Domy do rozbudowy w bok - TOP projektów gotowych z kolekcji Muratora

2022-03-31 17:13

Jak wybrać projekt domu, który będzie można po latach rozbudować w bok? Przedstawiamy propozycje projektów dla osób, które mają dużą działkę i chcą mieć dom parterowy, który w razie potrzeby będzie można powiększyć.

Domy do rozbudowy
Autor: www.muratorprojekty.pl Najłatwiej rozbudować dom, który ma jedną ścianę ślepą i fragment przestrzeni, który może służyć za przejście do nowej części. Wizualizacja aranżacji wnętrza domu C316 - Z perspektywą. Autor arch. Przemysław Biryło

Nie każdy chce mieć dom dwukondygnacyjny. Wielu uważa, że życie na parterze, bez konieczności chodzenia po schodach, jest najwygodniejsze. Gdy mamy dużą działkę, rozbudowa domu w bok jest możliwa. Niektórzy inwestorzy budują dom etapowo, żeby ekonomiczniej gospodarować środkami finansowymi. Bywa też, że planują za jakiś czas powiększenie liczby mieszkańców albo inwestycję w garaż bądź pracownię.

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz projekty domów z możliwością rozbudowy

Dobrze jest wybrać taki projekt domu, który będzie można za ileś lat wygodnie rozbudować w poziomie. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy w projekcie domu znajdziemy fragmenty na przykład ze ślepą ścianą, za którymi można swobodnie zrobić dobudówkę. Czasem może to wymagać rezygnacji z pewnego pomieszczenia albo zmiany jego przeznaczenia. Prezentujemy 5 projektów domów z kolekcji Muratora, które można w przyszłości rozbudować.

Projekt domu: M217c - Samotna gwiazda - wariant III

Domy do rozbudowy w bok
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt Murator M217c - Samotna gwiazda - wariant III - elewacja frontowa, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt domu >>>

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa 59,9 m2
  • Powierzchnia netto 69,5 m2
  • Powierzchnia zabudowy 97,4 m2
  • Powierzchnia całkowita 91,0 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 2
  • Wymiary działki 16,20 x 17,70 m
Domy do rozbudowy w bok
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt Murator M217c - Samotna gwiazda - wariant III - elewacja ogrodowa, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt domu >>>

Samotna gwiazda – wariant III to projekt domu w sam raz dla osób, które nie potrzebują dużo przestrzeni mieszkalnej, ale zależy im na własnym kawałku ziemi. Parter domu ma zaledwie 60 m2, ale to wystarczy do wygodnego życia dla dwóch osób. Strefa dzienna parteru, składająca się z aneksu kuchennego, kącika wypoczynkowego i jadalnianego, jest otwarta, dzięki czemu wydaje się jeszcze większa niż w rzeczywistości. Dodatkowo za sprawą szerokich drzwi tarasowych można ją w prosty sposób otworzyć na taras i ogród za oknem. Projekt domu prezentuje się z zewnątrz bardzo stylowo, głównie dzięki połączeniu na elewacji paneli drewnopodobnych w przyjemnym miodowym kolorze, białego tynku i szarego klinkieru. Dopełnieniem tej aranżacji jest płaska dachówka w kolorze antracytowym.

Domy do rozbudowy w bok
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M217c - Samotna gwiazda - wariant III - rzut parteru Link: Zobacz plany domu >>>

Jeśli rodzina się powiększy, można zrezygnować z przedsionka z prawej strony między sypialnią a łazienką i utworzyć tam korytarz wiodący do nowej części domu. Za ślepą ścianą można dobudować np. 2 sypialnie z łazienką. Jeżeli będziemy chcieli dobudować garaż, przejście do niego można zrobić w kotłowni z drugiej strony domu.

