Dom do 100 / 110 m2. Top 5 projektów gotowych

2020-05-18 15:27

Domy do 100 / 110 m2 są popularne nie tylko przez to, że oferują dobry stosunek ceny do komfortu, ale również dlatego, że można je wybudować z pomocą programu MdM. Zobacz najpopularniejsze projekty, które mogą zostać objęte rządowym programem Mieszkanie dla młodych.

Domy do 100 metrów
Autor: archiwum muratordom

Co prawda przyjmowanie wniosków na dofinansowanie zakupu mieszkania w programie MdM zostało wstrzymane do 1 stycznia 2018 roku, ale nie dotyczy to osób budujących dom systemem gospodarczym. Jeszcze do 31 grudnia 2018 roku przyjmowane są wnioski o częściowy zwrot podatku VAT od materiałów budowlanych. W tym przypadku, pojęcie "system gospodarczy" oznacza tyle, że to my musimy kupować materiały do budowy naszego domu. Faktury za zakupy muszą być wystawione na osobę fizyczną, która będzie składać wniosek o częściowy zwrot podatku VAT.

Jak otrzymać zwrot VAT z programu MdM?

Wniosek o zwrot należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do 31 grudnia roku, w którym przystąpiono do użytkowania wybudowanego domu. Do wniosku należy załączyć kopie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy i faktur dokumentujących poniesione wydatki. Zasady umożliwiające skorzystanie z tej formy wsparcia są następujące:

  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci*),
  • budowa została zrealizowana na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po 1 stycznia 2014 r. albo na podstawie zgłoszenia budowy dokonanego po 1 stycznia 2014 roku,
  • ubiegający się o zwrot nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę albo dokonano zgłoszenia budowy. W przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszego małżonka. Ten warunek nie dotyczy osób wychowujących (w dniu wydania pozwolenia na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy) przynajmniej 3 dzieci*,
  • osoba fizyczna może jednorazowo ubiegać się o zwrot części wydatków, ujętych na fakturach wystawionych od dnia uzyskania pozwolenia na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy maksymalnie do 30 września 2018 r., do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków,
  • osoba fizyczna (a w przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim w roku kalendarzowym, w którym wydano pozwolenie na budowę - dotyczy obojga małżonków) nie była:
    • właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
    • osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
    • właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.
  • warunek dotyczący nie posiadania innego mieszkania nie dotyczy osób wychowujących w dniu wydania pozwolenia na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy przynajmniej 3 dzieci*.

Zainteresowane osoby, po przystąpieniu do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego mogą zgłaszać się z odpowiednimi dokumentami (kopie: pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy oraz faktur dokumentujących zakup materiałów) do właściwych urzędów skarbowych.

Źródło: http://mib.gov.pl/2-Budowadomujednorodzinnego.htm

Za jakie materiały otrzymamy zwrot i jak wyliczyć jego wysokość?

O częściowy zwrot podatku VAT możemy się ubiegać w przypadku materiałów, które były do dnia 30 kwietnia 2004 r. opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. sa opodatkowane podatkiem VAT.

Pełna lista takich materiałów jest dostępna tutaj >>

Kwota zwrotu jest limitowana i zależna od regionu, w którym się budujemy. Maksymalny możliwy zwrot obliczymy ze wzoru:

70 × cena 1 m2 x 0,12195

Cenę 1 m2 powierzchni użytkowej można sprawdzić na stronie GUS. Należy wybrać kwotę, która obowiązywała przed kwartałem, w którym został przez nas złożony wniosek.

Natomiast kwotę zwrotu obliczymy z prostego wzoru: wartość podatku VAT na fakturze × 0,6522.

Przeczytaj też: Kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy - jak je wykorzystać przed i w trakcie budowy domu?

Co można wybudować w programie MdM?

Prezentujemy 5 domów do 100 / 110 m2, które można wybudować z częściowym zwrotem VAT na materiały budowlane. Dwa z nich mają więcej niż 100 m2 powierzchni użytkowej, więc są przeznaczone dla rodzin wychowujących przynajmniej 3 dzieci*.

* dzieci do 18 lat, dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek, dzieci pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, które się uczą.

1. C333d - Miarodajny – wariant IV - projekt domu o pow. 86,0 m2

C333d - Miarodajny – wariant IV
Autor: Projekty gotowe Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie C333d - Miarodajny – wariant IV >>

Powierzchnia użytkowa: 86,0 m2 +++ Plusy: Ten dom, pomimo swojej niewielkiej powierzchni, może się poszczycić naprawdę dużym salonem (38,4 m2) i osobną kuchnią. Możliwe jest całkowite wydzielenie części nocnej, gdyż zaprojektowano osobne, skromne WC, które może być wykorzystywane przez gości. Łazienka dla domowników jest natomiast bardzo przestronna - może pomieścić dwie umywalki, bidet oraz wannę i prysznic.

Miejsce na schody na poddasze przewidziano tuż przy wejściu (nie ingerują w przestrzeń salonu) oraz w centralnej części bryły, co znacznie ułatwi aranżację poddasza.

Dom będzie dobrze pasował na wąską działkę, ponieważ ma mniej niż 20 m szerokości.

Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 19,1 x 18,7 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 116 000 zł
Możliwość adaptacji poddasza: TAK (57,2 m2)
Garaż: NIE

2. M106 – Słoneczna polana - projekt domu o pow. 103,3 m2

M106 – Słoneczna polana
Autor: Projekty gotowe Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M106 – Słoneczna polana >>

Powierzchnia użytkowa: 103,3 m2 +++ Plusy: Tu również mamy możliwość całkowitego wydzielenia części nocnej. Wygodna jest także kotłownia z przejściem do garażu oraz osobnym wyjściem na zewnątrz. Wyjątkowymi rozwiązaniami jest funkcjonalna spiżarnia z oknem oraz osłonięty ścianami domu, zaciszny, całkowicie zadaszony taras, na który można wyjść zarówno z pokoju dziennego, jak i z jednej z sypialni.

Ten dom również będzie się nadawał na wąską działkę.

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 19,7 x 25,0 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 158 000 zł
Możliwość adaptacji poddasza: NIE
Garaż: TAK

3. M189 – Magiczny świat - projekt domu o pow. 100,0 m2

M189 – Magiczny świat
Autor: Projekty gotowe Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M189 – Magiczny świat >>

Powierzchnia użytkowa: 100,0 m2 +++ Plusy: Duża kotłownia, połączona z domem i garażem, może posłużyć za schowek np. na akcesoria ogrodowe. Na parterze z powodzeniem pomieści się rodzina 2+2, a pamiętajmy, że mamy jeszcze 83,8 m2 poddasza do indywidualnej adaptacji. W kuchni zaprojektowano wyspę, która może stać się centrum rodzinnych spotkań. Dzięki dużym przeszkleniom na dwóch ścianach, salon będzie zawsze jasny i przytulny.

Duży, częściowo zadaszony taras zapewni nam dobre warunki do odpoczynku. Ten projekt wyróżnia się prostą architekturą, dlatego dom będzie ekonomiczny zarówno w budowie, jak i w eksploatacji.

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 22,9 x 22,1 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 180 000 zł
Możliwość adaptacji poddasza: TAK (83,8 m2)
Garaż: TAK

4. M204 – Poranny spacer - projekt domu o pow. 110 m2

M204 – Poranny spacer
Autor: Projekty gotowe Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M204 – Poranny spacer >>

Powierzchnia użytkowa: 110,0 m2 +++ Plusy: Dzięki czterem sypialniom, w tym domu bez problemu zamieszka rodzina 2+3. Schody umieszczone blisko wejścia, zapewnią nam prywatność, gdy np. do naszych dzieci przyjdą znajomi. Mamy tu do dyspozycji bardzo dobrze doświetlony salon i duży taras. Pomieszczenie gospodarcze ma przejście do garażu oraz osobne wejście.

Znakiem szczególnym tego projektu jest brak wewnętrznych ścian konstrukcyjnych - umożliwia to dowolną aranżację przestrzeni.

Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 19,4 x 17,7 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 171 000 zł
Garaż: TAK

5. C364 – Melodyjny - projekt domu o pow. 97,4 m2

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje

C364 – Melodyjny
Autor: Projekty gotowe Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie C364 – Melodyjny >>

Powierzchnia użytkowa: 97,4 m2 +++ Plusy: Duży i tani dom na bardzo małą działkę. Schody przy wejściu zapewnią wygodną komunikację i prywatność. Duże przeszklenia (nawet w kuchni i łazience!) dają poczucie luksusu i nowoczesności. Na parterze zaplanowano funkcjonalny pokój, który można przeznaczyć na gabinet lub pokój dla gości. Dzięki bryle przypominającej kostkę, mamy do dyspozycji pełnoprawne piętro bez skosów zmniejszających powierzchnię pokoi.

Projekt dostępny jest także w wersji o mniejszej powierzchni - C364a – Melodyjny – wariant I

Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 16,5 x 16,5 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 117 000 zł
Garaż: NIE

Zobacz także inne nasze artykuły, w których prezentujemy najlepsze projekty domów:

Projekt domu
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.