Podbitka dachowa: z czego ją zrobić? Podbitki z różnych materiałów
To, czy robisz podbitkę dachową i na jaką się zdecydujesz, wpłynie na wygląd domu. Najpopularniejsze są podbitki drewniane, ale czy na nich kończą się możliwości wyboru?
Podbitkę wykonuje się, gdy elewacja budynku jest już wykończona, czyli w większości wypadków ocieplona i pokryta tynkiem elewacyjnym albo innym materiałem dekoracyjnym. Wtedy można wykonać stabilne i estetyczne połączenie podbitki z elewacją.
Co to jest podbitka dachowa?
Podbitka (lub podsufitka) to widoczny od spodu okapu element wykończenia połaci dachowej. Chroni więźbę, krokwie lub wiązary przed opadami i nadmiernym nasłonecznieniem, a także utrudnia ptakom i owadom budowanie gniazd między wystającymi elementami konstrukcyjnymi dachu. Ograniczając dostęp powietrza do styku konstrukcji dachu z murem, pełni również funkcję izolacji. W jej płaszczyźnie często umieszcza się oświetlenie. Podbitka nie jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym.
Autor: materiały prasowe Gamrat
Podbitka dachowa z tworzywa sztucznego albo blachy jest produkowana w różnych kolorach i wzorach, także drewnopodobnych
Po co robić podbitkę?
- Wykończenie dachu. Podbitka zasłania elementy konstrukcyjne dachu, które często są nieestetyczne.
- Ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Podbitka tworzy warstwę odcinającą konstrukcję dachu od szkodliwych warunków atmosferycznych, takich jak: deszcz, wiatr, mróz lub zbyt wysoka temperatura powietrza. Dzięki temu ocieplenie dachu nie ulegnie zawilgoceniu, a krokwie nie porosną grzybem i glonami.
- Ochrona przed niechcianymi gośćmi. Starannie wykonana podbitka eliminuje możliwość dostania się w warstwy dachu i osiedlenia się w nim owadów, ptaków i gryzoni.
- Dodatkowa izolacja termiczna i wentylacja. Podbitka ogranicza swobodny przepływ powietrza do wnętrza dachu, więc chroni przed nadmierną utratą ciepła. Powinna jednak umożliwić wlot powietrza niezbędnego do wentylacji pokrycia
Materiał na podbitkę dachową
Materiał na podbitkę powinien być mocny, trwały i przede wszystkim odporny na czynniki atmosferyczne. Najczęściej robi się podbitkę z paneli z PCW, bo łatwo się je przycina i montuje, a przede wszystkim dlatego, że są najtańsze i najłatwiej je kupić. Są dostępne w kilku wzorach i kolorach, mogą mieć nadaną strukturę słojów drewna albo wykończenie naśladujące jego kolorystykę.
Na podbitkę wykorzystać można także płyty drewnopodobne (np. włóknocementowe), blachę powlekaną stalową lub aluminiową.
Tradycyjnym rozwiązaniem są listwy podbitkowe z drewna. Należy zabezpieczyć je przed wilgocią, promieniowaniem UV i innymi czynnikami atmosferycznymi.
- Drewno
Najpopularniejsze są podbitki drewniane: z sosny, świerku i modrzewia. Grubość desek na podbitkę może być różna, w zależności od ich mocowania. Najczęściej stosuje się deski o grubości 17-22 mm. Ich szerokość w zasadzie nie ma znaczenia.
- PCW lub płyty drewnopochodne
Producenci podbitek z tworzyw sztucznych oferują całe zestawy elementów umożliwiające szybki i wygodny montaż podbitki. Składają się na nie listwy startowe, profile narożnikowe, profile podwójne, listwy wentylacyjne i deski czołowe. Asortyment różni się w zależności od wytwórcy.
- Blacha stalowa
Taka sama, jak do obróbek blacharskich, lub paneli z powlekanej blachy aluminiowej.
Możliwości materiałowych i kolorystycznych wykonania podbitki dachowej mamy wiele. Drewno można malować i lakierować na różne odcienie, a podbitki z tworzywa sztucznego są dostępne w wielu kolorach. Materiał na podbitkę dobiera się tak, aby pasował do barwy dachu, rynien, ram okiennych i tonacji fasady oraz do innych elementów architektonicznych domu.
Panele podbitkowe
Wybierając materiał do wykończenia okapu, trzeba kupować elementy produkowane z myślą o takim przeznaczeniu. Panele podbitkowe mają wyprofilowane krawędzie do wsuwania jeden w drugi. Są dość cienkie i elastyczne. Panele podbitkowe plastikowe płaskie (sidingowe) i blaszane mają grubość 1-1,2 mm. Plastikowe komorowe oraz drewniane mają grubość mniej więcej 1 cm. Szerokość pojedynczego elementu to około 15 cm, a długość – zwykle ponad 3 m. Niektórzy producenci paneli plastikowych i blaszanych oferują szersze panele wyglądające zwykle jak trzy pojedyncze listwy, dzięki czemu wykończenie okapu zajmuje dużo mniej czasu. W kolekcjach znajdują się listwy podstawowe i wentylacyjne oraz elementy służące do montażu – listwy startowe, narożnikowe itp.
Wentylacja w podbitce
Przez podbitkę do szczeliny wentylacyjnej w dachu musi się dostać powietrze, dlatego montując ją, należy pozostawić otwory lub zamocować gotowe listwy wentylacyjne bądź specjalne kratki. Powierzchnia otworów, przez które dostaje się powietrze, powinna wynosić 1/400-1/600 powierzchni wentylowanej dachu. W dachu dwuspadowym domu o wymiarach 7 x 11 m, o kącie nachylenia połaci 40º, powierzchnia dachu wynosi 101,2 m2. Otwory wentylacyjne powinny więc mieć mniej więcej 0,2 m2. Taki wymiar zapewni na przykład 16 kratek o wymiarach 16 x 8 cm lub centymetrowa szczelina zostawiona wzdłuż całego okapu. Podbitkę z desek układanych na pióro lub na zakład można wentylować, wycinając otwory w połączeniach desek lub pozostawiając szczelinę, na przykład między pierwszą łatą a deską czołową. Jeżeli deski są układane na styk, powietrze do wentylacji dachu dostanie się przez szczeliny między nimi powstałe w naturalny sposób. Wloty powietrza zabezpiecza się siatką, uniemożliwiając zagnieżdżanie się owadów.
Oświetlenie w podbitce
Producenci oferują wiele modeli lamp i opraw wykonanych z aluminium odpornego na warunki atmosferyczne oraz o wysokiej klasie szczelności – co najmniej IP65. Takie oświetlenie można zainstalować w podbitce dachowej. Moc ledów należy dopasować do wielkości powierzchni, którą chcemy oświetlić. Warto zwrócić uwagę na kąt świecenia – nieduży, na przykład 36o, da długi i wąski strumień światła, co może być przydatne w wysokim budynku. W domach parterowych można wykorzystać oprawy o szerokim kącie świecenia.