Pilarka taśmowa – do drewna i metalu

2019-03-21 9:43 Radosław Murat
Ręczna pilarka taśmowa
Autor: MILWAUKEE Ręczne pilarki taśmowe to sprzęt, który znajduje wiele zastosowań w warunkach budowy. Można go używać choćby do cięcia prętów, drutu, rur lub kształtowników stalowych

Pilarka taśmowa to zdecydowanie mniej popularne narzędzie w porównaniu z pilarkami tarczowymi albo łańcuchowymi, ale również bardzo praktyczne i wydajne. Przyda się do cięcia dużych elementów drewnianych lub do metalu. Obok wersji przenośnych oferowane są również stacjonarne pilarki taśmowe do warsztatów.

Elementem tnącym pilarki taśmowej do drewna jest elastyczna taśma zębata o zamkniętym obwodzie, założona na dwa bloczki lub koła, które wprawiają ją w ruch po uruchomieniu silnika. Mechanizm zamknięty jest w obudowie, którą otwiera się tylko po to, aby wymienić taśmę lub dokonać napraw. Pilarki taśmowe przenośne, to najczęściej narzędzia akumulatorowe. Można nimi pracować z dala od źródła zasilania, na przykład na budowie lub w ogrodzie. Świetnie radzą sobie z suchym drewnem bądź elementami metalowymi – prętami zbrojeniowymi, rurami, kształtownikami, blachą. Stacjonarne pilarki taśmowe to duże lub bardzo duże maszyny zasilane z sieci. Służą głównie do cięcia drewna. Nie skapitulują nawet przed balami lub belkami o znacznym przekroju. W budownictwie pilarki tego typu przydają się cieślom, ale także murarzom, gdyż są pomocne także przy docinaniu bloczków z betonu komórkowego lub pustaków.

Zamiast szlifierki
Autor: BOSCH Pilarka taśmowa zastąpi na budowie szlifierkę kątową. Podczas cięcia taśma nie wytwarza tylu iskier co tarcza szlifierki

Pilarki taśmowe ręczne

Pilarki taśmowe to dwa koła będące prowadnicami taśmy zamknięte są w obudowie, wyposażonej w wygodny, ergonomiczny uchwyt. Odsłonięty odcinek taśmy ma długość od 4 do 17 cm. Podobna jest również głębokość cięcia. Prowadnice stabilizują taśmę i ustawiają pod właściwym kątem. Napęd zapewnia przeważnie silnik elektryczny, a zasilania akumulator 12, 14 lub 18 V (ale są też modele pneumatyczne, współpracujące z kompresorem). Możesz nim więc pracować także poza domowym warsztatem. Taśma pilarki taśmowej przesuwa się przeważnie z prędkością dochodzącą do 180 m/min. Jedno z kół ma mechanizm umożliwiający jej napinanie, którego dźwignia znajduje się przy obudowie. Narzędzie to najczęściej służy do obróbki metalu lub cienkich elementów drewnianych. Praktycznymi udogodnieniami są: mechanizm beznarzędziowej wymiany zużytych taśm, diody podświetlające miejsce cięcia oraz hak do jej zawieszania w czasie przerw w pracy bądź przechowywania. Wadą takich pilarek jest niewielka przestrzeń między odcinkiem taśmy a obudową. Nie przydadzą się do cięcia bardzo grubych elementów.

Przeczytaj też:

Jeśli chodzi o drewno, to w tej konkurencji pilarki taśmowe przegrywają z pilarkami łańcuchowymi. Praca ręczną pilarką taśmową nie jest wcale prosta i trzeba trochę potrenować, zanim nabierze się wprawy. Do obsługi służy spust z blokada przypadkowego włączenia. Im mocniej go naciskasz, tym taśma szybciej się przesuwa. Podczas cięcia nie wolno zanadto napierać taśma na materiał. Mimo, że to ręczna pilarka taśmowa to sprzęt dwuręczny, ważne żeby była lekka – czasami bowiem cięcia wykonuje się w górze, trzymając narzędzie ponad głową. Przeważnie pilarki takie ważą od 3,5 do 19 kg. Koszt ręcznej pilarki taśmowej: od 900 do 7000 zł.

Przeczytaj też:

Pilarki taśmowe stacjonarne

Pilarki taśmowe stacjonarne to głównie piły do drewna, instalowane w warsztatach stolarskich. Szukając takiej maszyny musisz przygotować dla niej odpowiednio dużo miejsca, zwłaszcza że będziesz zapewne chciał przycinać belki o dużej długości. Kupując pilarkę taśmową stacjonarną zastanów się, czy ma odpowiednią wysokość cięcia, czyli odległość od stołu roboczego do ramy. Im jest ona większa, tym grubsze belki zdołasz przecinać. W małych maszynach wynosi 10-12 cm, w większych dochodzi do 22 cm. Liczy się też szerokość cięcia, a ona zależy od powierzchni stołu roboczego. Niestety im większa wysokość cięcia, tym większe muszą być koła napędowe taśmy, a to rzutuje na gabaryty pilarki. Zwracaj także uwagę na moc maszyny. Wynosi od 250 do 2000 W. Mocny silnik sprawi, że zdołasz sprawnie ciąć także drewno twardych gatunków. Prędkość cięcia w przypadku takich maszyn wynosi 80-800 m/min.

Sprawdź też: 

Cennym udogodnieniem będzie mechanizm odsysania pyłu i wiórów. Pozwoli to podłączyć pilarkę do odkurzacza budowlanego. Przechylny stół da ci szanse wykonywania cięć po skosie. O ile to możliwe, przetestuj pilarkę przed zakupem. Oceń, czy nie jest za głośna i czy nie wytwarza zbyt dużych wibracji podczas obróbki drewna lub metalu. Zwróć uwagę, czy ma osłony, czyniące pracę bezpieczniejszą. Jeśli jesteś modelarzem i zależy ci na precyzyjnej obróbce małych elementów, kup pilarkę o niedużych gabarytach, która będzie mogła stać na blacie roboczym. Pilarka taka jest idealna do wycinania w drewnie skomplikowanych kształtów i zapewnia większą precyzję niż ręczna wyrzynarka. Pilarki taśmowe stacjonarne kosztują od 500 zł. Górna granica cenowa leży sporo poza 10 000 zł.

Pilarka stacjonarna
Autor: SCHEPPACH Stacjonarne pilarki taśmowe są bardzo wszechstronne. Można nimi ciąć też elementy z metalu lub tworzyw sztucznych

Taśma do pilarki

Taśmę do pilarki otrzymasz wraz z narzędziem. Gdy jednak się zużyje – bo tępi się jak każda inna piła – musisz sam wybrać i kupić nową. Przede wszystkim dobierz taśmę odpowiedniego rozmiaru, żeby pasowała do narzędzia. Wyspecjalizowani sprzedawcy sami zgrzewają taśmy, więc mogą wykonać nawet takie o niestandardowym obwodzie. Kupując taśmę do pilarki musisz też wiedzieć jakiej szerokości i grubości ma być. Najlepiej zaopatrywać się u dystrybutora narzędzi, sprzedającego pilarki tego samego producenta co twoja. Wtedy wystarczy podać dokładną nazwę narzędzia i sprzedawca dobierze taśmę właściwego rozmiaru.

Szukaj taśm bimetalicznych (stop dwóch metali o rożnych właściwościach). Najczęściej produkowane są one ze stali sprężynowej i stali szybkotnącej wzbogaconej kobaltem. Z tej drugiej powstają zęby piły. Takie taśmy dobrze sprawdzą się zarówno podczas cięcia metalu, jak i drewna. Przed zakupem upewnij się, czy taśma jest dostosowana do planowanej szybkości cięcia i posuwu, odpowiedniego dla danego materiału. Zwróć uwagę na typ zębów piły. Standardowo mają one kąt nachylenia 0o i są przeznaczone do elementów cienkościennych. Do twardych przedmiotów używaj taśm z zębami hakowymi. Do precyzyjnego cięcia różnych materiałów dobre będą taśmy z tak zwanymi zębami zmiennymi – o zróżnicowanym dystansie między nimi. Koszt taśmy – od 15 do 130 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE