Remont starego domu z cegły – zobacz jaką przeszedł metamorfozę! Zdjęcia przed i po

2023-05-21 7:45

Choć remont starego domu to duże wyzwanie, warto je podjąć. Dzięki przebudowie powstał budynek prosty, a zarazem oryginalny i przykuwający uwagę. Poznajcie szczegóły tej metamorfozy i zobaczcie koniecznie, jak stary dom może się zmienić po remoncie!

Spis treści

  1. Remont starego domu – zdjęcia przed i po
  2. Przebudowa starego domu – projekty
  3. Od czego zacząć remontować stary dom?
  4. Jakie okna wybrać do starego domu?
  5. Pomysły na remont starego domu – wnętrza
  6. Zobacz galerię zdjęć

Stary pięćdziesięcioletni parterowy dom z czerwonej cegły zyskał nowe życie. Inwestorzy wprawdzie mogli zburzyć stary budynek i postawić na jego miejscu nowy, ale woleli go przebudować i dostosować do swoich potrzeb. I choć rozbudowa domu okazała się bardziej kosztowna i czasochłonna niż budowa nowego domu, nie żałują. Bo ich nowy dom z długą historią jest piękny i funkcjonalny. Największym atutem budynku są ściany ze starej, ręcznie robionej cegły.

Projekt ten zdobył nagrodę główną w organizowanym przez „Muratora” konkursie Remont Roku w kategorii Przebudowa.

Remont starego domu – zdjęcia przed i po

Przebudowa starego domu – projekty

Zanim gospodarze podjęli ostateczną decyzję, przejrzeli wiele wizualizacji autorstwa różnych architektów, które jednak nie wpisywały się w ich oczekiwania.

Pojawiały się głównie propozycje w stylu modernistycznym i industrialnym. Na tych projektach bryła z cegły wzbogacana była na przykład o zewnętrzne przeszklone klatki schodowe. Całość wyglądała co prawda efektownie, ale nie do końca byliśmy przekonani, że czulibyśmy się dobrze w takim domu. Owszem, chcieliśmy go unowocześnić, ale równocześnie zachować ciepły, przytulny klimat starego domu – tłumaczą inwestorzy.

Strzałem w dziesiątkę okazała się wizualizacja wykonana przez Barbarę Chromec. Szczegółowy projekt opracowali architekci z łódzkiej pracowni Yatta Architekci: Anna Karaś i Michał Krywult. Głównym założeniem było zachowanie pierwotnej, prostokątnej bryły, dobudowanie piętra w miejscu dawnego poddasza oraz tarasu i balkonu z tyłu budynku. W ten sposób powiększono kubaturę budynku, a równocześnie poprawiono jego proporcje. Powstał budynek prosty, a równocześnie oryginalny i przykuwający uwagę, który dobrze wpisuje się w tradycje regionu i pasuje do sąsiadującej zabudowy.

Od czego zacząć remontować stary dom?

Pierwszym etapem prac była rozbiórka dachu, ścian kolankowych poddasza oraz ścian działowych i posadzek wewnątrz domu, która wbrew pozorom okazała się nie tak prostym zadaniem.

Ciężar prac odczułem na własnej skórze, ponieważ w większości wykonałem je sam, z pomocą brata – opowiada pan Krzysztof. – Zdecydowaliśmy się na to głównie dlatego, że bez problemu znaleźliśmy fachowców, którzy byli gotowi dobudować piętro, ale nie chcieli się podjąć demontażu starych elementów, który był czasochłonny i wymagał dużo pracy.

Zarówno fundamenty, jak i ściany domu okazały się dość solidne i zachowane w dobrym stanie. Po ocenie konstrukcji przez specjalistę można było postawić dodatkowe piętro i trwalszy dach bez ryzyka zagrożenia dla stabilności budowli. Konieczne okazało się jedynie wzmocnienie konstrukcji przez otoczenie jej żelbetonowym wieńcem, który spina stare mury i chroni je przed zbytnim obciążeniem.

W parterowej części budynku podniesiono nieznacznie strop. Piętro zostało dobudowane z pustaków i pokryte białym, neutralnym tynkiem. Przy montażu nowego dachu wykonano pełne deskowanie, pokrycie papą, a następnie ułożono blachę na rąbek stojący. Inwestorzy początkowo rozważali pokrycie dachu dachówką ceramiczną, ale ostatecznie zrezygnowali z tego rozwiązania, obawiając się zbytniego obciążenia starych murów.

Sprawdź też:

Jakie okna wybrać do starego domu?

Układ okien na elewacji w dużej mierze uzależniony jest od ich pierwotnego ulokowania w starym budynku. Oczywiście, można by zmienić ich umiejscowienie, ale wiązałoby się to z dodatkowymi żmudnymi pracami murarskimi, odtwarzaniem precyzyjnych nadproży i być może koniecznością poszukiwania odpowiedniej cegły do zamurowania niepotrzebnych otworów.

Ściana północna, zlokalizowana najbliżej sąsiedniej działki, nie miała żadnych otworów okiennych i ten układ zachowano. Bez zmian pozostało okno na fasadzie południowej. W przypadku pozostałych okien zdecydowano się na zmiany w ich rozmiarze i kształcie.

Okno w kuchni wychodzące na wschód oraz dwa okna w salonie z ekspozycją na zachód wydłużono do poziomu podłogi, by doświetlić pomieszczenia. Jedno z okien w salonie dodatkowo zostało zwężone. Choć początkowo inwestorzy rozważali większe przeszklenia, ostatecznie nie zdecydowali się na nie ze względu na usytuowanie działki w pobliżu ruchliwej drogi. Obawiali się, że zbyt duże okna w pokoju dziennym pozbawią mieszkańców poczucia prywatności i zaciszności.

Symetrycznie do układu okien na parterze zaprojektowano okna w pomieszczeniach na piętrze, jak również dodatkowo doświetlające je okna połaciowe na dachu.

Dzięki temu dom, mimo różnych materiałów na elewacji (cegły i białego tynku), zachowuje spójność i wizualną prostotę. Inwestorzy wybrali okna plastikowe, trzykomorowe, z profili Schüco.

Parametry izolacyjne tych okien są odpowiednie do domów pasywnych. My jednak zdecydowaliśmy się na ich wybór nie ze względu na ich wartość termoizolacyjną, ale z powodu ich gabarytów i prostych kształtów – tłumaczą właściciele.

Aby nie zaburzyć estetyki surowej, ceglanej elewacji, okna były montowane od wewnątrz na węgarkach, dzięki czemu z zewnątrz widoczna jest jedynie rama okienna, a nie widać śladów montażu.

Remont starego domu – wymiana instalacji

Ze względu na wiek budynku (ponad pięćdziesiąt lat) konieczna była wymiana wszystkich instalacji, łącznie z budową nowego komina. Najbardziej skomplikowana była instalacja hydrauliczna, co wiązało się z decyzją o montażu ogrzewania podłogowego w kuchni i korytarzu na parterze oraz w łazience na piętrze. W łazience na parterze realizacja ogrzewania podłogowego okazała się niemożliwa z powodu ulokowanej pod nią niewielkiej piwniczki.

Inwestorzy wyszli z założenia, że lepiej prace wykonać jak najbardziej solidnie, by w przyszłości móc wprowadzić w domu zmiany bez „kucia ścian”. To zwiększyło koszty instalacji, ale pozwoli zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas i wysiłek w przyszłości.

Pomysły na remont starego domu – wnętrza

W starej części domu zostały wprowadzone tylko drobne zmiany w układzie pomieszczeń. Kuchnia i łazienka znalazły się w tej samej części co w pierwotnym projekcie. Ściana między dwoma pokojami została wyburzona – w ten sposób powstał duży, przestronny salon. Korytarz, w którym poprzednio znajdowały się schody na poddasze, po ich usunięciu okazał się na tyle duży, że udało się w nim wygospodarować przestrzeń gospodarczą z szafą na ubrania i praktycznym schowkiem. Te niewielkie modyfikacje w znaczący sposób poprawiły funkcjonalność wnętrza.

Po nadbudowie – na piętrze znalazły się sypialnia z garderobą, duża łazienka oraz pokój gościnny. Pomieszczeń jest niewiele, za to każde z nich ma dość duży metraż. Projekt domu powstawał z myślą o dwójce mieszkańców, dlatego nie było konieczne dodatkowe dzielenie przestrzeni. Gdyby jednak pojawiła się potrzeba innego zaaranżowania przestrzeni, dzięki układowi okien i ukrytym w ścianie nadprożom można łatwo przerobić go na dwa niezależne pomieszczenia.

Łączna powierzchnia użytkowa obu pięter to 131 m². Dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi są niewielka piwniczka zlokalizowana pod łazienką oraz duży garaż, który inwestorzy odnowili i dostosowali do swoich potrzeb, zanim jeszcze podjęli się remontu domu.

We wnętrzach dominują naturalne barwy i materiały. Podłogi są drewniane lub wykonane z dobrej jakości paneli. W kuchni i łazienkach położono te same szare, wielkoformatowe płyty gresowe. Prawie wszystkie ściany są otynkowane i pomalowane na biało.

Jedynie w salonie ozdobą jest pozostawiona surowa, ceglana ściana, przy której znajduje się prosty kominek wykonany z płyt krzemianowo-wapiennych. Innym nawiązaniem do historii domu są półki zrobione ze starych belek stropu...

Stary dom po remoncie
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Anna Karaś i Michał Krywult/YATTA architekci, koncepcja: Barbara Chromec Palenisko z narożnym przeszkleniem zostało dobrane do kształtu strefy dziennej – tak aby ogień był widoczny z każdego jej miejsca

A może zainspiruje cię przebudowa innego domu?

Zobacz galerię zdjęć

Jeśli zastanawiasz się nad remontem starego domu, to zainteresują cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE