Domki letniskowe - TOP 5 projektów gotowych z kolekcji Muratora

2019-05-31 8:42 Anna Kazimierowicz
Domy letnie
Autor: Getty Images Posiadanie domku letniskowego w ładnej okolicy pozwala często wypoczywać na świeżym powietrzu

Domek letniskowy może być taki sam jak całoroczny. Ponieważ jednak korzystamy z niego okresowo, zwykle w tym celu buduje się znacznie mniejsze budynki. To najczęściej konstrukcje drewniane albo wykorzystujące drewno na elewacji, by dobrze wtopić się w krajobraz.

Przedstawiamy 5 propozycji domów na lato, które można zbudować na działce pod miastem, na wsi, w górach, nad jeziorem - tam, gdzie lubimy spędzać wolny czas na łonie natury. To nieduże domy o 1 lub 2 sypialniach. Każdy z nich ma otwartą część dzienną obejmującą salon połączony z kuchnią, a także pełny węzeł sanitarny. W największych domach znalazło się miejsce również na gabinet.

Każdy domek przeznaczony do rekreacji jest wyposażony w duży taras, na który prowadzą szerokie przeszklone drzwi pozwalające podziwiać widoki nawet podczas niepogody.

Domy letnie
Autor: Getty Images Dużo przestrzeni wokół domu letniego wypełnionej świeżą zielenią drzew i krzewów sprzyja rekreacji

Domek letniskowy

W przepisach nie ma prawnej definicji domu letniskowego. Ponieważ jest to dom przeznaczony do sezonowego wykorzystywania do celów mieszkaniowych, należy traktować go jako budynek rekreacji indywidualnej i postępować zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami określonymi w Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymogi prawne co do domu letniskowego są mniejsze niż w porównaniu z domami mieszkalnymi.

Zgodnie z prawem budynki letniskowe można budować na działkach nieuzbrojonych (chyba że gmina określa to inaczej w warunkach zabudowy lub planie zagospodarowania przestrzennego). Pokoje mogą mieć wysokość tylko 2,2 m. Dom letniskowy może być nieocieplony i nieogrzewany, chyba że będziemy chcieli z niego korzystać także zimą.

Domek letniskowy z pozwoleniem na budowę

Wybrane przez nas projekty to domy o powierzchni zabudowy większej niż 35 m2, zatem wszystkie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli gmina ma plan zagospodarowania przestrzennego, należy sprawdzić wymogi tam stawiane dla domów rekreacyjnych. Gdy brak jest planu, trzeba wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Warto poznać lokalne uwarunkowania prawne co do zabudowy letniskowej wcześniej, zanim kupimy projekt. Pozwoli to uniknąć przykrej niespodzianki, gdy np. wybrany przez nas domek przekracza określoną na danym terenie wysokość zabudowy.

TOP 5 domków na lato

Przedstawiamy 5 projektów gotowych domów letnich. Ich powierzchnia użytkowa wynosi od 36,3 do 86,4 m2. Wybraliśmy ciekawe domy parterowe i z poddaszem użytkowym. Cztery pierwsze zostały zaprojektowane jako rekreacyjne, ostatni to niewielki budynek całoroczny, który świetnie sprawdzi sie jako przestronny domek letniskowy.

Przeczytaj też:

Murator DL04 - Romantyczny

Autorzy: arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, arch. Miłosz Lipiński

Powierzchnia użytkowa 36,3 m2
Powierzchnia zabudowy 47,1 m2
Wymiary działki 14,20 x 15,70 m

Więcej szczegółów o projekcie: Dom Romantyczny - Murator DL04 >>>

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator DL04 - Romantyczny, widok od ogrodu Link: Zobacz projekt domku >>>

Dom letniskowy Romantyczny przeznaczony jest dla dwóch osób. To niewielki budynek tani w budowie. Koszt wzniesienia do stanu surowego zamkniętego oszacowano na 46 000 zł. Budynek jest ocieplony, ale nie ma ogrzewania.

 

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator DL04 - Romantyczny, widok od frontu

Prostą bryłę budynku urozmaicają i dodają jej uroku: ciekawa kolorystyka elewacji oraz detale architektoniczne: wyeksponowane zadaszenie drzwi wejściowych, usytuowane pod kątem słupy tarasu, okiennice oraz skrzynki na kwiaty pod oknami.

