Rozbudowa domu. Nowoczesny i zaplanowany co do milimetra

2021-03-10 13:01
Dom Pan Mateusz - pompa ciepła
Autor: Archiwum prywatne

Pan Mateusz wraz z żoną zaplanowali, by dom był energooszczędny, ekologiczny oraz inteligentny. Inwestor jest automatykiem, więc nic dziwnego, że zadbał o swój smart home. Prawdopodobnie wprowadzą się jesienią, ale jaka to będzie przyjemność zamieszkać w ciepłym i energooszczędnym domu! Szczególnie, że Pan Mateusz wygrał w konkursie „Czyste powietrze z Muratorem” powietrzną pompę ciepła.

Julia Wiśniewska: Jak długo zastanawiali się Państwo nad budową domu?

Mateusz Rytych: Myślę, że około roku. Szukaliśmy pomysłów jak przerobić ten dom, aby spełniał nasze potrzeby, ale nigdy nie byliśmy w stu procentach przekonani, że dana koncepcja jest optymalna. Początkowo planowaliśmy rozbudowę z tyłu wzdłuż granicy bez pozwolenia na budowę (do 35 m2). Niestety dostaliśmy odmowę w starostwie z uwagi na brak możliwości budowy wzdłuż granicy. Potem rozważaliśmy opcję sprzedaży domu i budowania się od zera na nowej działce. W pewnym momencie w trakcie przeglądania projektów wpadłem na genialny pomysł, żeby dobudowę wykonać z boku budynku, dodatkowo pomyślałem o domu z płaskim dachem, ponieważ bardzo z żoną nam się spodobały nowoczesne projekty. Postanowiliśmy poszukać dobrego architekta i przekazaliśmy swoje koncepcje i szkice. Po niedługim czasie architekt przedstawił swoje pomysły i wstępny projekt. Byliśmy zachwyceni: układ pomieszczeń był taki jaki sobie wymarzyliśmy, a nowoczesna bryła nas zachwyciła.

No właśnie, wybór projektu jest dobrze przemyślany, bo mają Państwo wszystko idealnie zaplanowane począwszy od rozkładu pomieszczeń po energooszczędność. Na czym Wam zależało w przyszłym domu?

Jest wydzielona strefa dzienna i osobna część sypialniana. Dom ma 2 łazienki i 3 sypialnie, znalazło się miejsce na gabinet, pralnię, garderobę i oczywiście osobne pomieszczenie techniczne na pompę ciepła, rekuperator i skrzynkę elektryczną. No i mamy z salonu wyjście na ogromny zadaszony taras, o którym marzyliśmy!

Mieszkamy w domu pasywnym - powietrzna pompa ciepła

Zostali też Państwo laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w 2020 roku – wygraliście pompę ciepła powietrze woda, którą ufundowała firma Mitsubishi-Electric. Czy już w tej chwili możecie coś powiedzieć o tym, jak się z niej korzysta?

Jeszcze nie mieszkamy w nowym domu, obecnie trwają prace wykończeniowe. Pompa ciepła pracuje na możliwie najniższych parametrach, a w domu i tak jest ciepło, bo ok .18 stopni Celsjusza. Przy ostatnich mrozach temperatura spadła maksymalnie o 1 stopień wewnątrz budynku, bez zwiększania temperatury na wyjściu. Nietypowo w tym roku mamy srogą zimę i dość wysokie mrozy. Pompa do tej pory nie potrzebowała użycia grzałki wspomagającej, a zużycie energii elektrycznej nas bardzo zadowala. Oczywiście koszty eksploatacji wzrosną, gdy się wprowadzimy, gdyż będziemy korzystać z ciepłej wody użytkowej, a temperatura w domu będzie wyższa, przynajmniej 21 stopni Celsjusza. Na chwilę obecną jesteśmy z urządzenia bardzo zadowoleni, a wręcz o nim zapominamy, bo pompa nie wymaga żadnej obsługi w przeciwieństwie do kotłów na paliwo stałe.

Galeria zdjęć: powietrzna pompa ciepła - instalacja w remontowanym domu

To jeszcze chyba za wcześnie mówić o kosztach ogrzewania?

Myślę, że za wcześnie o tym mówić, dużo zależy od tego jaka będzie kolejna zima. Szacuję, że roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną do ogrzewania budynku i CWU wyniesie ok 2000-3000 zł za cały rok. Oczywiście wszystko będzie zależne od stawek energii elektrycznej. Natomiast niebawem mamy w planach montaż instalacji fotowoltaicznej.

Inteligentny dom to Pana zasługa, prawda?

Tak, z uwagi na mój wykonywany zawód jako automatyk zdecydowałem się wykonać nowoczesną instalację w budynku, która pozwoli na zautomatyzowane sterowanie budynkiem. Rolety będą zasłaniały się automatycznie w upalny dzień, aby nie nagrzewać niepotrzebnie wnętrza. Gdy zapomnimy zgasić światła lub zostawimy włączone żelazko, będziemy mogli zdalnie wyłączyć dany obwód. Dodatkowo nad bezpieczeństwem będą czuwały czujniki dymu i zalania wodą.

Pompa ciepła M 1/2021
Autor: Piotr Mastalerz Przed przebudową dom pana Mateusza był ogrzewany kotłem węglowym. Jeszcze przed wystartowaniem w konkursie „Muratora” inwestor zdecydował o zastąpieniu go bezobsługową i tanią w eksploatacji powietrzną pompą ciepła

A korzystacie z programu „Mój prąd” albo „Czyste powietrze?

Tak, skorzystaliśmy z programu „Czyste powietrze”, wniosek złożyliśmy jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, a obecnie mamy złożoną kompletną dokumentację i czekamy na kontakt z Wojewódzkiego Wydziału Ochrony Środowiska. Wymagana jest bardzo szczegółowa dokumentacja zaczynając od faktur za materiały i wykonane prace, protokoły odbioru poszczególnych etapów prac i karty katalogowe użytych materiałów. Rozważymy również opcję możliwości dofinansowania na instalację fotowoltaiczną, ale to dopiero jak się wprowadzimy i poznamy szacunkowy koszt zużycia energii elektrycznej w naszym gospodarstwie.

Wszystko jest więc zaplanowane. Domyślam się, że macie przemyślane również wnętrza. Jakiś konkretny styl?

Oczywiście, że tak. Od momentu rozbudowy domu mieliśmy z żoną ogólną wizję wnętrza. Zdecydowaliśmy się na wizualizację strefy dziennej. Chcemy, aby było przede wszystkim nowoczesne i funkcjonalne. Poza tym zależy nam, by utrzymać je w jasnej kolorystyce, jednak pojawią się też czarne akcenty, aby nadać charakteru. Stawiamy na materiały takie jak drewno czy beton oraz ich imitacje i dużą ilość naturalnego światła. Mimo nowoczesnej stylistyki, chcemy, aby wnętrze naszego domu było przytulne i zgodne z naszym poczucie estetyki.

Do zakończenia prac jeszcze chwila – jak Pan szacuje, kiedy się wprowadzicie?

Dużo prac wykonuję samodzielnie i z pomocą rodziny, więc postępy nie idą zawrotnie szybko. Prognozuję przeprowadzkę we wrześniu lub w październiku tego roku. A w kolejnym roku będziemy chcieli zająć się utwardzeniem i zagospodarowaniem terenu, no i ogrodzeniem wraz z bramą wjazdową.

Sonda
Jaką pompę ciepła byś wybrał?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE