświeżyć ściany i myślisz o położeniu tapetach? Możesz to bez problemu zrobić samodzielnie

Tapety są jednym z najstarszych materiałów dekoracyjnych. Zmieniają się surowce, z których powstają, wzory, jakie je zdobią, a one są wciąż modne. O ich zaletach nikogo chyba nie trzeba przekonywać: dekorują ściany, tworząc zarazem całe wnętrze i nadając mu określony styl.

Jak zabrać się do tapetowania ścian, by nie popełnić błędów przy doborze materiałów i nie zniszczyć ich podczas prac? Czy istnieją jakieś podstawowe zasady? Najważniejszą jest brak chodzenia na skróty. Nie wolno pominąć etapu przygotowania ścian, od tego bowiem zależy trwałość okładziny. Ważne jest, by najpierw wybrać tapety, a później dopasować do nich rodzaj kleju.

Wybierz rodzaj tapety

Bardzo dużo wzorów i kolorów mają jedno- i dwuwarstwowe tapety papierowe. Większość z nich ma na powierzchni wytłoczoną strukturę, która maskuje drobne niedoskonałości podłoża. Niestety, tapety te są raczej niezmywalne. Amatorom trudno się je układa, bo nasiąkający klejem papier łatwo się rwie i fałduje.

Przeczyta też:

Tapety na ścianę: papierowe, winylowe, zmywalne czy z włókna szklanego? >>>

Najłatwiejsze w obróbce są tapety flizelinowe. Mają dwie warstwy – spodnia to włóknina poliestrowa (flizelina), wierzchnią stanowi papier lub tworzywo sztuczne (na przykład spieniona pianka z PCW, poliuretan). Klejem smaruje się jedynie ściany, a tapetę po rozwinięciu z rolki od razu klei się do podłoża. Równie łatwo usuwa się bryty ze ściany – po prostu ściąga się je jak nalepki.

Do kuchni czy łazienki świetnie nadaje się tapeta winylowa, która nie przepuszcza pary wodnej i jest odporna na wielokrotne zmywanie. Ponieważ takie tapety uniemożliwiają „oddychanie” ścian, nie powinno się ich układać w całym mieszkaniu. Poza tym trudno się je przykleja ze względu na sporą gramaturę i sztywność.

Przeczytaj też:

Tapety i fototapety do łazienki: aranżacje. 16 inspiracji w galerii zdjęć >>>

Łatwe w utrzymaniu, choć dość trudne do ułożenia, są tapety z włókna szklanego. Wykończone odpowiednimi farbami można wielokrotnie zmywać. Na rynku są też tapety tekstylne. Ich ułożenie lepiej powierzyć fachowcowi.

Tapetowanie krok po kroku. Przyklejanie tapety

Jak przygotować ścianę do tapetowania

  • usunięcie starych farb i tapet

Podłoże pod tapetę, musi być mocne, czyste, suche i gładkie. Dlatego najpierw należy oczyścić je z pozostałości starych farb lub tapet. Przyda się do tego szpachelka oraz specjalny płyn, który łatwo i szybko usuwa wszystkie rodzaje tapet z powierzchni ścian. Dzięki bardzo dobremu przenikaniu przez strukturę tapety zapewnia jej skuteczne złuszczenie, nie niszcząc podłoża.

Roztwór płynu nanosi się na tapetę równomierną warstwą za pomocą pędzla, szczotki lub metodą natryskową. Po odczekaniu około 15 minut można przystąpić do usuwania tapety. W przypadku tapet zmywalnych, przed zastosowaniem płynu, ich powierzchnię należy przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym.

  • wyrównanie drobnych pęknięć i ubytków

Po usunięciu starej tapety i oczyszczeniu podłoża, ewentualne drobne pęknięcia i ubytki należy wyrównać przy użyciu białej uniwersalnej masy szpachlowej, do uzupełnienia większych służy zaprawa wyrównująca. Gładkie podłoże, po zeszlifowaniu ewentualnych nierówności, można umyć ciepłą wodą z detergentem lub mydłem malarskim.

  • zagruntowanie powierzchni

Ostatnią czynnością przygotowawczą przed rzeczywistym tapetowaniem, jest zagruntowanie powierzchni emulsją gruntującą lub klejem do tapet rozcieńczonym w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta. Należy oczywiście pamiętać o uprzednim odkręceniu kontaktów i gniazdek oraz usunięciu ze ściany gwoździ i wkrętów.

GALERIA: tapeta w salonie - pomysły na modne wykończenie ścian

Jaki wybrać klej do tapet

Na rynku dostępnych jest wiele dobrej klasy zarówno uniwersalnych, jak i specjalistycznych klejów do tapet, których zastosowanie zależy od rodzaju tapety. Warto wiedzieć, że klejem do tapet papierowych (na przykład Atlas Alpan czy Metylan Normal) można również gruntować podłoża pod wszystkie rodzaje klejów do tapet. Do przyklejania tapet tekstylnych, winylowych, jedwabnych, tłoczonych, tapet do malowania (raufazy) i papierowych nadają się na przykład Atlas Alpan Specjalny i Metylan Instant, do tapet z włókna szklanego – na przykład Atlas Alpan Plus, do tapet flizelinowych – Metylan Direct. Przed rozpoczęciem klejenia warto zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu kleju. Dowiemy się z niej, jak go przygotować i używać.

Metody klejenia tapet

Są dwie metody klejenia tapet:

  • tradycyjne smarowanie tapety i nałożenie jej na ścianę – dotyczy to tapet papierowych, tekstylnych, winylowych, jedwabnych oraz raufazy;
  • nałożenie tapety na uprzednio posmarowaną klejem ścianę – metoda stosowana w przypadku tapet na fizelinowym podkładzie - taki podkład zapewnia tapecie stabilność, pod wpływem kleju nie zmienia ona swojego wymiaru.

Jak przykleić tapetę - tapetowanie instrukcja krok po kroku

W przypadku tradycyjnej metody, w zależności od nasiąkliwości tapet, pokrywa się je cieńszą bądź grubszą warstwą kleju do tapet. Po posmarowaniu całej powierzchni przygotowanego arkusza (brytu) należy tapetę złożyć posmarowanymi stronami do środka (tak, żeby na zgięciu nie powstał kant) i pozostawić na około 5-10 minut.

Tapetuje się zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce, wówczas nie widać różnic na łączeniach. Zaczyna się zawsze od drzwi i okien. Pierwszy fragment tapety należy przyłożyć równo do uprzednio narysowanej na ścianie linii.

Przyklejając tapetę do powierzchni ściany, należy docisnąć ją za pomocą wałka lub szczotki tak, aby pomiędzy podłożem a tapetą nie pozostały pęcherze powietrza. Kolejne pasy przykleja się jeden obok drugiego tak, aby ich krawędzie nie nachodziły na siebie, ani żeby nie było pomiędzy nimi odstępów. Podczas tapetowania możliwa jest ewentualna korekta ułożenia tapety - jednak tylko w ciągu kilku minut od położenia.

warto wiedzieć

Czy można na starą tapetę przykleić nową

Często spotykamy się z pytaniami, czy można na starą tapetę przykleić nową. Nie polecalibyśmy takiego rozwiązania, ponieważ nie możemy do końca być pewni, jak zachowa się stara tapeta pod wpływem kleju i obciążenia jej nową powłoką. Pomysł, aby starą tapetę pokryć masą szpachlową, chociaż technicznie możliwy, z tego samego względu nie jest dobrym rozwiązaniem. Dla tych, którzy za nic nie chcą rozstać się ze starą tapetą, polecamy pomalowanie jej, jeżeli jest to możliwe, farbą. Generalnie, radzimy jednak usunąć starą tapetę i położyć nową. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.