Zobacz projekt: M217c - Samotna gwiazda - wariant III

Projekt domu: Murator M131 - Majowy

Domy do rozbudowy w bok
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt Murator M131 - Majowy - elewacja frontowa, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt domu >>>

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa 90,1 m2
  • Powierzchnia netto 98,0 m2
  • Powierzchnia zabudowy 136,8 m2
  • Powierzchnia całkowita 124,2 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 4
  • Wymiary działki 20,50 x 18,90 m
Domy do rozbudowy w bok
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt Murator M131 - Majowy - elewacja ogrodowa, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt domu >>>

Projekt M131 Majowy to klasyczny parterowy dom na planie prostokąta, przykryty dwuspadowym dachem z szerokimi okapami. Prosta konstrukcja nie przysporzy kłopotów podczas realizacji, a jego użytkowanie będzie ekonomiczne. Charakterystyczne dla elewacji frontowej i ogrodowej są małe zadaszenia wsparte na dwóch kolumnach. Od strony wejściowej zadaszenie zaprasza do środka, w którym może wygodnie zamieszkać czteroosobowa rodzina. Klarowny i funkcjonalny podział pomieszczeń widać bardzo wyraźnie. Strefa nocna (3 sypianie, w tym jedna małżeńska, łazienka oraz dodatkowo kotłownia) po jednej stronie, zaś po przeciwnej strefa dzienna (salon, kuchnia, spiżarnia). Jedna ze ścian pokoju dziennego, niemal całkowicie przeszklona, otwiera się na częściowo zadaszony taras. Jest on na tyle duży, że można na nim wygodnie ustawić meble ogrodowe i korzystać z uroków ładnej pogody w otoczeniu natury.

Domy do rozbudowy w bok
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M131 - Majowy - rzut parteru Link: Zobacz plany domu >>>

Jeśli użytkownicy domu chcieliby powiększyć przestrzeń mieszkalną, można to zrobić rezygnując ze spiżarni znajdującej się z prawej strony - obok kuchni. W jej miejscu powstanie korytarz wiodący do nowej części domu, która może być w dowolny sposób zagospodarowana. Rezygnacja z małej sypialni obok wejścia i przeniesienie tam łazienki, otwiera drogę do rozbudowy domu w drugą stronę. Jest to jednak rozwiązanie bardziej skomplikowane technicznie.

Projekt dostępny jest również w wariancie M131a Majowy - wariant I i M131b Majowy - wariant II

Zobacz projekt: M131 - Majowy

Projekt domu: Murator EC384 - Innowacyjny

Domy do rozbudowy w bok
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt Murator EC384 - Innowacyjny, arch. Grzegorz Kaliciak Link: Zobacz projekt domu >>>

Autor arch. Grzegorz Kaliciak

  • Powierzchnia użytkowa 130,3 m2
  • Powierzchnia garażu 34,0 m2
  • Powierzchnia netto 164,3 m2
  • Powierzchnia zabudowy 221,1 m2
  • Powierzchnia całkowita 420,0 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 4
  • Wymiary działki 15,90 x 34,20 m
Domy do rozbudowy w bok
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC384 - Innowacyjny - elewacja ogrodowa Link: Zobacz projekt domu >>>

Projekt EC384 domu Innowacyjny dedykowany jest miłośnikom prostych form i jasnych wnętrz w nowoczesnym wydaniu. Jest połączeniem stylu skandynawskiego z nutą modernizmu. Charakteryzuje go niewielka ilość dekoracji, a wręcz surowość, jednakże pomimo tego – zachwyca nieszablonowymi detalami. Paleta kolorystyczna ścian ogranicza się do bieli przełamanej ciemną szarością niektórych elementów. Od strony elewacji ogrodowej wprowadzono dodatkowy kolor w postaci drewnianej obudowy tarasu, nawiązującej do stolarki otworowej. Całość spaja dwuspadowy dach, o ciekawej szaro-niebieskiej barwie, pozytywnie zakłócając stonowaną tonację. Frontową część budynku zajmuje dwustanowiskowy garaż, sąsiadujący z przedsionkiem.