Projekt uzyskał zgodę na realizację na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator DL04 - Romantyczny, rzut

Duży pokój dzienny z aneksem kuchennym i z kominkiem ma dużo większą wysokość (ponad 4 m) niż pozostałe pomieszczenia. Połączony jest z częściowo zadaszonym, narożnym tarasem usytuowanym wzdłuż dwóch ścian domu. Tak zaplanowane rozwiązanie zapewnia komfort wypoczynku.

Murator DL01s - Dla dwojga

Autor arch. Marek Dąbrowski

Powierzchnia użytkowa 37,2 m2
Powierzchnia zabudowy 98,8 m2
Wymiary działki 15,70 x 16,10 m

Więcej szczegółów o projekcie>>>Projekt domu Dla dwojga - Murator DL01s

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator DL01s - Dla dwojga, widok od ogrodu Link: Zobacz projekt domku

Dla dwojga to niewielki domek letniskowy z dużym pokojem dziennym i jedną sypialnią. Jest zaprojektowany w konstrukcji szkieletowej. Można go ogrzewać kominkiem lub elektrycznie. Koszt wzniesienia go do stanu surowego zamkniętego oszacowano na 71 000 zł.

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator DL01s - Dla dwojga, widok z boku

Niewielką powierzchnię domu przeznaczonego dla dwóch osób, rekompensuje duży, drewniany taras o powierzchni ponad 50 m kw. Na taras, otaczający budynek ze wszystkich stron, można wyjść z prawie każdego pomieszczenia domu: korytarza, sypialni, pokoju dziennego (dwoje drzwi). W znacznej części zadaszony, stanowi istotne powiększenie salonu połączonego z kuchnią.

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator DL01s - Dla dwojga, rzut

Dodatkową atrakcją jest uwzględnienie na tarasie grilla i stworzenie w ten sposób wspaniałego miejsca letnich spotkań w gronie rodziny i znajomych (niezależnie od pogody). Kominek w pokoju dziennym wykorzystywany jest również do ogrzewania pomieszczeń.

Przeczytaj też:

Murator ML03 - Ameliówka

Autor arch. Małgorzata Cybulska-Marks

Powierzchnia użytkowa 65,1 m2
Powierzchnia zabudowy 63,8 m2
Wymiary działki 13,20 x 17,00 m

Więcej szczegółów o projekcie>>>Dom Ameliówka - Murator ML03

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator ML03 - Ameliówka, widok od frontu Link: Zobacz projekt domku

Ameliówka to wygodny, dwukondygnacyjny dom rekreacyjny. Z zewnątrz prezentuje się niezwykle swojsko. Prostą bryłę przykrywa wysoki dwuspadowy dach, jednak dzięki pionowemu deskowaniu ścian poddasza budynek wygląda na niższy niż jest w rzeczywistości. Drewno ociepla go i łagodnie wpisuje w otoczenie. Ameliówka najpiękniej będzie się prezentowała na zielonej, zalesionej działce, na przykład nad jeziorem.

Przeczytaj też:

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator ML03 - Ameliówka, widok od tyłu

Dom jest ocieplony. Warstwy termoizolacji przewidziano w ścianach zewnętrznych, podłodze na gruncie oraz dachu. Koszt wzniesienia do stanu surowego zamkniętego został oszacowany na 86 000 zł.

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator ML03 - Ameliówka, rzut parteru

Na parterze zaplanowano przestronny pokój dzienny, kuchnię z miejscem do jedzenia, łazienkę wyposażoną w kabinę prysznicową oraz małe wc. Pokój dzienny powiększa duży taras położony od frontu budynku, na którym przyjemnie będzie biesiadować do bladego świtu. W salonie można zainstalować kominek stanowiący źródło ogrzewania domu.

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator ML03 - Ameliówka, rzut poddasza

Poddasze to strefa nocna. Zaplanowano tam dwie sypialnie mogące pomieścić łącznie 5-6 osób. W większej z nich udało się zmieścić stół, ale można go zastąpić dodatkowym łóżkiem.

Murator DL14s - Marzycielski

Autorzy: arch. Jakub Krzysztofik, arch. Wojciech Szaliński

Powierzchnia użytkowa 76,0 m2
Powierzchnia zabudowy 54,7 m2
Wymiary działki 14,30 x 18,90 m

Więcej szczegółów o projekcie>>>Dom Marzycielski - Murator DL14s

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator DL14s - Marzycielski, widok od ogrodu Link: Zobacz projekt domku

Marzycielski to przestronny dom rekreacyjny z poddaszem użytkowym zaprojektowany w konstrukcji szkieletowej. Dużym atutem domu są jego niewielkie rozmiary, dzięki którym zmieści się nawet na niewielkiej działce. Ozdobę domu stanowią efektowne przeszklenia w ścianie szczytowej obejmujące dwie kondygnacje. Doświetlają one maksymalnie wnętrza i pozwalają otworzyć się na piękne widoki za oknem.

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator DL14s - Marzycielski, widok od frontu

Marzycielski to budynek zaprojektowany w nowoczesnym stylu. Koszt jego wzniesienia do stanu surowego zamkniętego został wstępnie oszacowany na 102 000 zł.

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator DL14s - Marzycielski, rzut parteru

Niemal cały parter jest otwarty, dzięki czemu pokój dzienny, kuchnia i jadalnia stanowią wygodną przestrzeń, w której cała rodzina może spędzać czas razem. W centrum strefy dziennej znajduje się kominek widoczny z każdej części salonu. Taras, który do niego przylega, będzie idealnym miejscem relaksu na łonie natury, może też pełnić funkcję jadalni pod chmurką w ciepłe dni.

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator DL14s - Marzycielski, rzut poddasza

Do dyspozycji domowników są dwie zaciszne sypialnie na poddaszu. Do jednej z nich przylega balkon, na którym można delektować się poranną kawą.

Murator C337 - Wakacyjny

Autor arch. Joanna Bochyńska

Powierzchnia użytkowa 86,4 m2
Powierzchnia zabudowy 123,3 m2
Wymiary działki 20,20 x 18,20 m

Więcej szczegółów o projekcie>>>Dom Wakacyjny - Murator C337

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator C337 - Wakacyjny, widok od frontu Link: Zobacz projekt domku

Wakacyjny to ładny, zgrabny dom z trzema sypialniami - nie tylko na wakacje. Jest dobrze ocieplony i ma zaprojektowane ogrzewanie gazowe, ponieważ pochodzi z kolekcji domów mieszkalnych, które można użytkować przez cały rok. Kompaktowa bryła na planie prostokąta oraz kopertowy dach są gwarancją tego, że dom będzie tani w budowie. Koszt wzniesienia do stanu surowego zamkniętego jest oszacowany na 110 000 zł.

Wejście do domu oraz taras znajdują się pod wspólnym dachem w podcieniu, który zapewnia ochronę przed deszczem i promieniami słońca. Ponieważ znajdują się na elewacji ogrodowej, dom będzie ładnie prezentował się umiejscowiony w głębi działki, na którą będzie widok z tarasu.

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator C337 - Wakacyjny, widok od tyłu

Jego wymiary zewnętrzne (10,2 x 12,2 m, bez tarasu) sprawiają, że dom zmieści się nawet na wąskiej działce. Drewniana okładzina na fragmentach elewacji ładnie wpisze go w podmiejski lub wiejski krajobraz.

Domy letnie
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator C337 - Wakacyjny, rzut

Centrum domu stanowi przestronna, pełna naturalnego światła strefa dzienna z salonem i aneksem kuchennym, a także miejscem wydzielonym na jadalnię. Pośrodku znajduje się kominek, który wprowadzi klimat ogniska domowego i doda wnętrzu przytulności, a w chłodne wieczory zapewni dodatkowe źródło ciepła. Duże okno tarasowe usytuowane ukośnie w ścianie prowadzi na obszerny, w większości zadaszony taras (30 m kw.), który pozwoli cieszyć się urokami przyrody i letnim odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Taras można w razie potrzeby dowolnie powiększyć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE