Projekt domu Oszczędny. Projekt gotowy, ale po adaptacji

2024-05-29 7:13

Projekt domu Oszczędny przeszedł metamorfozę, dzięki której został bardzie dostosowany do oczekiwań inwestorów. Niektóre zmiany mogą wydawać się dyskusyjne. Mimo to dom wciąż jest funkcjonalny i ekonomiczny, Projekt domu: architekt Piotr Lewandowski, adaptacja projektu: architekt Edmund Trytek.

Spis treści

  1. Projekt Oszczędny od nowa
  2. Znalezione w pierwotnym projekcie domu
  3. Zmiany bryły i planu domu
  4. Bardzo ciepły dom Oszczędny z rekuperacją i 3 pompami ciepła
  5. Zobacz inne ciekawe projekty domów

Co przesądza o wyborze projektu domu? Powody bywają różne. Wprawdzie inwestorzy zawsze najpierw wymieniają te praktyczne, to jednak najlepiej rokuje na przyszłość, gdy oprócz argumentów zdroworozsądkowych wyborowi towarzyszą także emocje.

Tym razem tak było. Wprawdzie racjonalne argumenty przemawiające na korzyść projektu były bardzo ważne – energooszczędność, odporność na błędy budowlane dzięki prostej bryle i nieskomplikowanemu kształtowi dachu – jednak to nie one okazały się decydujące. Języczkiem uwagi była wielka drewniana, skośna rama wokół przeszklonej najdłuższej ściany, przywołująca skojarzenia z klasyczną ramą obrazu.

Projekt Oszczędny od nowa

Mieli już kupiony i zaadaptowany inny projekt domu. – Wszyscy – rodzina i znajomi – zachwycali się nim, ale ja czułam, że to nie jest jednak dobry wybór. Miał skomplikowany dach i 300 m² powierzchni użytkowej. Kolejnym problemem był kształt bryły, która miała wiele uskoków, więc było duże ryzyko powstania mostków termicznych – mówi inwestorka.

Gdy zaczęła szukać wykonawców i sprawdzać ceny, pojawił się kolejny argument. – Koszt dachu wielospadowego był przerażający – ponad 100 tys. zł – wspomina. – Wtedy zaczęliśmy się z mężem zastanawiać nad zmianą projektu. Nie mogłam spać po nocach, bo czułam, że budowa tego domu będzie naszym błędem. Przeczytałam chyba wszystkie artykuły w „Muratorze”, sprawdzałam strony budowlane w internecie i w końcu, po kilkutygodniowych dyskusjach, postanowiliśmy zmienić projekt i budować dom energooszczędny albo pasywny. Projekt domu Oszczędny z Kolekcji Muratora zwracał uwagę prostą bryłą z dwuspadowym dachem i piękną przeszkloną elewacją z drewnianą ramą. Jednak, by nie ulegać magii pierwszego wrażenia i emocjom, zanim podjęli decyzję, znaleźli inwestorów, którzy zrealizowali ten projekt. Pojechali obejrzeć dom w rzeczywistości.

Przeczytaj też:

Zobacz realizację projektu domu Oszczędny z pięknymi wnętrzami >>>

Wizja lokalna rozwiała wszystkie wątpliwości. Miała jeszcze inny plus – od właścicieli tamtego Oszczędnego wzięli kontakt do fachowców, którzy wybudowali im dom.

Znalezione w pierwotnym projekcie domu

Prosta, niewysoka, wydłużona bryła z dwuspadowy dach z założenia miała dobrze wpisywać się w rodzimy pejzaż zarówno miejski, jak i wiejski. Bez wątpienia najciekawszym jej elementem jest przeszklona elewacja w ramie mająca ponad 19 m długości. – Rama to nie tylko ozdoba, ale także praktyczne rozwiązanie. Wysunięcie dachu zostało tak zaprojektowane, by w lecie, gdy słońce jest wysoko, jego promienie nie wpadały do wnętrza domu i nie przegrzewały pomieszczeń. Zimą, kiedy słońce jest niżej, ociepla wnętrze domu i daje dodatni bilans energetyczny – mówi architekt. Przeciwieństwem otwartej elewacji ogrodowej jest frontowa, która miała być znacznie bardziej zamknięta, bo usytuowana od strony północnej. – Udało się tę elewację tak zaprojektować, by mimo niewielkich okien była atrakcyjna estetycznie. Okna są małe, ale długie. Tworzą wyraźną graficzną kompozycję, jednocześnie gwarantując minimalne straty ciepła. Poza tym doświetlają wszystkie pomieszczenia – mówi Piotr Lewandowski.

Przeczytaj też:

8 najważniejszych danych w projekcie gotowym! Po tym poznasz czy projekt jest dobry >>>

Odnajdywanie złotego środka między estetycznym a praktycznym jest typowe dla tego projektu domu. Kolejnym przykładem potwierdzającym tę zasadę jest wiata dostawiona do frontowej elewacji. Oczywiście garaż jest z definicji wygodniejszy, ale wiata jest znacznie tańsza. – Niektórzy wolą zamienić wiatę na garaż, ale wtedy nagle przybywa dodatkowe 40 m², za których wybudowanie trzeba zapłacić – mówi projektant. Wiata na dwa samochody stanowi także zadaszenie wejścia i schowek na rowery lub sprzęt ogrodowy. Jej przesunięcie względem elewacji pozwoliło na to, by ze schowka można było wejść wprost do ogrodu.

Oprócz niewątpliwych zalet funkcjonalnych ma też estetyczne. Jest subtelnym, ale ważnym dopełnieniem prostej, oszczędnej architektury. Przez to, że została zaprojektowana z drewna, optycznie ją ociepla. Warto też zwrócić uwagę na sugestię zaznaczoną przez projektanta na wizualizacji, by porastały ją pnącza. Dzięki nim powstanie zielona forma o kształcie litery L – spójnik między architekturą a pejzażem. Atutem tego projektu domu jest charakterystyczny plan w kształcie wydłużonego prostokąta, który pozwolił na dobre strefowanie przestrzeni domu. Po jednej stronie bryły jest część dzienna, a po drugiej – strefa nocna, na samym końcu najbardziej prywatny azyl gospodarzy: sypialnia, garderoba i łazienka wydzielone z przestrzeni domu drzwiami na końcu długiego korytarza strefy nocnej.

Zmiany bryły i planu domu

Inwestorzy nie mogli ustawić domu tak, jak zakładał architekt, ponieważ parcela miała niewystarczającą szerokość (22 m) i wjazd od strony południowej. Poza tym dla lokalizacji bryły duże znaczenie miał znaczny spadek terenu – blisko 4 m. I tak elewacja frontowa z projektu stała się boczną, a boczna frontową. Autor adaptacji projektu i inwestorzy zdecydowali, by nie ustawiać domu prostopadle do drogi, ale przesunąć bryłę tak, by przeszklenie wychodziło na najładniejszy widok – las. Zmieniono też przeszklenia na frontowej elewacji. Zamiast dwóch wąskich pionowych doświetlających parter zdecydowano się na większe dwuskrzydłowe okno, a dwa wąskie przesunięto do szczytu domu. Do dawnej frontowej długiej elewacji zamiast wiaty „doklejono” garaż. Konsekwencją musiała być kolejna zmiana usytuowania okien.

W strefie wejścia nie ma wyrazistej kompozycji z pasów szkła. Pozostały jedno podłużne okno i przeszklone drzwi wejściowe w dostawionej garażowej bryle z płaskim dachem. Zmieniła się także konfiguracja okien na drugiej ścianie szczytowej – z dwóch długich poziomych pozostało jedno, które zestawiono z trzema wąskimi pionowymi. Zmiany okienne podyktowane były przede wszystkim dostosowaniem sposobu doświetlenia pomieszczeń do oczekiwań inwestorów i innego, niż zakładał autor projektu gotowego, ustawienia domu względem stron świata. Gospodarze w strefie dziennej chcieli mieć dodatkowe, większe doświetlenie od południa z wyjściem do ogrodu. Natomiast w łazience zamiast pionowego okna dzielącego ścianę w pół woleli mieć okno sięgające podłogi i pokazujące trawę w ogrodzie. Doświetlenia w szczytach domu to pochodna zmiany sufitu podwieszanego z pierwotnego projektu na strop i wygospodarowanie miejsca na poddaszu na część techniczną domu.

Wprowadzono także zmiany konstrukcyjne – ściany domu są w całości murowane, a nie tak jak miało to miejsce w gotowym projekcie, w którym do murowanych ścian dostawiona była rama o szkieletowej konstrukcji. Stąd nieco inny kształt ramy – szersze boki i brak wyciągnięcia materiału ramowego na ściany szczytowe. W realizacji widoczne jest orynnowanie, które pierwotnie było ukryte. Przez to skojarzenie z typową ramą obrazu staje się bardziej odległe. Pozostało jednak to co najważniejsze w ogrodowej elewacji – ścięte pod kątem boki wnęki okiennej idealnie komponujące się ze skośną połacią. Pozbawiona ich bryła domu (co niestety się zdarza w przypadku innych realizacji tego projektu) straciłaby swój charakter.

Inwestorzy zmienili też materiały wykańczające bryłę. Zamiast powściągliwej kompozycji z tynku i drewna wybrali materiały nowoczesne technologicznie. Niemal całą bryłę (z wyjątkiem otynkowanego garażu) wykańcza elastyczny klinkier mineralny Elastolith – płytki mające 4 mm grubości. Także na wykończenie wnęki tarasowej szukali jak najcieńszego materiału. Zdecydowali się na trzymilimetrowe elewacyjne panele akrylowe firmy Greinplast, tzw. deski akrylowe, którym można nadać barwę wybranego gatunku drewna specjalnym lazurem przeznaczonym do akrylu. Oba materiały mają wyraźne faktury – cegieł i drewna.

Chcąc dostosować przestrzeń domową do potrzeb i sposobu życia rodziny, inwestorzy wprowadzili zmiany w planie projektowym. Najważniejszym ich zadaniem był bardziej zdecydowany podział na strefę dzienną i nocną. Tak więc drzwi, które pierwotnie wydzielały tylko master bedroom gospodarzy, przeniesiono na sam początek długiego korytarza. Dzięki temu od strefy dziennej odizolowano także pokoje dzieci.

Dom oszczędny - Projekt EC317/ EC317a

Bardzo ciepły dom Oszczędny z rekuperacją i 3 pompami ciepła

Zgodnie z wyjściowym projektem Murator EC317a dom miał być energooszczędny w standardzie NF40, co oznacza, że roczne zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie i wentylację nie może przekroczyć 40 kWh/(m2/rok). To pozwala na uzyskanie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestorzy chcieli, by dom Oszczędny był jeszcze bardziej ekonomiczny, dlatego zdecydowali się na zwiększenie warstw termoizolacji i oprócz wentylacji mechanicznej z rekuperacją zamontowali także 3 pompy ciepła – dwie powietrze-powietrze i jedną powietrze-woda.

I choć wybrali nie najtańsze źródło energii – prąd, rachunek za cały rok (włącznie z opłatami stałymi) nie przekroczył 2000 zł. W tym miejscu należy wspomnieć, że duży wpływ na obniżenie kosztów miała fotowoltaika o mocy 9,9 kW, która działała przez 7 miesięcy wspomnianego okresu rozliczeniowego.

Co oszczędni inwestorzy chcą przekazać budującym? Aby decydowali się na dom z prostą bryłą i nieskomplikowanym dachem. Taki, który z założenia będzie jak najłatwiejszy i niedrogi w budowie, bo dzięki temu możliwe staną się większe wydatki na ocieplenie czy instalacje. Radzą, by wybierać projekt domu, za który można będzie płacić jak najmniejsze rachunki, bo przecież nigdy nie wiadomo, jak się potoczy życie.

Projekt gotowy po adaptacji. Zobacz jak się zmienił
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Pierwotny projekt gotowy. Rama wokół przeszkleń, dzięki skośnym krawędziom, przejściu na ściany szczytowe i ukryciu orynnowania, przypominała klasyczną drewnianą ramę obrazu. Projekt: Dom oszczędny – wariant I – Murator EC317a; autor: architekt Piotr Lewandowski Link: Sprawdź projekt domu >>>

Zobacz inne ciekawe projekty domów