Nie przegap: Projekty domów z inspirującymi aranżacjami wnętrz >>>

Wspólnym mianownikiem wszystkich pomieszczeń jest korytarz, który łączy się z otwartą przestrzenią pokoju dziennego, a następnie prowadzi do strefy nocnej. Salon podzielono funkcjonalnie na część wypoczynkową oraz jadalnianą – zlokalizowaną przy kuchni. Na ścianie, oddzielającej korytarz od pokoju dziennego, czyli w centralnym punkcie strefy dziennej przewidziano kominek. Takie usytuowanie nie jest przypadkowe, gdyż wyeksponowanie go będzie cieszyło oko i sprzyjało przytulnej atmosferze. Warto też zwrócić uwagę na świetne doświetlenie całej strefy dziennej. Od strony tarasu przeszklono całą ścianę, a dodatkowo, po przeciwległej stronie, przewidziano kolejne okno. Strefa nocna to 3 sypialnie (w tym jednak z prywatną garderobą), mające wyjście na taras. Wzdłuż korytarza zaplanowano 2 łazienki, oddzielone kotłownią – pełniącą jednocześnie funkcję pralni. Dzięki przemyślnej funkcji, Innowacyjny stał się komfortowym domem o nietuzinkowym wyglądzie. Rozwiązania projektowe w zakresie konstrukcji, elewacji oraz instalacji oparte zostały o energooszczędne technologie, dopełniając innowacyjność tego nowoczesnego domu.

Domy do rozbudowy w bok
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC384 - Innowacyjny - rzut parteru Link: Zobacz plany domu >>>

Projekt EC384 Innowacyjny to klasyczny dom na długą i wąską działkę. Jeśli dysponujemy działką szeroką, istnieje możliwość rozbudowania tego domu w bok. Rozbudowa może zostać zrealizowana w postaci bryły (lub brył) z płaskim dachem, co jest zgodne z nowoczesną ideą łączenia różnych brył. Można w ten sposób poszerzyć budynek.

Z wiatrołapu na lewo obok wejścia można dodać dobudówkę, w która będzie idealna na biuro lub pracownię, jeśli ktoś z domowników prowadzi firmę. Drugą taką przybudówkę można zrealizować kosztem garderoby na końcu korytarza. Z tyłu łazienek i kotłowni można usytuować np. rozległy master bedroom stanowiący wspólną przestrzeń z łazienką oraz osobną garderobę. Pozostałe 3 sypialnie będą przeznaczone dla dzieci.

Jeśli zdecydujemy się na likwidację okna w ostatniej sypialni, można dobudować nowy fragment "za domem", ale to wydłuży i tak już bardzo długą bryłę.

Zobacz projekt: EC384 - Innowacyjny

Projekt domu: Murator C316 - Z perspektywą

Domy do rozbudowy w bok
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt Murator C316 - Z perspektywą - elewacja frontowa, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt domu >>>

Autor arch. Przemysław Biryło

  • Powierzchnia użytkowa 117,8 m2
  • Powierzchnia netto 123,8 m2
  • Powierzchnia zabudowy 155,5 m2
  • Powierzchnia całkowita 155,5 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 5
  • Wymiary działki 22,70 x 18,00 m
Domy do rozbudowy w bok
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt Murator C316 - Z perspektywą - elewacja ogrodowa, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt domu >>>

C316 Z perspektywą to adekwatna nazwa dla tego domu. Jest doskonały dla rodziny, która myśli o jej powiększeniu w bliższym lub dalszym czasie. Jego program jest tak bogaty, że wygodnie może tu mieszkać 4- lub 5-osobowa rodzina. Na powierzchni niemal 120 m2 znalazły się aż 4 sypialnie, salon z towarzyszącą mu kuchnią, 2 łazienki, wc oraz kotłownia.

