Przedsionek: strefa wejścia we wnętrzu domu
Strefa wejścia w domu (przedsionek) może być rozwiązana na różne sposoby. Sprawdzamy rzuty parterów domów wybranych z katalogu Muratora.
W naszym klimacie raczej nie wchodzi się bezpośrednio do części mieszkalnej domu, więc za drzwiami wejściowymi jest zwykle przedsionek, którego zadaniem jest zatrzymanie zimnego powietrza wpadającego do wnętrza w chwili otwarcia drzwi wejściowych. Od strony części mieszkalnej przedsionek jest zamknięty drugimi drzwiami. Tak jest we wszystkich domach, których rzuty parteru prezentujemy. Ale przedsionek może mieć różną wielkość i być zorganizowany na wiele sposobów. Ciekawe także, co jest dalej - za drzwiami przedsionka? Zobaczmy, jak strefa wejścia została zaprojektowana w różnych projektach Muratora.
Spis treści
- Przedsionek z wyjściem do holu
- Przedsionek ze schodami
- Przedsionek przechodni
- Przedsionek z wyjściem w dwóch kierunkach
- Przedsionek z amfiladą
- Przedsionek z wejściem do strefy dziennej
- Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:
Przedsionek z wyjściem do holu
To klasyczne rozwiązanie, w którym strefa wejścia jest oddzielona od pozostałej części domu. W niedużym domu z poddaszem użytkowym o nazwie Prywatny azyl (C380) na komunikację przeznaczono centralną część budynku. Do holu na parterze wiedzie przedsionek (4,3 m2) z wnęką na szafę. Na przeciwległej ścianie można powiesić lustro i umieścić pod nim konsolę lub wąską szafkę na buty. Z holu za przedsionkiem drogi wiodą we wszystkich kierunkach - do kuchni lub salonu, na klatkę schodową i poddasze, do łazienki, sypialni lub kotłowni.
Wieczorny pejzaż (M232) to duży piętrowy dom. Przedsionek jest bardzo mały (3,2 m2), ale zmieści się w nim szafa na ubrania. Do przedsionka jest też boczne wejście z garażu.
Przeczytaj też:
Wygodne przejście z garażu do części mieszkalnej: projekty domów >>>
Dalej przechodzimy do holu, który stanowi centrum komunikacyjne domu. Zaraz za drzwiami przedsionka jest wejście do kuchni z niedużą spiżarnią po drodze. To bardzo wygodne rozwiązanie. Oprócz tego w holu znajduje się wejście na schody i do łazienki. Na wprost otwiera się droga do strefy dziennej.
Przedsionek ze schodami
W I wariancie projektu Solidny (M252a) - kompaktowego domu z poddaszem użytkowym - przedsionek ma zaledwie 2,4 m2, więc stanowi tylko wejście do budynku i na schody. Obok drzwi można wykonać wąską zabudowę, a w narożniku umieścić wąską szafę. Przedłużenie strefy wejścia stanowi hol, w którym można zmieścić porządną szafę przedpokojową. Z holu można przejść dalej do strefy dziennej, sypialni lub łazienki.
Przedsionek przechodni
W projekcie Dom na miarę czasów (M221) przedsionek (7,3 m2) jest bardzo zgrabnie podzielony na część z zabudową, w której może się znaleźć szafa na ubrania lub szafka na buty (ława do rozbierania się), a nad nią lustro. Dalej znajduje się dwoje drzwi stanowiących ciąg komunikacyjny z garażu do części dziennej. Zaraz za narożnikiem została zaplanowana kuchnia połączona z otwartym salonem oraz klatka schodowa wiodąca na poddasze. To bardzo zgrabne i jednocześnie wygodne rozwiązanie.
Przedsionek z wyjściem w dwóch kierunkach
W niedużym domu Miły (C02) przedsionek jest dość duży, ma okno, obok którego można pomieścić szafkę lub inną zabudowę. Ścięty narożnik to dobre miejsce na lustro z konsolką na torby i klucze. Przedsionek jest rozbudowany w dwóch kierunkach. Taki układ pozwala na poprowadzenie traktów komunikacyjnych w dwie strony.
Przeczytaj też:
Szafa na wymiar: jak zaprojektować szafę >>>
Z przedsionka można przejść bezpośrednio do kuchni, a tam szybko i dyskretnie zdeponować zakupy. Idąc na wprost, znajdziemy się w korytarzu wiodącym do salonu. Po obu jego stronach są wejścia do łazienki i sypialni.
Przedsionek z amfiladą
Dwie drogi przejścia do kuchni zostały zupełnie inaczej rozwiązane w projekcie reprezentacyjnej willi HK-74. Z przedsionka (5,8 m2) można wejść bezpośrednio do otwartej strefy dziennej i rozgościć się w części wypoczynkowej. Tą drogą wejdą goście. A domownicy mogą skręcić w prawo na schody lub do korytarza wiodącego do gabinetu. Ciekawa jest amfilada poprowadzona w bok od przedsionka. Przechodząc przez garderobę i kotłownię, można dostać się do spiżarni, z której jest wyjście do części kuchennej obok salonu. Duża garderoba obok przedsionka pomieści szafy na ubrania i buty oraz inne akcesoria. Do przedsionka wiodą również drzwi z garażu, więc również osoby, które przyjechały samochodem, mogą tą drogą mogą przejść do różnych części domu.
Polecany artykuł:
Przedsionek z wejściem do strefy dziennej
W niektórych projektach prosto z przedsionka wchodzi się do otwartej strefy dziennej obejmującej salon z częścią wypoczynkową i jadalnią oraz kuchnię. Konfiguracja przejścia może być różna, ale zwykle jest bliżej do kuchni niż na kanapę. Tak jest projekcie domu Nowatorski (EC383), gdzie za rogiem obok przedsionka jest kuchnia ze spiżarnią. Wychodząc z przedsionka, od razu widzimy najważniejszą, reprezentacyjną część domu. Jej skrajem jest poprowadzony trakt komunikacyjny wiodący do korytarza w strefie prywatnej z sypialniami. Po drodze jest wejście na schody i do małego wc.
W niedużym domu Samotna gwiazda (M217) również z przedsionka od razu wchodzi się do pokoju dziennego. Przedsionek jest bardzo duży (8,8 m2), ponieważ w nim przewidziano miejsce na schody w razie adaptacji poddasza. Zmieści się tam pojemna szafa, która może być zbudowana na całej ścianie (a jeśli będą wznoszone schody, powinna być ze skosem). Przedsionek ma okno, więc to przyjemne jasne pomieszczenie. Po wyjściu z niego ciągi komunikacyjne prowadzą na prawo i lewo - do łazienek i sypialni.
Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:
- Kolekcja projektów domów parterowych >>>
- Trendy w projektowaniu domów – zobacz nowości >>>
- Projekty domów z antresolą – najciekawsze propozycje >>>
- Projekty domów piętrowych >>>
- 5 najlepszych projektów domów o pow. mieszkania (70-80 m2)
- 5 projektów domów z poddaszem użytkowym >>>
- Idealne domy dla dużej rodziny 2+3 >>>
- Dom na wąską działkę - projekty, przepisy prawne i porady >>>
- 5 najlepszych domów dla pary 50+ >>>
- Projekty domów z poddaszem do adaptacji >>>