Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała jego budowa i prace wykończeniowe

2016-11-16 16:22

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę Twojedomy.pl, objętą patronatem redakcji miesięcznika "Murator". Parterowy dom posadowiony na płycie fundamentowej wzniesiono z ceramiki poryzowanej. Ściany ocieplono styropianem. Dach dwuspadowy wykończono dachówkami. Prześledź poszczególne etapy budowy domu modelowego i zobacz, na jakie technologie zdecydował się inwestor.

Dom modelowy po zakończeniu budowy
Autor: Piotr Mastalerz Dom w Skubiance ma klasyczną, prostopadłościenna bryłę i prosty dach dwuspadowy. Do głównej bryły przylega nieco niższy garaż

W Skubiance powstaje niewielkie osiedle domów jednorodzinnych, budowanych przez firmę deweloperską Twojedomy.pl. Jeden z nich, to realizacja projektu Szum Morza – Murator M141. Zanim dom będzie można zwiedzić osobiście, zapraszamy na krótki reportaż z jego budowy.

Ważne

Projekt domu modelowego

Dom powstał na podstawie projektu Szum Morza – Murator M141. To rozłożysty budynek parterowy z dwuspadowym dachem i poddaszem, którego niedużą część w razie potrzeby łatwo zaadaptować na cele mieszkalne. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 81,6 m2. Zewnętrzne wymiary budynku wynoszą 16,4 x 9,6 m. Wysokość domu w kalenicy to prawie 7 m. Do dyspozycji są salon, kuchnia, dwie sypialnie oraz łazienka. Garaż przylega do bryły domu. Autorem projektu jest Ewa Dziewiątkowska.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz pod tym adresem

Płyta fundamentowa

Projekt przewiduje co prawda fundamenty tradycyjne, ale inwestor zdecydował się na fundament płytowy. Takie posadowienie było trzy razy szybsze w wykonaniu. Budowa płyty zajęła raptem 4 dni. Zdecydowano się zbudować nietypową płytę, bo z tak zwanymi przegłębieniami, czyli belkami biegnącymi pod każdą ze ścian nośnych. Pod płytą znalazła się podbudowa z gruboziarnistego piasku. Jej grubość to 40-50 cm. W płycie przewidziano zastosowanie wodnej instalacji ogrzewania podłogowego. Gruby beton pełni teraz rolę akumulatora termicznego, przetrzymując nadmiar wytworzonego ciepła i oddając go stopniowo, gdy temperatura w domu zaczyna spadać. Izolację cieplną płyty wykonano z polistyrenu ekstrudowanego i styropianu EPS 200. Obramowanie tworzą sklejane wzajemnie kształtki z polistyrenu ekstrudowanego. Hydroizolację utworzyła gruba folia polietylenowa, której połączenia sklejono taśmą uszczelniającą.

Więcej informacji znajdziesz w artykule o budowie fundamentów w 4 dni >>>

Ściany z ceramiki poryzowanej

Projektant zdecydował się na ściany z betonu komórkowego, ocieplone od zewnątrz styropianem. Mury miały mieć więc budowę dwuwarstwową. Tak pozostało, z tą różnicą, że beton zastąpiono pustakami z ceramiki poryzowanej. Do murowania, zamiast zaprawy tradycyjnej lub zaprawy klejowej użyto specjalnej, murarskiej piany poliuretanowej, aplikowanej pistoletem. Można ją stosować jedynie do pustaków o szlifowanych powierzchniach poprzecznych. Ściany parteru mają wysokość 2,72 m i grubość bez ocieplenia – 25 cm. Taką samą grubość mają ściany szczytowe.

Strop gęstożebrowy

Zastosowano najpopularniejszy obecnie rodzaj stropu, a mianowicie strop gęstożebrowy z pustaków keramzytobetonowych Teriva 4.0/1. Pustaki spoczywają oparte na prefabrykowanych belkach żelbetowych, rozmieszczonych równolegle do dłuższej osi domu, w odstępach co 60 cm. Najdłuższe z belek mają 6 m. Od spodu belki są podparte drewnianymi wspornikami podtrzymywanymi przez stalowe stemple o regulowanej wysokości. Po rozmieszczeniu belek i pustaków, a także po wykonaniu dodatkowych wzmocnień, na przykład pod ściany nośne poddasza lub wokół otworu na schody, przystąpiono do betonowania stropu. Jednocześnie też układano beton w wieńcach. Wieńce to żelbetowe opaski spinające szczyt ścian. Dzięki temu wieńce i strop tworzą jedną, monolityczną konstrukcję. Do betonowania stropu i wieńców użyto mieszanki klasy C16/20, dostarczonej z wytwórni. Na wysokość stropu doprowadzano ją używając pompy do betonu. Po zakończeniu budowy stropu i odczekaniu, aż beton osiągnie wymaganą wytrzymałość, dobudowano ściany szczytowe.

Budowa stropu
Autor: Mariusz Bykowski Belki stropowe zostały wsunięte w zbrojenie wieńca, aby później on i strop utworzyły monolityczna konstrukcję. Wypełnienie między belkami stanowią pustaki keramzytobetonowe. Na tak przygotowanym stropie układa się jeszcze warstwę betonu

Więźba i pokrycie dachowe

Konstrukcję dachu, czyli więźbę, w tym przypadku prostą więźbę krokwiową, zbudowano w tradycyjny sposób, z impregnowanej tarcicy. Pokrycie powstało z modnych ostatnio płaskich dachówek zakładkowych, w kolorze grafitowym.

Wyłaz dachowy
Autor: Piotr Mastalerz W pobliżu komina zainstalowany został wyłaz kominiarski, który doświetla też strych

Okna, drzwi i brama

W całym domu jest aż 13 okien pionowych, w tym jedno wykuszowe – wysunięte nieco poza obrys ścian na specjalnych konsolach wsporczych. Zdecydowano się na okna z PCW o profilach sześciokomorowych. Współczynnik przenikania ciepła Uw przez te okna to zależnie od wielkości 1,13 lub 1,20 W/(m2.K). W salonie przewidziano między innymi duże okno przesuwne o wysokości 235 cm. W budynku zainstalowano także dwie pary drzwi wejściowych – główne oraz te, przez które można dostać się z ogrodu do garażu. Do garażu prowadzi brama segmentowa, wyposażona w napęd elektryczny. Jeśli chodzi o kolorystykę, zarówno okna, drzwi, jak i brama garażowa wykończone są okleiną imitującą drewno dębowe. Od strony pomieszczeń skrzydła, ramy i ościeżnice są białe.

Ocieplenie ścian

Izolacja cieplna murów wykonana została z płyt styropianowych grubości 20 cm o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,033 W/(m.K). Wykorzystano szary styropian zawierający grafit, ponieważ ma on lepszą izolacyjność termiczną w porównaniu ze zwykłym, tańszym styropianem białym. Styropian mocowano do ścian na zaprawę klejową i stabilizowano dodatkowo plastikowymi kołkami. Na ociepleniu, po jego wcześniejszym przeszlifowaniu, wykonano warstwę zbrojoną z zaprawy i siatki zbrojącej. Warstwa ta utworzyła stabilny i równy podkład pod tynk cienkowarstwowy. Zarówno materiał do mocowania płyt styropianowych, jak i produkty do dalszego wykończenia ścian od zewnątrz były składnikami certyfikowanego systemu ociepleniowego typu ETICS.

Wykończenie ścian zewnętrznych

Po kilku tygodniach od ocieplenia domu, na warstwie zbrojonej ułożono tynk silikonowy. Wcześniej jednak podłoże wymagało zagruntowania. Tynk silikonowy, to najdroższy i najlepszy z tynków cienkowarstwowych. Odznacza się wyjątkowo dużą odpornością mechaniczną, tworzy w miarę elastyczną powłokę, odporna na naprężenia i ma intensywny, trwały kolor, więc ścian nie trzeba już malować farbą elewacyjną. Cokół wykończono cienkowarstwowym tynkiem mozaikowym.

Tynkowanie ścian
Autor: Piotr Mastalerz Zastosowany na ścianach tynk silikonowy ma jasna barwę i uziarnienie 1,5 mm
Nasi Partnerzy polecają