Projekt dostępny jest również w wersji C316a Z perspektywą - wariant I z garażem z płaskim dachem przy ścianie bocznej.

Domy do rozbudowy w bok
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C316 - Z perspektywą - rzut parteru Link: Zobacz plany domu >>>

Jeśli tylko wielkość działki na to pozwoli i nie mamy wolno stojącego garażu, można dobudować go do bryły domu na elewacji bocznej. Brak okien na jednej z nich pozwoli na łatwe "doklejenie" go do istniejącego budynku bez większych zmian w dokumentacji. Jeśli zrezygnuje się z garderoby między sypialniami, można mieć przejście prosto do garażu. Innym wariantem jest też przechodzenie z garażu ścieżką do głównego wejścia. 

Projekt domu: Murator M184b - Przystępny - wariant II

Domy do rozbudowy w bok
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt Murator M184b - Przystępny - wariant II - elewacja frontowa, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt domu >>>

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Powierzchnia użytkowa 114,3 m2
  • Powierzchnia garażu 41,8 m2
  • Powierzchnia netto 161,4 m2
  • Powierzchnia zabudowy 214,7 m2
  • Powierzchnia całkowita 199,5 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 5
  • Wymiary działki 27,90 x 18,30 m
Domy do rozbudowy w bok
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt Murator M184b - Przystępny - wariant II - elewacja ogrodowa, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt domu >>>

M184b Przystępny – wariant II to idealnie zaplanowana przestrzeń oraz komfortowa strefa zewnętrznego relaksu. Dom zaprojektowano na planie prostokąta z lekkim uskokiem w bryle od strony ogrodu. Dzięki takiemu zabiegowi część tarasu została zadaszona, tworząc zacienioną enklawę wypoczynkową. Pozostały obszar tarasu, bez wątpienia zadowoli miłośników słonecznych kąpieli i wypoczynku „pod chmurką”. Wnętrze domu wyraźnie podzielono na dwie strefy: dzienną, na wprost wejścia oraz nocną, z prawej strony budynku, zawierającą 4 sypialnie i dużą łazienkę. W części dziennej zaplanowano obszerny i ustawny salon, który za sprawą wyspy połączono z kuchnią. Rozkładany stół ustawiono przy panoramicznych, balkonowych drzwiach z widokiem na ogród. Poniżej jadalnianej strefy znajduje się duża, wygodna kanapa, a naprzeciwko niej – zabudowa TV i kominek. Jest więc wszystko, aby po ciężkim dniu oddać się błogiemu lenistwu i poczuć przytulną atmosferę.

Nie przegap: Projekty domów nowoczesnych na każdą kieszeń >>>

W Przystępnym – wariant II przewidziano także dwustanowiskowy garaż, który dostępny jest także od strony tarasu. Możemy w nim składować sprzęt grillowy, narzędzia ogrodnicze i leżaki, które w łatwy sposób wystawimy na zewnątrz. Kolorystyka domu została skomponowana na bazie bieli, ciemnoorzechowego drewna i szarości, nawiązując do modnych i nowoczesnych trendów. Strefę wejściową podkreśla wysunięty, dwuspadowy daszek oraz schodkowy podest umiejscowiony pomiędzy dwiema donicami na ozdobne rośliny. Przystępny – wariant II, prezentuje się szykownie i pomimo prostej bryły, na pewno nie ma w nim nudy.

Domy do rozbudowy w bok
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M184b - Przystępny - wariant II - rzut parteru Link: Zobacz plany domu >>>

Jeśli zrezygnuje się z dwóch szaf wnękowych obok skrajnych sypialni powstanie korytarz, którym będzie można przechodzić do dobudowanej z prawej strony części domu. Można tam umieścić zaplecze sypialni w postaci garderób i dodatkowej łazienki, jak również cichy, ustronny pokój do pracy, albo... dodatkową sypialnię.

Zobacz projekt: Murator M184b - Przystępny – wariant II

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje: